Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

Apophis

Fantasy klasika se konečně dočkala filmové verze. Předesílám, že jsem velký fanda fantasy, tudíž jsem samozřejmě Hobita i Pána Prstenů četl dávno před filmovou verzí. Když už jsem u Hobita (pro ty, co se o fantasy nezajímají - Hobit byla Tolkienova první kniha, až později napsal volně navazující trilogii Pán Prstenů), tak nerozumím tomu, proč nebyl natočen nejprve on. Mnohé by potom bylo (pro ty, co Tolkiena nečetli) jasnější. Ale zpět ke Společenstvu. Musím se přiznat, že jsem byl mile překvapen mírou věrnosti filmového přepisu. Proto tu zmíním jen ty (v tomto díle malé) odchylky a prosím, abyste to nebrali jako šťourání. To, že byla vynechána epizoda s Tomem Bombadilem a Mohylovými vrchy chápu, protože něco se musí vypustit. Dále bych rád poukázal, že Arwen se v knize vyskytovala jen asi na jedné stránce, ale budiž, musíme tam přeci dát trochu té Hollywoodské lásky, aby měli dívky proč brečet... Další chybkou je to, že Lurtz (Vůdce skřetů, kteří zaútočili v Amon-henu) v knize neexistoval. A pak nakonec skřeti byly rasou a ne mrzáky. Tak bych mohl přestat šťourat... Kladem filmu rozhodně byly monstrózní bitvy, které ani nepotřebují komentovat a samozřejmě vizuální efekty, spolu s dokonalou hudbou. Dále výborný byl i výběr herců do rolí - tak nějak jsem si je vždy představovat. Všechny výkony byly výborné, proto tu zmíním, jen ty vynikající. Elijah Wood, měl ale velmi špatnou roli, protože polovina jeho působení na plátně byla tvořena lapáním po dechu... John Rhys-Davies byl super, jiná slova nenacházím a Orlando Bloom, to je Elf! Viggo Mortensen je Aragorn jako řemen! Cate Blanchett hrála výborně (akorát, že na roli Galadriel bych si představoval někoho krásnějšího - omlouvám se, je to subjektivní pocit...). Ian McKellenův Gandalf je postava, na kterou jen tak nezapomenete. No a na závěr zmíním Christophera Lee, který byl Sarumanem tak dobrým, že mi nestačí slova chvály. Určitě bylo ve filmu mnoho dalších dobrých výkonů, ale nebudu je již zmiňovat, protože tu nechci napsat román. Jen ještě pochválím Petera Jacksona, za skvělé vypravěčské tempo. Závěrem snad jen to, že jsem rád, že film udržel uroveň knihy a doufám, že trochu pozvedl zájem o fantasy, které to vinou některých profesorů literatury nemá moc lehké... ()

Los

Je pro mě těžké napsat komentář na tohle dílo, považuji jej ve svém životě za něco důležitého....knihu jsem četla už jako malá a film mě zastihl zrovna v pubertě a řekla bych, že se na mě velmi podepsal. Peterovi Jacksonovi se podařilo téměř nemožné, dokázal knihu ztvárnit tak, že většinu fanoušků knihy nezklamal..stejně tomu tak bylo u mě. Postavy byly vykresleny velmi kvalitně, herci se do svých rolích hodili a hráli skvěle, hudba je skvělá i sama o sobě a přesně doplňuje atmosféru jednotlivých částí filmu. Pro mě kultovní záležitost :) 10/10 ()

tomeek

Skvělá výprava, skvělé kostýmy, skvělé masky, krásné scény, pekelná stopáž, epický příběh. Nevím nevím, komu se podaří tento kousek čímkoliv překonat. Nejde jinak, pět hvězd. ()

kubin.

Začalo to tak, že se mě kámoš zeptal, jestli nechci jít do kina na Pána prstenů - Dvě věže. Samozřejmě, že jsem šel, ale předtím jsem si sehnal narychlo alespoň nekvalitní DVD jedničky. No a byl jsem naprosto uchvácen. Celá středozemě mě nadhla a já věděl, že jsem viděl výjimečné dílo. První díl má z celé trilogie nejlepší atmosféru, a je celkově nejlépe natočený. Knihu jsem nečetl, ale příběh se mi děsně líbil. Celá středozemě se všemi svými tvory a tvorečky je prostě skvěle vymyšlená. A Peter Jackson nám nečtenářům umožnil toto krásné dílo také poznat. Jak je mým zvykem, musím zhodnotit také soundtrack. Howard Shore vymyslel skvělé motivy, které proložil hodinami výborné hudby. Tento soundtrack byl vůbec první, ketrý jsem vlastnil a proto ho znám dokonale. Je prostě nádherný a je to jeden z mála soundtracků, které se dají poslouchat celé a nikdy nenudí. Stejně jako celý film, který změnil dějiny (alespoň pro mě). ()

wendelin9

Díky tomuto filmu jsem přišla na chuť spisovateli J.R.R. Tolkienovi a za to mu chci tímto komentářem poděkovat :)... Ikdyž kniha je lepší než film, Jackson dokázel nemožné. Dokázel něco, na co nenašel odvahu žádný jiný režisér a svého úkolu (snu) se zhostil jak nejlíp to šlo a myslím že tvůrce předlohy by byl příjemně potěšen... Mám ráda celou trilogii, jak knižní, tak filmovou, ale první díl je první díl :) ()

sir-dave

Peter Jacskon fantasticky převedl svět J.R.R. Tolkiena na filmové plátno. V téhle době jsem se o filmy moc nezajímal a věnoval se jiným věcem zrovna, takže jsem si o jedné volné schvilce zašel z nudy do kina a byl jsem z toho natolik nadšen, že hned po promítaní jsem zjišťoval kdy budou další díly a kde hned sehnat knížku :) Peter krásně přepracoval přírodu, postavy, příběh a dodal filmu vše co postrádala knížka. První díl s trilogie je pro mně asi nejlepší, protože tady o vše začiná, ikdyž mi tady chybí přelety nad dlouhýmí územími, kde se hrdinové honili za skřetama, nebo megální bitvy s trojky. Je to ale bezkonkurenčně nejlepší fantasy. 100% ()

daEmoNickY

"cely 3 filmy jenom o tom jak par lidi nekam jde" ~ postava Randalla, z filmu Clerks 2 ........................... 3 hodiny je na Pana Prstenu malo. ........................... Peter Jackson je borec. Komu se tohle libilo a i ten komu se to nelibililo at se podiva na Braindead a Meet the Feebles. Mozna zmeni nazor. ........................... Obdivuji Petera Jacksona za to ze tam byl schopen vlozit tolik materialu. Sice si pomahal neskutecnym mnozstvim citovych vylevu a smyccu, ale ty mi napoprve nijak moc nevadily. Asi prvni vyjimka, mmch. zajimavy pristup k hudbe ve filmu obsahu Vecny Svit Neposkrvnene Mysli. ........................... Ale co mi vadilo bylo neustale umirani "pana" Froda. Pokud odmyslim ze Frodovi bylo 60, a ne 6 na ktere tady vypada ;), kdyz se vydal na tuhle vypravu, tak jedina "nevhodna" postava je Arwen. ........................... Arwen. Mno. Knizku jsem cetl. Celou jen jednu, u druhe jsem to vzdal pote co jsem preskakoval 5-ti strankove prekrasne popisy krajiny ;) a chtel nejaky dej. Arwen je tu rozebrana na asi tak na 2 strankach? To ze z ni Peter Jackson udelal amazonku mi prislo jako rana do oka. Ten borecek co velel elfim lukostrelcum prece zachranil Froda a ostatni pred Prizraky!!! :) No coz, Liv je prekrasna a kdybych do kina nesel kvuli Panu Prstenu sel bych tam kvuli ni. ;) ........................... Smeagol je skvele nakresleny a ten clovek podle nejz se plazi musel byt nejaky programator. ()

stOKYi

Super výprava, skvelá hudba a pekné efekty. Príbehovo ma to až tak za srdce nechytilo, ale vyzerá to nádherne. Niektoré úseky mi pripadajú, ako keby som hral Diablo 1-3 :). ()

tom88

Prvý diel tej najlepšej, najdokonalejšej, najgeniálnejšej, najpôsobivejšej a najpremakanejšej trilógie všetkých čias. Všetko je zvládnuté na jednotku, Peter Jackson dosiahol nedosiahnuteľné a vytvoril svet, ktorý nemá obdoby, predčil všetky očakávania a omámil v neskutočnom rozsahu. Knihu som nečítal, ale neverím, že je lepšia. Scenár je výborný, celý film som ani nemrkol, žiadna nudnejšia scéna, všetko je zapamätateľné až nechápem. Dej si prehrávam v pamäti a nerobí mi to problém. Postavy sú prepracované a zaujímavé. Ian McKellen ako Gandalf je jedna z naj postáv histórie filmu. Hraničiar Aragorn v podaní Vigga Mortensena fenomenálny. Hobiti Wood a Astin tiež skvelí až nedýcham. Saruman v podaní Christophera Leeho bezkonkurenčný a jeho hlas v originále mrazivý. Scény s Liv Tyler a Viggom nádherné. Celé spoločenstvo je mýtické. Trocha mi vadili Boyd a Monaghan, pretože často odľahčovali dej, ale je to odpustiteľné. Legolas aj Gimli sú boží. Orcovia sú troška umelí a ich pohyby sú dosť ľudské, ale to nevadí iba to trocha kazí dojem. Akcie sú na výbornú, doplnené super efektami, ktoré neprevyšujú dej iba dopĺňajú. Prostredie Nového Zélandu je prenádherné. Napríklad Hobitín je úplná rarita. Nádherná hudba, ktorá sa geniálne hodila do jednotlivých scén, fakt dobre napasované. Tento fantasy svet ma dostal, ohúril a ovplyvnil v plnom rozsahu. Neskutočný zážitok, neuveriteľné, nadčasové. Dokonalosť. Nedať tomuto filmu plné hodnotenie je barbarstvo a chyba je určite v divákovi. Kto nevidí kvality tohoto filmu a trilógie, nevyzná sa a nie je dobrý filmový fanúšik. Aj odporca žánru musí uznať kvalitu a zasadiť plné hodnotenie. U mňa je to tretí najlepší film, čo som kedy videl. Hádaj, po ktorých dvoch ďalších filmoch. 95% ()

Noviik

Nádherná výpravná část. Dokonalé scenérie, bravurně zvládnutá režie v podání Petera Jacksona. Skvělé výkony zajímavých herců. Jackson nás zatáhl do děje. Dokázal, že fantasy se dá dělat s citem a přitom může zaujmout širokou veřejnost. ()

HorrFi

Neskutečný vzpomínky na den, kdy jsem poprvý viděl Společenstvo :)Tenhle film se snad musí líbit každýmu :)Neni co dodat ()

mr.filo

Tímto třídílným počinem si u mě fantazy polepšila reputaci. Hrdinské, napínavé, zamilované, strašidelné a hlavně fantastické prvky filmu jsou ve výborné symbióze. PJ zná svého diváka a ví co mu má podstrčit, aby nezruinoval (dětské) představy podle knihy, ale naopak je podpořil. (komentář je ve výstavbě) ()

Nivenx

Při spuštění prvního dílu s podtitulem Společenstvo prstenu se postupně setkáváme se všemi postavami, které tam patří a se všemi se sžijeme a fandíme jim do konce. Celé je to bezchybně natočené s parádními výkony herců, skvělými efekty a krásnou krajinou. Film střídá výpravné prvky s akcemi a celá ta stopáž plyne rychle, jelikož to nenudí ani minutu. Pán prstenů je ve všech ohledech dokonalé fantasy! 95% // Rozšířená verze: 100% ()

sator

"Někteří věří, že velká síla je to, co drží zlo v šachu, ale já si to nemyslím. Zjistil jsem, že jsou to každodenní skutky obyčejných lidí, které dávají temnotě hranice - malé každodenní skutky laskavosti a lásky." Gandalf ---Rozšířená verze špatná...------ ()

ProfesorLotr

Naprostá pecka. I když, se tolik nedrží předlohy, tak je první, druhý, i třetí díl Pána prstenů dohromady s Hobitem nejlepší film všech dob. Ale abych nepřechválil, pár chyb má. To, ale každý film. Nemusí to být očividná chyba, ale je tam. Například u prvního dílu Pirátů z Karibiku, při nahrávání hudby jeden hudebník zakašlal. Ve filmu to sice moc slišet nebylo, ale stalo se, a o tom tu mluvíme. To jsou drobné chyby. Jen si to zkuste poslechnout (skladba- Barbossa is hungry). Já neustále odskakuji. Prostě, Společenstvo prstenu je jeden z nejlepších filmů. Je vtipný, chytrý, úžasná grafika, na svou dobu prostě úchvatný. A ta hudba, jedna báseň. Ty dojemné scény akorát dovršuje (soundtrack), tento film není o akčních scénách, ale o krajině a o scénách, které rozbrečí i bezcitného zabijáka. A to, to sekání hlav převrší. Na tento film se dívám už od malička a pořád mě baví a pokaždé se u něj rozbrečím. Možná si myslíte, že jsem citlivka, nejspíš to tak bude, ale u tohoto filmu je vyjímka. Tento film doslova neopisuje knihu, není liž pravda, ale je to klasika a jak dobře víte klasiky jsou nejlepší. Tolkien byl vyjímečný člověk, vyjímečný svým rozepisováním a proto bylo jeho knihy velmi náročné vecpat i do rozšířené verze. Takže se na Petera nezlobte a koukněte se na tuto i ostatní adaptace Tolkienových knih. 100% ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera