Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Réžia:

Ron Howard

Predloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (viac)

Prvé dva dni letu Apollo 13 prebehli bez problémov, ale potom sa v riadiacom stredisku z reproduktorov ozvala známa veta "Houston, máme problém". Posádka pochopila, že kvôli havárii na kyslíkovej nádrži sa ich sen pristáť na povrchu Mesiaca zmenil na zúfalý boj o život. Film bol nominovaný na Oscara v 9 kategóriách, napokon sa mu podarilo získať dve ocenenia. (STV)

Patrik200s

Síce asi najlepší film zaoberajúci sa vesmírnym výskumom ale mňa bohu žiaľ absolútne nebavil. Bájna veta ,,Houston mame problém,, ma nie je môj šálok kávy. ()

Gardenboy

Keby to malo trochu kratšiu stáž a dusná atmosféra keby bola trochu viac nahustená, siahol by som po najvyššom hodnotení. Alebo je to tým, že sa na tom už nemilosrdne obrúsil zub času? V každom prípade zaujímavý a pútavý film, ktorý mohol byť ešte o niečo lepší ()

jda23

Jedna z povinných jázd americkej ghistory v dobe silných rokov pre obdobia sixties v realnom svete a roky kolem 93-95 na kinematografickom poli. nieco menej vyše 4,5**** ()

Rudyamon

Tom Hanks je jaksi přirozeně, bez toho aniž by se snažil jakkoli hrát, prostě herec první kategorie. Proto jsou filmy, kde je obsazen, hodnocené už tradičně hodně vysoko. Spíš bych řekl, že jsou to právě ty filmy, které si on sám vybral. Apollo 13 je film, který, jak předpokládám, věrně kopíruje (byť s určitou nadsázkou) události roku 1970, kdy při bezmála už rutinném letu na Měsíc posádka zahlásila historickou větu - "Houstone, máme problém". V tom okamžiku se tento let stal nejsledovanější událostí všech médií. Tři astronauti měli opravdu obrovské štěstí, že se povedlo je dostat spátky na Zem. Film je natočený opravdu mistrně a Ronovi Howardovi patří má hodně hluboká poklona za skvělou režii. O Tomovi Hanksovi jsem už mluvil, není co dodat. Bill Paxton a Kevin Bacon, další dva členové posádky podali skvělý výkon. Ed Harris se svou vestičkou byl opravdu hodně přesvědčivý a myslím, že hlavně dík němu se hoši dostali spátky domů. Jak ve filmu, tak ve skutečnosti. Nesmím zapomenout na okouzlující Kathleen Quinlan, hrající manželku Jima Lowella. Tím, že film byl natočen podle novely samotného Jim Lowella, dostal myslím ten pravý nádech opravdovosti a lze mu uvěřit kompletně všechno. Nepochybně je to jeden z nejlepších filmů, jaké jsem měl možnost shlédnout. ()

Ceberus

Parádní sestava vynikajících herců, kterým se může rovnat snad už jen posádka Daidala z Vesmírných kovbojů. :-) Naštěstí se tady patriotismem neplýtvá až v takových dávkách jako v Armageddonu, takže divák pak není alergický na každý výskyt americké vlajky. Od "Houstone, máme problém" se napětí dá krájet. Z druhé strany Železné opony lze doporučit Čas dobyvatelů nebo scénáristicky přibarvený Saljut-7. ()

Pathrose

Pořádná dávka toho amerického vlastenectví v čele s Tomem Hanksem, kde mu výtečně sekundují Kevin Bacon, Gary Sinise a Ed Harris. Pro mě osobně výborně zpracovaný film o neúspěšné cestě Apolla 13 na měsíc. ()

danny_21

Nejúspěšnější neúspěšná NASA mise v podání Rona Howarda. Jeho rekonstrukce která je technicky parádní, přiměřeně napíná a baví, pokud jste fanoušky vesmírných letů a je až místy těžko k uvěření, čím vším museli astronauti projít a že je dokázali kluci z Hjůstnu dostat zpátky. Celá posádka Apolla herecky bezproblémová, škoda, že podobných filmů není víc, kosmonatika by si to zasloužila - 80 %. ()

Nocturno culto

Parádní snímek, drama jak má být ..Jen mi tam přišly násilně natlačené scény s modlícími se Izraelci či křesťany ve Vatikánu .. nejvíc mě zaujali, Bacon, Harris, Sinise a Hanks ...sice to mělo zlehka předvídatelný závěr ale i tak mě to zaujalo, 90% ... ()

ZnalecH

Když jsem se rozhodoval, jestli si film pustím, tak jsem se bál, že to bude historický film, u kterého usnu. Pak jsem si ale přečetl info na čsfd... Tom Hanks, dobrodružství a nakonec napínavost, která tam rozhodně nechyběla. ()

Mouchal

Let Apolla 13 (a to se lidé té třináctky nebáli...) se stal díky své "neúspěšné úspěšnosti" jedním z nejznámějších a nejslavnějších letů amerického vesmírného programu. V době, kdy opadl zájem americké populace o cestování na měsíc, přijde tragédie, která spojí celou Zemi. Divím se, že zase nějaký chytrolín nepřišel s konspirační teorií o sabotáži Apolla 13 z důvodu zvednutí zájmu lidí o vesmír. V Americe by tohle nebylo nic neobvyklého. Každopádně film nabízí velmi přesné vyobrazení tohoto milníku a dopomáhají k tomu velmi dobré herecké výkony (nebudu jmenovat, je jich dost). Dozvíme se původ hlášky "Houstone, máme problém", kterou snad už někdy slyšel každý z nás. Film se samozřejmě neobejde bez občasných klišé, ale zrovna tohle je film, kterému se občasná klišoidnost spolu s častým patriotismem dají odpustit. I přes delší stopáž jsem nenašel mnoho scén, které by zde byly zbytečné. Klobouk dolů před audiovizuálem, protože technicky je film na svou dobu skvělý. Komentář zakončím slovy Jimovy babičky "Kdyby Jimovi poslali do kosmu rozbitou pračku, můj Jim by s ni přistál". Stále očekávám druhý díl na toto téma. 80% ()

GTS_PUNK

Film o jednej z najznámejších vesmírnych misii, známej tiež ako Apollo 13, síce vyhral dva Oscary, ale mňa ako diváka nevyhral. Tom Hanks, čoby hlavná postava, astronaut Jim Lovell, so svojou posádkou musím náhle pri lete na Mesiac čeliť nepredvídaným problémov. Vesmírny koráb sa s členmi posádky musí otočiť a vrátiť sa na Zem, z ktorej ľudia v riadiacom stredisku NASA musia vymyslieť to, aby Apollo 13 ušetrilo čo najviac energie vôbec pre možný návrat na Zem. Väčšinu filmu tak sledujeme ako "kockaté hlavy" (tí ľudia si samozrejme zaslúžia veľký obdiv) počítajú matematické rovnice, ženušky astronautov vydesene sledujú televíziu alebo sedia pri rádiu a to ako členovia posádky pomaly mrznú pri spätnej ceste na Zem. Tá je od havárie pokojná a všetko, čo robia sa im darí a nemajú žiadne problémy. To je všetko fajn a keďže je to podľa skutočného príbehu, určite to tak aj bolo, ale neviem si pomôcť s tým, že vo filme mi chýbala nejaká tá akcia, či nejaká údernejšia scéna. Celé mi to prišlo akési kŕčovité, nasilu a až príliš držiace sa scenáru. Zo začiatku sa síce film javí, že má solídny potenciál, ale ten postupom času upadne a verte mi, že najzaujímavejšie sú scény dávno predtým, než raketa s posádkou opustí povrch Zeme. Príbehu vo vesmíre chýba potrebná šťava. Apollo 13 tak síce mapuje úspešný návrat neúspešnej misie, ale z pohľadu diváka mi nedokázalo ponúknuť niečo, čo by sa vymykalo priemeru. Žiadna dominantnejšia postava, príliš ukotvený príbeh, jednoducho niečo, čo teoreticky mohlo ponúknuť viac, ale nestalo sa. Filmov odohrávajúcich sa vo vesmírnom prostredí je kopec, veľa lepší filmov odohrávajúcich sa vo vesmírnom prostredí je kopec. "This is Apollo 13 signing off." ()

Likan7

Výborně zrekonstruovaná a zahraná záležitost. Ronovi musela jít režie krásně od ruky, protože mít po ruce takový hvězdy je až k nevíře. Hanks, Paxton, Bacon, Sinise a nad všemi excelující Ed Harris tu zahráli takovou parádu, že už jen díky nim si to 4* zaslouží. Sázka na jistotu, která se vyplatila. ()

Psycho.R

Ron Howard má jednu výbornou dovednost - je skvělý filmový řemeslník. Jeho filmy nejsou úžasné, ale točí je vždy s láskou a je to na atmosféře poznat. Výborní herci + režisér, který mě málokdy zklame, takže určitě nadprůměr. ()

gemi

Successful failure. Taková byla mise Apola 13. Film je fajn, ale zvuk nepatří k nejlepším (originální znění), místy jsem měl pocit, že to snad natáčeli na kazeťák. A CGI už je taky poměrně vousatý. Ale pořád je to dobrý film, na kterém je nejsilnější právě to "based on true story". ()

Hellknight12

Skvelý historický film. Áno sú tu síce menšie odchýlky od histórie ale to neprekáža. Máme tu skvelú hudbu, scenár, herecké výkony a aj hercov. Veľmi dobre napísané charaktery postáv. Ja osobne filmu nemám čo vyčítať. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

src

Povinnost pro vsechny fandy vesmirnych letu. Doporuceno i pro ty ostatni, kteri se soustredi spise na napinavy pribeh, ktereho se jim tu dostane merou vrchovatou. ()

wito

pribeh ako stvoreny na sfilmovanie. tak sa aj stalo a ja som spokojny. americke, posobive a howa(r)dsky zabalene do komercneho balicka. ()

Tiiso

Velmi kvalitní filmový přepis skutečné události kde především herecký výkon Hankse a jeho kolegů posunují příběh více nahoru mezi elitu. Je nám hezky a věrohodně předkládáno jak vlastenecké odhodlání samotných dobyvatelů a jejich pomocníků tak i následný strach a beznaděj při velkých problémech, které v průběhu děje nastaly a které bezprostředně ohrožovali na životě všechny tři kosmonauty. Je nám také dovoleno nahlédnout trochu do zákulisí velké politiky a samotné financování vesmírného programu. Trikově se film hodně povedl a kdo vlastní kvalitnější sestavu domácího kina, tak ten ocení precizní zvuk ve formátu dts na přepisu dvd. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (viac)

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců