Frigo sebevrahem

• USA Hard Luck
Krátkometrážny / Komédia
USA, 1921, 25 min

Bez práce a na dně, Frigo se neúspěšně pokouší o sebevraždu... Jako jednu možnost zkouší "otravu" pitím z láhve, která ve skutečnosti obsahuje alkohol. V podroušeném stavu zaslechne proslov prezidenta sportovního klubu a dokonce od něj získá práci... Jenže nějaký háček v tom ještě bude. (Morien)

PetraMishka

Frigo nemůže sehnat práci, a tak se rozhodne spáchat sebevraždu, čímž paradoxně práci dostane. Vypraví se do loveckého klubu, kde ho zaujme krásná dívka, kterou zachrání, ale skončí to trochu jinak než by čekal. Buster Keaton podával vždy skvělý výkon a jeho akrobacie je neuvěřitelná, ale při skoku do bazénu mi doslova zatrnulo. A ta pointa je prostě geniální. ()

classic

TUTOVKA to nie je, ale i napriek tomu sa opäť jedná o nadštandardnú prácičku. Buster sa neúspešne pokúša dobrovoľne odísť z tohto prehnitého sveta, má zrejme toľko životov, koľkými mačka disponuje, našťastie sa mu to nepodarí, a pripletie sa do nóbl spoločnosti, ktorú uchráni pred banditami, a mňa toto všetko bohvieako nezaujalo, aj keď viem, že je tu kvantum čierneho humoru. ()

Iggy

Buster je beznadějně švorc a zoufale hladový. A tak se rozhodne spáchat sebevraždu. Několikrát se o to pokusí, ale má vždycky štěstí v neštěstí. Nejvtipnější je asi pokus nechat se v noci přejet autem. Ovšem dva jedoucí reflektory nemusí vždycky patřit autu. Taky v láhvi s nápisem poison v groteskách obvykle nebývá jed. Následuje skvělý gag s chůzí po vodě a s chytáním ryb. Pak se na Bustera konečně usměje štěstí a je bohatou ženou, které pomůže, přizván k honu. Celou dobu ho ale zaměstnávají problémy, způsobené jeho nezvyklým stylem jízdy na koni. Později, když honorace odpočívá, přepadne jejich sídlo banda lupičů. Buster lupiče na několikátý pokus přece jen zneškodní, zachrání svou vyvolenou dámu z jejich spárů, ale nakonec má zase smůlu, protože je vdaná. Následuje i na Keatona neobvyklý konec, jehož zpracování mu bylo vytýkáno jako příliš nerealistické a snové, takže se prý divákovi nebude líbit. No uvidíte sami. ()

Ixbalanke

Čím víc filmíků od Bustera jsem viděla, tím ho mám radši. Obdivuji jeho nekonečné množství vtipů, jeho tělesný herecký výraz je tak zvláštní. Musel to být obdivuhodně tvořivý a pohybově nadaný člověk. Myslím, že brzy se do něj zamiluju:))) On je prostě opičkák:)) Chvílemi je to úplně jak animovaná pohádka, dokonale pohybově zahrané. A ten konec se fakt povedl. Nechápu jak to udělali, že skočil do té země! ()

Rozjimatel

"Now who could oppose our marriage?" "No one, except... My husband, over here."     Táto groteska je z môjho pohľadu jedna z najslabších, ktoré som od Bustera Keatona videl. Buster sa spočiatku snaží skoncovať so svojím životom, tie pokusy o samovraždu mi ale príliš vtipné nepripadali (okrem toho s motorkami). A ani ten opakovaný vtip s rybou na mňa nezapôsobil. Z celej grotesky ma rozosmialo len veľmi málo gagov (napr. ten s býkom a ten s čínskou rodinou v samom závere) a Keaton tu veľmi nepredviedol ani svoje povestné akrobatické schopnosti (s výnimkou pár kúskov na koni a jedného dychberúceho skoku). Dojem mi dosť kazila aj divná hudba (Stephen Horne), ktorá sa mi k filmu vôbec nehodila. Videná reštaurovaná verzia z roku 2015, s prekvapivo dosť zlou technickou kvalitou. ()

• Buster Keaton sa vyjadril, že záverečný gag s čínskou manželkou a deťmi vyvolal u divákov najväčší smiech, aký sa mu kedy podarilo vyvolať. (albionlady)