Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

Trevize

Knižní fantasy mě moc neříká a konkrétně od J.R.R. Tolkiena sáhnu vždy nejraději po Hobitovi. Peter Jackson ale vytáhl dle mého ze žánru fantasy to nejlepší. Upřednostnil především jeho obrazotvornost, imaginativnost, bohatou a zábavnou narativnost, pustil na svět všechnu tu mýtickou sílu. Přiznejme si, s Tolkienenm to šlo snadno. Stačilo seškrtat všechno to chození krajinkou a dostat se k jádru dění. Velké plus získal pro zachování původních hodnot celé trilogie. V historii většiny amerických předělávek nebo zpracování kultovních námětů do filmu vidíme hrubé znásilnování pod vidinou zisku, v Pánu prstenů od Jacksona se tak nestalo (Díky bohu). Geniální kousek 100% ()

RaidingTombs

Knihu jsem bohuzel necetl. Proslychalo se ale, ze je tak obsahla, narocna a celkove komplikovana, ze nejde zfilmovat. Kdyby si nekdo troufnul zfilmovat Tolkienova dila, byl by za blbce, ktery by stvoril salat z scen, jdouci od desiti k peti. Peter Jackson dokazal, ze lze pokorit vse. Dokonale to neni, ale za herce, kameru, hudbu a kulisy si to nejvyssi hodnoceni zaslouzi. ()

Segoves Kelt

K tomuto filmu se mi komentář nepíše vůbec snadno, protože pro mě znamená opravdu moc a dá se říct že mi i změnil život. Nemá cenu se rozepisovat o hereckých výkonech, nebo o srovnávání s knihou o tom všem už bylo řečeno dost. Ještě žádný film na mě takto nezapůsobil a i když v porovnání s Avatarem už může animace vypadat maličko zastarale, atmosférou a zážitkem se mu nic nevyrovná. Zrodil se nesmrtelný film :) ()

Life

Kdybych mohl někde přidat nadstandartní hvězdičku, byla by to určitě trilogie Pána prstenů. Úžasná atmosféra. Kdybych se vrátil do dětství, tak bych si určitě přál být půlčíkem. ()

ohinek

Jaký to je skvělý zážitek sledovat film zasazený do tak nádherného prostředí, film kde do posledního všichni herci splynuli se svými postavami, film kde děj plyne právě tak rychle nebo pomalu, aby ani po třech hodinách nezačal unavovat a film, ve kterém předlohu její náruživý čtenář vidí v každém záběru, a přesto ho dokáže překvapit. Přidejte k tomu všemu tu perfektní hudbu ušitou na míru do posledního stehu, a měřítko na několik let dopředu je na světě. Nikdy jsem neměl rád srovnávání filmů v rámci této trilogie, protože to vnímám jako jeden ohromný film, kde, až na ty knižní, kvalitativní rozdíly neexistují (11.4.2014 - kéž by se to dalo říct o Hobitovi). Přesto je to právě Společenstvo, které obsahuje nejméně slabin. P.S. silně doporučuji mrknout na rozšířenou verzi, ve které celý film působí ještě celistvěji a dokonaleji, a kde boj na Amon Henu v lecčemz překonává obě bitvy dalších dílů. ()

SONYAGENT

Krásný, úžasný, rozkošně roztomilý trhák, který nemá obdoby.. Asi nejůžasnější dílo, které kdy bylo natočeno dle knižní předlohy.. Bavíme-li se o fantasy.. 93% ()

dratkovani

Když jsem poprvé viděla první díl trilogie,byla jsem v úžasu,tak nějak jsem si vše představovala ve své mysli při četbě stejnojmenného díla,bylo to zhmotnění mé fantazie a i s odstupem času mám tento díl nejraději,výborně zvolená hudba,efekty tak akorát,herecké obsazení a poetika elfí řeči,podotýkám,že je nutné vidět v orig. s titulky,dabované je šílenost,škoda vystřihnutých scén,které jsem viděla až po stošesté,ale i tak jedinečné dílo. ()

Kanty

Myslím že sa tvorcom celkom nie 100 % podarilo sfilmovať nesfilmovateľné, kniha je určite lepšia, ale Peter Jackson si zaslúži uznanie 95 % ()

mrGhostly

Kdo miluje fantasy filmy a neviděl Pána prstenů, jako by nežil. Film podle knižní předlohy Tolkiena je klenotem ve svém oboru a vlastně mezi všemi filmy vůbec. Skvělý střih, kamera, kostýmy, scénář, jeden z nejúžasnějších filmových soundtracků všech dob (H. Shore). Funguje prostě vše, nač si vzpomenete. Nehvězdné herecké obsazení se navíc ukázalo jako skvělý tah. Jestli u mě dokáže něco vyvolat upřímné emoce, pak je to právě tato trilogie. ()

Petra46

Naprosto dokonalým zfilmováním jedné z mých nejoblíbenějších knih nemohlo vzniknout nic jiného, než jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Srovnávat toto výjimečné dílo s čímkoliv je zcela bezpředmětné, je to jako diamant mezi kupou kamení. Mohla bych tady vypsat všechny superlativy, které má slovní zásoba obsahuje a pořád bych své dojmy nevystihla tak, jak bych si představovala. ()

Jevablo

Jednička je prostě nejlepší. Boží, dokonalá. Za všechny fanoušky J.R.R.Tolkiena znovu děkuji jistému Novozélanďanovi, že se do toho pustil. Výsledek je skoro zázračný a navíc se neokouká. Co bych psal o detailech, stejně jste to všichni viděli... ()

nydahl

K trilogii zde bylo urcite napsano mnoho , takze zde uvedu jen momenty co si pamatuju pri prvnim shlednuti.Tolkiena jsem na gymplu cetl takze do kina jsem sel pripraveny a plny ocekavani a obav.Pamatuji si , ze se to zlomilo , kdyz se objevil Belrog - takhle presne jsem ho videl i kdyz jsem to cetl.Tim to bylo jasny. 4 Hvezdy - hlavne za revolucni projekt obrich rozmeru a za to ze z tezkeho zadani udelal Jackson opravdovou oslavu velkeho dila. ()

Ajka13

Myslim, že by bylo ohrané, kdybych film srovnávala s knihou, takže ohodnotim film jako takový, Nádherná atmosféra, skvěle zvolení představitelé a děj, který má spád a přitom se můžete na chvíli zastavit a nechat se pohltit strhujícím příběhem. Na rozdíl od dalších dílů se mi tenhle díl líbil ze všech nejvíc. ()

sysoj psojic

Co lze čekat od filmu, který je adaptací jednoho z největších a nejrozsáhlejších románů všech dob? Člověk se k tomu staví zprvu skepticky, ale po shlédnutí mi naprosto dobrovolně spadla čelist. Skvělý příběh s naprosto úchvatným vizuálem. Herci jsou do svých rolí obsazeni trefně. Jednoduše, jsou skvělí do posledního "prašivého" komparsisty:). (McKellen RULES!:)) Jako člověk dotčený literární předlohou musím Peterovi pogratulovat. S předlohou se popasoval s elegancí, příběh neochudil, triky jsou na zatraceně dobré úrovni a film i přes svou délku nenudí. Ani klasická, ani prodloužená verze. Na závěr chci pochválit Howarda Shorea. To, co stvořil, je prostě famozní. Naprosto geniálně uchopil náladu a poetiku Jacksonova snímku a jeho hudební doprovod je vynikající (Jeden z nejlepších soundtracků na světě:)) První díl Pána prstenů je na velmi vysoké úrovni a já předem předesílám, že další díly za ním ani trochu nezaostávají, ale o tom až příště. Zasloužené oscary. Po čtvrtém shlédnutí mi vychází hodnocení: (96%) ()

Filatov

Po Pánovi prstenů sáhnu pokaždé, když se chci odreagovat a úplně vypadnout z dění okolního světa. Od úvodního Galadrielina proslovu, který vtáhne do děje a už nepustí až do závěrečného rozpadnutí Společenstva absolutně bezchybné!!! Vizuálně nepřekonatelná epická podíváná s fenomenálními exteriéry, natočená s láskou a citem, doplněná přenádhernou hudbou a úchvatnou dynamickou kamerou umocňující každou sekvenci z filmu. Z každé věty kouká nějaké poselství, mystika či tajemno. Po celé tři hodiny jsem ani nedýchal a čekal, co bude dál a to i když mám celou trilogii přečtenou třikrát a vlastně vím, co mě čeká. Tak moc mě Společenstvo upoutalo a Peterovi rád odpouštím to, že se striktně nedrží předlohy a vytvořil si vlastní pojetí příběhu. Úvodní scény z Kraje při Gandalfově příjezdu jsou něco tak roztomilého, něžného a přitom rozverného, stejně jako hobití povaha. Opravdová podívaná ale pro mě začíná v okamžiku, kdy Gandalf zjistí, o jaký Prsten jde a k čemu se na Východě schyluje a vysílá Froda na cestu, která jak se později dozvíme, bude plná nebezpečí! Málokterý film je naplněn tolika silnými momenty. Celou cestu našich hrdinů jsem sledoval se zatajeným dechem a na konci ani v průběhu filmu jsem se neubránil dojetí. Nejsilnější momenty: Devítka opouští Minas Morgul, Gandalf ze zápisků Isildura zjišťuje, o jaký Prsten jde, Frodův únik před Devítkou do Hůrky na Brávohradském přívoze, vpád Devítky do Hůrky, Aragornova bitva s Přízraky na Amon Sul, Gandalf předčítá z kroniky Trpasluje, první setkání se skřety v Morii, probuzení Balroga, Gandalfova smrt a únik z Morie, závěrečná bitva se skřety a smrt Boromira. ()

tuberatanka

Oproti knihe, film pôsobí omnoho jednotnejšie, čo je jeho hlavná prednosť, ale i slabina. Prvý diel tejto knihy sa začína ako rozprávka a končí ako "vážny" fantasy príbeh. Jackson tu tie naivnejšie elementy v úvode filmu eliminoval ako sa dalo, a namiesto rozprávky z toho urobil drámu od začiatku až do konca. Práve v tomto smere film pokrivkáva, predloha je totiž miestami až príliš "naivne" písaná (nie v zlom zmysle slova), a na filme ktorý má väčšie ambície, to nezriedka vidno. Na rozdiel od nasledujúcich dielov, film je dejovo lineárny a ide o zbierku epizódok, prestreliek, súbojov a dialógov, dokopy spojených motívom putovania hlavných hrdinov. Jackson tu prejavuje cit pre atmosféru, vizuálnu stránku filmu, i budovanie napätia, ale tieto jeho schopnosti naplno vynikli až v ďalších dvoch dieloch filmu. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera