Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

chelseaman22

Překvapivě intenzivní počin z české dílny, který sází především na výborné herecké obsazení a lokální hantýrku, které jsem sic nerozuměl, ale ocenil jsem ji. Pokud si tedy odmyslím to, že třetině dialogů jsem nerozuměl, tak musím ocenit scénář, který se neupíná pouze na katastrofu v uhelném dole, nýbrž i na dekompozici vztahů v jedné uhlířské rodině v Havířově. 86 % ()

Script

V televizním vysílání byl tento film rozdělen na dvě části. Ta první padala na hranici mezi dvěma až třemi hvězdami. Ta další epizoda zase byla na čtyři hvězdy. Nešlo o nic moc extra. Postavy byly velmi nesympatické, kromě postavy Marthy Issové, kterou jsem si oblíbil ve druhé polovině filmu. Bohužel tvůrci pokazily scénu, kde se lidi dozvěděli o ztrátách v dole. Nejvíce mi vadilo, že se kamera v ten moment odkutálela od Marthy k Antonii Formanové, která je ve filmu tou nejméně zajímavou postavou. Nepíšu tím, že Formanová nehrála dobře. Ona hrála dobře, ale Martha by byla v tom záběru daleko zajímavější. Nic méně moment, kdy se vše pokazilo bylo suprově natočené na naši zemi. Fakt ve mě kolovalo napětí a to je taky ten důvod proč filmu přilepšuji (ještě kromě toho, že je to na motivy skutečných událostí). ()

Aargh

Dokud se postavy jen hádají v kuchyni, je ta česká televizní produkce ještě dostačující. Ale když konečně (po dvou hodinách) dojde na ono důlní neštěstí, film nedrží žádné tempo, nebuduje drama a používá nudnou, nevhodnou hudbu. Samotným horníkům pod zemí je věnováno asi 20 minut a je konec. Jako by tragédie bylo autorům v ději spíš na obtíž. Rozdíl oproti o rok novějšímu Černobylu je do očí bijící. A ne, není to rozpočtem. S kvalitou výpravy Dukla problém nemá. ()

Lachtaan

Českou televizi už naprosto upřednostňuju mezi všemi tuzemskými produkčními kanály a ona se mi za to vždy po menší odmlce znamenitě odvděčí. Vedle trapně uhlaznených kriminálek Anděl, ohnivých Kuřat nebo Afér jaromíra soukupa právě u ČT točí v duchu kvality, ne kvantity. A mile rád si dám každý druhý týden nový dvoudílný televizní film, než 2x týdně přeplácanou slátaninu, která svým 136. dílem teprve začíná gradovat na svém rádoby ději. Dukla 61 je dechberoucí drama, které se nesnaží být jakkoli akční, což mnoho příchozích k tomuto filmu třeba očekávalo, když se zde má jednat o důlní neštěstí. Je to nesmírně autentická sonda do srdcí všech zúčastněných, obětí i jejich pozůstalých. Jednohubka mapující další zajímavou, ale velmi trpkou součást našich dějin, o které bych se bez pana Ondříčka a jeho filmu zajisté ještě několik desetiletí vůbec nedozvěděl. ()

filmmovier

Atraktivní téma v atraktivním zpracování. Na to hlavní, smutnou, mrazivou a neradostnou událost přímo v dole dojde samozřejmě až ke konci, ale i ty dvě hodiny předtím je co sledovat. Ať už je to téma ústřední dvojice (těhotenství, potrat), to pomalé a plíživé, opatrně naznačované nebezpečí směřující k tragickému finále nebo vynikající výpravu, skvěle ztvárněnou dobovou atmosféru, zručnou Ondříčkovu režii nebo koncert hereckého obsazení. Ti nejhlavnější jsou sice skvělí, ale jejich přízvuky mě občas docela tahaly za uši, herci v menších až zcela vedlejších rolích jsou ale mnohdy ještě zajímavější! Poctivá a skvěle natočená záležitost, která si svou stopáž naprosto bez problémů obhájí a v paměti zůstane docela dlouho. Což je skvělé! 80 %. ()

Sfinkter

První díl uspokojivý, potěší vybarvení doby i herecké výkony - hlavně Issová překvapila. Dokumentární materiál je proložen dobrou filmařinou a vtipnými vsuvkami. Druhý díl postupně graduje k fatálnímu konci, podobně jako při potopení Titanicu. ()

_DAVE_

Až na pár drobností velmi povedené.! Bez patosu a dalších zbytečností, tak typických, pro "zámořské" katastrofické filmy. Vytknul bych snad jen Taclíkovu "Ostravštinu", ta mohla být lepší a prostý fakt, že jsme film nemohli vidět v kině. ()

noriaki

Výprava skvostná, atmosféra slušná, i na herce a jejich přízvuky jsem si postupně zvykl, ale stejně mě to nevtáhlo. Dukla měla potenciál být mrazivým dramatem, sociální sondou, nebo malým lidským příběhem. Rozehrála to na všechny strany, ale nakonec se spokojila s přehnaně televizní výpovědí doby, silnou v detailech a skřípající v celku. ()

Master19

Dobré téma, skvěle natočené, tudíž ve výsledku hodně působivé. Nejslabší stránkou jsou herci, za snahu a v celkovém kontextu přivírám oči, ale když Martha Issová provolává "kde jsou naši chlapi" (dovolil jsem si volně přeložit), tak to je na facepalm. ()

Trustme

Samotná katastrofická událost je spíše pozadím děje. A i tvůrci vaří z vody, když se to celé ututlalo komunisty. Takže se vlastně dozvíme prd. Celá Dukla 61 má ale jiný aspekt. Ukazuje vcelku trefně jaká hovada horníci byli. Tento systém "vychoval" z lidí otupělá stáda otroků, kteří fungovali od výplaty k výplatě, kterou prochlastali, zmlátili/ošukali každýho na koho přišli a v pondělí šli fárat. Stejně tak absolutní netečnost vedoucích funkcionářů k horníkům, kteří byli pro ně čísla. Tím chci pochválit tvůrce, že tohle dodrželi a to jak mluví herci (pro někoho vulgárně), jak se chovají, je ještě velmi decentní oproti reálnu. Ta syrovost hornického universa mohla být ještě mnohem více využita. Film nevyrubal potenciál jaké toto téma nabízelo. ()

Krysa SPK

HBO a Netflix mohou blednout závistí. České televizi se podařil majstrštyk, který nemá v našich končinách obdoby. Nic dalšího není nutno psát, nutno vidět, nutno prožít. A hlavně: dostatek kyslíku k tomu. ()

nevermore

Souhlasím s verbalem, mně na tom děsně iritovalo to špatně padnoucí nářečí, bylo hrozně slyšet, že herce nejsou ztama a je to šíleně na sílu. Dal bych asi jinak plnej počet, ale prostě jsem tomu tohle nevěřil, a taky Issová lehce přehrávala. Jinak dobré. ()

Autogram

Film ide do deja pekne naprudko, tak ako mladí prichádzajú k rodičom s veľkou novinkou. To sa mi páči, a ani iné zložky filmu nezaostávajú, prostredie vyzerá fajn, ako retro exteriéry a interiéry, tak aj banské chodby. Pozitívom sú neopozerané herecké tváre, a našťastie aj Langmajera zamaskovali na nepoznanie. Určite si nenechám ujsť aj druhý diel. Len tie prestrihy z manželského lôžka na zbíjačku ma vždy vydesili. (27.5.2018) –––– Jednoznačné štyri hviezdy aj po druhej časti. Tie stiesnené pomery v bani aj v baníckej rodine ma riadne dostali. (3.6.2018) ()

Pedross800

Jedním slovem SKVĚLÉ!! Film roku a vícero slovy naprostá bomba která prvním dílem po hornicku pobavila a do situace klíčových postav, rodin vtáhla přesně tak akorát, aby v druhém díle mohla gradovat bez zbytečného patosu a i tak zanechala hluboký dojem a zážitek. Bravo a za tohle spolu s Metanolem si ČT zaslouží absolutorium. Nic lepší už v této zemi tento rok nikdo nenatočí. ()

vyfuk

Lidé si primárně stěžují, že se nic moc neděje. Ano, dobrá chápu. Ale lidé si neuvědomí, že tam musíte mít nějaké sympatické postavy, seznámit se s dějem a pracovat s tím dál. To se zde povedlo na výbornou. Opět trochu zde platí věc, že ČT se snaží dělat kvalitní obsah a nějakým způsobem se jim to daří. Nejdříve letos Metanol a nyní menší comeback pana Ondříčka, který si chválu plně zaslouží. Naprosto autenticky pojato, přes práci v dolech až po nářečí a nádherného polsko-českého mixu. Postavy jsou silné a mají co vyprávět, proto se snadno vžijete do příběhu, i když bydlíte na druhé konci republiky a nevíte ani jak vypadá uhlí. Skoro až smutně řečeno, je podle mě škoda, že finále postav nehrálo ani tolik na emoce. Hlavní postavy nějak umřou a vy vlastně s nimi ani moc necítíte, protože ani nevíte kdy a jak umřeli. A poté máte postavu, která teoreticky vstane z mrtvých. A to je docela problém. Ale povedené? Povedené. Tohle je budoucnost. ()

cpt.Lynch

Důstojná připomínka tragédie na dole Dukla. Celkem realistická sonda do světa a života horníků. Ale ten děsný casting a výběr Issové a Langmajera (oba mám jinak velmi rád)… chápu, že pro pražáka bude dost náročné zahrát ostravaka, ale jejich provedení „dialektu“ bylo katastrofální. Rušilo celý film a někdy jsem se až styděl. Třeba takový Taclík se nesnažil za každou cenu mluvit po ostravsku a výsledek byl mnohem lepší. 3,5* ()

ghatos

1. díl - jako fakt tvrdá a poctivá práce od Davida Ondříčka. Dosti hutná atmosféra nejen na dole, ale i v rodině. Žádný kýč, žádný balast, tvrdá mentalita, tvrdé prostředí....vlastně je to pecka! 80%. 2. díl - rekonstrukce samotné tragédie. Herecké výkony některých herců velmi na úrovni. Langoš mě bavil a samozřejmě Taclík si taky svoje odvedl, ale jak tady někdo zmiňuje, tak i třeba Mikuš. Snad jen samotný závěr a dohra mohli být plnokrevnější. 80%. Celkově 80%. ()

Gekacuk

Zatím nejlepší letošní český film. Rada tvůcům: Rychle ho sestříhněte a hned dejte do kin. Pak budete sbírat české lvy. ()