Správny policajt

• Česko Správnej polda (viac)

"Změna je život" - to bylo krédo kapitána jihoafrické policie Andre Standera (TOM JANE), neznámějšího bankovního lupiče na jih od rovníku. Poté, co je Stander nucen podílet se na krvavém potlačování nepokojů místních obyvatel, se rozhodne vzepřít systému a dá se dráhu kriminálníka. O polední pauze vykrádá banky, aby loupeže vzápětí jako policista vyšetřil. Nakonec ho ale kolegové dopadnou a Stander skončí ve vězení. Společně s Allanem Heylem a Lee McCallem se mu však podaří utéct. Tři nejhledanější zločinci se vydávají na dlouhou spanilou jízdu po jihoafrických bankách. (oficiálny text distribútora)

Ilicka

4tyři čisté: Za demonstraci, která byla načrtnuta moc hezky, jen si nejsem jistá, proč se konala, asi jsem nedávala pozor... Za první sólové loupeže a jejich dynamický průběh, i za pozdější skupinové loupeže, které se bohužel stále opakovaly a ztrácely na grádách... Za tři sympatické lupiče a za pohodovou hudbu... Sečtenoé podtrženo: **** Možná bych ubrala za smrt Leeho, měla jsem ho fakt ráda, ale pořád to vychází... ()

POMO

OK krimi oddychovka o uznávanom mužovi zákona, ktorí prestal veriť v systém a dal sa na dráhu zločinu. Film síce neprináša nič nové, no to staré balí lepšie, než mnohí jeho ambicióznejší bratčekovia (na čele s príšerným 3000 Miles to Graceland). Akurát by sa ho zišlo trochu prestrihať - pri lúpeži piatej banky už je repetitívny a to ešte majú nejednu banka v pláne. Thomas Jane je fajn, v pohode ťahá celý film. Prítomné sú aj náznaky vzťahovej psychológie (láska medzi čestným otcom a "skazeným" synom), no dynamická akcia a pohodová hudba zostávajú na prvom mieste. Filmu dosť pomáha nálepka "podľa skutočnej udalosti". V kine a pri nejakých očakávaniach by to bol čistý priemer, doma je to za dobré 3*. ()

Matty

Nenechte se zmást úvodním dokumentaristickým zachycením jednoho „potlačování nepokojů“, hned po něm nabere film docela jiný směr a ani režisérova nezkušenost není v pozdější fázi tolik patrná. Stander je až na pár momentů velmi standardně natočený mix životopisného filmu, akce a černé komedie. O osobě stejného jména jsem jakživ neslyšel, tudíž se neodvažuji posuzovat faktografickou přesnost prezentovaných dějů, nicméně ať vedl Stander sebedivočejší život, scénáristům se jej podařilo zabalit do divácky velmi atraktivní a hollywoodským pravidlům silně podřízené podívané. Svižná hudba zachraňuje mnoho – jinak průměrných – momentů a díky postupně silnějších kontur nabývající dějové lince směřující k šikovnému spojení počátku a konce vás ani nebude otravovat jistá přímočarost, kdy je předkládána jedna loupež za druhou bez přílišné snahy o invenci. 80% Zajímavý komentář: POMO ()

tron

Scenárista si mohol ujasniť, o čom nám vlastne chce rozprávať. Začína to zaujímavo – 70. roky, skorumpovaní chlpatí, rasistické nepokoje, neschopnosť vyrovnať sa so strieľaním do vzbúreného davu... Po chvíľke, vyplnenej okrem iného holým Thomasom Janeom a jednou krátkou ale peknou erotickou scénou s prekvapivo sexy Deborah Kara Ungerovou (Crash, Hra) sa to však zmení na čudný mix všeličoho (väzenie, banky, triler, čierna komédia) a celok sa triešti na súčiastky, ktoré nedržia pokope. ()

movie

Parádní film. Thomas Jane je sympaťák a celej film utáhnul jak Bůh. Ke všemu je to ještě hezky napsaný, moc dobře režírovaný a fakt krásně natočený, do toho pohodová hudba, spousta zajímavých charakterů ... Pro mě hodně milé překvapení, rozhodně se na film doporučuju podívat v originále, kvůli hezkému pokusu o anglicko / francouzské přízvuky :) ()

choze

Sice svižně natočené a Thomas Jane si to dává na těžkého sympaťáka, ale chybí silnější scénář a tak zůstává  jen u dlouhé řady banálně jednoduchých bankovních přepadení (víc jich v žádném jiném filmu neuvidíte). ()

Phobia

Hmmm... ne! Mě to jaksi neoslovilo takřka v žádné rovině. Nadějný začátek s rasovými nepokoji a střelbou do davu byl brzy vystřídán tuctovým krimi o přepadávání bank v převlecích. Jsem hodný policajt, nesouhlasím s vládní politikou, tak začnu vykrádat banky? Aha... no tak jo, no... Kriminálníček v podání Thomase Janea vypadá první půlku filmu jako kníraté pako s licousama, v druhé polovině jako kudrnatý plavovlasý andílek a neslušela mu ani jedna podoba. Charisma tenhle herec má, ale jeho postava mi nebyla příliš sympatická, nedržela jsem mu palce. Nedržela jsem palce vůbec nikomu, což bude ten zřejmý důvod, proč mě "Správnej polda" nebavil - samým nezájmem jsem raději sáhla po knížce a film víceméně ignorovala. Je mi líto, pro mě nezáživný průměr. 49% ()

Big Bear

Rozhodně zajímavá záležitost, která spíše než scénářem a hereckými výkony mně osobně zaujala prostředím a dobou. Odehrává se totiž v roce 1976 v Johannesburgu. Búrové tam mají plné ruce práce s potlačováním nepokojů místních chtějících nezávislost. Policisté (kriminalisty nevyjímaje) musí nepokoje potlačovat a tak se náš hrdina - detektiv - dostane do situace, kdy nevyšetřuje, ale ve smršti kamenů od rozběsněného domorodého davu musí proti němu použít brokárnu. Jednoho agresora sejme a od té doby projde nějakým názorovým zvratem. Odejde od policie a začne loupit banky... Nechápu! Jeho dráha lupiče mne nechává chladným, užíval jsem si však ten výlet v čase zpět do doby knírků, sáček a placatých amerických aut s řadami červených světel na zádi... A divil jsem se kolik bank v Johannesburgu bylo. Závěr ač je zřejmě podle skutečnosti je takový divný. Skoro mi připadá, že Andre Stander moc něvěděl co se sebou... A také jsem si uvědomil, že tady někde začaly problémy s migrací jakou dnes zažíváme. Dekolonizace byla chyba a nikdo mne o tom nepřesvědčí. Dávám za tři paruky. * * * ()

Chrustyn

No, mě to tedy moc nechytlo. Thomas Jane sice hraje více než dobře ale bohužel to jaksi sám neutáhne. Ze začátku má sice příběh poldy co vykrádá banky švih později jsem se však spíše nudil. ()

sharky

Takhle zajímavý životní příběh mohl být podobným trhákem jako chyť mě když to dokážeš, stačilo by jen trochu víc psychologie i humoru a propracovanější scény loupeží, které jsou dost odbyté. Obzvlášť závěru filmu dochází dech, ale začátek se střílením do nevinných černochů se poved. trochu slabších 70% ()

Lacike

Životopis jedného afrického policajta, ktorý sa dal na dráhu zločinu a začal vykrádať banky. Behom filmu sa toho udeje celkom dosť veľa, ale nejak ma príbeh hlavnej postavy vôbec nechytil a ani Thomas Jane to nezachránil. Je to také pomalé, mdlé, bez šťavy. Postavy mi boli vlastne celkom ukradnuté. 4/10. ()

slunicko2

Nemastné neslané krimi drama bez charismatu. 1) Bronwen Hughesová namíchala gangsterku s psychologickým filmem a řízla to společenskou kritikou. Spoustu věcí říká jenom v náznaku - neujasněný vztah Standera k manželce, k otci i ke kolegům z práce. Stander jakoby začal žít a prožívat emoce až okamžikem, kdy se dá na dráhu lupiče. 2) Některé silné scény (přiznání se k vině uprostřed "černé" krčmy nebo pokus o odreagování se s hudbou ve sluchátkách) však nepřehluší jalovost hereckých výkonů i celého filmu. Příběh podle skutečných událostí (dosti volně zpracován, nutno říci) jsem sledoval se zájmem, ale bez účasti. Šlo to nějak mimo mě. 3) Tři hvězdičky odrážejí skutečnost, že film je slušný, docela kvalitní, ale nemusím ho vidět znovu. ()

Radiq

Konečně zas jednou film, kterej si na nic nehraje. Ani nejsou potřeba známá jména (kromě T. Janea, kterymu udělali trochu pupek) - naopak beru to spíš jako velkej klad. Lidi, co si pamatujou ksichty, poznají v jeho otci toho, jak hrál v Bohové musejí být šílení - Mariuse Weyerse. Jinak ústřední trojka hrála skvěle - jeden líp než druhej - a scénář byl chytlavej od začátku do konce, protože se pořád něco dělo. Vykreslení doby - na jedničku (účesy, hadry, auta, atd.). Fakt nemůžu najít jedinou chybu. A kámoš z J.A.R. mi říkal, že to je asi nejrealističtější vykreslení tamní situace. ()

legatio

Potlačování protestu v Johannesburgském slumu v úvodu tohoto filmu je pro mě nezapomenutelná scéna. Zbytek bych zařadil mezi průměr. ()

Hapretor

Na víc jak tři * to neni, na dvě taky ne. Ten konec je blbej. Nebejt to životní příběh (údajně), nevěřim tomu. Na film sem se podíval jen kvůli Thomas Janemu. Jinak ten film nemá na co nalákat. A ani Jane nebyl takovej, jak sem předpokládal. Tak sem zabil čas a usnul. Na uspání dobrý, na potěšení z opravdu dobré filmařiny - ani ne. ()