Jeden panák - oslepnete. Dva - zomriete. Čaká na vás v trafike, v darčekovej taške od kamaráta, na svadobnej hostine... Viete vôbec, čo pijete? Na sklonku letných prázdnin v roku 2012 zatriasli Českom skutočné udalosti, aké si verejnosť, kriminalisti ani právnici nepamätajú. Alkohol vyrobený zo zmesi etanolu a prudko jedovatého metanolu zabil v priebehu niekoľkých týždňov najmenej 38 ľudí a vážne priotrávil najmenej ďalších 80. Avšak "potenciál" namiešanej zmesi by mohol usmrtiť až 158 000 ľudí! Píše sa august 2012. Ruda Fulín (David Máj) robí vo firme na výrobu ostrekovačov a hrozí mu výpoveď. O to viac potrebuje zaujať obchodníka Malota (Lukáš Vaculík) nápadom, ako rekordne zraziť cenu liehovej zmesi, ktorú pod rukou predávajú. Sebavedome pritom vychádza z informácie na internete, že etanol účinky jedovatého metanolu zruší. Malota zmes distribuuje ďalej. On a ďalší z nej vyrábajú lacný alkohol, ktorý sa rozváža po celej krajine... Upratovačka Iveta žije v Havířove a má problémy s mamou. Stáčaný rum zo stánku za rohom im ponúka chvíľkovú úľavu od každodenných starostí. Do chvíle, než po jeho požití umierajú obaja Ivetini rodičia - prvé obete metanolovej aféry. Každý nasledujúci deň pribúdajú ďalší otrávení, o čom takmer nepretržite informujú médiá.  V septembri 2012 je prípadom poverený kapitán Hálek (Vasil Fridrich). Ako rýchlo dokážu s drsným kolegom (Martin Finger) nájsť vraha v podobe 10 000 litrov otrávenej zmesi, aby konečne prestali umierať ľudia? (TV Markíza)

nirty

Mám ve zvyku poslední dobou na filmy české produkce převážně nadávat, ale tohle mě teda dostalo. Velmi dobré a jak tady všichni chválí kameru, scénář, lokace, atd., já k tomu musim připojit hlavně hudbu, ta je opravdu výborná. Trochu jak kdyby se inspirovali Zimmerem v Sherlock Holmes (2009) Po shlédnutí druhé části, to sice není úplně na plný počet, kvůli občasné křečovitosti v policejních scénách, ale jinak velice dobře dotaženo do konce. ... Kvůli jednomu pitomému bazénu? =( 85% ()

teckax

Za mě jednoznačně nejlepší televizní film ČT, jaký jsem doposud viděla. Možná to je jen na 4, ale není nic lepšího z produkce koncesionářů, takže to tam valím za 5! Mělo to atmošku, ani vteřinu jsem se nenudila, skvěle zahrané, báječná muzika, ilustrace celého průseru. Dostala jsem odpovědi na spoustu mých otázek. Já jsem nadšená... na mě to navíc působilo hodně opravdově, probouzelo to ve mě emoce, husí kůže...několikrát jsem vyjekla "ty hajzle, doufám že zhniješ za mřížema!"... a popravdě, taky jsen nakonec získala jiný pohled na oběti... ()

vitapavlik

Vynikající práce ČT si zaslouží můj komentář. Po shlédnutí první části jsem byl velice překvapen a nenudil jsem se ani minutu. Druhá část byla perfektně tematicky oddělená a ještě zajímavější. V roce 2012 mi bylo 9 let, takže si jen pamatuji, že se o tom mluvilo a tak. Film si krásně pohrává s divákovým očekáváním a nejvíc jej podtrhává fakt, že se to skutečně stalo. Že si ta čísla jen tak nikdo nevymyslel. Postupem času do sebe vše začalo zapadat, tak už jsem jen netrpělivě čekal, jak to dopadne a ten „wow“ efekt mi ještě chvíli zůstane. Herecké výkony byly skvělé a hudba se mi líbila. Nejlepší produkt televize, kterého jsem kdy byl svědkem. ()

Mejkby

Česká krimi podle skutečné události? Nevěřil bych že mě to tak chytne, ani jsem nedutal. Skvěle natočené, ještě lepší výběr (ne)herců, kromě Vaculíka a Freimanové jsem nikoho neznal (o to to bylo uvěřitelnější). Z finálového záběru na sklep pana hostinského mě mrazí ještě teď. 500 litrů je pořád někde mezi námi... ()

Peabody

tak paní režisérku sleduji delší dobu a třeba její - Kristova léta, dámy - považuji za jeden z absolutně nejlepších dokumentů jaký tady po revoluci vznikl. po podstatě a k věci a velice ženský a přitom ne šovinistický. Metanol je vynikající práce, dobré zvládání herců, emoce držené většinou na uzdě (snad jen ta malá něžná holčička budící maminku na začátku druhé části mi přišla trochu vyděračská, jakkoli se to velmi pravděpodobně mohlo stát. Vaculík výborný jako většinou v posledních letech, kriminalisté velice slušní, snad jen by stálo za to trochu ke konci omezit počet exponovaných postav a tím trochu gradovat - takhle třeba David Máj vypadl na delší dobu z děje, ačkoli v prvním byl klíčový, tady se vlastně nijak neukázalo, jak musel být vyděšený. Ale já scénárista nejsem, je to můj osobní názor. Taky je to jediný důvod, proč nedám 5, ale prostě se mi zdálo, že těch postav vyšetřovatelů je někdy moc a ztrácím přehled kdo je kdo a kde se vzal. Jako kdyby to byl 3díl nůžkama vzatý na 2díl. Ale moje úcta, moc pěkná režijní a celkově super televizní práce. Takových věcí by měla dělat čt víc místo inšpektora Kokota Maxe a podobných blbin. ()

tosastava

Veľmi slabý scenár,réžia tiež nebola žiadna hitparáda. Okrem toho, vo filme sa nedozvedáme o nič viac než čo už bolo po vypuknutí metanolovej aféry prezentované v médiach ()

Lukkyn

no Čt roste a každým takovýmhle počinem se posouvá na úroveň BBC nebo HBo. Atmosféra filmu je skličujicí a děsivá. O to víc přidává fakt, že člověk celou kauzu viděl ve zprávách , v novinách a zažil ji na vlastní kůži včetně prohibice. Kvůli pár tisícům zabít tolik lidí to chce silnej žaludek. Herecká sestava poměrně neznámých tváří válí skvěle. Film hraje na emoce a odkrývá děsivé podsvětí obchodu s černými lihovinami. (co teprve kšeft s drogama uf) V první půlce více thriller a v druhé spíš kriminální a vyšetřovací rovina , která na sebe skvěle navazuje. Nemám slov a jsem rád, že někdo u nás bere filmové řemeslo vážně!!!! ()

xentrixx

Strhující krimi bez jediného výstřelu, bez krvavých akčních scén, bez nereálně pojatých detektivů "drsňáků". Zlo tentokrát není reprezentováno násilnickými a zvrácenými individui, ale hloupostí a hamižností úplně běžných lidí, z nichž někteří možná ani netuší, na jaké tragédii se podílejí. Husí kůže divákovi nenaskakuje při sledování zakrvácených rekvizit, ale těch zdánlivě nejobyčejnějších věcí na světe - PET láhví, mísících se tekutin v objemných barelech a hlavně lidí, kteří se chystají dát si pár loků. Nezáživná se jeví i práce detektivů, která je však popsána takovou, jakou skutečně je: spisy, spisy, prověrky, výslechy, domovky a zase spisy, a takto stále dokola. Ano i tak může vypadat Banalita zla.....Závěr filmu pak vyvolává otázku, kdo byl vlastně nejvíc vinen. Kokot č. 1 Fulín, který to "jen" namíchal a dál se nestaral, jestli to půjde do oběhu jako nemrznoucí směs nebo pančovaný chlast, nebo kokot č. 2 Sikora, který "jen" dodal ingredience, míchal a dostával z kšeftu podíl, anebo kokot č. 3 Malota, který to "pouze" kupoval ve (snad) dobré víře, že to byl opravdu jen velmi levný líh a jako takový ho pouštěl smíchaný s různými trestěmi do oběhu jako alkohol ke konzumaci? A byly jednotlivé tresty uloženy každému z oněch tří opravdu spravedlivě? ()

nezavisle

Hustá snímka, nabúchaná emóciami, napätím, príbehom, dobrými hereckými výkonmi, rôznymi odkazmi. Absoltne perfektná muzika, ani Zimmer by to nedal lepšie. Najhoršie na celom príbehu je, že je to realita... ()

jizvoun

Kvalitní český film a navíc pod taktovkou české televize?Já vážně zírám, něco jako padající hvězda. Každopádně téma velmi palčivé, jelikož jsem tu dobu zažil a dost naživo a v době oné prohibice jsem se ještě navíc účastnil jedněch z mnoha městských slavností, které rozhodně ztratily svůj punc absencí jakéhokoliv tvrdého alkoholu. Zde mi konečně bylo vysvětleno, kteří šulíni tu mou nedobrovolnou absenci měli na svědomí včetně jejich konkrétních rolí a kdo z řad státní moci vrátil věci do pořádku. Krom toho zde nechybí napětí, tak trochu suchý, leč příjemný humor a hra na city tu nepůsobí tak lacině jako jinde. Sakumprásk výborná práce! ()

Mark1983

I když z mého úhlu pohledu by se film dal zpracovati o dost lépe, vydržel jsem u toho. Metanolová kauza byla sice jedna z nejděsivějších kauz, co česká justice musela řešit, a z mého hlediska si viníci nezaslouží slitování. Avšak přestože moji zvědavost vůči filmu nemohu zapřít, tak i tak musím konstatovat, že tato konkrétní televizní minisérie je pro mě na jedno kouknutí, ač jsem přesvědčen, že film by se dal natočit daleko lépe a profesionálněji jako je Rapl, Příběh kmotra, Tobruk apod. U dosti českých zpracováních mi chybí autenticita jednání postav, jenž z mého úhlu pohledu nejsou natolik přesvědčiví, abych měl pocit, že se nejedná o herce, ale o postavy příběhu. ()

Camel91

Velice napínavá detektivka, realistická.. obdivuji že to dokázali dát takhle do kupy aby natočili film, který má skoro 3 hodiny. Za mě dobrý počin z českých rukou ()

rationibus

Seriál som si pozrela s odstupom rokov. .V prvej časti ma najviac oslovilo to, ako tvorcovia ukázali, kto každý sa mohol stať obeťou, ako málo stačilo, aby človek umrel, prišiel o blízkych, či o zdravie, o sebestačnosť. Ako divák akosi dúfal, že nie - a ono áno, umrieť môžu aj normálni ľudia, aj deti môžu nájsť svojich rodičov mŕtvych. No a ukázali aj nekonečnú blbosť kombinovanú s chamtivosťou na tej druhej strane. A niekde medzi tým kopu ľudí, často obyčajných predavačov, ktorí nič zlé nechceli, hoci tušili, že ten alkohol úplne legálny nie je, chceli niečo zarobiť, ale nevedeli, čo to spôsobí..... Druhá časť už skôr vyšetrovanie, to natoľko nevtiahlo do seba. No a otvorená ostala otázka, prečo tak dlho fungovala distribúcia nelegálneho alkoholu, kto každý to kryl, kto každý by tiež mal stáť pred súdom - to ako v skutočnosti. ()