Reklama

Reklama

Vábenie výšok

  • Slovensko Vábenie výšok - 1. diel: Ivan Gálfy (viac)
Trailer
Slovensko, 2017, 105 min (televízna verzia: 2x53 min)

Obsahy(1)

Himaláje - najvyššie hory našej planéty. Pre niekoho len čísla v štatistike a miesto na mape. Pre iných náročné výzvy. Muž, ktorý stál ako prvý na Evereste, v tom má jasno: "Mierte vysoko, v ľahkom víťazstve je málo statočnosti." Víťazstvá a prehry však oddeľuje tenká čiara. Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo na osemtisícových štítoch hviezdne hodiny. Niektoré z úspechov boli zaplatené životom. Dokumentárny film Vábenie výšok mapuje vývoj slovenského himalájskeho dobrodružstva od jeho počiatkov až po prelomové udalosti na Mount Evereste, ktoré vyvrcholili v tragické okamihy slovenského horolezectva. (ASFK)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (25)

nascendi

všetky recenzie používateľa

Vôbec neľutujem, že si nenechám ujsť žiaden film Pavla Barabáša. Sú to filmy, vrátane tohto, pri sledovaní ktorých vôbec nie je dôležitý vzťah diváka k horolezectvu, pretože sú to filmy o človeku a jeho snažení, o jeho súťaživej zložke zabudovanej do DNA. Okrem toho oceňujem, že sa Pavol Barabáš nevyhýba pohľadu do zákulisia, v ktorom je množstvo ľudí, ktorí v etape prípravy akcií hádžu polená pod nohy a v prípade úspechu nastavujú hruď na pripnutie vyznamenaní. ()

Rozjimatel 

všetky recenzie používateľa

[4,5*]     Skvelým spôsobom nakrútený dokument o prvých (česko)slovenských horolezcoch, ktorým sa darilo zdolávať himalájske osemtisícovky. Ťažko si viem predstaviť, že by to šlo nakrútiť lepšie a pútavejšie a to hovorím ako človek, ktorý sa o horolezectvo príliš nezaujíma. Zato turistiku milujem, a tak krásne zábery majestátnych hôr oceniť dokážem. Na dokreslenie celkového obrazu slúžia zaujímavé dobové dokumentárne prestrihy. ()

Reklama

Makky 

všetky recenzie používateľa

Tento dokument je obrovská pocta československého himalájskeho horolezectva a jeho otca Ivana Gálfyho. Hodnotný, obsažný a miestami dokonca dramatický pohľad na rôzne expedície sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Osobne som o týchto výpravách doteraz nevedel a počúvať majstrov vo svojom remesle spomínať na svoje najlepšie roky bolo skvelým zážitkom. Najviac priestoru dostal pán Róbert Gálfy (syn Ivana Gálfyho), ktorý má neskutočne príjemný hlas a užil by som si to, hoci by čítal telefónny zoznam. ()

Santino7 

všetky recenzie používateľa

Ďalší spomedzi Barabášových vydarených vysokohorských dokumentov, tentoraz so zameraním na československé horolezectvo v rámci minulého režimu, sledujúc jeho vývoj od počiatočných fáz cez prvé zahraničné výpravy a s tým spojené príkoria až po najväčšie úspechy/zdolané vrcholy. Gró dokumentu je venované osobnosti Ivana Gálfyho a teda nazeraniu na tématiku skrz jeho činnosť, ktorú bezpochyby možno považovať v rámci onoho horolezectva daných rokov za najzásadnejšiu. Páčilo sa mi zakomponovanie pomerne slušnej porcie dobových záberov/fotiek, svedectvá zúčastnených a taktiež občasné vsunutia dobových novinových útržkov. Rozhodne prínosný a pekný dokument, ktorý odporúčam jednak zanieteným/rekreačným horolezcom resp. ľuďom ktorých daná tématika zaujíma, ale takisto laickej verejnosti, ktorej - podobne ako mne - skrátka vyhovuje Barabášov pohodový dokumentaristický štýl. Poznámka - videné v celovečernej kino verzii. 80% ()

progression 

všetky recenzie používateľa

Vynikající dokument Pavola Barabáše, který s odstupem mapuje legendární himalájské výstupy z 80. let, kdy slovenští (českoslovenští) horolezci patřili speciálně při himaláských expedicích k nejlepším a nejúspěšnějším na světě. Spousta zajímavých vzpomínek (i těch méně známých) od přímých pamětníků, skvělé horské záběry i dechberoucí rozhovory. Vzpomínky na Ivana Gálfyho, který toho udělal pro himalájské expedice (tehdejší a vlastně i ty budoucí) tolik, co nikdo jiný. Zajímavé komentáře k tehdejším úspěšným i těm méně úspěšným výstupům. Je horolezeckou pravdou, že vylézt na vrchol je obtížné, ale je to (speciálně u nejvyšších vrcholů) jen ta menší polovina úspěchu, ta druhá, úspěšně se vrátit, bývá ještě nesnadnější a hranice mezi úspěchem a "neúspěchem" bývá někdy velice úzká. Navíc se říká, že "(pokořená) hora někdy nerada pouští zpátky". Velké úspěchy byly bohužel někdy zaplaceny i tragediemi. Po poslední čtyřnásobné tragedii při sestupu z Everestu (po úspěšném výstupu alpským stylem) byla (bohužel) další himalájská expediční dobrodružství i špičkové slovenské horolezectví na delší dobu dost destabilizovány. ()

Galéria (9)

Zaujímavosti (16)

  • Jarýk Stejskal: "Keby sa dodržal rytmus, mali sme ísť na vrchol Kanchenjungy ako prví. Vtedy zasiahol šéf výpravy a poslal hore Záhoranského a Psotku. Neznášali sme to dobre. Ale ako mladým nám nič iné neostávalo." (Zdroj: K2 studio)
  • Ivan Fiala: "Výstup na Makalu je veľmi hodnotný, ale zatienený. Na Makalu pri dvoch expedíciách zahynuli dvaja ľudia. Taký úspech sa ťažko nazýva úspechom. Predsa ľudský život je to najcennejšie." (Zdroj: K2 studio)
  • V roku 1967 vyliezli na Tirič Mir novou cestou a boli československí horolezci druhou expedíciou, čo stála na vrchole najvyššieho štítu pohoria Hindukúša. (Zdroj: K2 studio)

Reklama

Reklama