Philip K. Dick's Electric Dreams

• USA Electric Dreams (viac)
USA / Veľká Británia, (2017–2018), 8 h 40 min (Minutáž: 52 min)

Predloha:

Philip K. Dick (poviedka)

Terrence Howard, Anna Paquin, Guy Burnet, Jacob Vargas, Sarah Baker, Anthony Boyle, Tom Brooke, Shannon Brown, Steve Buscemi, Georgina Campbell (viac)

Recenzie používateľa JohnCZ k tomuto seriálu (11)

Philip K. Dick's Electric Dreams (2017)

Tohle je fakt balzám na duši každého fanouška pravověrné sci-fi. Desítka diametrálně odlišných povídek, které fungují jako pocta klasické sci-fi se vším, co k tomu patří. Zatímco současná science fiction je v jistém smyslu tak trochu sterilní, tyto povídky, ač z Dickových předloh zadaptované velmi volně, ctí zdrojový materiál a jsou hravé, plné retro atmosféry, abstrakce a imaginace. Seriál v mnohém připomíná rozmanité sci-fi antologie z devadesátek, ať už jistými brakovými aspekty či velice pestrými scenáristickými, ale i přepálenými vizuálními nápady. Electric Dreams ale mají výhodu i v moderním přístupu k seriálové filmařině. Kromě kvalitních efektů je každá z epizod rozvážně nasnímaná a zrežírovaná a vypadá skutečně filmově. Příjemným překvapením je i nadupané herecké obsazení, kde se střídá jedna známá tvář za druhou. Na tenhle typ seriálu bych klidně vydržel koukat 10 sérií, obzvlášť pokud by si udržel takto vyváženou kvalitu a pestrost. ()

The Hood Maker (2017) (E01)

Blade Runner mixnutý Minority Report v pěkném cyberpunkovém kabátku. Příběhově mě to až tak neohromilo, ale co do atmosféry velice zajímavé a příjemně oldschoolové. ()

Impossible Planet (2017) (E02)

Na téhle povídce mě nejvíce bavila ta neopakovatelná retro atmosféra, kde je strašně moc znát, že tvůrci, ačkoli si přidávají i něco vlastního, ctí zdrojový materiál. A to nejen vizuálem, ale i banálním, leč lidsky milým příběhem. ()

The Commuter (2017) (E03)

Povídka, která se nese ve zvláštní melancholicko-depresivní atmosféře a která se nebojí pohrávat si fantaskními prvky. Pro podobně abstraktní počiny mám slabost a Timothy Spall životem bitého stárnoucího člověka ztvárnil parádně. ()

Crazy Diamond (2017) (E04)

I přesto, že tak nějak netuším, co tím tady chtěli tvůrci, potažmo autor říci, mě ten retro zeleno atompunkový vizuál, přepálená barevná paleta a množství fantaskně podivných nápadů fakt upoutalo a chtěl bych vědět víc. ()

Real Life (2017) (E05)

Další klasické sci-fi téma - co je realita, co je fikce. Bavilo mě, jak povídka drží diváka až do finální pointy v napětí a stejně nejistotě, v jaké se nachází hlavní postava. Plus ten vizuál futuristického města budoucnosti ala Blade Runner, lahůdka. ()

Human Is (2017) (E06)

Opět povídka, která svým vizuálním zpracováním, jež je i přes svou úspornost hodně nápadité, připomíná spíše starší brakovější sci-fi klasiky než-li moderně sterilnější současné seriály a je to super. Fajn příběh, tentokrát s citelně touchy feely ženským otiskem a dobrou pointou. ()

Kill All Others (2018) (E07)

Další parádní příběh, tentokrát, oproti klasickému Orwellovi, s hodně nenápadně dystopickou, leč ve své podstatě neméně děsivou, reálnější a obzvláště v dnešní době až hororově aktuální premisou. ()

Autofac (2018) (E08)

Nepřímé spoilery! Škoda té trochu nejisté první půlky, která se sice táhne, ale je tam pro plný efekt potřeba. Druhá půlka je naprostá bomba, která mixuje všechno to, co máme na problematice AI a transhumanismu rádi. Obzvlášť, když se jedná o (volnou) adaptaci díla, které všem těm Cylonům, Skynetům, Matrixům, Westworldům a Horizonům předcházelo. Pátá hvězda za krásnou hudbu! ()

Safe & Sound (2018) (E09)

Tahle epizoda mi hodně připomínala Black Mirror a to zejména proto, že stojí na silné myšlence a pointě, ale ta logika okolo docela hapruje. Skutečnost, že by se Foster takhle rychle a lehko podřídila někomu, koho ani nezná, mi přijde poněkud za vlasy přitažená a nepomohla tomu příliš ani naprosto zbytečně doslovná závěrečná vysvětlovačka. Na druhou stranu, když vidím, jak leckdo lehko a nekriticky naskočí na manipulativní propagandistickou vlnu a opakovaně vkládá téměř až náboženskou víru v usvědčené lháře...inu, tak to třeba zas až tak nereálné není. Annalise Basso je ale kouzelná a krom toho, že se na ní skvěle kouká, tak i parádně vyjadřuje emoce. Fikční svět s orwellovským nádechem a různé drobné detaily vykreslující situaci mi přišly rovnako atraktivní. Navíc, nešlo si nevšimnout ani jisté analogie na současnou Čínu. Věřím tomu, že my stále ještě chápeme, že existuje tenká hranice, v jakých případech výměna vlastní osobní svobody za bezpečnostní záruky je a v jakých již není žádoucí. ()

Father Thing (2018) (E10)

Smradi bojující se šmejdem z vesmíru. Jó, tahle "body snatchers" zápletka je sice děsně neoriginální, ale svým zpracováním pořád dost zábavná a v téhle sérii jasně vybočuje tím, že je lehce hororová a hodně přímočará. Až si trochu říkám, že je možná chyba, že ji tvůrci zařadili na závěr. Byly tu rozhodně inovativnější epizody. ()