Philip K. Dick's Electric Dreams

Impossible Planet (E02)

(epizóda)
  • Veľká Británia Impossible Planet

JohnCZ

Na téhle povídce mě nejvíce bavila ta neopakovatelná retro atmosféra, kde je strašně moc znát, že tvůrci, ačkoli si přidávají i něco vlastního, ctí zdrojový materiál. A to nejen vizuálem, ale i banálním, leč lidsky milým příběhem. ()

PeteBuck

Dvaja týpci prijmu kšeft desaťročia. Odviezť starú dámu na Zem, ktorá už neexistuje. A tak ju oblbnú, vezmú jej prachy a dopravia ju na planétu, ktorá iba vyzerá ako Zem. Jeden to robí preto, aby si pomohol v situácii so svojou frajerkou, takže ho ženie aj láska, druhý to robí z čistej chamtivosti. Ale v priebehu cesty dôjde u jedného k tažkému uvedomeniu si situácie so svojou láskou, zatiaľ čo u druhého k jackpotu, lebo ten prvý už svoj podiel evidentne nebude potrebovať. Do toho jemné mrazenie vyvolané istou fotografiou a na neskutočnej planéte na chvíľu zažijú dokonalý pocit. Hej a je tu robot, čo proste poslušne nasleduje svoju pani až na koniec cesty. Najprv mi to pripadalo trochu uťahané, ale za ten koniec a celkovú atmosféru dávam o hviezdu naviac. Tak sa mi to zdá, alebo Dick musel vždy riešiť vo svojej vízii nejaký pár, ktorý niečo rieši? Stará pani mi bola akási povedomá a ono to je samotná Geraldine Chaplin. Tak to bola pecka. ()

Anderton

Niekedy sú poviedky Dicka a Asimova od seba nerozoznateľné (resp. by ste možno neuhádli, ktorý z nich ich napísal), inokedy dosť výrazne. Toto je ten prvý prípad, máme tu totiž robota, ktorý vážne nechce nikomu ublížiť a ani nemôže a Zem, ktorá je rádioaktívna, z čoho Asimov vo svojich románoch vychádzal. Má to akési ťažko opísateľné retro kúzlo, čo vôbec nie je jednoduché dnes do diela dostať a zachovať tak ducha starej predlohy. Impossible Planet nechá na záver jeden veľký otáznik, ale zmysel zadaptovanej poviedky je myslím zreteľný. ()

PKD

Tak toto byl asi nejnádhernější a taky největší doják,z celé antologie. Čekal jsem sice,že Geraldine Chaplinová předvede výraznější výkon,ale s výsledkem jsem spokojen. Plný počet dávám hl.proto,že když se mnou něco velmi emocionálně pohne (což v tomto př.znamená 2.pol.probulet na kvadrát),tak nemohu jinak. I bez těch slz,by to ale bylo na 4 plné,takže asi tak. Malé plus za toho robota RB29, alá Asimov:) Opět pozn.k povídka vs.předloha. V tomto př.se scénárista/režisér držel vcelku věrně po celou dobu, až samoz.na závěr, který je v povídce,krásně ironický. Prostě typický Dick. Pro případné čtenáře,nebudu spoilerovat. Zde bych závěr označil,za zbytečnost,páč to totiž žádný závěr není. Což může hodně lidí iritovat a já se jim nedivím. ()