Posádka lode Orville objaví Kaylona so špeciálnymi schopnosťami. (Disney+)

cyphercz

Máme tu dvě dějové linky, přičemž jedna z nich je skvělá, druhá k zblití. Tou první jmenovanou je vyjednávání se silně matriarchální společností, což bylo od začátku do konce uchopeno velmi zajímavě, dokonce jsme tu měli i nějaký ten humor (snad poprvé v této řadě) a celkově to mělo dobré vyznění. Bohužel to sráží zápletka druhá s Isaacem. Irituje mě ten nabubřelý pozemšťanský pohled na věc, že mít emoce je nějaká univerzální výhra pro celý vesmír a všechny rasy v něm - ano, pro nás lidi je to bezpochyby něco důležitého a bez čeho bychom nemohli být, ale proč by to proboha mělo být jakkoliv důležité či obohacující pro takové Kaylony?? Jen proto, že to pro nás je bájo, tak to automaticky je super pro všechny? To je solidně krátkozraký a omezený pohled MacFarlana a spol.... A aby toho nebylo málo, tak dvě a půl sezóny logický a v podstatě chladně kalkulující Isaac klidně souhlasí s vymazáním své paměti jen aby udělal radost doktorce?? Jako vážně?? Jinak kaylonský příběh o otroctví a následném povstání byl už stokrát viděn jinde, škoda, že tvůrci nedokázali přijít alespoň s nějakým zajímavým novým elementem, nějakým morálním dilematem či čímkoliv, co by tenhle nespočetněkrát zrecyklovaný a viděný koncept nějak oživilo... Být epizoda čistě o oné rase dominantních žen, dal bych bez rozmyslu vyšší hodnocení, bohužel kvůli všemu výše zmíněnému to však pro mě není na víc než 50% ()

HellFire

Zčistajasna vynikající epizoda. Backstory o Kaylonech v kombinaci s úžasným humorem, který pramení ze vztahu LaMarra s Tallou a vyjednávání s matriarchální společností a nakonec dojemné chvíle s Claire a Isaacem, který se naučil vnímat lidské emoce. Jeho představitel Mark Jackson konečně dostal příležitost se ukázat a byla z toho jedna z nejlepších scén celé série. Přesně kvůli takovým epizodám jsem si Orville oblíbil. ()

Martrix

Možná u vědomí, že další řada nebude, cpou tvůrci do každé epizody materiál, který by dřív vystačil na dva díly. Dostane se nám vysvětlení, jak se z Kaylonů stali potírači lifeforem, k tomu návdavkem lovestory Isaaca a Claire a souběžně proběhnou jednání s rasou, která s muži zachází...jako kdysi v pravěku, my se ženami. Takže humor, vážná témata i nezbytná ponaučení v jednom velkém balíku. Tomu odpovídá stopáž téměř celovečerního filmu. Ano, občas to skřípe, pasáže o zraněních Johna během sexu byla zcela zbytečná, nápad lhát Janisanům s tím, že pravdu řeknou později...to byla stupidita, ale jinak dobrý. Funkci starých Star Treků, plní The Orville dokonale. ()

probablito

Tých deväťdesiat percent tam fakt nevidím. Pozerateľná epizóda, ale nič zvláštneho. Inak, ten problémový vzťah Lammara a sekuriťáčky som im nezbaštil ani na sekundu. Jasné, tak veľmi sa Lammar vždy zranil. Ako keby to do nej nemohol nabúchať odzadu. Vtipné by bolo, keby prišiel za doktorkou s urvaným vtákom. Mimochodom, to akože úklidový Kaylon mal v sebe zabudované head kanóny? Dosť nebezpečné. A presne rovnaké, aké mali Kayloni o neviem koľko stoviek rokov neskôr? ()

• 4. generace kvantového pohonu umožňuje Orvillu cestovat rychlostí 17 světelných let za hodinu oproti 10 světelným rokům předchozí generace. (HellFire)
  • Tato epizoda dokonale vystihuje Einsteinův citát: „Muži si berou ženy s nadějí, že se nikdy nezmění. Ženy si berou muže s nadějí, že se změní. Oba jsou pak vždy zklamáni.“ Doktorka Finn (Penny Johnson Jerald) i Kelly (Adrianne Palicki) věří, že muži, které milují, se musí změnit, aby dostáli jejich představám, místo aby si našly muže, které budou milovat takové, jací jsou. (HellFire)
  • Název matriarchální rasy Janisi se vyslovuje podobně jako „gynaeceum“ – tímto slovem se označuje místnost ve starověkém řeckém obytném domě obývaná ženami. (HellFire)