Zatím nejosobnější projekt oscarového režiséra a scenáristy Alfonsa Cuaróna (Gravitace, Potomci lidí, Mexická jízda), film Roma, sleduje dívku Cleo (Yalitza Aparicio), která pracuje v domácnosti středostavovské rodiny ve čtvrti Roma v Mexico City. Jako v propracovaném psaníčku ženám, které ho vychovaly, vzpomíná Cuarón na vlastní dětství a vytváří živý a procítěný portrét domácích konfliktů a společenské hierarchie v politickém chaosu 70. let. (Netflix)

Sharleen76

Cuarónův hluboce osobní film ROMA by vám neměl uniknout. Film začíná dlouhým záběrem na dlažbu. Sledujeme hlavní hrdinku Cleo, která v jednu chvíli polije dlažbu vodou, aby ji mohla umýt od nečistot. Od prvních vteřin filmu Cuarón vytváří pouto mezi Cleo a vodou. Voda symbolizuje její čistotu a laskavost. Herci neměli předem k dispozici scénář, jednotlivé repliky a informace o osudech svých postav se dozvídali postupně v průběhu natáčení a možná proto je film tak emotivní a chytne vás od první minuty za srdce. ()

m4xp4yn3

Ta pětihvězdičková hodnocení si nabouchejte do řitě. Tenhle film smrdí voláním po uznání, každý prd je vypimpený, ale pokud režisér chce prezentovat pravdivé obrazy života, a Cuaron tu ambici má, nemůže do nás ládovat jeden samožersky zaranžovaný záběr za druhým. Me tímhle filmem akorát dokázal že pilně studoval Felliniho. ()

st3f0o

V dnešnej dobe občas zabúdame, že nielen akcia a násilie robia dobrý film. Krásny príbeh, ktorý napísal život sám, avšak vyžaduje si plnú divákovu pozornosť a vcítenie sa do hlavnej postavy, inak vás pointa celého filmu minie a zostane vám "len" obdivovať tú dokonale estetickú pastvu pre oči i pre uši. ()

Hashirama

Silné ženy versus běh dějin, význam soudržnosti, vzájemné opory a rodiny tváří v tvář životním nástrahám ve snímku, který dal pojmu scénografie nový rozměr, a kterým Cuarón opět dokazuje, jak inovativním, osobitým a výjimečným autorem je. Nemůžu tvrdit, že by to bylo prvoplánově zábavné, přece jen to není téma, které bych očekával od autora Gravitace, ale vyprávět silný intimní příběh skrze obraz, v podstatě bez jasných požadavků na diváka, to je reálně velmi netradiční a ojedinělá zkušenost. A přitom již předchozí Cuarónovy autorské filmy naznačovaly, že se něčeho takového dočkáme. Zkrátka mistr řemesla. ()

pushover

Tak tohle mě příliš neoslovilo i když rozhodně lepší než Gravitace. Příběh bez příběhu s krásným černobílým obrazem a experimentálně pojatým zvukovým mixem, který musel stát spoustu práce a peněz, ve výsledku ale spíše irituje a ruší. A proč se to kua vlastně jmenovalo Roma? ()

Mkartaylas56

Snímek, který na první pohled působí velmi obyčejně, ale když se do něj opravdu ponoříte a začněte si všímat všech možných detailů, tak se vám dostaví nejen kvalitní a silný příběh, ale hlavně fantastické zpracování a především úžasná režie. Za tímhle vším samozřejmě stojí Alfonso Cuarón, který se pustil do kapku osobnější látky (do jeho vzpomínek z dětství) a je vidět, že si na ní dal opravdu záležet. Způsob provedení všech scén je velice působivý, protože jsou dlouhé, ve většině případů jsou točené na jeden záběr a když se navíc pořádně koukáte, tak je vidět i spousta drobných detailů, které sice nejsou pro film nijak zvlášť důležité, ale velmi mu dodávají na realističnosti. Jinak příběh jako takový je taky zajímavě pojatý, protože ono to neustále vypadá, že kameraman jenom prostě jde/stojí a natáčí si pár měsíců života v jedné rodině z Mexico City a ten samotný příběh je tam jen tak jako mimochodem zasazený. I přes tento fakt se ale jedná o celkem silný příběh, na který se je zkrátka potřeba soustředit. Ostatně to je potřeba na celý film, protože pokud chcete vidět jednoduchý a nijak zapeklitý film, tak Roma je úplně přesný opak a to samozřejmě v dobrém. Na závěr snad už jenom řeknu, že od snímku Roma očekávám nejednu nominaci na oscara, především Alfonso by si ho nejspíš zasloužil za svou skvělou režii a dávám mu 90%. ()

ŠpetaMarek

Nejlepsi kamera roku 2018. Ale tam to pro me konci. Uznavam, ze film po shlednuti poskytuje dostatek prostoru pro premysleni jak o tematech timto filmem uchopenych, tak o samotnych filmarskych postupech. Nicmene na samotne shlednuti je tam toho pomerne malo. 2020: Po druhem shlednuti zvysuju na pet, kupodivu to bylo zabavnejsi a mam k tomu tri slova: Scena, Mizanscena a Kamera!!! ()

RAFT

Tak, tento film mě moc nezaujal ,právě naopak spíš sem zklamán .Film si jede pomalejším tempem akorát na mě je to moc zdlouhavé až nudné.Alfonso má na víc ,tenhle film určitě nebude bavit každého diváka.Za těch 135 minut se tam stejně nic moc nestane . 60% ()

Terminer

Bohužel, tento film je pro mě osobně zklamáním. Vizuálně je to samozřejmě bravurní, jak už je u Cuaróna zvykem, ale když si vzpomenu, jak dokázal budovat a vyprávět lidské příběhy (Harry Potter, Gravitace), tak je Roma v tomhle opravdu slabší. Není to špatné, ale k přívlastku "film roku" se rozhodně nepřidám. ()

hazdrova

No ja vám neviem. Mne sa to nepáčilo. Asi som mimo a nevyznám sa v tom skvelom režírovaní. Proste som sa prvú hodinu filmu nudila a ďalšiu polovicu filmu som dúfala, nech sa tam už niečo poriadne stane. Akože chápem, že to malo byť ako portrét o obyčajných veciach a ľuďoch, ale tohle mě prostě nebere. 2,5* ()

Brooks

Na prvý pohľad všedný film, myšlienkovo jednoduchý a dejovo skromný. Ale úprimný, nakrútený od srdca a emocionálne neskutočne silný. Cuarón vzdáva poctu ženám/matkám a vzdáva ju tak dojemne a láskavo, že citlivejších, vnímavých divákov jednoducho musí zasiahnuť. Aspoň mňa áno. A pokiaľ to naviac robí v tak grandióznom filmárskom prevedení, tak niet o čom. Tie prenádherné, čiernobiele, kompozične úchvatné, organizačne mimoriadne náročné zábery musia uhranúť každého fajnšmekra. Film, aký sa dnes už len tak nevidí. Rana do srdca. ()

syphoon

Asi jsem si od filmu slíboval příliš. Samotný příběh služky opatrující děti bohatých manželů, které k ní mají lepší vztah než ke svým rodičům je smutný, pravdivý, ale bohužel na celém filmu pro mě asi to nejzajímavější. 60% ()

Yahey

Pomalé, pozorné tempo vykreslující průřez životem mexické rodiny, jejíž se pozvolna stáváme součástí, hlavně skrze služku indiánského původu, která je hlavním aktérem děje a která pokorně snáší všechna příkoří. Velká úcta vůči ženskému principu. A poněkud obžaloba toho mužského, který si jen hraje na vojáčky a staví letadýlka. Napětí postupně roste na dlouhé horizontální ploše a směřuje k závěrečné katarzi. "Život, jaký je" (podobně jako u Felliniho). ()

Equilita

Vedela som, do čoho idem a dúfala, že ma tento každým chválený film bude aspoň trochu baviť. Bohužiaľ sa tak nestalo. Pripájam sa do klubu ľudí, pre ktorých je Roma len 2 hodinová nuda. Jednu hviezdu dávam za to, že film bol natočený čierno-bielo a ďalšia hviezda za tie asi 2-3 momenty, ktoré ma viac menej aspoň trochu rozhodili, jedným z nich boli psie výkaly na dvore (sakra, prečo?). Inak príbeh o nešťastných a ťažkých životných chvíľach potenciál určite mal, ale vyvíjalo sa to veľmi pomaly a artové spracovanie tomu dosť ublížilo, keďže sa medzi zaujímavé udalosti muselo narvať kvantum zbytočných scén o ničom. ()

mar11

Ač mne Roma asi nezasáhla tolik jako jiné, uznávám její nespornou kvalitu. Cuarón své řemeslo zvládá opravdu dokonale a divákovi servíruje úchvatný film plný emocí všeho druhu. ()

iz67

Pomalý hold filmům že sedesatek, asi nejvíc sedesatkam italským. Nečekejte akci, vykalkulovany dej. Prostě se tam na pozadí začátku sedmdesátých let jedné mexické rodině něco děje. Film desetiletí to ale není. ()

PF 2020

29.12.2019

Netflix už se připravuje na příští Oscary

Netflix už se připravuje na příští Oscary

12.09.2019

Loni to byl snímek Roma, letos pak bude Netflix zkoušet štěstí na Oscarech nejen s Irishmanem Martina Scorseseho, ale taky filmy Stevena Soderbergha (The Laundromat) či Noaha Baumbacha (Marriage… (viac)

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let