Rok 1971. Čerstvý absolvent vojenské základní služby Stanislav Pekárek nastupuje jako řidič ČST. Brzy se otrká a vyráží na první exteriérové natáčení, kde získává přehled o názorech a fungování umělecké „sebranky“, ale i principech socialistické ekonomiky. Následné šmelení benzínových talonů se mu stává osudným. Státní bezpečnost na něj má háček a Pekárek podepisuje spolupráci. Má to i své výhody, sen o automobilu Volha je na dosah. (Česká televize)

Mlle

Já bych řekla, že se nám tu ve druhém a dalších dílech může rozvinout slušný příběh bezpáteřního primitiva, který bude pro kus žvance, vlastní poklepané ramínko a nějaký ten jednorázový sex pod poličkou s Broňama schopen naprosto čehokoliv. Ale souhlasím s tím, že čekat na takové zajímavé rozuzlování je zatím spíše utrpením. V seriálu se skutečně nenachází nikdo, komu bych jako divák mohla fandit nebo s kým bych chtěla spoluprožívat jeho pocity. On taky moc žádné pocity zatím nikdo neprojevil a asi je nemá ani v rejstříku. Smutný fakt nicméně je, že jsem jakožto dítě v prestižním souboru České filharmonie zažila jak firemní a zájezdové řidiče tak lidi od filmu (tehdy TV) a obé bylo opravdu podobně nechutné a nezáživné, jak je v seriálu zatím vyobrazeno. Jedna z hlavních přednostní tohohle podivného režimu, proslulého především nevýhodami, byla, že když člověk chtěl, podobným lidem se mohl bezproblémově vyhnout. Byl to tehdy mimo jiné i jeden z důvodů, proč se chodily studovat vysoké školy… Aby se člověk s nevzdělatelnými burany nemusel setkávat v práci. Představte si tu siauci, že vás škola dostane mezi úplně jiný typ lidí a s podobnými „Hádky“ se už nikdy v životě nepotkáte. Za komunismu nejen možné, ale samozřejmé (ne že by vás to spolehlivě ochránilo před jinými problémy na pracovištích… ). Dnes před podobnými blbečky ve firmách nemožno uniknout, jejich voe/voe (tehdy i mezi burany naprosto okrajová záležitost, nutno podotknout!!!) zní často z manažerských pozic… Ještě bych se zastavila u té detailní reportáže z kyretáže – co nám tím básník chtěl říci? Tohle si možná tvůrci mohli opravdu odpustit, působí to už jako lovení seznací a snaha šokovat za každou cenu. ()

yntelygent

Po prvej casti dam 2 hvezdy,po vstupe sudruhov z Stb to mozno bude mat potencial na nieco zmysluplne.Nemam nic proti K.Hadkovi,ale pride mi malo spontanny a skor taky nasilu drsny a vtipny ....No a pride mi aj dost nepravdepodobne,aby si clenovia stabu,vykresleni,ze su mierne povedane v nemilosti rezimu,nedavali bacha na reci,pred cudzim novym soferom o ktorom nemohli vediet ci si ho tam nenasadili sudruhovia braniaci ideologicku cistotu....asi na to pridu az v dalsich dieloch...uvidime.P.S. Povestny vrsovicky dloubak ukazal A.Panenka az v r.1976,tj.5 rokov po  tom ako sa odohrava dej tejto 1.casti... ()

MirkaP

Beru to jako slibný rozjezd a dám šanci dalším dílům. Co jsem tedy zatím viděla - ponor do dost nepříjemné doby, kterou jsem zažila jako dítě. Doufám, že ne tak uplakané jako malý Staník, toho snad museli píchat špendlíkama, aby furt tak řval.  ///  Absolutně mě zaujala Melíšková jako čupr servírka, strašně jí ta paruka a černé mini-hadříky s bílou zástěrkou sekly. Jo, chodívaly takhle vystrojené na place všechny. Zvláštní kontrast s tou zaplivanostní čtyřek. Prostředí hospody ztvárněno velmi dobře, jen tam byla příliš dobrá viditelnost. Zakouřenost v podobné čtyřce totiž bývala taková, že nebylo vidět na to, co dělo tři stoly od pozorovatele, natož na konec lokálu. Detail, kdy Melíšková odchází domů, a na své pracovní oblečení hodí kabát a jde, mi připomíná, že hospodský personál smrděl kouřem na sto honů.  ///   Vybavil se mi jeden můj spolužák, který to "voe" používal místo čárky ve větě, a jako tečku používal výraz "voevoe". Dělávala jsem si z něj legraci, že by si diktáty měl přeříkávat po svém a za voe čmárat čárky, pak by měl za jedna. Někteří ani už nevnímali, že voe říkají, a byli schopni tak oslovit i učitelku (Helevoe souško).  ///  Kryštof Hádek svého hajzlíka s andělskou tváří podává moc dobře, tzn. je na pěst. Elišku Křenkovou jsem za těma brejlema vůbec nepoznala :D, až z titulků. ()

klukluka

Šofér, kterej nehulí, do toho socíkovýho marasmu tak úplně nezapadá, ale jinak je to socrealismus jako vyšitej. Jasně, trochu pimprlátkovej, všechno je řádně seriálově zhutnělý, ale ten antiVyprávěj styl se daleko víc podobá tomu, jak to tady tehdy vypadalo. A že to nebyla příjemná podívaná, a že to lidi zrovna nekultivovalo, tak to má zatím mizerný procenta- 56, zatímco já mám soukromě první díl za 70. Kryštof Hádek to dává s velkým přehledem. ()

bloodcountes

Ne, voe se tehdy neříkalo.  To byl první faul hned zkraje. Říkalo se hezky česky vole, ale jen jako  oslovení a to důvěrné,  s člověkem, o kterém jsi věděl,  že si to můžeš dovolit, tedy s dobrým kamarádem. Používalo se někdy i zdvojené vole vole. Pak to začalo být staromódní a neříkalo se skoro vůbec a až mnohem později v tržíku se vůl vrátil jako voe nebo ve. Čím nižší IQ, tím více voe. A ne, úplně takhle se opravdu nežilo všeobecně. Mnoho inteligentních a moudrých lidí žilo a mluvilo slušně a já jsem se setkávala a žila hlavně s nimi, takže tahle sonda do pražské žumpy mi teď působí dost nepohodlí. Plus uřvané děcko. Řekla bych, že ničilo diváky stokrát víc, než aktéry. Záběr  z potratu  přišel jako pravý hák na podřimujícího člověka, tedy jako pěst na oko. Jakoby z jiného filmu. Ale jinak celkem dobrý, nicméně asi nebudu kdovíjak vyhlížet další neděli...btw uvědomila jsem si, jak hnusné byly tehdy pánské "účesy":)) ()

• V závěrečných titulcích je jako Stavný z OPBH uveden Jiří Bálek, správně má být Jiří Bábek. (JSy)