Hlavnou hrdinkou čiernej komédie Teroristka je Mária (Iva Janžurová), učiteľka na dôchodku, ktorá si jedného pekného dňa povie, že už si nechce pripadať ako krava, a keď jej proti arogantnému pôvodcovi lokálneho zla (Martin Hofmann) nepomôže ani starostka (Tatiana Vilhelmová), zoženie si zbraň a rozhodne sa urobiť to, čo väčšinu z nás občas napadne, ale hneď tú myšlienku vytesníme. Veľmi skoro však zistí, že ako je vražda zložitá morálne, je rovnako  zložitá aj logisticky – napriek tomu, že jej bývalý žiak, momentálne v podmienke (Pavel Liška), jej dáva cenné životné rady: „Kriminalita len vyzerá jednoducho, pani učiteľka, ale potom sa vždy niečo poserie. (CinemArt SK)

Stanislaus

Teroristka zaujme zejména černohumornou atmosférou a nepředvídatelným scénářem. Celému filmu vévodí (v nejednom slova smyslu) ostřílená Iva Janžurová, paní Herečka, jejíž postava se na stará kolena rozhodne vzít spravedlnost do svých (lehce se třesoucích) rukou, ať to stojí, co to stojí. Nicméně i ostatní členové hereckého ánsámblu předvedli přesvědčivé výkony, od arcišmejda Hofmanna, přes rajdu Vilhelmovou, až po na smrt nemocnou a děsivě vypadající Holubovou. Vrchol filmu byla rozhodně konfrontace mezi Marií s Machem, následovaná nevyhnutelným koncem. V závěrečné třetině jsem si nemohl nevšimnout nepřehlédnutelné podobnosti s Univerzální uklízečkou - Janžurka alias česká Maggie Smith. ()

Flego

Vidieť tento film len ako komédiu by bolo nepochopením, hoci táto stránka filmu je mnohokrát až odzbrojujúca. Za tým všetkým je však silná, provokatívna, až absurdná dráma jednotlivca, ktorý už nemôže a ani nechce byť atakovaný aroganciou a mocou. Isté chybičky sa vo filme nájdu, ale mne sa tento boj Davida s Goliášom aj tak páčil. Aj vďaka vhodnému obsadeniu. ()

hrona

Když se divák rozhodne pro tento biják, musí počítat s popřením všeho, co čeští tvúrci do dnes kdy vymysleli. Jelikož jde o bláznivou taškařici na vážné téma s prvkem černého humoru. Myslím, že se zadařilo. Paní Janžurová je skvělá a Hoffmann jako protihráč je pro tuto roli přímo stvořený. Zejména když je namířena hlaveň na padoucha, válel jsem se při dialogu v slzách. Zbytek ansámblu na pohodu i když někteří, viz Tatiana zbytečně přehrávají + na můj vkus možná trošku odbytý konec při takové nastavené jízdě. Ale jinak moc příjemný zážitek. ()

honajz

Chvilku mi trvalo, než mi došlo, že jde o absurdní nadsázku, a když mi to došlo, skvěle jsem se bavil. Tenhle film nejd brát realisticky, je z kategorie If... Co kdyby. Ostatně, jeden slavný režisér dokonce film s tímto názvem (If) natočil. Klíčová je v tomto filmu věta: "Nečekal jste, že důchodkyně se bude chtít bránit." A o tom to je. ano, šmejdi všeho druhu, nejen developeři,zneužívají dobroty nejen důchodců, ale všech čestných lidí, a sázejí na to, že právě ona čest těm lidem nedovolí se bránit a jim nějak šlapat na paty. Nu a tady ve filmu vidíme, co by, kdyby. Kdyby se slušná učitelka už fakt naštvala a začala věci řešit. Ta nadsázka je skvělá a scéna v domě Macha patří k tomu nejdokonalejšímu z filmu (na druhé místo bych dal rychlé vypořádání se s agresivními cyklisty, kteří jsou mi rovněž z duše protivní). Líbilo se mi i dávkování informací, jen začátek mě trošku zklamal, protože hned nebylo jasné, že jde o nadsázku a film mne začal nudit, neb ta harnice mezi realitou a absurdností zde ještě nebyl jasně vymezena - ke škodě filmu, protože mnohý divák to ak vezme jako realistické drama a bude tom hledat reálné chování postav v současných reálných podmínkách (o něž ale vůbec nejde, jak žel zjistíme až později). A navíc je tu i Kazín, i když já mám raději tu druhou hospodu, kde čepují Tři sestry. :-) ()

rikitiki

Bída na bídu. Na potřeštěnou taškařici to bylo málo ztřeštěné, na moralitu zase plné klišoidních figurek. Janžurová hrající sedmdesátiletou učitelku v penzi? Ok, ale proč se chová a obléká jako z 19. století? Vždyť to snad není těžký spočíst. Taková paní by se narodila v roce 1950 a dospívala by a prožívala pubertu v šedesátých letech. Tudíž: Semafor, big beat, Beatles, Olympic.... Nechápu, proč se tedy tady sedmdesátnice chová, jako kdyby vyrůstala v dívčím ústavu s Karolínou Světlou a nosí šaty, jako by si je půjčila od Boženy Němcové...... Zápletka je samozřejmě nevěrohodná, což by nevadilo, kdyby autoři přidali víc humoru a nadsázky. Místo toho se inscenace chvilku toporně snaží o komedii, pak nahodí těžké sociální téma, pak se pokouší o satiru - a z toho žánrového mixu jsou maximálně tak rozpaky. Jo, a ta unylá rádoby westernová hudba, co hrála furt dokola, by byla schopná přivést člověka k šílenství. SHRNUTÍ: Česká televizní inscenace.... ()

eraserhead666

"Asi je ještě zamilovaná." Jako absurdní absurdní komedie zábavné a výborné. U geniální scény v Machově domě jsem se trhal smíchy. Snažit se brát tenhle film nějak vážně je podle mě dost velký omyl. Výborně obsazené. Wilhelmová parádní, Dulava tradičně skvělý, Liška po dlouhé době hodně fajn a přirozený. ()

claudel

Námět dobrý, provedení horší aneb nepovedený český pseudowestern směřující v závěru do tragikomické frašky. Nepatřím mezi ty, kteří by potřebovali vidět Ivu Janžurovou, jak se učí střílet ze všech možných zbraní a trénuje fyzičku. Byť zde musím uvést, že všichni opěvovali Francoise Ozona, že se mu podařilo francouzskou legendu Catherine Deneuve dostat do teplákové soupravy, Radku Bajgarovi se podařilo totéž v českém prostředí s Ivou Janžurovou. Martin Hofmann je skvělý jako vždy a díky Mostu jej bude nyní poznávat hodně diváků, Kristína Svarinská je neskutečně sexy a ostatní splňují svůj standard. Nemohu si ale pomoci, mám pocit, že nejlepší na všem byl ten hudební westernový podkres. ()

Earl_23

Hodně jsem se těšil, hodně jsem si po traileru sliboval. Ale ve finále to je jak dva díly Ulice dohromady. Velké zklamání, to nemohlo bavit ani herce. Skvělý námět, ale naprosto zničený scénářem a režii. ()

luka4615

Pokud budete na snímek Teroristka režiséra Radka Bajgara nahlížet jako na komedii, u níž se nešetřilo ironií a nadsázkou, dostanete velmi příjemně plynoucí snímek, na který se vážně dobře kouká. Za zmínku zde rovněž stojí i hravý scénář společně se zbytkem hereckého ansámblu, což jsou ingredience, které skvěle dotváří celkový dojem z tohoto počinu. Pokud tedy hledáte nenáročnou komedii na volný večer, Teroristka je přesně tím pravým. Dobrá práce! PS: Iva Janžurová jakožto tuzemský John Wick je něco, co zkrátka potřebujete vidět! (Netflix) ()

Morholt

Hodinu jsem se nezasmál, což by bylo normálně u komedie na škodu, ale ne v tomto případě. Bajgar celkem věrně popisuje počínání lokálního mafiána, který bere chatovou osadu za své výsostné území a podle toho se i chová. Místní nemají zastání a tak v pacifisticky založené učitelce klíčí odhodlání k radikálnímu řešení. I přes odlehčenou formu, která prvním dvěma třetinám překvapivě sluší, mi dal film vzpomenout na snímky jako Red nebo Harry Brown. Groteskní konfrontace, která přijde v poslední půlhodině, pak rozesměje až k slzám, ale Teroristka se celkem záhy vrací k předchozímu tónu, což sice trochu zamrzí, ale pořád to funguje. Pár seků se sice Bajgarovi nepovedlo a třeba obsazení ex-biatlonistky Koukalové a vůbec celý nápad s moto-biatlonem považuji za absolutní úlet v negativním slova smyslu, ale dá se to odpustit. Herecky podle očekávání exceluje Janžurka, proti níž stojí neméně výborný Hoffman, který svému padouchovi vtiskl něco mosteckého Luďana a to mě bavilo. Slušná práce. 75% ()

Gwaihir

Černá komedie o tom, že zoufalé časy si prostě žádají zoufalé činy, což navíc trefně dokresluje využití westernových prvků, je myslím přinejmenším něčím, co alespoň svým nápadem zase trochu čeří naše domácí filmové vody, i když k dokonalosti tomu samozřejmě mnohé chybí, respektive přebývá, protože ačkoli se jedná o velmi zábavný snímek, v němž se nádherně zrcadlí morálka dnešní doby, vše je tak trochu přetaženo do přílišné absurdity, čímž se některé scény dostávají až za hranici vtipu a jejich vyznění se dostává spíše do polohy trapnosti, a to je rozhodně škoda. 70 % ()

argenson

Koukám, že místní komentující elita se především pohoršuje nad pokřiveným morálním poselstvím filmu. Nadsázka, dámy a pánové, říká vám to něco? Já mám výhrady akorát k pomalejšímu rozjezdu a počátečnímu pojetí paní učitelky jako uťápnuté blbky, protože pak její přerod v Zorku mstitelku je trochu násilný. Herecké obsazení je výborné (zcela bez výhrad Martin Hofmann, potěšil i civilní Pavel Liška) a vynikne především ve společné scéně v kuchyni podnikatele Macha. Řval jsem smíchy jako už dlouho ne. ()

Padme_Anakin

Paní Iva Janžurová je úžasná, její učitelka v důchodu je uvěřitelná, zábavná, místy dojemná a ve své neústupnosti vlastně i obdivuhodná. Z filmu srší nadsázka i humor a scéna v podnikatelově domě skvělá, senzační konverzačka. A nemohu nezmínit Martina Hofmanna a Pavla Lišku, pánové pobavili, upřímně jsem se zasmála, takže ano, u mě dobrý. ()

Ajinka126

Janžurová - moc ji jako herečku neznám. Tady byla pro mě nudná a nezajímavá. Možná je to problém role jako takové. Oproti tomu Vilhelmová. Tu jsem považovala za dobrou českou herečku. No. Mám silné pochyby, že se až příliš naučila českému rychlo-telenovelo-televiznímu herectví. Pro mě byla trnem v oku spolu s šedou myší Svarinskou. Jediný, kdo byl celkem charakterově výrazný (a fakt mě sral, takže cením) byl Hofmann. Perfektní záporák, vyvolal emoce. Jinak se mi u toho chtělo spíš brečet. Tohle je fakt to nejelpší, co umíme a na co dáváme peníze z českého kinematografického fondu? Já to tak nechci. Věřím, že většině z vás tohle nestačí. Nechci v každém filmu jen PP reklamy, rádoby humorné scénky, křik a nahotu. Nemusíme za rok vyprodukovat 30 filmů. Klidně mi stačí 3. Závěrem - dobrý záporák, scénka u něj v domě byla dobrá. Jinak zbytená vata. ()

khedy

Je to průměr, ale přidávám 1* za Janžurovou. Měl jsme problém s absurdním balancováním na hranici dramatu a komedie. ()

Tatatranka odpad!

Po Ženách v běhu jsem měla chuť s během seknout, po Teroristce bych leckterý hrdelní zločin klidně a imaginárně mohla spáchat. Moc se stydím. Ivy Janžurové je mi líto. Českého filmu už ne. ()

Una111

Vynikající herecké výkony a výsledný dojem překvapivě dobrý. Při tomhle obsazení jak jinak, že? Janžurová neztratila s přibývajícím věkem nic na svém elánu a komickém nadání. Líbil se mi i Liška, myslím, že mu role výtečně seděla! Výborně jsem se bavila (a to v současnosti nemám zrovna moc rozvernou náladu), a proto nechápu, že film má tak nízké hodnocení. Ztrácíme smysl pro humor? Nesedí mnoha uživatelům černý humor? Když to přeženu: Obávají se snad někteří, že by je mohl posednout amok a vzali by film jako návod jak řešit své obdobné problémy? - Žijeme v náročné, neveselé době a já jsem za každý takový film vděčná! ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)

Čeští filmaři si rozdělili peníze

Čeští filmaři si rozdělili peníze

15.06.2018

Státní fond kinematografie čerstvě rozdělil celkem 65 milionů mezi devítku vybraných filmových projektů. Největší částku 15 milionů korun obdržel chystaný snímek Davida Ondříčka (Ve stínu) Zátopek,… (viac)