Vodník je čtvrtá, předposlední řada televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější trojice. Marie Výrová ve svém volném čase a na vlastní pěst vyšetřuje policií dávno uzavřený případ nepochopitelné vraždy malého dítěte na olomoucké periferii, která se odehrála před více než pětadvaceti lety. Znepokojující svědectví aktérky dávného neštěstí přiměje Marii Výrovou, aby se beznadějným, případem znovu zabývala a pokusila se očistit nespravedlivě odsouzeného viníka. Příběh Vodníka se odehrává ve dvou časových rovinách: v časech těsně před revolucí na sklonku komunistické éry na konci osmdesátých let a v současnosti. V první rovině se případem zabývá kriminálka komunistického Československa pod velením majora Voženila. V současnosti Marie odhaluje povážlivé nedostatky ve vyšetřování tehdejší policie a odhaluje důvody, které k nim vedly. Vodník vychází jednak z klasické britské detektivní školy, kdy osamělý detektiv konfrontuje svědky a aktéry zločinu, skládá si postupně obraz událostí na základě více či méně spolehlivých svědectví zaujatých aktérů. Žánrově přesahuje jednak do hororu a jednak do psychologického rodinného dramatu. Ukazuje destrukci vztahů jedné rodiny poznamenané dávným, nepochopitelně krutým zločinem. Vodník se tak stává i zamyšlením nad spravedlností a smyslem jejího naplnění i po mnoha letech. (Česká televize)

zuzam

Tuto minisérii hodnotím tak za 3 a půl hvězdy. Celé tři díly si série udržela napětí, vzpomínkové scény měla tu pravou dobovou atmosféru, příběh vygradoval zajímavou, ale poměrně dobře uvěřitelnou pointou, psychologie postav z rodiny byla taky dobrá. I spojení s baladou o Vodníkovi mělo své opodstatnění a bylo použito poměrně citlivě. Jen mě trochu rušily umělecké, až snové pasáže, některé byly příliš dlouhé a působily až zbytečně, jako třeba noční můry a závěrečný výlet vyšetřovatelky Výrové a k tomu jako kontrast budova policie umístěná uprostřed polí. Nicméně vizuální a hlavně audio stránka byla tentokrát mnohem přijatelnější než u Modrých stínů. ()

Decado23

první i druhá epizoda pro mě byly milým překvapním. Zato ta třetí to tak posrala, že mi to zkazilo celou sérii. Proto je mé hodnocení tak nízké. ()

kinoholik

nevím, jestli 3* nejsou až příliš. Možná už předloha je tak děravá (rozhodně se to nechystám číst) možná to zpackal až pan scenárista. Od začátku druhého dílu je jasné, kdo mimino dekapitoval, ale divák si musí počkat další 2 hodiny, než se mu to potvrdí. Neužil výborný! Stivínová a Hanuš taky. Režijně zajímavé . Atmosféra se nedá uklidit. BTW vysvětlí mně někdo, jak může starý vodník, který jde zadem být 2x rychlejší, než mladá mamina pohybující se po nejkratší trase? ()

Monika95

Bylo to dobrý, napínavý, zajímavý, celou dobu jsme se dohadovali kdo z rodiny to udělal, až nám došlo, že to bude úplně někdo cizí. :) Klára Melíšková je suprová, má bezvadnej hlas a skvělý vyšetřovací metody. Co se mi nelíbilo - nataženej poslední díl, 45 minut o ničem a pak bum bác a taky, že v celé trologii byly všude v záběrech odlesky či odrazy nečeho, v zrcadle, v okně.. toho bylo moc. ()

Alesus

Tak jak jsem Tauše proklínal v Modrých stínech za vizuální a zvukové zpracování, tak zde jeho technika dokonale sedla k atmosféře příběhu. Zajímavostí je, že v obou sériích odbavil (vlasy) jednoho herce. V Modrých stínech sám sebe, ve Vodníkovi Pavlu Beretovou. ()

Lykos

Nechci hodnotit příběh jako takový, to je do značné míry věcí knižní předlohy, kterou jsem dosud nečetla. Ale režisérovi se opravdu povedlo vytvořit skvělou atmosféru, kdy jsou všichni podezřelí a všichni divní. Divoká kamera a obraz, které jsou Taušovi vyčítány, mi sem skvěle sedly. Tuto sérii hodnotím zatím nejvýš. Příběh sice nebyl tak komplikovaný, ale nějak si to všechno správně sedlo a mě se to moc líbilo. Václav Neužil naprosto odporný (snad to pochopí jako pochvalu). ()

andydufrsn

Mělo to solidní atmosféru, flashbacky do minulosti byly taky dobře a přehledně udělaný. Moc mě mrzel ten konec protože nakonec k vyřešení po všem pátrání a zkoumání a oklikách a slepých uličkách vedla obyčejná náhoda…. ()

Herrydos

Rozhodně zajímavá a silná detektivka, která dobře pracuje s postavami i časem. Mixování žánrů je zde dobře zvadnuto a netradiční stylizace všemu náramně pomáhá. Taky bych se nebránil tomu, kdyby nakonec tvůrci nechali vraha neodhaleného ale závěrečný monolog v lese je hodně silný. Za mě zasloužené 4* ()

BooThCZ

Vcelku koukatelné, jenom nevím proč nadějnou linku vyšetřování odhalenou v druhém dílu pustí a náhodně se k ní vrátí až před koncem dlu třetího. ()

Parisienne09

Dobrý detektivní nářez, precizně vykreslené charaktery, výborné obsazení a úžasné vystižení totáče. K tomu skvělá muzika a vhodně využité Labutí jezero. Co mě ale nejvíc dostalo a co považuji za naprosto originální prvek, který jsem zatím v žádném filmovém díle nezaznamenala, je opuštěná moderní budova policejního ředitelství kdesi neurčitě daleko v polích. Pro mě tento prvek na hranici sci-fi. Dobrý! ()

Jirkacek

Třídílný miniseriál Vodník jsem nemohl opomenout shlédnout, jelikož jsem předtím viděl pár jiných detektivních příběhů, které řešili kriminalisté nazvaní Od Nejsvětější Trojice. A ještě jedna věc mne přinutila, abych se i na tento seriál podíval - a to že se opět odehrával v Olomouci a okolí města, ve kterém jsem strávil mnoho let života. A tak jsme doma usedli do křesel, udělali si pohodlí na sedačce, nažhavili stroj s obrazovkou a rozjeli případ Vodník. Musel jsme jako vždy však překousnout některé hlavní postavy celé série a to hlavně šéfovou Marii Výrovou v podání Kláry Melíškové, která podle mne neumí tuto roli dobře zahrát a už předtím mi byla totálně nesympatická. Majorka Výrová mi připadala těžkopádná, nemotorná, nesympatická a jediné v čem bodovala, byl její feminismus. S tím u mne však neuspěla už vůbec. Kdyby šéfovou kriminálky hrál někdo jiný, možná by seriál ode mne získal lepší hodnocení, ale nepředbíhejme. Bohužel se mé přání, aby v dalších sériích byla nahrazena někým jiným, nesplnilo a navíc Vodník byl skoro pouze o jejím vyšetřování, protože její kolegové měli na práci jiné případy. Zato se mi hodně líbil její nejbližší kolega nadporučík Mráz, jehož si zahrál můj oblíbený Stanislav Majer a který mi padl do oka už v seriálu Labyrint 1. Jemu bych věřil, že jako pořádný chlap dokáže na něco přijít a hlavně pachatele chytit za pačesy. Z týmu Výrové se Mráz objevoval ve Vodníkovi nejčastěji, ale mnoho minut na TV obrazovce nestrávil. Dalším chlapákem v týmu pak byl Tomáš Dastlík, věčně žvýkající gumu, ten však nebyl skoro vůbec vidět. Stejně na tom byla sympatická Tereza Voříšková, která se zde objevila pouze na pár vteřin a vůbec jsem nepochopil, proč musel být její návrat ve Vodníkovi uveden. Po starší sérii Modré stíny jsem si myslel, že se už ve Vodníkovi nesetkám s postavou bývalého šéfa Vitouše, který byl propuštěn do civilu za členství v STB. A hle, i v této sérii se Miroslav Krobot, tradičně zamračený bručoun, objevil jako důchodce, trávicí svůj čas na lovecké chatě v lesích u Olomouce. Bohužel i on mi byl vždy nesympatický už od pohledu a moje znechucení znásobil pocit, že miluje komunistické pořádky, což se možná projevilo i tím, že jezdil v žigulíku. Všichni tito detektivové nazvaní Od Nejsvětější Trojice tak vytvořili nesourodý a víceméně nesympatický tým. Už to se přece nemůže chudákovi divákovi líbit ?! Dále mne nebavilo natahované vyšetřování a dlouhé záběry na chůzi Výrové po lese nebo jinde, podle mého názoru by Vodník mohl mít pouze dva díly a divák by o nic nepřišel. Kdyby alespoň vyšetřování zločinu trochu více odsýpalo, mohlo by i tak jít o zajímavý případ, ale to by jej musel řešit asi jiný tým - třeba jako ten v Labyrintu od režiséra Stracha. Ten se mi moc líbil a bavil mne po všech sedm dílů, zato tento třídílný mne často nudil, nicméně mne dokázal udržet v napětí. A co se týče rozuzlení případu, vůbec jsem nepochopil poslední záběry, kdy Výrová jde za pomalu odcházejícím vrahem a tak jsem se vlastně nedozvěděl, jestli byl za vraždu malého dítěte zatčen nebo ne. Ale vraťme se na začátek Vodníka, který jsem musel doslova přetrpět, protože v něm pořád řvalo půlroční dítě, dokud mu někdo neuřízl hlavu na cirkulárce. Brrr. Fuj. Humus. Tato hrůza se odehrála ve vesnici u Prostějova roku 1987 a po 30 letech přišla za Výrovou (Klára Melíšková) dospělá Hana Kolihová (Lenka Krobotová, která byla jako nezletilá školačka kousek od místa činu. Tehdy trávila u babičky (Jaroslava Pokorná) prázdniny spolu s dalšími kamarádkami Magdou Třebovickou (Zuzana Stivínová) a Lenkou Třebovickou (Marika Procházková) zrovna když se tento čin stal. Ubrečené dítě bylo synem Drahy Třebovické (Alena Doláková) a Petra Třebovického (Václav Neužil), přičemž maminka výchovu psychicky nezvládala a otec se staral sám o sebe a ještě navíc ženě zahýbal. Každopádně oba řvali na sousedy, aby byli zticha když malý usnul, takže se nesměla pouštět sekačka, křičet anebo dokonce řezat dřevo na cirkulárce. Atmosféra v rodinném domě byla opravdu hodně hustá a pořádně zamotaná, že jsem fakt vůbec netušil, kdo to mohl udělat. Vždy jsem měl nějaký tip a nakonec mi ani jeden nevyšel. Proto pro mne rozuzlení případu po 30 letech bylo docela překvapivé, ale předtím jsem se dozvěděl celé pozadí příběhu ve stylu Hercula Poirota, když se zbytek rodiny po letech opět sešel na místě činu. Z dalších rolí bych rád jmenoval Miroslava Hanuše alias podnikatele Otu Třebovického, Miroslava Táborského jako jeho bratra Kryštofa, Jiřího Štrébla jako policejního ředitele či Tomáše Juřičku jako truhláře Švestku, jehož krásnou ženu Marcelu (Andrea Daňková) jsme mohli vidět nahou. Suma sumárum, přes všechna negativa, které jsem tady vyjmenoval a které převažují nad pozitivními poznatky, ode mne Vodník dostal tři zelené hvězdy ***. () (menej) (viac)

McGuffin

Dlouhé tři hodiny vyprávěný příběh Vodník podle knihy Michala Sýkory scénáristy Petra Jarchovského detektivům pátrajícím po vrahovi ke cti neslouží, i když k výplatě ano. Parta vyšetřovatelů na konci '80 ho nenajde, i když jim sedí pod nosem v base. A druhá parta po třiceti letech pátrající znovu ho nenajde taky, přestože mají jeho fotku pod nosem na stole. A přitom překážky jim scénář neklade žádné. Jen první se setrvale pletou a druzí si myslí, že se pletou první. Vraha pozná v posledních minutách příběhu celou dobu zakřiknutá žena fakt náhodou. Tři hodiny profesionálního pátrání jim byly podle scénáře k ničemu. Co nutí autory tuzemských příběhů vyprávět o něčí zpackané práci je mi setrvalou záhadou. Jak kdyby na profi sportu bavilo diváky sledovat pořád jen poslední. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

peppe

Námět zajímavej, herci mne kupodivu neštvali a hráli - až na Výrovou - a ta kamera - tohle není na krimi moc prima, když kamera čumí na sloup a vlevo dole se něco děje...rozostřené záběry, moc světlé...zkrátka a dobře za dvě hvězdy pro mne a jednou a dost. A to sídlo policie.... ()

Pluto_petr

Tvůrčí vkus Viktora Tauše mi neseděl už v Modrých stínech a nesedí mi ani tady. Dílo je až moc umělecké, je spousta natahovaných záběrů, kdy se nic neděje, kromě hraní si s vizuálem. Kdykoliv se jde k vyšetřování, nabírá to grády i na zajímavosti, aby se to celé zadupalo další rádobyuměleckou pasáží. Přítom námět i celý případ jsou hodně zajímavé, takový sociologický průzkum chování jedné rodiny a tragédie, která to vše ovlivní. Trochu mě zklamalo finální rozuzlení, kdy je skutečný vrah objeven spíše náhodou, kdy ani není pořádně vysvětleno, proč k té náhodě došlo. Možná by bylo lepší, kdyby skutečný viník radši zůstal neodhalen. ()

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky

07.03.2020

Letošní 27. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer, inspirovaný tradičním českým cibulákem, plný největších hvězd českého filmu… (viac)