Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

PyroCitron

Když jsem četl knihy, řikal jsem si že tohle nikdo nemůže obstojně zfilmovat. Už první díl Jacksonovy trilogie mě přesvédčil o opaku. Po prvním shlédnutí jsem byl naprosto ohromený, film naprosto dokonale vykresluje Tolkienovu Středozemi a rozjíždí velkolepou epickou fantasy která dodnes nemá konkurenci. 100% ()

BStone

Bez ohledu na to, co se do filmu z předlohy podařilo nebo nepodařilo dostat a jak, se jedná o mistrovské filmové dílo. Úchvatné zpracování, geniální triková práce, fantastické vykreslení postav, skvělá režie, přesné obsazení a nádherná hudba. Strhující zápas dobra se zlem. To všechno dělá z tohoto snímku jeden z nejlepších filmových počinů 21. století 100% ()

burg

Faktem je, že po těch X-letech a Ypsilonu shlédnutí to vidím jasně - film číslo numero uno v celé trilogii. Není to tak utahaný a "nicnepodnikající" jako dvojka ani tak nekonečný a nekončící jako trojka. Děj, zápletka, napětí, akce - všechno vybalancovaný tak, že by to mohlo tancovat na špičce jehly. Tenhle díl vidím prostě nejraději ze všech tří. Zvláštní je, že stejně tak dopadl i Hobit. Náhoda? ()

Vajk

Jeden z nejpůsobivějších snímků vůbec a takřka dokonalá adaptace. Uhrančivou novozélandskou krajinou a fantastickým soundtrackem Jackson skvěle vystihl charakter předlohy. Jediná má menší výtka směřuje k vizuální podobě některých postav, se kterou nejsem, jakožto fanoušek knih a obdivovatel ilustrací Teda Nasmitha, úplně spokojený, přesto se ale nedá říct, že by mi jakákoliv vyloženě vadila, navíc na tomto poli vše vynahrazují dokonalí skřeti a skuruti. Vskutku mistrovské dílo. ()

Daevos

Strasna picovina. Nudil jsem se od prvni do dvacate minuty, kdy jsem to vypnul a sel se vyblit... Nechapu lidi, co se divaji na podobne fantasy sracky. ()

EYO EYO

Wow to bol ale úžasný film ktorý má donútil usadnut si a pozrieť si celú trilógiú . Určite jeden z najlepších filmov vo fantasy žánre ,fredo pytlik bol úžasný vo svojej roly v ktorej dostal prsten od svojho kamaráta gandalfa práve vtedy keď je vojna medzi mitickymi priserami ,v ktorej spoločnosť mu budú robiť ďalší hobiti . Reziserova práca na jednotku. Obdivujem v tomto filme pracu kamerana ale aj strihača / naprosto zaslúžene 100% ()

Naisa

Dech beroucí, působivý, okouzlující. Myslím, že ani tato tři slova nestačí k popisu tohoto filmu. První část trilogie: Pán prstenů: Společenstvo prstenu mi otevřelo dveře do úplně nového světa. Peter Jackson je pro mě Pan režisér, protože dokázal zfilmovat nezfilmovatelné. Knihy jsou velmi obsáhlé a příběh je detailně popsán. Není proto možné do filmu dát vše, ale on dokázal něco, co by si troufl udělat jen málokdo. Za tři hodiny Jackson ukázal všechno, co bylo v knize důležité a vynechal jen to, na co nebyl dostatek času. Pán prstenů je film o přátelství, zodpovědnosti a odvaze. Dechberoucí vizuální zpracování, bohaté kostýmy, kouzelní tvorové, herecké obsazení a strhující příběh zasazený do lokality Nového Zélandu to všechno dělá tento film velkofilmem, který se snad nikdy neokouká. ()

Jirkacek

Fantasy film Pán prstenů: Společenstvo Prstenu z roku 2001 mi jako správnému filmovému fanouškovi nemohl uniknout, i když tento žánr není mým nejoblíbenějším šálkem kávy. Určité obavy ve mne budila také délka 172 minut, jelikož nemám rád uměle natahované příběhy a často se při těchto dlouhých stopážích vyskytnou zcela nezáživné děje. Také pohled na herecké obsazení plné pro mne neznámých jmen nevěštil nic dobrého, jen Cate Blancettová jako Galadriel a elfská paní Lórien, Christopher Lee v roli čaroděje Sarumana či Viggo Mortensen v roli Aragorna, hraničáře ze severu a dědice Gondorského trůnu mi něco říkaly. Nic moc jsem přes nadšení milionů jiných diváků od prvního dílu trilogie Pán prstenů neočekával, zvláště když jsem předtím viděl modernější trilogii Hobit, která sice pánu prstenů dějově předcházela, ale byla natočena později. V tomto mém rozpoložení se první díl Pán prstenů: Společenstvo Prstenu rozběhl na obrazovce naší TV. Na počátku příběhu se hobit Frodo jehož si zahrál Elijah Wood , synovec a dědic Bilba Pytlíka, dozvěděl od čaroděje Gandalfa, kterého si stejně jako v Hobitovi zahrál Ian McKellen, že jeho prsten, který zdědil po Bilbovi je ve skutečnosti Jeden prsten, který si kdysi vyrobil Temný pán Sauron a nechal do prstenu přejít značnou část své moci, aby si s jeho pomocí podrobil obyvatele Středozemě, především elfy. Dozvěděli jsm se, že Sauron byl kdysi dávno poražen a prsten mu byl odňat, nyní však opět získal svou ztracenou moc a toužil Jeden prsten získat zpět. Bylo pravděpodobné, že se již dozvěděl o Bilbovi, a proto musel Frodo opustit Kraj, aby se Prstenu Sauron nezmocnil. Frodo se spolu se svým zahradníkem Samvědem Křepelkou neboli Samem a přáteli Smělmírem Brandorádem (Smíškem) a Peregrinem Bralem (Pipinem) vydal na Gandalfovu radu do elfské pevnosti Roklinky, kam Sauronova moc nesahala a kde se má rozhodnout o dalším osudu Prstenu.Gandalf se mezitím vydal do Železného pasu, za čarodějem Sarumanem Bílým, aby s ním probral hrozící nebezpečí. Zde však zjištil, že Saruman zradil a stal se Sauronovým spojencem. Ve vzájemném souboji Gandalf prohrál a byl uvězněn na vrcholu Sarumanovy věže Orthanku, odkud jej zachránil pán orlů Gwaihir. Mezitím byli Hobitům na stopě Černí jezdci, Prstenové přízraky a Sauronovi služebníci, takže hobiti byli nuceni celou cestu prchat před jejich pronásledováním. V městečku Hůrka se seznámili s Aragornem alias Viggo Mortensenem, dědicem starobylé lidské říše Gondor na jihu Středozemě, jenž se však hobitům představil jako hraničář Chodec. Aragorn nabídl hobitům pomoc s cestou do Roklinky, ovšem na vrchu Větrově byli téměř polapeni Prstenovými přízraky. Frodo byl těžce zraněn magickou zbraní a bylo třeba jej co nejrychleji dopravit do Roklinky. Naštěstí se objevila sympatická elfka Arwen alias Liv Tylerová, dcera pána roklinky Elronda, která vyrazila skupině naproti. Její rychlý elfský kůň byl pro Froda jedinou nadějí a přes určité potíže s pronásledovateli skutečně do bezpečí dorazili. V Roklince uspořádal pán Elrond alias Hugo Weaving poradu, jíž se zúčastnili elfové, lidé, trpaslíci, Frodo se svými hobitími přáteli a čaroděj Gandalf. Elrond přítomným vypověděl příběh Prstenu a v následné debatě, jak s ním naložit, bylo rozhodnuto, že jediný způsob, jak zamezit, aby se kdy opět dostal do Sauronovy moci, je zničit ho na místě, kde byl vyroben, tedy v srdci Sauronovy říše Mordoru v průrvě ohnivé hory Orodruiny. Protože se nikdo nechtěl dobrovolně do tak nebezpečného místa vydat, nabídl se nakonec Frodo a jeho nabídka byla přijata. Na cestu se ním vydali všichni jeho hobití přátelé, Aragorn, Gandalf, elf Legolas, trpaslík Gimli a Boromir, syn vládnoucího správce Gondoru, kterého si zahrál Sean Bean, taktéž pro mne známé jméno. První velkou překážkou na jejich cestě byly Mlžné hory, kde je zastihla bouře vyvolaná zrádným čarodějem Sarumanem a cesta byla zatarasena lavinou. Nezbylo než se vydat do starobylé a opuštěné podzemní trpasličí říše Morie, kde ovšem výprava narazila na démona z dávných časů, balroga se kterým se musel utkat Gandalf, jenž se při souboji zřítil do propasti. Zbylí členové družiny unikli do elfské lesní říše Lóthlórien, kde vládkyně Galadriel s chotěm Celebornem poskytli výpravě pomoc a dary. Družina dále putovala po Velké řece Anduině divočinou na jih směrem ke gondorské říši, ale před Rauroským vodopádem byli poutníci nuceni opustit řeku. Poté se Boromir pokousil Frodovi sebrat prsten, po němž během cesty zatoužil a vzápětí byla družina napadena zmutovanými skřet a Boromir v boji s nimi umřel. Pipin a Smíšek byli skřety uneseni a Frodo se rozhodne po zkušenosti s Boromirem jít do Mordoru sám, aby prsten nepokoušel ostatní. Na konci prvého dílu trilogie se tedy Společenstvo rozpadlo a byl jsem tedy zvědav, jak celý příběh bude pokračovat. První díl skončil a já jsem musel konstatovat, že mne ten příběh tak nebavil jako Hobit, když zde bylo mnoho zbytečných a příběh natahujících scén, vyplňujících dlouhé minuty jinak dobrého filmu. Jenže, zatímco hobit Bilbo si dokázal i sám poradit, Frodo byl skoro pořád zraněn a bojovat vůbec neuměl. Když se tak nad tím příběhem člověk zamyslel, v podstatě se stejně jako u Hobita jednalo o celkem jednoduchý příběh, když se výprava vydala na cestu, na ní zažili nějaká ta nebezpečenstva a dobrodružství. Přesto se filmovému štábu za velké peníze podařilo zabalit do atraktivního obalu, jehož pomalým rozbalováním vznikla jedna z nejvýdělečnějších trilogií v celé historii filmového průmyslu. Právě ty fantastické světy a skvěle vypadající postavy a prostředí se mi asi líbily nejvíce, naopak všechny ty bojové scény mne nebavily vůbec. Podle mne však novější Hobit nabídl lepší světy a postavy, zatímco Pán prstenů byl méně vyumělkovaný. První díl Pán prstenů: Společenstvo Prstenu pro mne nebyl už tak zábavný jako Hobit, takže ode mne tento film získal tři hvězdy na zlatém prstenu ***. () (menej) (viac)

mistr97

Pán prstenů je vcelku příjemná oddechovka s hutným hlavním příběhem a skvělou výpravou. Je škoda, že mi Frodo přijde nesympatický, raději bych v této roli viděl jiného herce. Velkou slabinou je délka filmu, nemám rád filmy trvající hodně přes dvě hodiny, protože ani v takovém filmu, jako je Pán prstenů, není všechen čas využit, ale obsahuje zbytečné scény. Především v úvodu jsou zbytečné pasáže, které ani nevypráví nic důležitého z hlediska příběhu, poté již slabších chvil ubývá. Bitvy je třeba brát trochu s rezervou, ale rozhodně stojí za to. Jako celek je film zdařilý, ale za vrchol kinematografie ho kvůli jeho zbytečné délce, celkovému dojmu a několika dalším drobnostem nepovažuji. Za mě bohužel jen slabší 4 hvězdičky. ()

SNCIS odpad!

Obsahuje spoilery: "Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže Jeden všechny přivede, do temnoty sváže v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem." Nudná pohádka o trpaslíkách s chlupatýma nohama, kteří chtěj zničit " zlej prsten ". Pořád jsem čekal, kdy něco přijde a ono mimo otravných keců nepřišlo nic. Ten čert co je honil v těch dolech to nezachrání. "I nejmenší človíček může změnit budoucnost." Elijah Wood nejhorší herecký výkon na filmovém plátně, který sem kdy viděl. - odpad! ()

Gan.s.dalf

Určitě je to jeden, ne-li nejlepší film všech dob (za mě). Nejenže herecké výkony jsou dokonalé, ale i kamera, střih a efekty jsou nádherné. K tomu to ještě doplňuje nádherná hudba a kulisy Novozélandské přírodní krásy. Nedá se dát nic jiného než 10/10 ()

Jiri.Jirik.M

Kdybych měl z mé nejoblíbenější filmové série vybrat pouze jeden díl, který vložím do tohoto žebříčku, volím Společenstvo prstenu. Už na poprvé se mi film líbil strašně moc, ale lidi.. prodloužená verze tohoto filmu je teprve pravý zážitek! Na tomhle filmu můžu chválit snad všechno - skvělou kameru, velmi povedené hlavní postavy, krásnou krajinu Nového Zélandu, parádní herecké výkony a hlavně vynikající hudbu umocňující zážitek. Rozšířená verze zkrátka tomuto filmu hodně přidala (někdy bych měl zkouknout i zbylé díly v prodloužené verzi :D) Tenhle dobrodružný fantasy film je zkrátka vážně nádherný filmový klenot! ()

P3rcy

Před dávnými lety, kdesi v Anglii kontroloval jeden britský profesor testy. Při opravování a známkování narazil na jeden úplně prázdný test, v tu chvíli dostal zvláštní nutkání a tak na ten prázdný test napsal slova "In a hole in the ground there lived a hobbit." O tom co se dělo později bych mohl, jako mnoho jiných fanoušků, dlouze vyprávět, nicméně zkrátka řekněme, že John Ronald Reuel Tolkien vypracoval neuvěřitelně propracovaný a úžasný svět, do kterého (zřejmě aby se neřeklo) zasadil i spoustu příběhů. Přeskočíme teď pár desetiletí a pár válek na přelom tohoto milénia. Jistý režisér, dle mého skromného názoru ani ne moc dobrý režisér, se s velkým respektem ale hlavně s citelnou láskou, kterou může projevit jen opravdový fanoušek, zhostil jednoho z Tolkienových velkých příběhů. Výsledek je samozřejmě trilogie Pána prstenů, která se stala naprostou a svrchovanou královnou i bohyní ve světě fantasy filmů. Píše se rok 2020 a ve světě fantasy se neobjevil film ani seriál, který by mohl byť jen kapičku otřást trůnem této trilogie (ani Hra o trůny). Tato trilogie v kombinaci se všemi knihami ze Středozemě stvořily kult, kterému může v kultovní rovině konkurovat snad jen předaleká galaxie (i když slovo konkurence je silné slovo, protože kolik fanoušků Fantasy, čili fanoušků Pána prstenů nemá rádo Star Wars?) a je to kult, jehož síla (na rozdíl právě Star Wars) rozhodně neslábne. ()

Tycygo

Cesta začíná zde, cesta, která určila (nejen) můj budoucí pohled na svět lidský i světy nelidské. Tato cesta navždy posunula tvorbu tisíců dalších umělců různých žánrů až po tvorbu moderních PC her. Zde leží základy, zde je milník dějin nejen filmových. Zde se poprvé fantasy dostalo masově mezi lidi, zde se psala historie. Zde se to stalo a já byl u toho. Jeden z perfektních filmů, který těžko šlo natočit lépe, než jak jej můžete vidět od P.Jacksona. Dokonalá hudba, animace, příběh, herci i kostýmy. 100 hvězd z 5 dávám a se slzou v oku vzpomínám. ()

rostsoft

Asi nejlepší fantasy zpracování všech dob. I když bylo zpracování dobré, bohužel kniha byla mnohem lepší, ale to ostatně, tak většinou bývá. Málokdy jde do filmu dát vše co je v knize. I tak ovšem jde o nejlepší zpracování fantasy, jaké jsem doposud viděl. Co se týče vizuálního zpracování nemám k tomu naprosto žádnou výtku. Prostě jedním slovem „dokonalé“. Toto hodnocení se vztahuje k prodloužené verzi, poněvadž ta, co byla v kině byla zkrácena o 20 minut a bohužel tam bylo spoustu otazníků. Hlavně při sledování následujícího dílu. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

20.10.2022

Někdo by měl nejspíš říct studiu Warner Bros., že NFT nebyly populární už loni, natož letos, a že celá kryptokomunita pomalu ale jistě umírá. Společnost totiž čerstvě oznámila, že hodlá prodávat… (viac)