The Orville

• USA The Orville (viac)
USA, (2017–2022), 31 h 43 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Seth MacFarlane

Seth MacFarlane, Adrianne Palicki, Penny Johnson Jerald, Scott Grimes, Peter Macon, J. Lee, Mark Jackson, Jessica Szohr, Halston Sage, Anne Winters (viac)

Dej seriálu odohrávajúci sa 400 rokov v budúcnosti prináša dobrodružstvá prieskumnej vesmírnej lode Orville. Členovia posádky, ľudia a mimozemšťania, sa stretávajú so zázrakmi aj nástrahami vesmíru. (Disney+)

Recenzie používateľa cyphercz k tomuto seriálu (31)

Nové obzory (2022) (S03)

Tahle řada je pro mě jednoznačně propadák a velké zklamání. První dvě sezóny mám přitom stále v oblibě a rád si znovu pustím většinu jejich epizod, ale v New Horizons u mě zabodoval v podstatě jen díl Twice in a Lifetime, zbytek buď průměr či silný podprůměr. Zkusil jsem si sepsat klíčová slova/spojení co mi vyvstanou když se nad touto řadou zamyslím, vyšlo mi (bez nějakého pořadí): přepálená stopáž, woke témata, absence humoru, lacinost, recyklace už mnohokrát viděného, Dolly Parton, Star Trek Discovery. Většina těchto spojení je velmi výmluvná a netřeba je dále rozebírat, rád bych jen trochu rozvedl tu Dolly Parton a ST: DIS. První jmenovaná je krásnou ukázkou toho, jak tento seriál šel do kytek - namátkou co si vzpomenu tak v první řadě výrazné cameo Charlize Theron, menší role Liama Neesona, ve druhé řadě setkání doktorů Roberta Picarda a Johna Billingseyho, no a v trojce máme Dolly Parton... Dolly - Parton... A co se onoho ST: DIS týče, tak prostě celá třetí řada je pro mě srovnatelná s tímto Kurtzmanovským počinem, byť je o něco lepší, ale i tak tu máme laciné dojení emocí, tunu nudných dialogů, sem tam i brečánkujeme, snahy o vtip jsou spíše trapné a tak dále. V jednom z mých komentů myslím k první řadě jsem před lety psal, že doufám, že tento seriál vydrží alespoň tak dlouho, jako Family Guy. Beru toto zpět, protože další řady typu New Horizons už prostě nedám, tento seriál pro mě skončil. Hodnocení řady na základě průměru z epizod: 40% ()

Elektrická ovca (2022) (S03E01)

Co se tomuhle seriálu vůbec nedaří jsou první díly nových řad. Ja'loja byla příšernost, tohle je o něco lepší, ale pořád slabota. Proč nedali tenhle díl hned za dvojdíl Identity, nehodil by se spíše tam, než jako season opener?? Nebo nám tvůrci chtějí nepřímo sdělit, že se tahle řada primárně ponese v duchu řešení vztahů posádky? No to potěš koště! Alespoň jsme tu měli nějaké to morální dilema nové postavy, která se musí rozhodnout mezi svou povinností vs osobními pocity, ale že by to bylo kdo ví jak dobře zpracované se říct nedá. 55% ()

Ríše tieňov (2022) (S03E02)

Nemohu si pomoct, ale není to ono. Když byl ohlášen přesun na Hulu, tak Seth zmiňoval, že jedním z hlavním kladů bude i možnost delší stopáže u některých epizod, což mi tehdá přišlo jako super věc, dnes však už nikoliv - opravdu musela mít tato epizoda hodinu a 5 minut? Bylo potřeba mít dlouhé scény mezi doktorkou a admirálem, kde se tlachá o ničem? Při nástinu děje na začátku dílu jsem se těšil na něco ve stylu Voyager epizod "One" či ještě lepší "Bliss", ale bohužel, tohle bylo mnohem horší a hlavně už stokrát viděné jinde (Alien, Prometheus, ony předchozí Treky atd.). Velmi doufám, že se seriál ještě zvedne a zbytek řady nebude v tomhle duchu. 40% ()

Paradox smrteľnosti (2022) (S03E03)

Zase taková nemastná neslaná epizoda, navíc opět nic nového pod sluncem - kolik podobných zápletek ve stylu "mnohem vyspělejší emzáci nám způsobují halucinace atp. aby se o nás něco dozvěděli atp." jsme už dávno viděli v TOS, TNG, VOY, DS9 či ENT? Někteří mohou namítat, že se Orville netají tím, že vzdává hold právě starým Trekům, zejména TNG, ale dá se převyprávění už několikrát viděného interpretovat jako ono vzdávání holdu, nebo je to prostě jen líné kopírování? Já se bohužel přikláním k druhému a ač takové Strange New Worlds dělají v podstatě to samé, musím uznat, že zatím lépe... 50% ()

Jemne padajúci dážď (2022) (S03E04)

Mám stále větší problém s tím, že tento seriál nepřináší skoro nic nového, jako je mi jasné, že v dnešní době je celkem těžké, možná až nemožné přijít s nějakou novou a netřelou zápletkou či myšlenkou, ale opravdu musím mít při sledování Orville pocit, že se dívám na Star Trek Discovery?!? Vždyť ta zápletka s utajeným miminem Eda a Teleyi je skoro jak přes kopírák dění kolem fakana L'Rell a Voqa... navíc mi přijde, že ony volby na krillské domovské planetě měly být asi nějakou parafrází na Trumpa, máme tu i scénu s potraty, což je opět velmi ožehavé téma v USA, opravdu má tento typ preachingu MacFarlane zapotřebí? V čem se tedy jeho seriál liší od hloupého Kurtzman Treku? Má míň otravné postavy, ok, co dál? Někomu se možná líbila velkolepá vesmírná bitva, ale vždyť to je jak Ctrl + C, Ctrl + V oné kaylonské bitky z minulé řady. Bohužel je čím dál víc patrné, že tato řada bude, alespoň pro mě, velkým zklamáním. 40% ()

Príbeh dvoch Topaov (2022) (S03E05) odpad!

Kdyby mi někdo před půl rokem řekl, že ve stejný den dám Kurtzman Treku 5 hvězd a Orville odpad, tak se mu vysměju, že se zbláznil. A přece se tak stalo, zrovna dnes. Tale of two Topas je neuvěřitelně úmorná hodina a čtvrt Rodinných pout a laciné woke agitky ve vesmíru, a to jsem ještě poměrně velkou část kecacích scén popohnal kupředu, protože se to fakt nedalo poslouchat. Tenhle seriál začínal jako takový protipól ST: Discovery, měl fungující humor, nebral se moc vážně a řešila se převážně scifi témata. Od přesunu na Hulu ale došlo k otočce o 180 stupňů a z Orville se stal pouhopouhý klon Discovery, který navíc působí mnohem laciněji a prvoplánově. Velké zklamání. 10% ()

Dvakrát za život (2022) (S03E06)

Konečně díl třetí řady, kterému s čistým svědomím mohu dát víc než 3 hvězdy. Líbí se mi tu hlavně dvě věci - 1) Ukazuje lidskost, která občas chyběla starým Trekům, kdyby se v Malloyově situaci objevil třeba takový Riker či někdo podobný, tak věřím, že by po oněch 10 letech bez váhání nasedl do raketoplánu a adios (a samozřejmě by neměl ani ženu, ani děti, ani přátele a žil celou dobu někde v ústraní), vybaví se mi tu také epizoda Voyageru, kde Doktor strávil podobnou dobu jako Malloy myslím na té planetě, kde čas běžel mnohonásobně rychleji než ve zbytku vesmíru, no a okamžitě po návratu na Voyager byl štěstím bez sebe, že navždy opustil svojí ženu, děti, přátele, to nalijme si čistého vína zrovna moc uvěřitelně holt nepůsobí. No a za 2) Jsem velmi spokojen s tím, jak epizoda dopadla - ke konci jsem očekával takový ten klišoidní happy end, kdy se kapitán nechá obměkčit a Gordona nechá dožít v minulosti tak, jak jsme to mimochodem měli možnost vidět na konci druhé řady Pikárda, ale naštěstí se tak k mému překvapení nestalo a posádka udělala správnou věc - obnovila tok času i za cenu nenarození se dvou dětí, dokonce i samotný o 10 let mladší Malloy to uznal jako správnou věc a za to prostě palec nahoru, velmi dospělé a rozumné řešení celé té situace. 80% ()

Z neznámych hrobov (2022) (S03E07)

Máme tu dvě dějové linky, přičemž jedna z nich je skvělá, druhá k zblití. Tou první jmenovanou je vyjednávání se silně matriarchální společností, což bylo od začátku do konce uchopeno velmi zajímavě, dokonce jsme tu měli i nějaký ten humor (snad poprvé v této řadě) a celkově to mělo dobré vyznění. Bohužel to sráží zápletka druhá s Isaacem. Irituje mě ten nabubřelý pozemšťanský pohled na věc, že mít emoce je nějaká univerzální výhra pro celý vesmír a všechny rasy v něm - ano, pro nás lidi je to bezpochyby něco důležitého a bez čeho bychom nemohli být, ale proč by to proboha mělo být jakkoliv důležité či obohacující pro takové Kaylony?? Jen proto, že to pro nás je bájo, tak to automaticky je super pro všechny? To je solidně krátkozraký a omezený pohled MacFarlana a spol.... A aby toho nebylo málo, tak dvě a půl sezóny logický a v podstatě chladně kalkulující Isaac klidně souhlasí s vymazáním své paměti jen aby udělal radost doktorce?? Jako vážně?? Jinak kaylonský příběh o otroctví a následném povstání byl už stokrát viděn jinde, škoda, že tvůrci nedokázali přijít alespoň s nějakým zajímavým novým elementem, nějakým morálním dilematem či čímkoliv, co by tenhle nespočetněkrát zrecyklovaný a viděný koncept nějak oživilo... Být epizoda čistě o oné rase dominantních žen, dal bych bez rozmyslu vyšší hodnocení, bohužel kvůli všemu výše zmíněnému to však pro mě není na víc než 50% ()

Polnočná modrá (2022) (S03E08) odpad!

Už Příběh dvou Topů byl opravdovým utrpením, ale Sethovi ta woke agitka nestačila a máme tu bezmála hodinu a půl dalšího nášupu tohoto naprostého garbage. V této epizodě absolutně nic nedává smysl - Moclanské ženy poruší dohodu, naverbují cca 12 leté dítě, aby bylo součástí komplotu jak pašovat další ženy z Moclusu, 12 leté dítě prozradí Moclanským mužům kdo je hlavní kontakt na oné domovské planetě, čili celá tato síť se zhroutila, Moclané, jakožto nejsilnější spojenec Unie byli vykopnuti, ale vrátil se nám Klyden a pobrečánkovali jsme si a poobjímali se, takže vlastně všechno dobře dopadlo... LOL! Navíc použiju jednoduchou paralelu z naší historie - Amerika i Británie moc dobře věděli, co za prasácký režim Sovětský svaz je, ony velké čistky probíhaly totiž už před druhou světovou, čili nikdo neměl iluze, ale tyto demokratické státy přesto zvolily spojenectví s tímto zločinným režimem aby porazili větší zlo. Tak to totiž funguje v reálném světě, který není hlouponkou woke fantasií;) Za zmínku také stojí až komiksová stupidita Moclanů, kteří unesou Topu na malinkatou základnu, kterou střeží celých DESET vojáků... Ono proč posílat pro moclanský raketoplán nějakou vlajkovou loď, která by pak Topu přepravila hluboko do moclanského území na nějakou hi-tech základnu, kdepak, lepší varianta bude pidi outpost kdesi v zapadlém koutu vesmíru, však co by se mohlo stát?;) Aneb logika alá Star Trek Discovery. Cringe cameo Dolly Parton je už jen takovou třešničkou na tomhle sračkodortu. 5% ()

Domino (2022) (S03E09)

Poněkud prazvláštně tu máme season finale už v předposledním díle, čili opravdu nevím, co chtějí řešit v epizodě desáté, ale nepředbíhejme. Tento díl byl celkem obstojný, uzavřela se spousta dějových linek, ale i tak to na mě působilo až moc lacině či amatérsky. Prostě takové scifi béčko s líbivým vizuálem. Vesmírná bitva byla na jednu stranu velkolepá, na tu druhou jsem se u ní i tak nudil - nevím čím to je, ale Orville bitvy jsou pro mě těžká zívačka, jestli to je tím, že všechny lodě od každé rasy vypadají stejně, či že každá bitva má v podstatě stejný průběh (s vyjímkou té úvodní v této epizodě, kde doomsday weapon zničila snad 40 nebo kolik kaylonských lodí). Také se mi zdá, že tu Seth až moc okatě kopíroval bitvy ze Star Wars, viz třeba jak se piloti stíhačů hlásili jeden za druhým (úplné "gold leader standing by"), na povrchu nám pak zase "elitní" tým získá vstup do super hyper střežené základny pomocí nějaké servisní šachty, už tu jen chyběli Ewoci;) Oběť Ensign Burke byla celkem důstojným zakončením její příběhové linie, troufám si tvrdit jedné z nejzajímavějších nejen v této řadě, ale i celém seriálu - o mnoho levelů výš než třeba ty vztahové eskapády Kelly a Eda, kterými jsme trpěli hlavně v první a druhé řadě, nebo i troufám si tvrdit rodinných pout jedné moclanské rodinky (nebo i té lidské, viz doktorka a její haranti). Zkrátka šlo to, dalo se na to dívat, ale ničím to nevybočuje, není tu žádná přidaná hodnota, něco, co jsme ještě neviděli jinde a lépe. Proto 50% ()

Budúcnosť neznáma (2022) (S03E10)

Inu jak jsem to psal v komentáři k minulé epizodě - tam jsme měli závěr řady, tento díl je hodinu dvacet (!!!) dlouhá a hlavně zbytečná vata. Opravdu jsme nepotřebovali vidět znovusjednocení Bortuse a Klydena nebo svatbu Isaaca a Claire, klidně jsme si to mohli domyslet, že k tomu třeba jednou dojde po finále v 9. epizodě, čili si stojím za tím, že tento díl je prostě těžká vata. Zápletka s dívkou z "facebookové" planety byla nejzajímavější, ale i tak nepřinesla absolutně nic nového, proboha vždyť podobné příběhy přinesl snad každý jednotlivý Trek seriál, co na tom MacFarlane nechápe, že svým převážně Trek fan divákům servíruje 10x zrecyklované příběhy? Byly tu i snahy o humor, ale vůbec to nefungovalo, nezasmál jsem se snad u jediného gagu, smutné, kam to tento seriál dopracoval. 20% ()