Volha

• angličtina Volga
TV spot 3
Česko, 2023, 6 h 20 min (Minutáž: 72–80 min)

Réžia:

Jan Pachl

Predloha:

Karel Hynie (kniha)

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Kryštof Hádek, Tomáš Jeřábek, Aňa Geislerová, Klára Melíšková, Stanislav Majer, Eliška Křenková, Jiří Lábus, Jiří Dvořák, Bohumil Klepl, Martin Pechlát (viac)

Standa Pekárek má v životě tři přání: řídit volhu, jezdit pro redakci humoru a lidové zábavy a vozit Goťáka. Pětidílná minisérie Volha je adaptace stejnojmenného románu Karla Hynie napsaná neobyčejným, bizarním a přesně odposlechnutým jazykem. Lze ji vnímat jako svéráznou historii Československé televize s řadou neuvěřitelných, i když reálných „historek z natáčení“. Současně je však portrétem svého hlavního hrdiny – omezeného egocentrika, který vyniká ve vymýšlení drobných podvodů a triků – jak si nakrást benzín, zfalšovat počet ujetých kilometrů, podvést manželku, zbavit se konkurence. Logicky se pak stává rovněž spolupracovníkem StB (s krycím jménem Volha), který bez jakýchkoliv výčitek svědomí donáší na všechny své spolupracovníky a pasažéry. (Česká televize)

KiR0

Dávám 5 hvězd... A proč? Snad proto, že jsem v té době prožil polovinu života a že si pamatuji, že mnohdy ten, kdo se vydával za kamaráda jim nemusel být. A tento seriál tu dobu, sice s nadsázkou, ČT přesně ztvárnila. ()

karmalat

Opravdu dobry, realisticky, s kazdym dilem lepsi. Zaverecny dil je spicka. Spravny mix tragedie a humoru, tak jako v zivote. A trefa do cerneho je hlavni hrdina, ktery je ztelesnenim toho nejhorsiho z ceske narodni povahy. A palec nahoru za odvahu vykreslit minulost tak, jak by se mela pamatovat. Pouze mam obavu, ze mlada generace  tohle vubec nepochopi, ci spise ani nebude chtit pochopit. ()

Horn

Po dlouhé době bylo v televizi něco, na co jsem se opravdu těšil a je mi líto, že nebylo více dílů. Výborně jsem se bavil. Trochu zklamaný jsem byl posledním dílem protože se mi zdál dost zkratkovitý. Ale to je vada kterou trpí většina seriálů. Zrychlený děj a konec tak nějak do prázdna (Dobré ráno). ()

kopirak

Výborně natočený. Kdo si pamatuje, jak to u ČT vypadalo, než ty boudy, kde měli depo auta, nechali strhnout, aby ustoupily nové budově ČT, tzv Rohlíku, musí zaplesat. Celkově moc hezká připomínka té doby. Pokud jde o zpracování, tak kvality bratrů Hádkových, ať z jednoho, nebo druého neznají z mého pohledu mezí. Seriál jako takový pobaví i vede k zamyšlení nad tím, jaká to byla tenkrát debilní doba. Zpracování super. ()

Savytan

Mužů vám odpovědět proti otázkou? Co od takového seriálu očekáváte? Kdo jiný než Česká televize prozře a natočí takovouhle pecku, která měla všechno. Četl jsem, že by měla mít postava nějaký vývoj a víte co? Nemusí. Prostě zůstal svůj, jen doba se změnila. ()

JenTR

K dobru bych dal výpravu, hadry, výkony některých představitelů. Jako mínus trochu příliš rychlé tempo (hlavně v závěru) a tu mluvu, resp. člověk se s tím blbem neztotožní, nevěří mu, že je to balič (žádnou holku nedostanete do postele, když ji řeknete "voe, nachčiju ti klouzačku").  Téma má potenciál, mohli z toho udělat i více dílů. Podrobněji jsem vše napsal v komentáři k poslední epizodě. Pekárek podle mě vyloženě hajzl nebyl, spíš prostoduchý blb, který nedomýšlel následky svých akcí. Myslel hlavně na sebe, ale to dělá většina lidí.  Jinak může tu někdo posoudit, že by byl fakt takový problém mít doma Škvoreckého? Nějak se mi nezdá, my měli v šuplíku i knížky s Masarykem, zahraniční LP desky a každému to bylo jedno/nic se nestalo. Kromě toho bych řekl, že byly spíše zakázané z důvodu emigrace těch autorů, než obsahu. Vyloženě otravná byla ta dcerka Horáčka, takhle politicky zapálení mladí jedinci fakt nebyli, převážně se vůbec nezajímali, nebo měli vymytý mozek stejně jako rodiče (za což nemohli, to spíše škola, svazarm atd.). Šestnáctka, která by četla Kunderu v roce 1987, haha, tak určitě. V reálu by byla pionýrka a prala se o Spartakiádu. P.S. Zajímavé, že v čs. televizi byla tehdy taková sebranka. ()

joe64

Moc pěkné, vtipné i smutné. Některé chvilky seriálu připomínaly dobu dobukomunismu, tak jak si ji mnozí pamatují. Obsazení velmi dobré. Herci skvělý a i komparz byl zajímavý. Třeba v 5. dílu Krystal Swift. ()

tba4u odpad!

Kdybych měl odpovědět na otázku, o čem to celé je, fakt nevím, co bych řekl. Výpravný a nepochybně drahý dobový projekt, který měl, snad, vyprávět o době nesvobody z pohledu České televize. Jenže, o době neříká v podstatě nic, o České televizi taky ne, kromě toho, že se tam v podstatě furt šoustá mě nenapadá nic, co bych si měl pamatovat. Je mi to líto, protože je za tím hodně práce, a filmové řemeslo tam je, ale výsledek je bohužel zbytečný odpad. ()

Edus

Přes řadu vtipných momentů zanechala Volha hodně trpkou příchuť. Hlavní hrdina je "malá ryba", je zaměnitelný, stavební kámen každého davu. Série zabírá podobný časový úsek jako nedávno uvedený Havel, na rozdíl od něj ale v závěru nezaznívají žádné vítězné tóny: čas jen trhnul oponou. ()

Zagger odpad!

trapna ceska klasika, trpici klasickymi neduhy ceske tvorby poslednich 25 let, nedostatky a naprostou absenci herectvi a scenaristu zodpovednych za dialogy, viden nahodou kousek dilu jak jeli za hranice ()

negativ

Tak ze začátku jsem měl pocit že to bude "něco", kdy jsem to obhajoval vůči hnidopichům a přesto, že se jedná o velmi povedený, chvályhodný počin ČT, která vůbec v poslední době se toho nebojí a točí zajímavě zajímavá témata, tak od třetího dílu jsem trochu své nadšení ztrácel. Poslední díl pak byl za mě nejslabší  - "Celkem rozsáhlé vyobrazení "vyjevených Čechů na západě" by se hodilo spíš do nějaké komedie od Trošky a zbytečně tak ukrojilo čas na zbývající finále. To bylo pak zobrazeno velmi zrychleně a velmi povrchně (např. vyzrazení identity práskačů v ČTV vč. tedy Pekárka)" - zbytek viz. dílčí recenze. Hádek opět bravurně zahrál všiváka, myslím že už je to asi 4. taková role a těžko se mu bude z této škatulky vyskakovat, ale každopádně super. Zpracování kamery, zařazování dobových snímků a událostí bylo taky povedené. Celkově to zanechalo dobrý dojem, ale byly tam i velké rezervy. ()

Verbudrak odpad!

To muselo stát peněz, a přitom taková blbost! Problém tohoto seroše vůbec není v tom (jak si myslí většina recenzentů), jestli zobrazuje realitu málo nebo vůbec či jak moc se v něm souloží. Problém tohoto seroše spočívá v tom, že se zde veškerá péče vyplýtvala na rekvizity... a na filmovou práci už tak nějak nezbylo (času, peněz, talentu, invence, elánu, no prostě všeho). Ano, tento seriál je kontroverzní, ale nikoli proto, že si tu dobu pamatujeme každý jinak nebo že by seriál někdo pochopil a jiný nepochopil, nebo že půlka národa podepsala a druhá to nestihla... ale proto, že některé filmové profese zde odvedly špičkovou práci (produkce, kostýmy, námět), zatímco jiné to odflákly (scénář, dramaturgie, režie, hudba). A někteří diváci holt akcentují to první (takže se dílo líbí), jiný se nepřenese přes to druhé (takže se dílo nelíbí). Tož tak. Touto recenzí jsem se s tím vyrovnal já. Dále dodávám jako bonus, co mi zde jinak ještě vadí za drobnosti, ale už jen telegraficky: --- Aťsi seriál zobrazuje vulgarity! Neva. Mně vadí, že toto dílo je samo o sobě vulgární. Srovnej třeba takové Vlk z Wall Street (2013) nebo Casino (1995) či Mafiáni (1990), kde se fuckuje vostopéro a celý je to vo lumpech a antihrdinech: přesto to nejsou vulgární filmy. Tohle ano. Jestli to nakonec nebude o vulgárních tvůrcích, si říkám. Abych to vysvětlil na příkladu ze života. Vulgární pro mě není třeba Čtvrtníček nebo Sklepáci, přes všechny svoje sprosťárny. Vulgární je Troška, Mládek, Ringo Čech, Matonoha. Rozumíme si? --- Jestli tvůrci chtěli, aby hlavní vošoust nebo ti estébácí působili jako nejsympatičtější postavy, tak jsou u mě idioti, jestli to nechtěli, tak to jsou diletanti. Protože tihle tři jsou ve výsledku nejsympatičtější postavy a já jsem přesvědčen, že to tak nemá být. --- Nechápu, kolik lidí kolem mě nechápe frázi "třesu!"... to přece není o tom, že by se člověk na něco třásl, ale že třese pravicí, a to buď jako výraz díků nebo jako výraz radostného setkání. Facepalm. --- Hádek neumí volovat. Tahle slovní vata je o tom, že to mluvčí sype tak napůl huby a ani si to neuvědomuje. Mám pár takových kamošů (ano, půlku z nich ještě z osmdesátek), vím, jak to má vypadat, aby to bylo vončo. Zatímco Hádek tady dycky zaartikuluje V-O-E přesně v místech, kde mu to ukládá scénář, a to tak, že si toho divák vždycky všimne. To je špatně. --- Lanďák, tak ten se fakt nepovedl. --- Lábus opět zklamal, podobně jako v Ivánkovi. Ten dobře neodehraje sprostej vtip, ani když ho dostane na stříbrném tácu ("Ser gut!"). Tento pán se umělecky vyčerpal už jako Rumburak a vrchol jeho kariéry je HELE. Nechápu, proč je dodnes takovou legendou. --- Zatímco Aňa nebyla dobrá herka ani na začátku kariéry. ()

vasosak

Velmi se mi to líbilo. Nečernobílé charaktery, sonda do duší a uvažování lidí. Superzajímavé mi přijde téma přerodu (rádoby) komunistické společnosti do kapitalistického zřízení. Z tohoto hlediska mě mimořádně zaujalo poslední dějství - škoda, že látka nebyla zpracovaná do více dílů. Tato reflexe mi v české kultuře zatím chybí a přijde mi, že tvůrci Volhy mají na to ji interpretovat. ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD