Ježiš Kristus superstar

• Česko Jesus Christ Superstar (viac)

Filmový prepis slávnej broadwayskej rockovej opery Andrew Lloyda Webera a Tima Ricea nakrútený roku 1973. Skupina mladých ľudí prichádza do palestínskej púšte a rekonštruuje posledných šesť dní zo života Ježiša Nazaretského. (RTVS)

Bendiys

Skvele pisne, choreografie, herecke vykony a zpev (obzvlaste Jidas byl vyborny). A ta scena pri zacatku posledni vecere, zobrazujici Da Vinciho obraz - to byla nadhera... ()

Blalle

Těžká rozpolcenost: Formální stránka: vynikající (nepočítaje úroveň veršů), strhující, báječná! Herecké výkony právě tak. Hippíci, hudba, tanec, scénografie - všechno famózní! A pak ta obsahová stránka: pro mě je vždycky podstatná. Jako katolík se nemohu nevrtět na židli, když vidím zkreslený obraz Ježíše Krista. Záleží mi na Ježíši popsaném v evangeliích, takže mi srovnání vždycky běhá před očima a z nitra mi vyvěrají reakce typu "WTF?" První věc, hned když začne Jidáš zpívat: Jak se může pohoršovat nad tím, že by o sobě Ježíš mluvil jako o Bohu, nebo dokonce, že by ho tak nazval některý z Židů? Vždyť o sobě vždy mluvil jako o "Synu člověka" právě proto, aby nebyl špatně pochopen. "Božím Synem" ho nazvali jen démoni v posedlých, aby ho předčasně zdiskreditovali. Žádný Žid by člověka nenazval Bohem, to je zcela absurdní - okamžitě by ho ukamenovali. Jedinou výjimkou byl Petr, který to však řekl z Ducha svatého. Ale dál: Vztah mezi Ježíšem a Marií z Magdaly - no budiž, v Písmu sice nic bližšího není, ale samozřejmě to provokuje fantazii: jak asi Maří prožívala svůj vztah k Ježíši? Zamrzí ale její identifikace s cizoložnou ženou, a ještě hůř: Jidáš jako ten, kdo by ji chtěl kamenovat! Ale dál: Scéna vyčištění chrámu! Hodně zapracovala aktualizační licence, když z chrámu udělala obchoďák. Tehdy se prodávala jen obětní zvířata. Ale O.K., je to kritika dnešního kultu konzumu. Trochu to pravda připomíná dnešní poutní místa. Ale dál: Proč si, ksakru, vymysleli tu scénu, kde Ježíš řve na malomocné: Nechte mě bejt!!! Co to mělo znamenat? Dál: Písnička na poslední večeři! "Vždycky jsem doufal, že se stanu apoštolem!" Co to je za blbost?! Před Ježíšem žádní apoštolové nebyli! "Že to dokážu, když se budu snažit..." Jako by to byl nějaký jejich výkon! "Až půjdeme do důchodu, napíšeme evangelia, aby se o nás po smrti mluvilo." To je vyloženě výsměch! Dál: Getsemany: Kdo je vlastně Ježíš? Kdo je Bůh? Sadista a jeho hříčka, jen tak. Dál: U Heroda - tohle je brilantní a myslím, že to perfektně vystihuje situaci, do které se Ježíš skutečně dostal. Boží syn mlčící před neuvěřitelnou karikaturou lidství, která po něm chce zázrak pro svůj plezír. A konec: Ukřižován. Šlus! Hlavní pozornost celého muzikálu je zaměřena na Kristovu oběť. Proč ji Ježíš podstoupil? Proč nepřišel v době masmédií? Velká otázka autora, který nechce dát odpověď, aby náhodou nesklouzl do kýče. Jenže celý ten příběh nedává smysl bez té události, kvůli které to bylo všechno napsané. A to je vzkříšení. A tak stejně jako řada jiných srand, které se kdy dělaly z Ježíše Krista, o vzkříšení se mlčí. Což je nápadné. Takže jak hodnotit - mezi pěti a jednou hvězdičkou jsou, řekněme, tři hvězdičky. ()

obscurite

Jeden z nejstarších příběhů si oblékl zvonové kalhoty a vydal se na šílenou jízdu! Hudba nemá chyby, čísla jsou šílená a interpreti zpívají až běhá mráz po zádech. Příště jen, prosím, méně pouště. Pestřejší kulisy by bodly filmu víc. ()

ladyClaire

Na tomhle muzikálu jsem vyrůstala, a to konkrétně na úplně první verzi z roku 1969, která je pouze audio. Musím říct, že ji mám o něco víc ráda, protože nikdo nenapodobí úplně prvního Ježíše v podání Iana Gillana z Deep Purple. Nicméně tato verze, již hraná je rozhodně nejlepší z těch všech možných pokusů, které přišly potom. V té době nadčasové celkových zpracováním a myslím, že ještě dneska může Jesus Christ Superstar spolu s Hair neohroženě trůnit nad všemi ostatními muzikály.A co se mi hlavně líbí na téhle verzi, je naprosto excelentní Jidáš! ()

boombang

Lehce pomatení hipíci hrají představení o Ježíši... ta dobová atmosféra sedmdesátek je pořád famózní... velmi procítěné pěvecké výkony... charizma hlavního představitele dostatečně odpovídá jeho roli... herecké výkony jsou ale horší... zato fantastická hudba, ano FANTASTICKÁ... texty nebudu hodnotit, protože mám mnohem raději české přebásnění od M. Prostějovského... excelentní davové scény, vyhnání trhovců z chrámu a hlavně ukřižování... i ty tanky se tam docela hodí... zkrátka nezapomenutelný film. ()

l.enik.c

Ježíš výbušný, nadávající, trochu sobecký a ustrašený...no prostě člověk. Jidáš naopak uvědomělý, myslící jen na dobro druhých a hlavně jeho vyjádření, že pokud by Ježíše nezradil, překazil by tím tak jeho plány... No rozhodně ne záležitost pro křesťana, který nemá nadhled a ortodoxně věří jen tomu, co mu předkládá Bible, ale hlavně a zejména pan farář v kostele. Nejlepší scéna filmu, kdy Ježíš září jako sluníčko, když se z ničeho nic lidé zeptají, jestli by pro ně Ježíš umřel a on se jen úplně zasekne. Takový detail, ale dělá tento film ještě zajímavější. Jinak hodně zajímavé ztvárnění díky tankům na poušti a stíhačkám (které mají svoji symboliku), tržišti apod. I přesto, že se snímek zaobírá jen koncem Ježíšova života, jsou zde zmíněné další skutečnosti z Bible, např. Jan Křtitel, Ježíšovy zázraky při scéně s Herodem, která je mimochodem naprosto skvělá! No a teď konečně k hudbě, která je samozřejmě stěžejní, ale ke které není co dodat, geniální od první do poslední vteřiny. Zbožňuji muzikály a tento jsem zbožňovala už jako malá holka a nepřešlo mě to ani po více jak deseti letech a vůbec mi nevadí ani amatérský dojem, který to ve mě zanechává. ()

soviczka

Obsadit do role Jidáše Carla Andersona mi sice připadá jako hodně prvoplánová provokace (a to jsem někde četla, že se prý přišel na casting ucházet o roli Ježíše...?), zpěvák to ale byl skvělý, takže nakonec proč ne. I když nejsem většinou velký fanda moderní úpravy klasických kousků, hippie pojetí Jesus Christ Superstar mi vyloženě sedlo. Jasných pět hvězd. ()

mrclTV

Pri sledovaní tohto filmu som si spomenul na moju návštevu štátneho divadla, bol som na opere, už je to jedno akej. A rovnako ako tam, aj doma som sa po 10 minútach mrvil na stoličke a v duchu som si vravel "kedy bude koniec?". Toto ma vôbec nebralo. ()

mac000

Když jsem film poprvé viděl (roku 1974 v římském kině), měl jsem naposlouchanou broadwayskou verzi muzikálu (z magnetofonu...) Vizuální pojetí Jewisona mě zarazilo, ale přesto to byl úchvatný zážitek. Ona Lloyd Webberova muzika je zde opravdu nesmrtelné. Od té doby jsem viděl film několikrát a pokaždé mě dostane! ()

ostravak30

Tak jsem si splnil další povinnost a poprvé shlédl legendární film. Tim Rice je tentýž spisovatel, který napsal i další slavný muzikál Evitu. Norman Jewison se pustil do hodně ambiciózního projektu, když napsal svůj první scénář, pak vzal herce, štáb a jeli natáčet přímo do Izraele. Jesus Christ Superstar je jedním z nejslavnějších muzikálů světa. Krom slavné písně jsou i zde další známé melodie. Zde navíc můžeme vidět i řadu jedinečných tanečních čísel. Vše navíc stylizováno do hnutí Hippies. A určitě bych si tipl, že svou stylizací se zároveň jednalo nejen o protest proti válce obecně, ale hlavně té ve Vietnamu. ()

Joe16210

Hudebně je Jesus Christ Superstar naprostá pecka. A to i v tomhle zpracování. Co však nebylo úplně podle mých představ, bylo obsazení některých rolí, jako například Jidáš nebo Herodes. Ale obsazení Ježíše nebo Máří Magdalény to vyvážilo. Mimo to mi úplně nesedla kombinace s polínáním moderních pasáží s tanky nebo nálety. Takže jako celek velice dobré, ale k perfektnímu tomu něco málo chybělo. Rád se ale tu a tam podívám opakovaně. ()

Grellenort

Tak tady, dámy a pánové, není absolutně o čem. Něco takového jako předvedl Carl Anderson v roli Jidáše jsem ještě neviděl. Za mlada mě trochu rušilo zpracování, ale po čase jsem jeho genialitu pochopil taky :-) ()

Honzus

Vždycky jsem si říkal, že nejlepší muzikál všech dob by si zasloužil trochu lepší filmové zpracování. Každopádně už za tu úžasnou hudbu a skvělého Carla Andersona coby Jidáše, který svým výkonem vysoce převálcoval Ježíše Teda Neeleyho, nemohu jít v hodnocení pod 4 hvězdičky ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison

23.01.2024

V požehnaném věku sedmadevadesáti let v sobotu 20. ledna opustil filmový svět kanadsko-americký na sedm Oscarů nominovaný režisér a producent Norman Jewison, tvůrce legendárních a oblíbených snímků… (viac)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)

Náboženství je opium lidstva

Náboženství je opium lidstva

29.05.2006

Každý z nás tento výrok Karla Marxe označovaný za bolševický fanatický atheismus alespoň jednou slyšel. Časy se mění, výroky zůstávají, opium miluje stále více lidí a South Park budou cenzurovat. Ano… (viac)