Ta holka je fakt na zabití. Komediální seriál Potvora byl po svém premiérovém uvedení na kanálu BBC Three často srovnáván s Mirandou, která rozčeřila britské televizní vody v roce 2009. A je zcela nepochybné, že v jeho autorce získala britská komedie nový a výrazný ženský hlas. Potvora je autorským projektem herečky, stand-up komičky a scenáristky Phoebe Waller-Bridgeové (1985), jehož televizní podobě předcházela stejnojmenná divadelní hra, uvedená v roce 2013 na proslulém festivalu Fringe ve skotském Edinburghu, kde získala prestižní cenu Fringe First Award. Hrdinkou seriálu, který britský Guardian charakterizoval jako syrovější Mirandu pro dospělé, je bezejmenná, sotva třicetiletá majitelka krachující stylové kavárny v centru Londýna, potýkající se s komplikovanými osobními i rodinnými vztahy, jež neváhá často přímo do kamery břitce komentovat. S postupujícím časem však její cynický nadhled a zdánlivá suverenita získávají první trhliny a komedie se stále častěji láme do překvapivě naléhavého dramatu. Vedle řady dalších cen získala Phoebe Waller-Bridgeová za první sérii cenu BAFTA v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v komediálním programu. V roli hrdinčiny pomyslné protihráčky a skutečné potvory v seriálu exceluje ostřílená Olivia Colmanová. (Česká televize)

hous.enka

Cynická Potvora si mě získala svým okoralým srdcem a postojem k životu. Já tu holku naprosto žeru a musím říct, že druhá série je o prsa lepší než ta první - hlavně díky postavě kněze. Má to švih, pořád se něco děje a ač se zdá, že se občas seriál točí v kruhu (soška/odejít či zůstat), tak tomu tak není. ()

Remedy

Místy celkem ostrá podívaná s nymfomaniakální třicítkou, která je (naštěstí) poměrně dost cynická a zároveň (naneštěstí) se sem tam projeví jako emocionální trpitelka. Ten seriál je nejsilnější v přímých interakcích s divákem, protože je napsaný tak dobře, aby to působilo maximálně přirozeně. Navíc to skvěle koresponduje s charakterem ústřední postavy, která si prostě z podstaty věci nedokáže pomoct a musí se neustále předvádět. Ten silný příklon k dramatu na konci první série je sice možná trochu prvoplánový, ale po emoční stránce prostě funguje. Druhá série je celkově mnohem hlubší a emocionálně vypjatější. Kdybych to měl hodně zjednodušit, tak i sebevětší a sebecyničtější mrcha si čas od času zaslouží nějaký ten soucit a pochopení. Je to sice strašné klišé, ale nějak ten svět v rovnováze udržovat musíme, ne? ()

dr.Orlok

Fleabag vypadá jako kdyby Lena Dunham napsala Manchester by the Sea. Autorkou je ale Phoebe Waller-Bridge, která v něm výborně propojuje komedii s dramatem. A navíc exceluje i v titulní roli, kdy si užívá každé prolomení čtvrté stěny. Postačí jí výmluvný pohled do kamery jako u Franka Underwooda. Fleabag je skvěle napsaný a vystavěný seriál. ()

Patw

Pamatuji si, když jsem si Fleabag pustil ze zvědavosti při své premiéře první série. Byl jsem nadšený. Britský humor, otevřenost hlavní postavy i přesto, že se schovávala v mlze kolem sebe aby přeci jen o sobě neprozradila hned všechno. Když se seriál vrátil s druhou sérií nečekal jsem jak dokonalé to bude. Bylo to jako skočit do rozjetého vlaku. Ačkoliv mezi první a druhou sérií byly tři roky pauzy nešlo to znát. Phoebe Waller-Bridge naprosto dokonalá a opět se postarala aby nejen Fleabag ale i ostatní postavy měli hloubku a byly zajímavé samy o sobě. Dokonalost. ()

Pajky3

Phoebe Waller-Bridge si napsala divadelní hru podle které následně vytvořila i tuhle seriálovou perlu a aby toho nebylo málo, tak si navrch ještě střihla i hlavní roli. Seriál má dvě řady, první se víceméně soustředí na hlavní postavu a vztah s její rodinou. Macechu hraje Olivia Colman, která je skvělá a její postavu je strašně jednoduché nenávidět. Druhá řada se točí kolem nadcházející svatby a nové postavy kněze, kterého si zahrál Andrew Scott. A mě osobně přišla druhá řada lepší, bavila mě víc a u mě to vytáhla k téměř perfektnímu hodnocení. Především pak závěr na autobusové zastávce byl dokonalý. Kontroverzní hláška či scéna není nikdy daleko a vážně se mi líbí, jak Fleabag boří čtvrtou stěnu a komunikuje s divákem. O level výše to ve druhé řadě posouvá kněz, který na to reaguje. Hlavní hrdinka je svérázný živel, který nebude každému po chuti, ale pokud vám sedne, tak si sledování užijete. Upřímně řečeno, chvilku mi trvalo než jsem si na seriál zvykl. Láska na první pohled to nebyla, ale nyní po dokoukání obou sérii nezbývá než nic jiného než doporučit. Fleabag vážně stojí za objevení. ()

BoXBe

Dostatečně provokativní. Má potenciál stát se klasikou. Tolik skrytých vtipů a provázaných odkazů a dokonale vyšinutých postav jsem pohromadě dlouho neviděl. Dík Emmy, že na to ukázala. ()

angel74

První série mi přišla sice jen lehce nadprůměrná, zato druhou jsem si vychutnala na maximum. Ústřední zápletka v podobě svádění švarného kněze k hříšnému sexu totiž neměla chybu. Celkově to vidím na krásné čtyři hvězdičky a tajně doufám, že ulítlá Phoebe Waller-Bridge plánuje pokračování. ()

Splasher

Ale jo, je to v celku chytře napsané, ovšem já se u podobných "otevřených zpovědí" typu Lucky Louie nebo Girls příliš nebavím. Další nevýhodou pro mě bylo, že jsem těsně před vydáním Fleabag viděl Chewing Gum od Michaely Coel, což je seriál spadající do podobného ranku (oba seriály adaptovány ze stand-up vystoupení). I kvůli tomu jsem těch 6 dílů viděl rozházeně během půl roku. Mimochodem divadelní verze měla 3 autorky, tak by mě zajímalo, proč se kolegyně nepodílely na tvorbě scénáře k seriálu. ()

DaUr

1. série - 70 %. Objektivně vcelku zajímavá a osobitá zpověď normálního a chybujícího člověka, která mě ale subjektivně dočista minula. 2. série - 90 %. Objektivně i subjektivně neskutečný kvalitativní posun nahoru, zapřičiněný nejen - ale z velké části - postavou Andrew Scotta. - Je vcelku škoda, že se pravděpodobně nedočkáme třetí série, na druhou stranu závěru té druhé lze těžko něco vytknout. ()

Samuel7

Neuvěřitelně nadhodnocená minisérie. Čekal jsem po těch akoládách mnohem, ale MNOHEM víc. Herecky a produkčně je to naprosto profi, ale scénáristicky to žádný zázrak není. Neměl bych s tím problém, kdyby to nebylo představováno jako nějaké hluboké mistrovské dílo. ()

hroubek

Obrovský palec nahoru. O tomto seriálu jsem slyšel a četl jen samou chválu, a prostě jsem chtěl zjistit na vlastní kůži, jestli je to tak dobré jak se říká. A opravdu je. Nevím jak to autorka/scénáristka/herečka v hlavní roli Phoebe Waller-Bridge udělala, ale stvořila zajímavé dílo, které je mnohem lepší, než se na první pohled zdá. Seriál je hodně vtipný a má momenty, které jsou skoro geniální. Výborně se zde kombinuje černý humor, cynismus a boření čtvrté stěny s parádními doslovy. Přesto největší síla seriálu není v komediálnosti, ale v upřímnosti a opravdovosti. Jakmile hlavní hrdinka ukáže emoce, city, smutek a lásku, tak je to kurevsky silné a dojemné. A najednou hlavní hrdince rozumíme mnohem více, a fandíme jí aby našla svůj Happy End. Celé je to velký herecký koncert Phoebe Waller-Bridge, která si to neskutečně dává, a já jsem zvědavý na další její projekty. Velmi zdárně jí sekunduje Sian Clifford jako Claire. Velmi zajímavou roli má Olivia Colman, a užívá si jí v každé scéně. Brett Gelman má slizkou roli a zvládl jí parádně. Dost mě sedl Andrew Scott, protože svou roli zahrál skvěle. Potvora je parádní dramedy, a já jsem moc rád, že jsem seriálu dal šanci, jelikož jsem dostal něco velmi kvalitní, co mě pobavilo a i dojalo k slzám. ()

nevermore

Druhou sérií, jak už to nebylo nový, mě ty její pohledy do kamery začínaly iritovat a taky to, co bylo zajímavé, nějak postupně vyprchávalo. Třetí sérii, jestli bude, už nedám. ()

LEGACY

Není nad neotřelý, britský, nezávislý pořady, co mají vše dovoleno a plně toho využijí. Originální směska pěkné srajdy a geniality, které mně pobavila, rozesmutnila, vzrušila a znovu mně utvrdila v tom, že London bych chtěl znovu zažít. ()

kenkaku

1) je to odfláknuté. Udržet kontinuitu záběru během střihu je pro někoho prostě dřina. Jinak vlasy během vteřiny, jinak výraz tváře, sklenice a cigarety jsou peklo, atd. 2) vstupy hlavní postavy stylu “Brechtovo divadlo” jsou zcela nekonzistentní, náhodné a nesmyslné. 3) flashbacky s Boo jsou náhodné, otravné a zbytečné. 4) z celého seriálu kouká lacinost a snaha se vetřít “šokem”. 5) druhou řadu už fakt ne... jedna stačila (a srala mě od první epizody). ()

kolemjdouc

škoda že nejde dát víc bodů.Viděla jsem ale jen velmi málo epizod .Nejdřív jste umordováni všelijakým stupidním odpadem a v tu pozdní hodinu už ztrácíte pozornost takže mi tenhle šestidílný pořad jako celek unikl.Nevím proč ho dávali po půlnoci pomalu k ránu když politika je necudnější než pár nemravných poznámek kterým se na rozdíl od politiky zasmějete.Já jsem pomalu ržála jak kůň.protože není zas až tolik příležitostí se uvolnit jako při koulení očima Valler-Bridge.Ta ženská je fakt dobrá a spoustě skečí dodala říz ani nemusela promluvit! ()

77. Zlaté Glóby – výsledky

77. Zlaté Glóby – výsledky

06.01.2020

Kontroverzní moderátor a komik Ricky Gervais a spol. před pár hodinami rozdali v hotelu Beverly Hilton v Los Angeles poslední ze Zlatých Glóbů a 77. ročník prestižních ocenění byl tak oficiálně… (viac)

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Andrew Scott je nový pan Ripley

Andrew Scott je nový pan Ripley

26.09.2019

Hvězda seriálů Sherlock (Moriarty) a Potvora (sexy kněz) Andrew Scott získal hlavní roli v připravované seriálové adaptaci slavné série knih o známém zloději, podvodníkovi a sériovém vrahovi Tomu… (viac)

Phoebe Waller-Bridge podepsala s Amazonem

Phoebe Waller-Bridge podepsala s Amazonem

25.09.2019

Šéfka Amazonu Jennifer Salke se v posledních dnech nebojí dávat veřejně najevo, jak moc si cení práce herečky a scenáristky Phoebe Waller-Bridge. Tahle talentovaná autorka se v poslední době skloňuje… (viac)