Frigo elektrikárom

• Česko Frigo elektrikářem (viac)

Student botaniky Buster omylem absolvuje elektrikařinu a ještě k tomu je najat, aby položil elektriku v jednom domě. Pustí se do toho s vervou sobě vlastní a fantazii přitom nechá na hodně dlouhém vodítku. Problémy se objeví zároveň s pravým elektrikářem... (Morien)

Iggy

Uvdeneo též pod názvem Frigo elektrotechnikem. Botanik Buster se, jak jinak než nedopatřením, dostane k zakázce elektrifikovat dům jedné zámožné rodiny. A když už má tedy zavést elektřinu, tak ať to stojí za to. Vymyslí pojízdné schody, bazén, který se dá automaticky napouštět a vypouštět, vanu, která vám přijede až k posteli, vláček, který vám doveze na stůl jídlo, a mnohé další vychytávky. Vynálezy ovšem mají sem tam nějaké ty mouchy a což teprve když vám ve strojovně přehází zhrzený pravý elektrotechnik všechny dráty. Buster se s kamennou tváří potýká s absurdními nástrahami zmatených vynálezů, jejichž podivné fungování mu nejde do hlavy. Nakonec dostane padáka a dokonce se pokusí o sebevraždu. Keaton byl i v osobním životě domácí kutil a v tomto filmu se ocitl ve svém živlu a pohrál si s každou maličkostí. Při natáčení scény na pohyblivých schodech v nich Keaton uvízl botou a zlomil si nohu a natáčení muselo být načas přerušeno. ()

curil

Většinu grotesek Bustera Keatona jsem viděl před drahnou dobou let v dětských letech v kině "Čas", což bylo dopolední promítání krátkých filmů v té době ideově zaměřených, ale každý pátý film byl groteska (Chaplin, Lloyd, Chase atd.). Ale právě "Elektrický dům" byl dnes pro mě premiérou a ihned jsem si tuhle grotesku zařadil mezi ty nejlepší z Frigovy tvorby. ()

ostravak30

No, hodně zajímavý film. Když si uvědomíme, kolik věcí bylo dost futuristických. Například vláček roznášející pokrmy se používá dodnes především v Japonsku, ale lze ho vidět i v restauracích v České republice. Jezdící schody? Nevím, kdy se začaly v USA piužívat, ale i ty byly podle mě dost zajímavé. ()

bratr.Milan

Nezmar Keaton se mohl zase jednou vyblbnout s výrobou různých mechanických vychytávek, hejblátek a vynálezů. Proč dnes nemáme tak dokonale elektrifikalizované domy jako Frigo před sto lety?! Právě asi pro to co se stalo v této dobré grotesce. Za mě je to ale trochu slabší Keatonův film, protože dokonalé přístroje nebyly až tak dokonale využity v komických situacích a příběh kolem nich vybudovaný byl slabší, takový nějaký bez šťávy. ()

filmmovier

Další fantastická záležitost od Bustera Keatona, která má sice druhou polovinu znatelně slabší a pomalejší, ale rozhodl jsem se, že na výsledném hodnocení se to nijak neprojeví. Úžasné vynálezy (zařízení domu je naprosto úchvatné i dnes, natož v roce 1922), gagy jsou naprosto parádní a výchozí zápletka úžasná. Valčík jako hudební podklad je pak jenom překrásnou třešničkou na dortu. Groteska je to navíc delší, skoro půl hodiny, ale tempo má naprosto skvělé, takže nuda nehrozí. Ostatně nuda u Bustera Keatona nehrozí nikdy a tentokrát tu druhou slabší polovinu opravdu velmi rád odpustím. 95%. ()

• Při nátáčení si Keaton zlomil pravou nohu, nehoda se stala ve výtahu, kde se do hnacího řemene dostala podrážka Busterovy pantofle. Čtyři měsíce pak nebyl schopen natáčet. (everlong)