Hlavnými hrdinami príbehu, ktorý je nenásilným spojením katastrofického filmu a kriminálneho thrilleru, sú bratia Stephen a Brian McCaffreyovci (Kurt Russell, William Baldwin). Ten prvý patrí k najuznávanejším chicagským hasičom, druhý je čerstvým absolventom hasičskej akadémie. Napriek Stephenovmu nesúhlasu nastúpi Brian k prestížnej sedemnástej jednotke, kde on sám už dlho slúži pod vedením skúseného veterána Johna Adcoxa (Scott Glenn). Prvá akcia nedopadne pre Briana najlepšie, v horlivej snahe dokázať bratovi, že na to má, zachráni z plameňov ženu, o ktorej vzápätí vyjde najavo, že je iba figurína. Brian po čase uzná, že na takú náročnú prácu skutočne nestačí a prijme ponuku člena mestskej rady Martyho Swayzaka (J. T. Walsh) nastúpiť ako asistent požiarneho inšpektora Donalda Rimgalea (Robert De Niro). Ten práve vyšetruje záhadné výbušné požiare, ktorých obeťami sa stalo niekoľko mužov. Podľa všetkých znakov ide s najväčšou pravdepodobnosťou o dielo pyromana. Časom vyjde najavo, že všetci traja mŕtvi boli Swayzakovými kolegami vo firme Lakeside Dynamics a Brianovi sa s pomocou priateľky Jennifer (Jennifer Jason Leighová) podarí získať dôkazy usvedčujúce spoločnosť z podvodov. Aj sám Swayzak sa takmer stane obeťou vražedného útoku, Rimgale s Brianom ho však v poslednej chvíli zachránia. V prípade začína byť jasnejšie a Brian podľa niekoľkých indícií nadobúda podozrenie, že tajomným podpaľačom je Stephen... (TV JOJ)

bogomira

I po letech se na to dobře kouká, ale přece jen ty howardoviny mi vadí trochu víc než dřív. Jeho použití hudby k manipulaci diváka, inu...Záběry ohně jsou ale nezapomenutelně dokonalý a krásná role Donalda Sutherlanda, toho "ohnivýho" Lectera... ()

Streeper

Ohěň je typ filmu, který se vícekrát do roka hraje v televizi. Moji rodiče ho mají rádi, je to hezká přípomínka toho, ja hasiči riskují své životy pro záchranu jiných lidí a jakou statečností a odvahou musejí oplývat, aby tu profesi mohli vykonávat. Je to vynikající počta hasičům jako takový film to funguje, ale příběhově je to děsně slabé. Film má ale výhodu hereckého obsazení. Kurt Russell je třída a v roli Stephena se zhlédl a padla mu na tělo. Škoda mladého Williama Baldwina, ten je takový nemastný, neslaný, klidně bych si na jeho místě dokázala představit jiného herce. Námět a obsazení tedy na jedničku. Škoda jen toho plochého nedomyšleného příběhu. Brala bych vice scén se Sutherlandem, kdyby on byl záporák, bylo by to lepší, ta jeho šílenost byla dokonalá. Dávám tři hvězdy, je to hezká pocta hasičům, konec dojemný k slzám, ale příběhově velice slabé. ()

laik_60

já neviem , efekty sú efekty, de Niro je de Niro, ale neviem sa aj tak ubrániť pocitu z filmu trčiacej gýčovitosti, je tam privela "patetičnosti" :(, ()

C0r0ner

Hasičů si vážím a jako beran jsem ohnivé znamení, takže koukat na ty nekonečné plameny pro mě bylo opravdu potěšující. Příběh byl taky dobře načrtnutý (jak už jsme u Howarda zvyklí), nicméně těch 137 minut stopáže bylo teda moc. Čtvrtá hvězdička je tedy pouze za ty záběry na oheň, což je pro mě jako žárovka pro můru. 70% ()

Wormboy

Spociatku som sa zlakol, ze pojde o dalsi zo serie sablonovitych "hitov" 90.rokov, kde mlady sympaticky hrdina trpiaci traumou z mladosti bojuje sam so sebou ako aj so svojim okolim, aby nakoniec vsetkym dokazal, ze je aj tak najlepsi :) Nie, Ohen spociatku tak vyzera, ale nie je takym filmom. Skoda len prehnane dlheho a vybusneho zaveru. ()

zette

Velmi dobre natocene akcni sceny, klobouk dolu! Jinak se ale na to moc divat neda. Plne patosu, hloupych dialogu... uz bych si to nepustil. ()

Juto

Nielen, že hasičské scény vyvolávajú pocit odvážnej autenticity, ale samotný oheň je ako keby skutočne živý. 7/10 ()

Deverant

Chtěl bych jen vyzdvihnout jeden "herecký výkon" a to samotného ohně. Personifikace ohně jako živého, nadaného vůlí, chtěním o které se v průběhu celého filmu mluví (nejlepší jsou samozřejmě pasáže kdy o něm vypráví Sutherlandem ztvárněný vyšinutý pyroman: "a co uděláš se světem?" "Spálím ho!") se podařilo skvostně. V době před digitálními efekty, patrně pouze s kanistrem benzínu a sirkami, vypadá oheň naprosto skvěle. Plazí se, vrhá se po lidech, bojuje s vodním proudem, prostě je opravdu jako živý. ()

dr.fish

V době své premiéry to byla naprostá bomba. Teď po letech mi v tom trochu vadí americký hrdina ve stylu "Here goes my hero" od Foo Fighters. To už se dnes holt nenosí. Ale...děj je dobrý, výkony též, scény ohně dosud nepřekonané. Diváka pohltí film hned na začátku a a nepustí až do konce. Několik mimořádných herců ve vedlejších rolích dělá zvedá procenta ještě výš na poctivých 80%. Klasika let devadesátých. ()

majo25

Kvalitne obsadená dráma s témou, ktorá mi pripomínala mix Záchranárov s Costnerom a Zdesenie s Bridgesom, ktoré sú samozrejme ale mladšie snímky. Ako pocta všetkým americkým hasičom to viac ako ušlo, s fajn atmosférou, zápletka sa však nevyhla tradičným americkým klišé, aj keď napr. také bratské nezhody nie sú celkom obohraná platňa. Tiež pointa s vrahom sa mi zdala dosť slabá a málo vieryhodná. Čo však nemalo chybu, boli špeciálne efekty, ktoré vyzerajú aj po rokoch skvelo. ()

mortak

Na tento náborový snímek do sboru hasičů se nemůžete dívat jen tak, ale očima dítěte. To totiž nevnímá všechna ta klišé trčící z každé scény, z každého dialogu, a s otevřenou pusou žere všechny ty správné chlapy držící své hadice pevně v rukou. I když ty klišé jsou často klišé jen na povrchu - například jeden život začíná, tj. milování, a některý zase končí, jenže pochybuji, že blondýna, která se za dva roky "vypracovala" od pokladny na šéfku štábu volební kampaně, by nemyslela na antikoncepci, a vlastně ten hasič nezemřel, ale bude žít, i když šíleně popálený. Akční scény jsou velkolepé, i když popírají úsloví, že není kouře bez ohýnku (tady vše hoří, ale dým nikde, protože by divák nic neviděl). Prostě tři hvězdy jako průměr všech pro a proti. ()

Flyer

Šíleně patetické, navíc po příběhové stránce mě to příliš nevzalo. Korunu tomu nasazuje rádoby dojemný závěr, který mi svým "amerikánstvím" přišel spíše k pousmání. Jinak ale oceňuji vydařené technické zpracování a skvělé herecké obsazení. Celkově však bohužel slabší 3*. ()

otík

Strhující thriller o tom, jak to chodí v profesionální jednotce hasičů a taky jaké to je, když někteří z kamarádů jsou hajzlové. Výtečné dramatické i akční scény zdobí kvalitní snímek. ()

tom88

Tentokrát ma Howard svojou drámou moc neohúril. Táto hasičská dráma mi prišla príliš obyčajná a komerčná. Nie, že by bola zle natočená, ale zápletka ma nevtiahla a pri filme som sa z polovice nudil, pretože ma dej nezaujal. Čo sa týka hlavných hrdinov aj môjho obľúbeného Russella, tak mi bolo v podstate jedno, či niekto na konci umrie alebo nie. Jednoducho film vo mne nevyvolal žiadne výrazné emócie, len úplne na začiatku. Baldwin ma zrovna nepresvedčil. De Niro a Sutherland boli hriešne nevyužitý. Akcie boli zvládnuté, kamera dobrá, no časté výbuchy mi už prišli trápne a časom som necítil ani napätie. Možno by neuškodilo film okresať o nejakých 20 minút. U mňa lepší priemer. 65% ()

MJMilan

Hasičina to je dřina. Film vzdává hold a velké díky hasičské práci, nasazení jednoho lidského života za třeba jeden, nebo deset dalších. Vymyslet pak zápletku do hasičského prostředí, aby bylo co hasit se myslím celkem vydařilo. Robert de Niro jako znalec všeho co hoří, Kurt Russel jako bouřlivák či William Baldvin role zvládli skvěle. Bohužel katastrofické filmy nejsou moji zálibou, proto si jednu hvězdu nechám na nějaký lepší kus. ()

sator

Backdraft je jev, ve kterém oheň, který spotřeboval veškerý dostupný kyslík, náhle exploduje, když je k dispozici více kyslíku, obvykle proto, že byly otevřeny dveře nebo okno. Dokud se hasí tak dobrý...jinak děs... ()

Doudis19

Co se týče filmů o požárních sborech, jen těžko si lze představit, že by se nějaký nezakládal na hrdinství a s ním spojeném patosu a klišé. I Oheň Rona Howarda se pohybuje v těchto zajetých stereotypech. Vzhledem ke stáří filmu, však tyto stereotypy spíše pomáhal tvořit. Co se ovšem tvůrcům povedlo úžasně, je povýšení Ohně z přírodního živle na rafinovaného a důmyslného protivníka, který se vyrovnává takovým akčním esům, jako jsou Kurt Russel nebo Robert De Niro. ()