Vodník je čtvrtá, předposlední řada televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější trojice. Marie Výrová ve svém volném čase a na vlastní pěst vyšetřuje policií dávno uzavřený případ nepochopitelné vraždy malého dítěte na olomoucké periferii, která se odehrála před více než pětadvaceti lety. Znepokojující svědectví aktérky dávného neštěstí přiměje Marii Výrovou, aby se beznadějným, případem znovu zabývala a pokusila se očistit nespravedlivě odsouzeného viníka. Příběh Vodníka se odehrává ve dvou časových rovinách: v časech těsně před revolucí na sklonku komunistické éry na konci osmdesátých let a v současnosti. V první rovině se případem zabývá kriminálka komunistického Československa pod velením majora Voženila. V současnosti Marie odhaluje povážlivé nedostatky ve vyšetřování tehdejší policie a odhaluje důvody, které k nim vedly. Vodník vychází jednak z klasické britské detektivní školy, kdy osamělý detektiv konfrontuje svědky a aktéry zločinu, skládá si postupně obraz událostí na základě více či méně spolehlivých svědectví zaujatých aktérů. Žánrově přesahuje jednak do hororu a jednak do psychologického rodinného dramatu. Ukazuje destrukci vztahů jedné rodiny poznamenané dávným, nepochopitelně krutým zločinem. Vodník se tak stává i zamyšlením nad spravedlností a smyslem jejího naplnění i po mnoha letech. (Česká televize)

Grázl83

Opět ta divná Tausova režie, tzn. přesviceny obraz a rozklepana kamera, která se navíc pořád točí kolem obličeje. U děje z minulosti to špatně nevypadalo, ale bohužel tento styl byl držen po celý film a po nějaké době už to začne hodně vadit, ale zase ne tolik jako v Modrých stínech, tam jsem to nezkousl. Některé záběry však byly povedené a hudební podkres byl výborný. Skvělé herecké výkony Hanuše a Neužila. V ději nebylo tolik nesmyslu jak u všech ostatnich dílů série, krom teda faktu, ze policie řeší 30let starou, promlčenou a uzavřenou vraždu. Celkově jednoznačně nejlepší díl celé série. ()

Martin86

Herecké obsazení na 3x podtrženou jedničku, napínavá detektivka se všemi dějovými linkami funkčními tak, jak jsem již dlouho neviděl. Úžasný výkon jak už od Neužila či Hanuše, ale i ostatních mě zanechal v údivu a já jen stále nechápu, kde se stala chyba, že předchozí díly měly oproti Vodníkovi tolik nedostatků… No a finální pasáž..? Tam není, co dodat, jak už po stránce vizuální, tak po dějové. Za mě bomba, bezpochyby 5/5 ()

Fender

Neustále u nás vznikají kriminálky, které jsou ale skoro všechny vesměs stejné, tenhle mini seriál byl ale trefa do černého a je úplně jiný a hlavně lepší. Zde byla spíš snaha o trochu umělecké ztvárnění, dodání také i metafory a zkrátka jít jinou cestou, než klasická kriminálka, což mi trošku přišlo zbytečně kýčovité, ale po odhalení na konci, jsem si nakonec řekl, že to zas tak špatně zvolené nebylo, ba naopak. Logická posloupnost událostí mi dávala smysl a hlavně mi zamotala hlavu v tom, kdo mohl být pachatel, takže jako velké plus vidím v tom, že to nebylo předvídatelné. Do toho atmosféra byla povedená, až mnohdy nepříjemná a herecké výkony byly také nadprůměrné, takže toto se opravdu povedlo. ()

a-ja

Poslední dobou mám pocit, že se pořady (zejména ČT) točí podle několika zásadních bodů: 1) Zkusit to podle severského mustru (musí to být temné - Rapl - tam to ale vcelku ještě fungovalo) 2) Musí tam být multikulti a pozitivní diskriminace, taky podpora různých úchylek jako homosexualita, transsexualita a tak (Most, Rapl 2, Lynč) 3) Musí se tam povinně kopnout do starého režimu (Most, detektivové od Nejsvětější trojice včetně Vodníka) 4) Mělo by to být o divadle, nejlépe o dejvickém, a když už ne přímo o něm/podle her zde uváděných, tak by tam aspoň většina herců tohoto divadla měla hrát (Dabing Street, Zkáza Dejvického divadla, Za oponou, Vodník), herci by měli hodně přehrávat (Neužil ve Vodníkovi) nebo hystericky řvát (Melíšková v nevím které séřii s detektivy od Nejsv. trojice) 5) Měl by tam být v hlavní roli Hynek Čermák, nejlíp jako drsoň (Rapl, ve Zkáze civil, v Dabing street spíš jako blbec) a krasoň Stanislav Majer (Rapl, Vodník) 6) Kamera by měla být zásadně neotřelá (rozuměj: zabírá půlky hlav, nebo je šejdrem horizont, nebo je všechno přesvětlený nebo rozmazaný nebo v protisvětle, případně všechno dohromady, takže nemocní epilepsií by měli být před sledováním takovýchto děl varováni). K tomu nadužívání barevných filtrů a zbytečné hudební a jiné vsuvky (Vodník - záběry na hudebníky v klubu, vrávorající Melíšková s Medveckou při cestě z klubu, to vše přes červený filtr) 7) Přestože u kriminálek jsou uváděni ´odborní poradci´, podle výsledku jsou to buď jen náhodně vygenerovaná jména z facebooku nebo na jejich připomínky scénáristé kašlou tak zvysoka, že nad lapsy musí kroutit hlavou i průměrný žák páté třídy základní školy (Rapl 2, ´dobře´ si v tomto vedou i soukromé TV, třeba primácký Temný kraj a Mordparta nebo nováčtí Specialisté)... Psáno po zhlédnutí prvního dílu Vodníka, kdy se rozhoduju, jestli zabít večer dalšími dvěma, nebo si jen po skončení seriálu někde přečíst, kdo miminko zabil... Omlouvám se, jestli je koment příliš dlouhý... ()

Bendus

Nebyla by to špatná kriminálka, ale proč tam proboha zase cpou minulý režim. Tady někoho hodně baví se navážet do doby před revoluční. Nebyli tenkrát všichni neschopáci a dokázali vyřešit spousty případů i bez serepetiček, co mají kriminalisté k dispozici dnes. Nehledě na to, že dnes je korupce a možnost uplatit a ovlivnit vyšetřování daleko větší a taky se tak děje. Jak si jinak vysvětlit případy, co se táhnou léta (i když jde o majetkovou a finanční kriminalitu). Další věc je trapnost vyšetřovatelky hrabající se ve 32 letech starém, uzavřeném případů. !!!PROMLČENÉM!!! už 12 let. To je na vyhazov, ta může jít dělat leda tak novinářku. To jsou ti lidé, co v životě nic nevytvoří, nic po nich nezůstane, jen dokáží ničit ostatním životy, svým nekončícím otravováním a vynucováním vlastní pravdy. Přesně škola ČT a jejích soudruhů. Takže, kdyby se dnes a denně neustále nesnažili lidi přesvědčovat, že to tenkrát stálo vše za prd a dnes je to parádní (rozhodně není), tak bych tomu dal klidně čtyři hvězdičky. Za tahání do politiky ne, dávám jednu za atmosféru temnější vraždy mimina. ()

v0jt1s3k

Snaha o "umělecké" pojetí v kombinaci s opravdu zmateným střihem a výběrem ambientních zvuků, ze kterých bolí hlava.... to jako vážně? To, že jedinej, kdo tam opravdu umí hrát, je pan Krobot...... nope po druhém díle ()

pop.z.pop

no trošku mi to vysvětlení vraždy hapruje, ale i tak dost zajímavý velmi napínavě natočený počin od čt....nutno se pozastavit i nad absolutně dementním komentářem od uživatele Bendus a jeho bodovému odůvodnění :) ()

Kreptry

Kamera... je úplně otřesná. Nechápu, proč mám koukat na rozmazaný zátylek hlavní postavy, ale zato ostře vidět přírodu kolem. Pokud nám tvůrci chtěli ukázat krásu moravských luhů a hájů, tak si vybrali špatný žánr. Nicméně když pomineme práci kamery, potažmo režiséra, příběh byl dobrý. Nic víc bych k tomu asi neřekla. ()

tata22 odpad!

Nečetl jsem předlohu ale mám silné obavy, že autor nemůže být normální. Uříznout miminu hlavu na cirkulárce ??? Sorry ale to je hodně velký úlet. Pokus to zfilmovat je další úlet a nefungovalo tam skoro nic. Nadávám si už půl dne, že jsem se na to vůbec koukal. Šílená ztráta času. Tohle opravdu ne. A herci z Dejvického divadla nechť hrají komedie a veselé příběhy ale tohle pro ně vážně není. Už někdo vůbec zjistil, že Miroslav Krobot není herec. Vážně není a už asi nikdy nebude... ()

0linA

Detektivové od Nejsvětější trojice jdou úplně mimo mne. Celá atmosféra úplně k smíchu a nelogičností až na půdu. ()

sherudan

Logika tu pláče za rohem: policajtka začne znovu řešit dávno promlčenou vraždu, protože jí zjevně značně duševně pochroumaná ženská sdělí, že viděla na dvoře vodníka. Tři nekonečně dlouhé díly, plné dialogů jak z Google translator a hereckých výkonů hodných ochotníků ze Zábrdovic, se někam pinoží, aby se případ vyřešil stylem "deus ex machina" v pěti minutách. Mezitím se všichni zůčastnění chovají jako debilové, vypouštějí prefabrikovaná moudra a nastavují zrcadlo palčivým společenským problémům. Za takovéhle zpatlání celkem dobrého výchozího nápadu by si někdo zasloužil přes držku. ()

Cesty timem

Docela dost dobré na současnou tvorbu. Ale jsem zvědav, kolikrát to v budoucnu a s jakou chutí shlédnu v porovnání s některými staršími detektivkami. Na mne trochu dlouhé, stačily by 2 díly. Herecky výborní Melíšková, Krobot, Hanuš, ale Neužil o stupeň lepší, nebál bych se napsat téměř excelentní. Ale kazila mu to ne moc dokonalá maska jeho staršího já (kde byl herecky dle mého naopak lepší). Musel jsem se od toho odpoutat a dívat se jen na jeho výkon. ()

Jitomirka

Ona ta detektivka není špatná, jen to zpracování je hrozné. Nic neříkající záběry na herce způsobí akorát to, že se příběh neskutečně vleče a nebýt jich, tak se to dá prostříhat do jednoho dílu! Stejně tak katastrofická je kamera, kameraman měl prostě kameru v ruce a hýbal s ní a točil... Kdybych dala své malé sestře do ruky kameru, výsledek by byl naprosto stejný. Poslední věc, která mě iritovala je samotná hlavní komisařka, Melíškové ta role opravdu nesedla, necítila jsem z ní autoritu, respekt, vůbec na mě nepůsobila jako ta obávaná policajtka. A budova proskleného policejního ředitelství taky nepůsobí dvakrát věrohodně. ()

dogrose

Nejvíc mne šokoval kontrast mezi hrůzným zločinem a opět rádoby uměleckým pojetím, prostě sluníčko, přesvětlíme, rozostříme, švenkujeme, barvičky, parádní atmoška, střevíčky do ruky a chytám bronz, no ne? Některé situace parodické a směšné, např. flákárna na krajském ředitelství policie. Všechno nesmyslně natažené a vyvatované zbytečnostmi na tři díly, protože dneska nikdo neumí natočit pořádnou detektivku jako jednu TV inscenaci. Když to srovnám s úžasně mrazivou atmosférou staré detektivky Vrah skrývá tvář, eh, darmo mluvit. A z hlediska postupu vyšetřování je to taky bída, vnímám to trochu i jako porušení Knoxova desatera. Bohužel, toto určitě nebyla poslední série. ()

zekon

Divně natočeno a odvyprávěno. Výrová mi spíš lezla na nervy než žeby zaujala vyšetřováním. A kdo neznal vraha ihned od začátku tak je asi divný. A nevěřím žeby se tím nějaký kriminalista skutečně bavil po 30ti letech. ()

ssarka

barevné ladění mi nevadilo,pouze podtrhovalo dané situace - bílé světlo evokovalo horké léto, červené světlo krev, zelený plastový závěs a světlo které jím procházelo bylo úžasné...děj chytlavý a bez hluchých míst...za mě plná palba hvězd ()

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky

07.03.2020

Letošní 27. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer, inspirovaný tradičním českým cibulákem, plný největších hvězd českého filmu… (viac)