Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

RyonMathrin

Pozor: je opravdu VELMI důležité, aby divák, který nezná literární předlohu, shlédl rozšířenou verzi filmu a neztrácel čas kinoverzí. I pro mne jako znalce díla pana Tolkiena byly některé střihy v běžné kinoverzi moc razantní a děj ztrácel souvislosti. Díval jsem se na NErozšířenou verzi právě s lidmi, kteří byli Tolkienem nedotčeni, a film se jim nelíbil. Nedivím se. Například chybějící scéna, kdy Galadriel předává Společenstvu dary, dává smysl mnohému, co nastává ve filmu později a i v dalších dílech (Dvě věže a Návrat krále) a je podle mne naprosto zásadní. I všechny další vystřižené scény jsou velmi důležité. Nechápu, proč zkracovat film, který už tak má přes 3 hodiny, o cca 30 minut? Pokud vypustíme tyto krátké, přesto klíčové scény, velmi to snižuje srozumitelnost děje. Délka naprosto odpovídá barvitému ději původní knihy. To platí i pro pokračování - Dvě věže a Návrat krále. Přestože věrnost zmíněné knižní předloze není stoprocentní (chybějící scéna s Tomem Bombadilem plus několik dalších detailů), je více než dostatečná. Teď napíšu velmi troufalou větu: i když kniha bývá vždy lepší než film, u Pána prstenů si myslím, že předloha i film jsou rovnocenné. Režisér krásně vizuálně vykreslil svět Středozemě (osobně jsem si nepředstavil například balroga tak hrozivého ani elfí Roklinku tak malebnou). Film je strhující, výpravný (epický, jak se nyní s oblibou a hodně používá, i když málokdo ví, co přesně to znamená) a přesto ne přehnaně hrdinský „za každou cenu" (například Hobit, zpracování další legendární knihy stejného autora, je z velké části paskvil a ukázka toho, jak se to dělat nemělo). Ano, je to klišovitý boj Dobra se Zlem. Ano, ne každého to zaujme. Ale ten příběh je prostě pořád strašně silný. A je to pastva pro oči. A pro uši (hudba k filmu je prostě úžasná). A je to klasika – Tolkien stvořil archetyp fantastických světů a postav, většina z něj těží dodnes (elfové a trpaslíci v této podobě jsou bráni jako klasika) A na závěr doporučení fanouška žánru: Pokud by si chtěl někdo film opravdu vychutnat, přečtěte si nejprve Tolkienův Silmarillion (legendy ze Středozemě) . Pak se podívejte na Pána prstenů znovu. Jsem přesvědčen, že na „otřepaný" boj Dobra se Zlem budete nahlížet úplně jinýma očima. Za filmové řemeslo + umělecký dojem dávám 95%, osobní vztah +5%, celkem 100%. ()

StrixCZ

Když filmový Pán prstenů vyšel jako novinka, shlédnul jsem (jako poměrně ortodoxní fanoušek knižní předlohy) tehdy pouze první díl, který mě příliš nenadchnul a rozhodnul jsem se, že si od Jacksona nenechám "pokazit" i zbytek Pána prstenů a další díly, že tudíž vidět nechci. Nicméně téměř po 15 letech, když se naskytla možnost shlédnout celou trilogii v prodloužené verzi v kině v rámci nočního maratonu, jsem neodolal, a řekl jsem si, že když mě nepřesvědčí tohle, tak už nic - a nakonec jsem rád, že jsem do toho šel. Důležité pro mě bylo předem se nastavit tak, že neočekávám věrné filmové zpracování Pána prstenů, jakého si pamatuji z knih (čemuž docela pomohl i fakt, že už jsem detaily knižného zpracování stihnul přiměřeně zapomenout :) ) a za těchto okolností to byla docela chutná jednohubka. Tedy když to vezmu bod po bodu - výprava, efekty, vizuální stránka, hudba - vše perfektní. Kde pro mě naopak tato trilogie ztrácela, byl na můj vkus příliš velký důraz na akční scény (navíc na úkor mnoha "malých příběhů", které se díky tomu do i tak monstrózní stopáže nevešly). Podobně mi vadilo, že režisér pro mě až příliš často příliš "tlačil na pilu" a ve snaze o co největší drama nechával k hlavním hrdinům přicházet smrtelné nebezpečí (s nazgûly v čele) příliš blízko - nemám rád klišé "záchran v poslední možný okamžik", což tady bylo bohužel dovedeno ad absurdum a scén, kde už se zdála jakákoli záchrana zhola nemožná (např. nestvůra před branami Morie, která už měla v chapadlech několik členů společenstva), a ta přesto zázračně přišla, bylo příliš mnoho. Naopak v bitvách (únavně zdlouhavých - jejich stopáž bych s chutí zkrátil tak na čtvrtinu) mi příliš nesedla snaha o "humorné" vsuvky (Legolas s Gimlim trumfující se, kdo má kolik "zářezů") - díky tomu (a jejich celkovému pojetí) jsem je nějak nedokázal brát vážně a nechávaly mě zoufale chladným, bez stopy obav o hlavní hrdiny nebo vůbec nějakých výraznějších emocí, zato s chutí je rychle "přetočit" a dostat se opět k nějakému "ději" (což ale může být dáno i tím, že obří bitvy mě ve filmech nikdy moc nebavily - ani v těch, kde se autoři snažili o realistické ztvárnění). Z toho pak vychází i mé konečné hodnocení, kdy mě první díl bavil nejvíce právě proto, že byl "monumentálních" bitev ušetřen a o to více v něm bylo pro mě zajímavých (a v knižní předloze ostatně stěžejních) scén. Celkově vzato pro mě nadprůměrná fantasy sága, ke které se však pravděpodobně znovu nevrátím. Viděl jsem už spoustu silnějších filmů... ()

Kozlowski8

Frodo Pytlík a jeho přátelé zakládají společenstvo a vydávají se na strastiplnou cestu na území krutovládce Saurona, aby zde jediným možným způsobem zničili prsten moci a tím zabránili velké válce...Velkolepé vizuální představení a mnoho úžasně řemeslně vyvedených mysteriózních postav, které proti sobě bojují v prostředí úchvatných přírodních scenérií. Do toho všeho nádherný soundtrack. Přesto má příběhová stránka i lehce slabší a rozvleklejší pasáže a ve své dlouhé stopáži může působit i trošku únavně. 75%. ()

BarGoldstein

Na tuhle tupou slátaninu mě kdysi vytáhla jedna moc pěkná studentka. V kině jsme vydrželi asi 10 minut. Pro mně dobrý, protože jsem jí pak odtáhl k sobě a celou noc jsem ji klátil do zadku! ()

Willynka

Ke Společenstvu mám rozporuplný vztah. Především mi svými dětskými prvky šíleně připomíná Hobita, kde to Jackson vyloženě přehnal. Nějaké repliky mi doslova způsobují cringefest, obzvlášť v českém znění (Arwen zaklínající řeku), každopádně za tyto tři hvězdy se neuvěřitelně stydím, protože první LOTR je skvělá, ba co víc, již legendární záležitost, ale osobní preference mi nedají jinak. Základový kámen novodobých fantasy filmů, kde nechybí vyspělý konflikt a hlavně dobře napsané postavy. ()

Teobea

První z trilogie Pána prstenů a začátek úžasného příběhu. J.R.R. Tolkien byl geniální fantasy autor a filmové zpracování nijak nesnížilo jeho dílo. Rozhodně si pusťte prodlouženou verzi, protože ta se nejblíže přibližuje ději v knize. I přes výpravné pasáže si film udrží vaši pozornost a nebude vás nudit. ()

Skylwalker42

Jasný plný počet bodů. Nikdy teda nepochopím, jak producenti dovolili Jacksonovi natočit naráz celou trilogii :O Tento film byl plný překvapení - I skladatel Shore Howard, který vždy skládal depresivní soundtracky se vytasil s hudbou, která udělala příkladový zářez v dějinách filmové hudby. ()

Pan.Antonin

Knižní trilogii J.R.R. Tolkiena řadím na vrchol svého žebříčku nejoblíbenějších knih, filmovou trilogii Petera Jacksona zase na vrchol žebříčku nejoblíbenějších filmů. Jak mi u mnoha filmů vadí příliš dlouhá stopáž, tak zde to není problém, protože Pán prstenů nenudí ani chviličku. Výborné zpracování knihy, okouzlující prostředí, dokonale pasující hudba a dobrý výběr herců z toho činí filmový skvost první kategorie. ()

Fender

Pán prstenů je synonymem pro krásu kinematografie, je to opravdu jedno velké veledílo, které už nelze překonat. Sešlo se tu tolik talentovaných lidí, kteří mají jedno společné, a to lásku k Tolkienovu odkazu, proto se dalo čekat, že z toho vznikne něco tak velkolepého. Peter Jackson vytvořil s citem úžasné filmy v duchu předloh a dal si na tom opravdu značně záležet. Pouze slovy nelze popsat tu nádheru, která je obsažena v tomto skvostu a jak moc pro mne znamená. Společenstvo prstenu je můj nejoblíbenější díl této trilogie, právě díky tomuto dílu jsem si ji zamiloval. Filmy se snažím vždy hodnotit objektivně, a to i přesto, že mám k nějakému z nich citovou vazbu např. z dětství, což je případ právě této trilogie a ať se snažím, jak se snažím, na této trilogii nedokážu nalézt nějaké velmi zásadní chyby, které by ji ničily. Naprosto bravurně natočený film, který skvěle začíná celou trilogii a seznamuje nás s příběhem a postavami. Vše v tomto filmu má skvělé tempo a také vše funguje přesně tak, jak má. Opravdu skvělou práci odvedli maskéři, jelikož skřeti vypadají velmi autenticky a prokazuje to fakt, že film nepotřebuje tunu speciálních efektů (ač se zde logicky také vyskytují), stačí si jen vyhrát. Asi nejsilnější je však hudba, která filmu dodává krásnou atmosféru, zážitek je pak mnohem silnější, však je to také tím, že sám Shore je velkým fanouškem Tolkiena, takže si na tom dal opravdu záležet. Nejen tento film ale zkrátka celá trilogie je nejvyšším vrcholem filmové kinematografie. ()

Felix22

Velkolepé. Je to skoro už klišé to říct, nicméně je to pravda: Společenstvo prstenu a zbytek trilogie je opravdu nejlepší fantasy sága všech dob. A obávám se (a tajně v to i doufám), že už nikdy nebude překonána. Nechápu jak to ten Jackson udělal, že dokázal převést na filmové plátno příběhově těžkou a rozsáhlou trilogii. Vyšla z toho epická výprava téměř antických rozměrů a konfliktu mezi dobrem a zlem. Ano, je to pohádka - s temnou atmosférou -, ale to je právě základem (a kouzlem) celého tohoto příběhu. ()

jackalsc

Ukázková konverze knižní verze. Ač jsem knihu nečetl, verze je převedená do tak převelice stravitelného formátu, bez otravných chyb, kde by autoři filmu snad nějak zapomněli zmínit něco důležitého a podobně. Všechno co je ve filmu je nějakým způsobem vysvětleno a divák se neztrácí. A to u tak velkolepého knižního díla je někdy opravdu výzva. I když se klasická verze zdá někdy poněkud uspěchaná, jsem s ní velice spokojen. Proto tu jsou i prodloužené verze, které možná příjdou v budoucnu. Neuvěřitelně obsazené charaktery. Neumím si představit jak náročné muselo být vybírání herců, kde v podstatě každý sedí své roli tak jak kdyby jsme opravdu byli v jejich světě. Další obrovská část je audio. Excelující audio, čisté dialogy bez nějakého špatného mixingu. Jednotlivé namíru tvořené skladby (score) přímo na děj, které jsou snad všudypřítomné a často velice razantní a do oči bijící. Ale jejich existence není v nejmenším otravná. A celkově velice umocňují zážitek diváka. Soundtracky velice povedené. Graficky na svou dobu výborné a sakra i dnes. Zlo vykresleno velmi solidně působící opravdu velkolepě a hrůzostrašně. Tento počin jsem velmi dlouho odkládal, ale i takzvaně ho schovával ve spižírně, až přijde ten správný čas. A musím uznat, že jsem nadmíru spokojen. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

04.11.2022

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

Warner Bros. zkouší prodat Pána prstenů jako NFT

20.10.2022

Někdo by měl nejspíš říct studiu Warner Bros., že NFT nebyly populární už loni, natož letos, a že celá kryptokomunita pomalu ale jistě umírá. Společnost totiž čerstvě oznámila, že hodlá prodávat… (viac)