Ti, kdo mění svět

(neoficiálny názov)
  • USA The Game Changers (viac)

Zápasník ve smíšených bojových uměních se vydá najít zdravý způsob stravování, se kterým podá nejlepší výkon, a setká se s vizionáři z řad vědců a špičkových sportovců. (Netflix)

Leuan odpad!

Film začínající disclaimerem. Film nezahrnující téměř pionýra-sportovce-cyklisty a vegana - Lance Armstronga? ….hned jsem se naladil, tohle bude všechno pravda. Název: "Ti, kdo mění svět." Kdo? Producenti a vlastníci filmového průmyslu? Producenti potravin a vlastníci potravinových řetězců a jejich geniální marketingoví specialisté? Vlastníci patentů na obiloviny a luštěniny (nejlépe geneticky modifikované, odolné proti defoliantům)? Spojené státy? Místo plné altruismu, vyspělého sociálního a zdravotního zabezpečení, nulové negramotnosti a snadnému přístupu ke vzdělání. Místo, kde Coca-Cola, fastfoody a žvýkání je součást americké demokracie, vyvážené do celého světa? Kdyby film nevznikl v tomto stylu, nebyl tam Mr. pokrytec Schwarzenegger, producenty byly osoby ze státu, kde je nejdelší průměrný věk dožití (třeba z Andorry = asi všichni vegané). Ti, kdo již jsou na veganské či vegetariánské stravě, přesvědčit či utvrdit ve své stravovací filosofii nepotřebují. Kdo si najde k tomu cestu sám, budiž. Ovšem toto? Na závěr si jen vzpomeňme na úvodní upozornění: Always seek the advice of your physician or other qualified health provider before making significant lifestyle changes or starting or modifying any treatment. ()

Insomniac

Veľmi zaujímavé informácie, ktoré v nezainteresovanom divákovi navodia pocit, že nič nie je lepšie, ako prestať jesť mäso. Všetko má svoje pre a proti a tu mi vadilo, že sa prezentovalo len to PRE. Jednostranná záležitosť. Dokument by mal byť vyvážený, nech je na divákovi, čo si z tých ktorých informácií vyberie. Ale inak je to zaujímavé. ()

kockodan

Pro nás inteligentnější už jen rehash všeho co dávno známe z Cowspiracy, Earthlings a Forks Over Knives! Nyní pokus dostat tuto jasnou, na populačních studiích (nikoli jen na třech lidech) vědecky dávno ověřenou pravdu o naší nutrition skrze příklady ze sportovního světa do hlaviček natvrdlých, hloupoučkých, meat- eggs- and dairy industries indoktrinovaných a marketingem neskutečně snadno ovlivnitelných, gullible přitroublíků, jakých je zde v komentářích vidno hned a jasně spousty dle jejich nízkého hodnocení a dle výblitků jejich plaquem ucpaných mozečků. Oh, well. Naštěstí víc než ignorace a hloupost (to už se ani nedá nazývat cognitive dissonance, např. u sonnaka, to už je opravdu esence ignorantsví a hlouposti :) tu zde převažuje víc inteligence a compassion pro naše vlastní zdraví, planetu, vše živé a cítící na ní a pro overall well-being naší lidské společnosti jako takové. Co je vidno ve větších městech jako Praha, a celosvětově (např. Tel Aviv mecca veganů, NYC, a samozřejmě Cali) jako např. husté fronty ve veganských bistrech a bufetech nejen okolo lunch hour ale celkový vzestup poptávky po vegan meals and options, ve mě narozdíl od Grety Thunberg, která se před dosažením třicítky vidí spálená UV fialovým zářením a bez kapky vody na rozpraskané poušti kde dříve stál její rodný Stockholm, vidím já budoucnost dalších generací a naší planety podle těchto trendů docela v cajku. Myslím že generace dětí dnešních GenZ už bude víc jak z poloviny (doufejme, že ze 70 - 80%) plant based! No, rád bych se toho dožil! Za mě cokoliv, kde se objeví Dr. Esselstyne, a kde figuruje jako scientific poradce Dr. Greger, je rozhodně za 100%. ()

Sunwheel

Každý extrém je spočiatku založený na dobrom úmysle. Snahe zmeniť svet a priniesť niečo nové a svieže. Veganstvo sa od malého hnutia za boj proti nadmernému užívaniu mäsa a týraniu zvierat pretransformovalo na moderný životný štýl, ktorý začal diktovať ostatným ako majú žiť. Dokument o ňom sa dá urobiť rôzne. Game Changers je doslova propagandou veganského hnutia. Propagandou práve preto, lebo obsahuje klamstvá, polopravdy a veci vystrihnuté z kontextu. Horlivý podporovateľ trendu alebo človek, ktorý sa nikdy nezaujímal o zdravú výživu a uverí všetkému, čo mu povedia v televízii tomu môže uveriť a nadchnúť sa. Iný, čo si overuje štúdie, tvrdenia a dohľadá si autorov, či pozná protagonistov bude naopak veľmi sklamaný. Samotné spracovanie pripomína klasickú americkú televíznu bulvárnu produkciu. Keďže ide o dokument, hodnotím pre jeho klamstvá veľmi nízko. Viac ohľadom dezinformácii tu: www.institutmodernivyzivy.cz/the-game-changers/ ()

pan_filuta_ odpad!

88 minutový reklamní spot na veganství. Snůška lží, polopravd a cherry pickingu jak bič. Prakticky všechny hlavní postavy i producenti této reklamy vydělávají na veganských produktech. Náhoda? Po faktické stránce naprostá tragédie. Ale tak co chcete od reklamy, že jo? ()

Psychous odpad!

Bohužel v dokumentu jsou data vytržena z kontextu a především ukazují pouze pozitivní výsledky u rostlinné stravy a negativní u té živočišné. Pokud nedisponujete kritickým myšlením, raději se na tento jednostranně zaměřený “dokument” nedívejte, jinak byste mohli nabýt dojmu, že rostlinná strava je po všech stránkách skvělá a živočišná je odpad. S čím lze v dokumentu souhlasit bez výhrad jsou ekologické dopady živočišné výroby. ()

haack odpad!

Ne, nic nemám proti rostlinné stravě, ale takto se dokument nedělá. Jednostranné a nevyvážené informace, kde chybí to nejdůležitější sdělení. Pokud chcete být opravdu zdraví, tak nestačí jen naběhnout do obchodu a koupit si košík plný zeleniny, ovoce a luštěnin. Ale aby to fungovalo, tak je potřeba si tyto věci sami VYPĚSTOVAT, protože například jen relativně snadno vypěstovatelné a nenáročné jablko absolvuje průměrně okolo 10ti chemických postřiků, než ho v obchodě vložíte do nákupního košíku. O vlivu chemických postřiků na vznik rakoviny, neplodnosti a další a dalších poruch by mohl být natočený další dokument, který by ovšem nepřinesl pro amerického diváka "jednoduché" řešení všech našich problémů. 0/10 ()

nudlis odpad!

Demagogická sračka a reklama na Cameronovu firmu v jednom. Ať se lýkožrouti ládujou čím chtějí, ale ať to necpou ostatním jako jedinou správnou cestu. Jejich způsob prezentace je stejnej jako u těch, co prosazujou islám jako jediný správný náboženství. Člověk je prostě už několik tisíc let všežravec a na tom se nic nezmění. P.S.: Jestliže je i mlíko tabu, čím budete, milé veganské slečny a mámy kojit svoje děti? Vyždímanou trávou? Tak to se potom nedivte, že vaše děti nemaj žádnou imunitu ... ()

Carteriiino

Vela vecí bolo prispôsobených konkrétne pre dokument. Ku príkladu prehra McGregora proti Diazovi bola pripočítaná Diazovi lebo je vegán (nikde sa nezmiňujú o tom čo potvrdil Conor sám že išiel o váhu vyššie a preto sa prekysličil no odvetu zvládol na plných 5 kôl), jeden NFL tým z mnoha ktorý sa ledva dostal do play off, ochránca zvierat odmietajúci jesť maso etc. Celé sa to snažia postaviť na overených vedeckých faktoch ktoré ale nikoho moc nepresvečia. Natočené to je ale v poriadku ()

KuceraJohny

Dokument který mi opravdu otevřel oči. Já jako velmi zapálený masožravec, jsem se po shlédnutí tohoto dokumentu rozhodl překopat celý svůj stravovací návyk. Dokument je velice dobře natočený a objevují se v něm spousty úspěšných sportovců kteří díky rostlinné stravě podávají mnohem lepší výkony. Výhody, ale i nevýhody které jsou asi jen dvě, rostlinné stravy jsou zde ukazany že všech možných úhlů a toho si velmi cením. Bohužel mi zde chyběl vliv na spánek člověka a také nějaké recepty a nebo doporučenné potraviny, které jíst. Tyhle dvě věci stály dokument 1 hvězdičky jinak je to bezchybné a velmi inspirující. ()

Votruyen6 odpad!

Bohužel je dokument plný jednostranných pohledů a mnohdy i nepravd. Naprosto přesně odráží dnešní dobu informačního chaosu, takže chápu, že je pro lidi těžký udělat si kvalifikovaný názor. Pokud vás výživa zajímá a chcete se dozvědět doopravdy objektivní fakta, doporučuju přečíst si knihu Moderní výživa od Lukáše Roubíka. Často se propagátoři nějakého výživového směru (nejen rostlinné stravy) pokouší získat lidi na svou stranu tím, že ukážou nějakého úspěšného sportovce, který na dané dietě taky funguje. Jenže toto je špatný úhel pohledu, protože zkušenosti jsou nepřenositelné. Co funguje u jednoho člověka (druh stravy, druh diety, druh tréninku) nemusí vůbec fungovat u jiného člověka. A kdo říká, že by daný sportovec nemohl být úspěšný i na jiném druhu stravy? Zároveň jak už tady zmínil někdo jiný, někteří z těchto sportovců na dané dietě nefungují po celou dobu své kariéry. Druhá věc, kterou musím krátce nakousnout je odkazování se na  tzv. metaanalýzy (analýza vytvořená z několika na sobě nezávislých studií). Ty bývají často taky problémem. Protože dohromady často dávají několik analýz, které se úplně sloučit nedají (ptže třeba každá jednotlivá analýza měla jinak složený soubor testovaných, každá mohla mít odlišná kritéria, metodiku měření, atd.). Jenže když vám v dokumentu paní v bílém plášti řekne, že provedli metaanalýzu ze 130 tisíc lidí, kdo by tomu neveřil, že? Vypadá to věrohodně, ale bohužel tomu tak vždy není. Hlavně na závěr nezapomeňte, že se jedná o dokument, který má propagovat rostlinnou stravu. Tudíž už jen z této podstaty je dokument zaujatý (Víte například, že James Cameron, producent tohoto filmu, je zakladatelem multimiliónové společnosti, která vyrábí rostlinné proteiny?). Kdyby pustili ke slovu i někoho s odlišným názorem, tak by se spousta uváděných nepravd v dokumentu dala vyvrátit. P.S. Institut Moderní Výživy na tento dokument napsal článek, kde vše rozebírá více sofistikovaně. ()

oskiii

Určitě zajímavý dokument, který stojí alespoň za zamyšlení. Spousta logických a vědou podpořených argumentů na jedné straně, na druhé však až přílišná démonizace masa…a to i rybího(!). Určitě některé věci vyzkouším…ale ryb, mléka a vajec se zříkat nebudu. 80% ()

frostack odpad!

Předem říkám, že nejsem odpůrce vegetariánské stravy, pravidelně zařazuji bezmasé dny do svého jídelníčku, ale tento "dokument" je čirý odpad, je plný polopravd, manipulací a lží. Je tu velký střet zájmů autorů dokumentu i citovaných studií, kteří ve velkém produkují veganské výrobky. Takový dokument by měl Netflix stáhnout. Nebudu tu vyvracet konkrétní lži, protože jich je tam nespočet a dokonale to popsali a vysvětlili v Institutu Moderní Výživy, můžete se na to podívat na YouTube nebo si poslechnout podcast (#48 reagujeme na populární dokumenty). ()

Thaarm odpad!

Tak nam tu podsuvaju, ze vegan je nejaky zazrak a nevegan = jed. Tie ich akoze studie na 3 ludoch s burritom boli na smiech. Proste blud. Dame 3 ludom jest rozne burita 2 mastne (hovadzie a hydinove) a jedno nemastne s fazulou a potom aha zazrak odstredime plazmu a ta z mastneho (masoveho) jedla bola kalna. Nikde nic o kaloriach a nutricnom rozlozeni toho jedla urceneho na test. Keby tam mali v burite varene kuracie prso, tak nic kalne nebude. Jaj no, cele je to v takom pseudovedeckom duchu. Experiment na hasicoch detto. Nikde nic o tom ako jedli predtym (predpokladam junkfood ako prasce, aj tak vyzerali) A potom im dali vegge dietku a zrazu ake zlepsenie za tyzden tusim.... No jasne, ale info aky mali rozdiel v prijatych makrozivinach/kcal nikde... ()