Bezstarostná jazda

• Česko Bezstarostná jízda (viac)

Dva hippies, Billy a Wyatt, zvaný kapitán Amerika, právě vydělali nějaké peníze na drogách a tak stočili řidítka svých motorek na východ a vyrazili z horkého Los Angeles do vzdáleného New Orleansu na karneval. A toto je vyprávění o jejich bezstarostné cestě, kde můžeš kdykoli zastavit a dát si práska marihuany, namazat se v provinčním zapadákově nebo se nevázaně pomilovat s místními krasavicemi. Nic nelze předem plánovat a předvídat. jednou je odmítne nedůvěřivá recepce omšelého motelu, vzápětí snídají s neznámou farmářskou rodinou a náhodný stopař na chvíli odkloní jejich cestu do osamělé komuny jejich spřízněnců. Nová přátelství se tu navazují snadno a nečekaně, a stejně neodvolatelně končí. Tak, jako jejich setkání s mladým právníkem Georgem Hansonem, s nímž společně strávili nějaký čas v cele venkovského vězení, popojeli kus cesty, vykouřili pár cigaret - a pak už byli jen bezmocnými svědky jeho smrti. Zbyla jim po něm jen kreditní karta, adresa vyhlášeného bordelu a pocity, které nepřekryla ani bouřlivá karnevalová noc. A tak se vydávají na poslední úsek své cesty. Znovu je před nimi svobodná jízda a volná silnice, na niž právě vjíždí dodávka s farmáři, kteří mají o svobodě a toleranci svéráznou představu. Revoltující poselství ze sklonku 60. let dodnes neztratilo svoji výmluvnost a naléhavost. (oficiálny text distribútora)

taupobraf

fascinujuce !! viac ako 40 ročny film (2011) .. je dvakrat starši ako ja ... ale dokazal som si v nom najsť nasčasovy rozmer ,,, ta sloboda je uchvatna ... niekedy som mal pocit akoby som nepozeral na hrany film ale na autenticky dokument ... naozaj užasne ... 90% .. ()

Bruce_cz

Působivá koláž zážitků, hold jsou některé lepší a některé horší. Výrazněji jsem si užíval jízdu po silnici a líbivé písně, méně haluciózní extázi s prostitutkami, ale nejlepší je Nicholsonův monolog o UFO. ()

milhouse86

za soundtrack. Nejako mi unikol ten dej. Fetaci sa vozia na motorke a všetci majú proti nim predsudky, až ich nakoniec len tak zo srandy zastrelia. ()

Dekovnik

Šílená změt motorkářského života, hippies, drog a kulturních rozdílů dává dohromady netradičný snímek. Do kina jsem šel hlavně kvuli do nebe vynášenému soundtracku, který skutečně nezklamal. Film vyjádřil přesně to co sdělit chtěl, ale vůbec se u mě nedostavil ten WOW moment. Asi jsem očekával příliš, ale na druhou stranu nemohu říct že bych se nudil. + Nicholson ve vedlejší roli dost překvapil! ()

karnifex

Pamatuju, jak jsem se s tím filmem setkal poprvé - hráli ho u nás v letňáku a my jsme s bráchou a kámošem přelezli zeď, aby jsme to viděli. Bylo to skvělé.. ()

jjjerry

Pohodový film, skvělý mašiny, super hudba. Úžasná kamera, krásný nekonečný silnice, takhle jsem si představoval Ameriku =) Bohužel ta svoboda a tolerance není taková jakou člověk čekal, což je hezky ukázáno v závěru filmu. Určitě stojí za vidění, už jen kvůli Jack Nicholson zamlada. ()

Gregor_Samsa

Boring. Powerful. Všecho dohromady. Vzpoura proti establishmentu, která nebyla vzpourou; nebo možná, v těch dobách byla touha po svobodě vzpourou největší. Což teď je vlastně taky. Chlast, tráva, hašiš a další – zbytečné a nudné. Být na cestě, oheň večer, projíždět, brát ženy, jít dál – obohacující a smysluplné. Velmi rozporuplný film; kultovní věci už takové bývají. Není to u mě nadšení, dvě třetiny času jsem zaklínal časomíru – ale ta zbylá třetina stála za to. You know, this used to be a helluva good country. I can't understand what's gone wrong with it... What the hell is wrong with freedom? That's what it's all about. [80% s přihlédnutím k době vzniku; 2016-02-18 Home Sweet Home Ou Jessss] ()

haack

Ach jo.. jak já miluju road movie a Jacka Nicholsona, ale tohle mě nebavilo a ještě k tomu bez pointy... Občas šílený střih (asi umělecký záměr) působil neumětelsky a vůbec nebyl nutný, stejně jako ztřeštěný závěr filmu... Pozitivem je dokumentace jedné éry, která měla něco do sebe a taky hudba, která je s touto érou neodmyslitelně spjatá, jinak celkem o ničem... 4/10 ()

darthboal

U tohoto filmu jsem si spíše než děj, kterého opravdu není mnoho, užíval tu už z názvu vyplývající bezstarostnou jízdu. Konec mě tedy moc nenadchl, ale jinak jsem spokojen. ()

Saroman

Tak tento film od začátku říká co se dneska říkat nemůže. Svoboda = zločin. Nadčasové, dneska už je to samozřejmě mnohem horší než v šedesátkách.. Dobrá inspirace na letní prázdniny :p ()

Syndrom

Když bylo znovuuvedení v Aeru se spolubydlícím jsme si dali tripa a šli na věc. Záběr jak odhodí hodinky bych chtěl určitě někdy použít. Asi se smartphonem ale ve hyperstylizovanym záběru jako Scorsese hodinky ve Vlkovi. "Víš co Billy. Podělali jsme to." ()

Andrrew

Jeden z nejvýznamnějších počinů uvolněného amerického filmu šedesátých a sedmdesátých let. Film, který ve své době oslovil nové publikum a slovy Petera Biskinda: ,,vlepil další facku do tváře Hollywoodu, ještě tvrdší než Bonnie a Clyde‘‘ (Bezstarostní jezdci, zuřící býci). Fonda a Hopper v tomto snímku nejen zobrazili sami sebe, jakožto svobodomyslné frajery, kteří jsou permanentně pod vlivem, ale také do něj otiskli velice věrný obraz tehdejší společnosti. Jedná se v podstatě o manifest jedné generace, který dokázal oslovit jak masové publikum, tak alternativní kulturu. ()

Sunwheel

Film, ktorý som odkladal celý život a vždy som si spájal s titulnou skladbou od Steppenwolf. Na jednej strane oslavuje voľný život typického hipíka, na strane druhej naopak upozorňuje na jeho tienisté stránky. Miestami funguje ako nekonečný videoklip prezentujúci motorky a americkú prírodu. Svojím spôsobom to v dobe vzniku mohlo urobiť veľké haló, no ja som si ho užil tak priemerne. ()

rigby

Do plného počtu ještě něco schází, ale jinak je to klasika nad klasiky. Rád se znovu podívám, jen to chce skleničku a tu správnou náladu... Born to be wild... ()

Winster

Tak 99 % by si to zasloužilo. Koukate cas plyne...bavite se :) nenudite se, nestopujete. Ano neni to zadna akcnarna:) a neni zde milion zvratu ale s tou hudbou? Sedte a koukejte. Prvni hodina super pak upadek a knec o nicem...Proc? zabit cloveka neni takova legrace..haha ()

PTuranyi

Výborne vypointovaný obraz Ameriky ako krajine slobody, ktorá je sama sebe kontrapunktrom. Produkcia je prostá ale kvalitná a podobne ako herci, zaobíde sa bez veľkých gest a trikov, no napriek tomu si rýchlo získajú sympatie diváka. 90% filmu je skutočne bezstarostná jazda. Síce tak trocha nudná, ale naplnená obrazmi nádherných prírodných scenérií lemujúcich cestu dvoch týpkov naprieč Amerikou, sprevádzaná uvoľnenou hudbou generácie hippies. Pohodová atmosféra sa však postupne stráca a postupne sa objavujú známky nepohody čo v závere rýchlo vygraduje do temného a smutného konca. 75% ()

Kaleidoskop

Kromě filmů, ve kterých vystupují jako hlavní postavy psi, asi neexistuje nudnější žánr než je roadmovie. Všechny ty film vypadají pořád stejně, prostě se jenom mění události a počet nabraných stopařů na cestě. I přesto jsem se na Easy Rider kouknul, protože není radno soudit knihu dle obalu, že. Při sledování jsem přemýšlel jsem jak lze tento film číst a napadá mě několik variant: 1. varianta: jedná se o jakýsi filmový epitaf za (v  té době) pomalu končící érou hippies, taková poslední velká akce, dva poslední mohykáni kteří se rozhodli ještě na poslední chvíli prožít americký sen plných drog, lásky a volnosti. 2. varianta: jedná se o americkou odpověď na evropské nové vlny protože v mnohém se jim to podobá - razantní až dynamický střih, hlavní postavy na okraji společnosti, drogy, otevřený konec... a na konec 3. varianta: zcela tuctová roadmovie o dvou chlápcích, kteří se rozhodli brázdit ameriku na motorkách a rejžovat při tom na prodeji drog. Když už mám film za sebou, nevím úplně co si mám vybrat. Asi zůstanu někde mezi prvními dvěma variantami, protože si nemyslím, že by to byla až tak tuctová roadmovie, ale inspirace evropskými novými směry je hodně vzdálená, protože jsou tyto postupy hodně přizpůsobené pro nenáročné americké publikum. Pro mě to tedy není nejlepší film co jsem viděl, ale určitě je to zajímavá alternativa k běžné americké komerční produkci... ()

Dvojirakri

Zde si při svém verdiktu trochu pomohu příkladem ze světa hudebního. V obsahu se můžeme dočíst jak byl snímek ve své době přelomový, čím vším si to zasloužil a co znamenal pro kinematografii celkově. Nejsem zase takový znalec abych toto mohl rozporovat. Napadá mě ale příměr ke kdysi nově vznikajícím subžánrům rocku, či metalu. Jen některé desky, jenž byly tzv. stylotvorné, se zapsaly do dějin hudby jako tak výrazné, že jsou dodnes obecně uctívané jako modly. Ty kterým se to nepovedlo, přestože u těch začátků byly a třeba zažehly plamen, ovlivnily mnohé jiné kapely, jenž z nich čerpaly a samy ten který subžánr proslavily. Jde mi v první řadě o kultovní Bathory, kteří jsou přímí tvůrci toho, čemu se začalo říkat black metal severského střihu (nebudu zde rozvádět to že existovali Venom a mnohé jiné spolky,to byl spíš takový velmi špinavý hevík), jenže ty jejich rané desky jsou dnes pro nové posluchače uvedeného žánru neposlouchatelné, je z nich sice dobře slyšet to co dodnes dělá ten žánr žánrem, ale všechno je to dávno překonané a na to samotné jméno pomalu ale jistě sedá prach. Proč tohle všechno píšu? Naprosto stejně to mám s tímto filmem. Uznávám jeho důležitost pro další vývoj filmového průmyslu, jsem schopný rozklíčovat to důležité, ale jinak je to ZATRACENĚ nudný, špinavý, vo ničem snímek plný drog, smradlavých hipís a dalších protivných postav, ze kterých vybočuje jen Jack Nicholson, který to všechno vlastně ještě podtrhnul. Možná kult pro harleyáře, ještě větší kult pro starý harleyáře, ale pro mladšího diváka bez vztahu k jednostopým vozidlům, notabene vyléčeného huliče nic o co by přišel kdyby tohle neviděl. ()

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

Bezstarostná jízda dostane moderní reboot

02.12.2022

Tak o tohle si asi žádný z diváků neříkal. Legendární americký snímek Bezstarostná jízda herce a debutujícího režiséra Dennise Hoppera z roku 1969 má dostat novodobý reboot. Konsorcium vlastníků práv… (viac)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)