Philip K. Dick's Electric Dreams

(epizóda)
  • Veľká Británia Safe & Sound
USA / Veľká Británia, 2018, 52 min

PKD

I v tomto př.dala tato verze povídce,pá-pá. Ale opět a zase a znovu,vznikl opravdu moderní a děsivě současný (považuji za nutné zmínit,že speciálně tento díl,nepovažuji v podstatě za SF,když vidím hl.ženské,ale vlastně všechny, neustále čučet do těch zatr.smartfounů a tabletů),a až se mi z té,děsivě blízké reality,dělalo chvílemi zle od žaludku. Nemyslím si,že jde o nějak příliš vzdálenou budoucnost. Dle mého,je v zásadě už tady. Jen ne tak okatě. Ale,o to je zákeřnější. A závěr fakt není pro sluníčkáře a podobně veselé/naivní povahy. ()

JohnCZ

Tahle epizoda mi hodně připomínala Black Mirror a to zejména proto, že stojí na silné myšlence a pointě, ale ta logika okolo docela hapruje. Skutečnost, že by se Foster takhle rychle a lehko podřídila někomu, koho ani nezná, mi přijde poněkud za vlasy přitažená a nepomohla tomu příliš ani naprosto zbytečně doslovná závěrečná vysvětlovačka. Na druhou stranu, když vidím, jak leckdo lehko a nekriticky naskočí na manipulativní propagandistickou vlnu a opakovaně vkládá téměř až náboženskou víru v usvědčené lháře...inu, tak to třeba zas až tak nereálné není. Annalise Basso je ale kouzelná a krom toho, že se na ní skvěle kouká, tak i parádně vyjadřuje emoce. Fikční svět s orwellovským nádechem a různé drobné detaily vykreslující situaci mi přišly rovnako atraktivní. Navíc, nešlo si nevšimnout ani jisté analogie na současnou Čínu. Věřím tomu, že my stále ještě chápeme, že existuje tenká hranice, v jakých případech výměna vlastní osobní svobody za bezpečnostní záruky je a v jakých již není žádoucí. ()

PeteBuck

Poďme si urobiť teroristický útok, proste vytvoriť atmosféru neustáleho ohrozenia, strachu, aby sme mohli ľuďí presvedčiť, aby sa nechali dobrovolne sledovať. Čo mi to len pripomína? Príbeh mal slušné posolstvo, ale už v strede som vedel, ako to dopadne. Ale tak čo už. Foster je hlúpučké dievčatko, ktoré proste padlo pasce. Príbeh trochu tuctový - dievča, čo nevie zapadnúť do nového prostredia, klasická ukážka americkej strednej školy, kde sa žiaci venujú viac šikanovania a sexu než vzdelávaniu, konflikt matky s dcérou, atď., atď. Vec, čo vidíme stokrát inde. Ale za poentu dávam 4. ()

Anderton

Tento dekalóg obsahuje aj epizódu, ktorú by sme dnes zaradili pohodlne do kolonky young adult. Safe and Sound je vlastne sci-fi už len tým, že fikčný svet a jeho rozloženie naprieč USA je odlišný od toho nášho. Obraz technológií akoby len mierne expresionisticky vyjadroval to, čo je už dnes možné. Čiže možno ide aj o diel najviac blížiaci sa Black Mirror. Ide o konšpiračné dielko, ktoré baví najmä tým, že je nepokryte konšpiračné a nakoniec aj dosť ironické a cynické, najmä k hlavnej postave. ()

Martrix

Téma velmi ošemetné, protože bez ohledu na to jak inteligentní jste, tak jste buď ovce a budete tento příběh brát jako přehnanou konspiraci, nebo ovce nejste a pokrčíte rameny...no jo, tak to hold chodí už dnes, tak proč by to tak nebylo v nedaleké budoucnosti. Manipulace, kontrola, ovládnutí. S nástroji jako jsou dezinformace, pocit blaha a bezpečí, se dá podmanit skoro celý svět. Tento příběh mi atmosférou, mezi ty ostatní přesto nezapadá. Nejspíš se tvůrci trochu utrhli ze řetězu, je to takové..."nedickovské". ()