Bývalá agentka FBI a nyní inspektorka španělské policie Amaia Salazar (Marta Etura) je pověřena vyšetřováním vraždy čtrnáctileté dívky, jejíž nahé tělo bylo nalezeno v lese nedaleko města Baztan. Tělo mrtvé dívky bylo v nezvyklé poloze, vlasy i tvář omyty, ohanbí vyholeno a na její klín někdo položit malý koláček. Navíc se na mrtvole našla směsice různých zvířecích chlupů. Amaia se tak po letech vrací do rodného kraje, kde bude muset čelit vlastní pochmurné minulosti. S některými členy rodiny se totiž nerozešla v dobrém. Během vyšetřování se ukáže, že musí jí o práci sériového vraha. Před několika týdny totiž byla nalezena jiná mrtvá dívka, která byla zavražděna podobným způsobem, jen na jiném místě. Ale co je horší, vrah řádí dál, obětí přibývá. Zkušená policistka musí čelit nejen nátlaku svých nadřízených, ale musí se postavit i duchům ze své minulosti a zároveň brát v potaz legendu o mýtickém strážci lesa… (SOLOM.)

Tosi

Vypadalo to docela dobře, neustálá atmosféra deštivých dní, neproniknutelné lesy a rituální vrah mladých holek. Jenže španělské thrillery jsou v módě, lat'ku mají nasazenou hodně vysoko a tenhle, co vsadil na baskickou mytologii a démony z dětství hlavní vyšetřovatelky, se do špičky nezařadí. 3,5* ()

oveckaoa

Ze začátku je to v pohodě. Ve Španělsku někdo vraždí mladé holky vždy je někde odchytí zavede k vodě,umyje je,uškrtí a ohanbí jim zakryje jakýmsi zákuskem. Případ dostane na starost policistka, která zjistí, že k několika vraždám, ale s jiným vzorcem už došlo i dříve tak se vrací domů kde taky dochází k vraždám. Pak to jde, ale úplně do háje nevím jaký smysl mělo třeba to, že ji její matka stříhala a přitom ji omylem nebo úmyslně bodla nůžkama nebo, že její otec jí dal klíče od své pekárny, aby si tam schovávala peníze nemluvě o tom, že celá linka s její matkou jde pak úplně do háje a je zde zbytečná. Ke konci jsem se navíc ztrácel v postavách a přišlo mě to komplikovanější a komplikovanější. Zkrátit to minimálně o 45 minut (celou linku s její matkou vyhodit maximálně tam dat jeden flashback, že byla magor to samé s tím jejím přítelem ten tam byl úplně zbytečný) a bylo by to na 4 hvězdy takhle dám maximálně 2. ()

hanagi

Tentokrát je nesmírně důležité sledovat celou trilogii postupně, ta návaznost je hodně důležitá pro pochopení všech souvislostí a faktů. I tak si ale nedovolím hodnotit výše, protože víc než zápletkou jsem byla zaujatá atmosférou provinčního starobylého městečka v horách a nikdy nekončícím deštěm... Ztráta času to ale rozhodně nebyla. ()

Skeksis

Nič pre celiatikov. Múka, múka... samá múka. A zahrabať v nej vlastné dieťa - tomu sa hovorí materinská láska. Výborné prostredie, stále pršalo, čo mám rada, takže sa tam asi presťahujem. ()

Hanys_

Spíš tuctový, než originální, thriller o seriovém vrahovi mladých holek, který boduje deštivou atmosférou a la Seven a sympatickou hlavní hrdinkou. Ke konci už film dost ztrácí dech (130 minut! ) a hlavně toho dost zabíjí scéna, kdy Amaia zjistí, kdo je vrah. ()

Hugomil

Na zdejších komentářích je úžasné to papouškování. V jednom z prvních komentářů se napíše, že scénárista má v zálibě mytologii a nacpal jí tam příliš mnoho a nevhodně. A to samé odsuzování už jede v jednom komentáři za druhým...Kdyby alespoň jeden ze zdejších "fundovaných" kritiků přečetl knihu podle které to bylo točeno, nejspíš by jeho komentář zněl trochu jinak. Scénárista naopak z mytologie vypustil naprostou většinu a taktéž i z dětství a rodinných problémů rodiny Salazarových. Ve filmu tak zcela zůstala parádní tajemná atmosféra, vyšetřování a jen okrajově mytologie a flashbacky do dětství komisařky Salazarové. Film je naprosto parádně zpracován, herci skvělí a stopáž ideální. Kéž by se zfilmovala i další dvě pokračování z knižní trilogie Baztán. ()

Illy

Twl... ta stopáž... Jinak, těšil jsem se na ponurou detektivku a dostal ... no dobře. Ponurou detektivku, ale s tlakem na psychologické drama o trauma z dětství. To co fungovalo v knize, se tady nevydařilo. Dvakrát jsem u toho usnul. ()

warrenur

Temna, stale dazdiva spanielska kriminalka. Z nazvu mi velmi rychlo doslo, ze to mysteriozno, ktore sa sem-tam divakovy predostrie, tam dali primarne. Avsak napriek svojej atraktivnosti uplne posledny obraz to skor rusil, kedze vsetko ostatne je vo filme brane smrtelne vazne. Nemohol som sa ubranit predstave Krakonosa :). Hlavna predstavitelka celkom uveritelna a kedze to tahala filmom takmer sama, vnimal som i znacnu minutaz. Mierny nadpriemer a v celku zaujimava krimi. Cakal som o dost viac. Spanieli totiz vo vseobecnosti vedia tieto temnejsie zalezitosti velmi slusne sfilmovat. ()

edie sedgwic

Ok, knihu som necitala, co je mozno vyhoda. Film ma viacero pozitiv ako dobre zachytena atmosfera, vyborni herci a celkom zvlada momenty napatia. Problemom je ale az prilis rychlo plynuci dej, dolezitym udalostiam sa dava az prilis malo priestoru, na druhej strane je vo filme niekolko uplne odveci a nikam nesmerujucich scen, ktore sa mohli pokojne vystrihnut a filmu by to vobec neublizilo. ()

Kingjiri

Odstranit flashbacky z minulosti, vypustit baskickou mytologii, přidat pár akčních scén (co třeba vraha neúspěšně nahánět?), aspoň naznákem ukázat vraha při "přáci", víc zdramatizovat finále a zkrátit stopáž ... pak bych byl možná z týhle jižní variace na drsný severský thrillery i trochu nadšenej. Takhle jsem se moh místama těšit jenom z výpravy a mysteriózní atmosféry, tři slabší hvězdy. ()

Charlie84

Někdo nakoukal dost jakože drsnejch krimi a splácal dohromady ale úplně všechno, co v nich viděl. Plus navíc to tajemno. Snaha brnkat na mysteriózní notu je směšná (hlavní hrdinka potkávající divné stařenky blábolící divné věci), trapná (hrdinčini příbuzní věštící profil, motivaci a vztah pachatele k hrdince z karet a následně z toho dostávající infarkt...oukej, to už je zase ta směšná část) a většinu času zcela zbytečná, protože kdybyste všechny narážky na tajemnou bytost v lesích vymazali, bude film tak maximálně kratší. Což bych neviděl zrovna jako mínus. Provázání minulosti hlavní hrdinky, rodiny hlavní hrdinky a motivací vraha je vychtěné, nebál bych se říci až vykonstruované. Postava vraha sama o sobě banální a smysl nedávající. A totéž platí vlastně pro všechno ve filmu. Občas se povede kus atmosféry, občas slušný záběr, ale celkově je to jen kompilát právě těchto záběrů, situací a momentů, které jste už viděli jinde, lépe a ve smysl dávajícím příběhu. Neviditelný strážce trpí většinou neduhů, které denně vidíme u většiny české dramaturgické tvorby, má tu výhodu, že jsou zde kvalitnější herci a k dispozici větší rozpočet. Na dobrý film je ale potřeba i leccos dalšího. A to zde není. ()

mi-ib

Příběh sestavený snad ze všech ohraných thrillerových cliché, které Vás napadnou. Přijde mi, že vymyslet zápletku a rozuzlení, nemuselo dát příliš práce a při snaze o jedinečnost došlo k jakémusi překombinování. ()

AloeB

Rozvětvenému ději by více slušela obsáhlejší seriálová forma, upřímně jsem ale rád, že to jako seriál nemusím sledovat. On je to totiž celkem divnothriller, v tom horším slova smyslu, a na jiné španělské pecky se příliš nechytá. Před shlédnutím jsem matně tušil, že půjde o součást trilogie; při sledování jsem přemýšlel, zda jde o první sequel nebo přímo závěrečný díl a až tady se dozvídám, že tímto vše teprve začíná. Ve filmu je totiž načrtnuta spousta nevyjasněných linek, které sice archetypálně do schématu zapadají, ale jejich původ není vyjasněný (byť odhadnutelný). Jako detektivka snímek příliš neobstojí, mnoho indicií je podáváno zmateně, neúplně. Nejsilnější stránkou pro mě bylo konkrétní lokální zasazení, mysteriózní užití baskické mytologie a extrémně ztřeštěná motivace vraha, to vše ladilo gustu a snad to zapříčinilo i mé hodnocení tady, protože ačkoliv jsou tyto elementy velmi podivně pospojovány, vcelku mi imponovaly. ()

XXXXXXXX

Španělé se tento* pokusili nabourat letité clisché o zahradníkovi (pouze zavedením pekařské terminologie) a uvedli do hry lokální variaci Olomouckých tvarůžků! Tentokrát musel smradlavý bochníček, v rámci chuti, nejspíše překonávat veškerá kritéria, neboť i proto, že jej sériový pekař pracovně umístí na depilovanou kachnu, nebrání to místnímu výrobci, bezchybně za pomocí chuťových pohárků identifikovat, kdy byl chleba upečen a už mi k tomu chyběla jen postavená zeď. Ono všechna chest, neboť příchuť navlhlé trouby, musí chutnat asi stejně epicky, jako třeba polévka ze zpocených ponožek dochucená nosními holuby! K tomuto gastronomickému experimentu, už nezbývá než připočítat lehce zmatené čárymáryfuck a než bys řekl venerické choroby z oholeného velbloudího prstu, mají exhumované švestky pekaře na dosah! Celé mi to neskutečně připomínalo Rozpaky kuchaře Svatopluka a dokonce jsem několikrát mrsknul pohledem na křeslo, jestli se tam náhodou nepovaluje hlasovací mašinka! ()

Mamlas

Slušné 3 hvězdy. Zajímavé a napínavé. Škoda toho mystična, yetiho a taky se to dost táhlo. Bez toho to mohlo být skutečně velmi zdařilé. ()

regentor

Španělský temný krimi/thriller okořeněný prvky místních legend, mýtů a nevyřčeného tajemna.Baskicko je specifický region který se zapsal do paměti lidí především díky nechvalně známé organizaci ETA,ale nebojte se o tomhle tento snímek není.Odlehlé území skrývá řadu přírodních krás ,stejně jako drsné charaktery lidí ,kteří zde žijí.V těchto (filmařsky vděčných) kulisách se rozehrává drama vražd a starých křivd které nevyprchaly ani po mnoha letech...Příběh je vystavěný ve dvou rovinách které však spolu nesoupeří ale vtahují diváka do děje a rozehrávají chmurnou zápletku kde není nic tak, jak se to může jevit na první pohled.Fernando González Molina postavil svůj snímek na charizmatu policejní komisařky která je znalá zdejšího prostředí, což však zdaleka není jen výhodou..Dramatická kamera,svižný střih a dějový spád nabízí divákům solidní i když trochu obehraný příběh.Pokud však máte rádi tento žánr ,určitě po filmu sáhněte.Nuda to není. ()

Plaque

Monzúnové dažde v Baskicku nespôsobili zosuvy pôdy, ale zosuvy morálky a tak sa to jeden prehľadný vrah rozhodol poriešiť po svojom. Mohli z toho byť ďalšie Purpurové rieky a celá tá ponurosť zo začiatku tomu celkom pridávala na atmosfére, keby... Ak by scenárista nebol chuj, ktorý svoju záľubu v mytológii umelo vtlačil do dobre rozbehnutej mašiny. Celé to prepojil iba pridrbaným pískaním tesne pred finále, ale inak si to žilo svoj vlastný život a pripadalo mi to, akoby si v strižni pomiešali dva materiály. Takisto roviny z krutej minulosti hlavnej hrdinky, čakal som, že to jej nadstavovanie ruky nad každú obeť sa vysvetlí ako jej paranormalico fantasma xschopnosť, ktorú nadobudla pre vskutku edukatívny prístup jej matere... Nič. A takýchto zbytočných odbočiek tam bolo ešte oveľa viac, čím sa zbytočne naťahovala stopáž, presycoval sa dej a úplne zbytočne sa miatol divák. Ach jaj, a pritom to bolo tak dobre rozbehnuté. ()