Mladý Ronald je školský premiant zamilovaný do krásnej Mary. Na Ronaldovu smolu však Mary vyhľadáva skor atletické postavy než knihomolov. Lenže chlapec sa nevzdáva a hneď po strednej škole sa prihlási na Claytonskú školu, rovnako ako Mary. S kufrom naplneným športovým vybavením a príručkami ako hrať ktorý americký šport sa vydáva bojovať o svoju lásku. (fishki)

PetraMishka

Spíše průměrný, i když naštěstí němý snímek s Busterem Keatonem, který hraje šprta, jenž se dostal na sportovně založenou univerzitu. Samozřejmě chce udělat dojem na dívku, kterou má rád, a tak vyzkouší všechny možné sporty, ale je zoufale neschopný. A pak nastane situace, kdy provede všechny potřebné úkony, které mu dříve nešly, aby dívku zachránil. Kromě zkoušení sportů a závěrečné scény je tu z umění Bustera Keatona zoufale málo. ()

Dan9K

První třetina není groteska jako spíše němá konverzačka (což "vyzní" trochu prapodivně). Ta druhá, odehrávající se hlavně na atletickém stadioně, je naopak plná typických Keatoných akrobací a kreací. Navíc se v této části příběhu vyskytuje jedna scéna ve filmu, při které jsem se zasmál (oštěp). Třetí třetina zintenzivní akci, kvalitu ale zase upozadí. Snad s výjimkou samotného závěru. Buster vůbec si na nich dával záležet a v podstatě vždycky je to vrchol filmu, což je dobře. Nejhorší počin Friga, z toho co jsem doposud viděl, to asi je (v rámci celovečeráků určitě), pořád to ale není úplné dno, jakého byl schopen třeba Charlie Chaplin v prvopočátcích své kariéry. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "When you change your mind about athletes, then I'll change my mind about you."     Ani sa nechce veriť tomu, že túto dočista priemernú záležitosť nakrútil Buster Keaton hneď po svojom majstrovskom diele The General (1926). Je vidieť, že to Keaton nemal príliš vo svojich tvorivých rukách, lebo je to skoro celé fádne, bez nápadu, s humorom, ktorý kolíše medzi nevtipnosťou a trápnosťou (bejzbal), len so sporadickými zábleskmi úsmevnosti (čierny čašník, hod kladivom). Výnimkou je výborný záver s nápaditým kormidlovaním, využitím dovtedajšieho atletického tréningu a zakončením v štýle "žili šťastne až kým nepomreli". Videná reštaurovaná verzia z roku 2016 s hudbou mojich obľúbencov Mont Alto Motion Picture Orchestra, ktorá, žiaľ, akoby kopírovala kvalitu filmu - miestami je až otravná, ale v závere filmu to parádne rozbalí. ()

Iggy

Česky jako Frigo, vzorný student nebo Frigo, hrdina university. Buster je na střední škole premiant a vždy upřednostňuje knihy před jakýmkoli sportem. Společnost potřebuje mozky, ne svaly. Naneštěstí pro Bustera jeho milá tyto názory nesdílí a nechce se zahazovat s takovým drobounkým rozmazleným chudáčkem. A tak se Buster hned po nástupu na univerzitu snaží sportovat: hraje příšerně baseball a postupně vyzkouší snad všechny atletické disciplíny, vždy s týmž výsledkem. Na studia si také musí přivydělávat a tak ho ve dvou epizodkách sledujeme, kterak se snaží uplatnit jako zručný a později dokonce jako černošský číšník. Když už to s jeho studiem i sportováním vypadá bledě, najde uplatnění jako kormidelník při důležitém veslařském závodě. Teď už stačí odstranit záludného soka v lásce (když Buster spěchá své milé na pomoc, využije snad všechny sporty, které se dosud naučil) a čeká ho už jen radostná budoucnost po boku milované dívky. Oproti ostatním Keatonovým celovečerním filmům slabší, ale pořád moc milý film. Zajímavost: při skoku o tyči do okna domu se nechal Keaton výjimečně dublovat olympijským vítězem v této disciplíně Leem Barnesem. Luis Buňuel: „Hodně se hovoří o technice filmů Metropolis nebo Napoleon. Nikdy se však nehovoří o technice takových filmů, jako je Frigo, vzorný student; ta je totiž tak nerozlučně spojena s ostatními prvky, že si ji vůbec neuvědomujeme, jako (…) výpočet pevnosti materiálu v domě, v němž bydlíme. Superfilmy slouží k tomu, aby dávaly lekce technikům: Keatonovy filmy udílejí lekce samotné realitě, s technikou reality či bez.“ ()

Infalín

Univerzitu jsem dlouho odkládal pod tlakem vesměs špatného hodnocení, ale rozhodně mě nezklamala. Frigovy sportovní pokusy jsou sice trochu na jedno brdo, ale celek obstojně funguje. A hlavně jsem se několikrát od srdce zasmál. Buster však natočil lepší filmy. Kdyby tahle groteska měla jenom 20 minut, zasloužila by si *****. ()