American Horror Story

• USA American Horror Story (viac)
USA, (2011–2024), 100 h 14 min (Minutáž: 34–74 min)

Predloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (viac)

Recenzie používateľa Deleatur k tomuto seriálu (6)

American Horror Story (2011)

Mám rád horrory a velké herečky (i jmenovitě Langeovou nebo Batesovou), zajímají mě gay postavy a nevadí mi camp, tudíž by seriál měl být pro mě ideální. Jenže nejstrašidelnější bývají fantastická proma, žánrově tvůrci sahají až k melodramatu, tematicky to vždycky přeplácávají a ačkoli tam gay postavy cpou horem dolem, bývají zapomenutelné a často jen pro okrasu. Z queer postav zatím nejzajímavější lesba Lana Wintersová (Asylum) a transka Liz Taylorová (Hotel). Podobně bývá obsazení vždy zajímavější v ženské části, mužští jsou spíš jen snaživí. // 75% (po 5 sériích) ()

Murder House (2011) (S01)

Plusy: Přes horrorové prvky (a závěrečné rozuzlení) především několik provázaných rodinných dramat. Výborné herecké výkony v čele s Langeovou. Mínusy: Protivně afektovaný Quinto v otravně rozhádaném gay páru, v jehož případě navíc byla touha po dítěti - která spojovala většinu postav - nejméně uvěřitelná. Hodnocení: 78%. ()

Útočisko (2012) (S02)

Plusy: Pekelné prostředí církevního blázince. Znovu výtečná Langeová coby krutá jeptiška. Funkčnější a dramaticky vyklenutější gay, resp. lesbická linka (s výbornou Paulsonovou). Působivé téma dědičnosti špatných i "zlých" genů. The Name Game. Cameo stále krásné Severanceové. Mezi: Tvůrci to přepískli s odkazy na holocaust (doktor s nacistickou minulosti, "Anna Franková") a únosy mimozemšťany, co na tom, že to patří k době, kdy se série odehrávala - 60. létům min. stol. Ale bez toho bych přišel o tak parádní scénu, jako byl výsměch náhle inteligentní mikrocefalické Pepper pocitu nadřazenosti bývalého nacisty. Mínusy: Nepřesvědčivý McDermott. Nijak zvlášť zajímavá postava slabošského monsignora (matný Fiennes). Hodnocení: 83%. ()

Coven (2013) (S03)

Bavila mě hlavně rouhavost tématu i zpracování: čarodějnický klan evidentně kopíroval církevní struktury a ještě nad mužskými klany vítězil zbraněmi i duchem. Méně spojení se šamanstvím a rasismem. Batesová ale aspoň svoji postavu zahrála s vervou, zatímco Bassettová působila otráveně. Možná byla i chyba otočit postup předchozích řad a místo postupného nabalování nadpřirozena na dramata jím hned zaútočit. K tomu otravně časté deformované obrazy a rozčilující role pro mě sympatické Winninghamové. A nepřesvědčivé peklo. // 67% ()

Freak Show (2014) (S04)

Zcela zřejmá snaha postavit do kontrastu lidi jen s fyzickými deformacemi s lidmi bez nich, zato deformovanými psychicky. Murphy asi po svém reagoval na kritiku množství gay postav v předešlých sériích (a campy nádechu Covenu) a nabídl samé odpudivé gay postavy, odpudivé obsazení gay herců a pokud byli odpudiví heteráci, tak je pojmenoval Gayheartovi. Víc než nějaký souvislý příběh byly zajímavé jednotlivé osudy - siamských dvojčat, vousaté ženy, Pepper z Asylum, račího chlapce. Podle mě ale opět kontrast mezi nasazením Batesové a otráveností Bassettové. Teprve teď bylo na místě, aby stále krásná Langeová řešila, jak odkvétá, navíc to skvěle korespondovalo s pomalou smrtí lidové zábavy (cirkusů a panoptik) na úkor televize (v 50. letech min. stol.). Langeová měla taky lví podíl na dosavadním vrcholu vynikající hudební dramaturgie seriálu - vlastní interpretaci Bowieho Heroes. // 75% ()

Hotel (2015) (S05)

Jestliže jsem měl dojem, že ve Freak Show mělo množství negativních gay postav kompenzovat množství gay postav a campu v předešlých sériích, Hotel mě vyvedl z omylu. Tvůrci to s perverzemi přepískli a dost neprozřetelně hodili do stejného pytle i homosexualitu (a transsexualitu). Nejen tím, jak to bylo celé gay (ikonická Lady Gaga v ikonické roli, množství gay postav a mužské nahoty, touha po věčném - a povrchním - mládí), ale byly tam hned tři případy, kdy anální sex vedl přímo (brutalitou) nebo nepřímo (AIDS) k smrti. A do toho ještě odkazy na neblaze proslulé skutečné homosexuální sériové vrahy (prostitutka Aileen Wuornosová, kanibal Jeffrey Dahmer a pedofil John Wayne Gacy). Z těch relativně normálních queer postav byla nejzajímavější ta nejzženštilejší (výtečný O’Hare), ale konec jejího příběhu opsali z předešlé série. A pro mě nezapomenutelná hláška se týkala bělení řitě... ještě že k tý Sodomě byla i neméně ohavná Gomora. // 50% ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2018

Netflix ulovil Ryana Murphyho

Netflix ulovil Ryana Murphyho

16.02.2018

Jméno Ryan Murphy vám možná nic neříká, určitě ale znáte Plastickou chirurgii s. r. o., Glee, American Horror Story nebo American Crime Story. Ano, tyhle seriálové hity pochází z Murphyho hlavy. A… (viac)