Osmidílná seriálová adaptace úspěšného stejnojmenného románu spisovatele Johna Greena se točí kolem dospívajícího chlapce Milese 'Válečka' Haltera (Charlie Plummer), který se ve snaze dospět k hlubšímu pochopení života přihlásí na internátní školu. Tam se zamiluje do Aljašky Youngové (Kristine Frosethová) a najde si partu věrných přátel. Po nečekané tragédii se však Miles a jeho nejbližší kamarádi snaží porozumět tomu, čím si museli projít. (HBO Europe)

GTS_PUNK

Hovoriť o tomto seriáli z produkcie streamovacej služby Hulu z roku 2019 iba ako o ďalšom diele spisovateľa Johna Greena, v ktorom tínedžeri riešia ťažké témy a zomierajú, sa môže zdať príliš prísne, ale je to tak. Príbeh z prostredia svojskej internátnej školy so sebou prináša prakticky všetky možné klišé, ktoré sa dajú od podobného počinu očakávať. Mladí ľudia v ňom sú vykreslení ako príliš hĺbaví, zaoberajú sa vlastnou existenciou, hľadaním svojho miesta vo veľkom svete, traumami, láskou, sexom, alkoholom. Seriálu takisto nechýba diverzita postáv, zakomponovanie LGBTQ roviny, ako aj kritika patriarchátu. Kto vie, či by v roku 2005, v ktorom sa príbeh seriálu odohráva, mladí rozoberali témy o "zlom patriarcháte", ale prosím. Seriál tohto typu zrejme musí byť poplatný dobe svojho vzniku. A to nie je myslené ako kritika, ale iba ako strohé konštatovanie. Koniec koncov, kvalitu diela to zásadným spôsobom neovplyvňuje. Predovšetkým prvá polovica osemdielneho počinu je dobre zvládnutou a divácky atraktívnou coming of age záležitosťou, ktorá skutočne dokáže zaujať. V druhej polovici celková kvalita klesá, čo je dôsledkom prílišného zameriavania sa na konkrétne postavy či hľadania odpovedí na otázky, ktoré so sebou prinášajú udalosti v rámci deja. Plusmi seriálu podľa Greenovej predlohy sú atypická výprava (stredná škola ako miesto síce nie je atypická, ale fyzické zasadenie školy v tomto prípade je), solídne herecké obsadenie, ktoré vie dobre "predať" svoje postavy, ako aj výborný výber hudby. Seriál môže poslúžiť aj na nepriame odporučenie kníh, ktoré sú v ňom spomenuté, a zaujímavé sú aj posledné slová - citáty, ktoré v ňom zaznievajú. Looking for Alaska nesie všetky znaky typického tínedžerského seriálu. Mnohé klišé, ktoré sa v ňom vyskytujú, však automaticky neznamenajú, že ide o zlé dielo. Niečím je dobré, niečím menej. Niečím diváka príjemne prekvapí, niečím ho prinúti krútiť hlavou a gúľať očami. Keď sa teda divák pozrie na tento seriál ako na celok, uvidí jasnú odpoveď - priemer, ale rozhodne pozerateľný. ()

wege

Přiznám se, že to nechápu, jak to tady může mít 80 procent. Šestnáctileté děti takové nejsou, nemůžou být, ani před 15 lety v Americe. Nečetl jsem žádné knihy od Greena a takto zpracovaný seriál mě k tomu ani nedonutí. Nereálné postavy, většinou i špatně zahrané a v podstatě triviální předvídatelný příběh. Ještě štěstí, že to mělo jen osm dílů a nepřišel jsem tak o daleko více času. Zajímavé z části byly jen ty dva poslední díly, kdy hledali chybu v ostatních a sami v sobě, ale stejně, pořád nejednali tak jako by měli děti jejich věku. ()

Dominik 261

Pekný seriál o priateľstve, láske, hľadaní odpovedí na otázky a vyrovnávaním sa zo smrti blízkeho. Prvá polovica je skôr vtipná, druhá je smutná a emotívna. Herecky dobre obsadené a uveriteľne zahrané. Kristine Froseth ako Aliaška bola super. Prostredie seriálu je pekné. Silu seriálu dodáva excelentný soundtrack. Cover verzia Take me out od Young Summer je skvelá. Na plných 5* to nie je (aj keď emotívny koniec na to zvádza) ale lepšie 4* si to zaslúži. ()

Mugs

Nevím. Je to geniální. Knihu jsem nečetl, ale určitě si ji přečtu až ze mě seriál trošku opadne. Což si myslím bude chvilku trvat. Casting super, neoukaný ksichty a hlavně Kristine aka Aljaška je topka. Holka co celý dny chlastá, hulí, má ráda knižky, sex a svý přátele. Do toho reší sofistikovaně fylozofický otázky o životě. Jasně, že se do ní hlavní hrdina zamiluje a já s ním. A vzhledem k tomu, že seriál začíná tak jak začína je celkem jasny, že se něco posere a to mě celou dobu sžíralo. Navíc se mi málokdy stane, že na film/serál myslím ještě pár dní, ale tohle je přesně ten případ. Nejhorší na tom všem je, že to nebude mít pokračování. BTW každej kloudnej seriál by měl mít teplýho černocha. ()

Vera2613

Knihu som nečítala. Teda aspoň zatiaľ. Seriál má vtiahol do deja hneď a nemohla som prestať pozerať. Mám rada tieto young adults filmy, seriály a knihy čiže som vedela, že toto bude niečo pre mňa. Malo to humor, drámu, emócie, ale aj veľa pekných momentov. Herci boli podľa mňa famózni na čele s Kristine Froseth, ktorá sa mi páčila už v Sierre Burgess (hoci ten film nebol žiadna sláva). Veríte im všetko. Hlavná dvojka mala medzi sebou úžasnú chémiu a úprimne, na tej toho veľa stálo. Musím sa priznať, že dej bol možno trocha predvídateľný, no aj tak ma ten koniec dohnal k slzám. Nemôžem inak ako za 5* a knihu si určite prečítam. ()

Sharleen

Príbeh o dospievaní, ktorý má čo ponúknuť aj dospelým. Skvelý kásting s neopozeranými tvárami a správne namiešaná dávka humoru aj drámy. Za posledné dve epizódy dávam aj piatu hviezdičku. ()

Drozdo57

Predloha: John Green okamžite napovedá o aký druh seriálu by mohlo ísť. Krásna, idealistická, zamilovaná teenage story, s hlbokým filozofickým presahom a tragickým vyvrcholením. Kde už som to len videl? Tieto 16-18 ročné deti filozofujú a čítajú ťažkú literatúru a zároveň sa v jednej chvíli chovajú ako 10 ročné deti a v ďalšej ako 50 roční dospelí po ťažkých životných skúsenostiach. Alaska je sebestredná čúza, ktorá sa síce oháňa feminizmom a odsuzuje objektifikáciu a patriarchát, ale keby Alaska nebola fakt, že fakt pekná, tak po nej nikto z tých spolužiakov ani neštekne. Ani bicykel by si o ňu neopreli. Tak to proste chodí na strednej. Nikoho Tvoja filozofia nezaujíma. Iba ultimátneho beta samca Milesa "Pudge" Haltera, ktorý iba robí, čo mu iní povedia, celú dobu sa tvári, že má zarazené vetry a má otrasné vlasy a držanie tela, ktorý to ale všetko robí, povedzme si úprimne, aby si zmočil zobáčik. K tomu tam máme večne ukrivdeného zástupcu menšiny, ktorý je akože strašne inteligentný a vyrastá vo fakt ťažkých podmienkach, ale klasicky zo všetkého okamžite obviňuje úplne všetkých na okolo a nedokáže prijať zodpovednosť za nič. K tomu ešte obracia postoje a zásadné rozhodnutia z hodiny na hodinu. V jednej chvíli je kamoš a ochranca, za minútu sa k tomu kamošovi chová ako k hnoju a na druhý deň ide bojovať v mene svojho kamaráta proti celému svetu. A ešte tam pobehuje aziat, ktorý by mohol byť aj slušnou verziou Cartmana, pretože každú druhú scénu zakončí ako "Seriem na vás, idem domov." A nakoniec Lena, ktorá je tá najfantastickejšia žena do voza aj do koča a nie som si istý, či to niekto ešte tak 10 rokov bude chápať. Všetci sa tam spolu snažia baviť, ako by boli úplne dospelí a veľmi vyspelí, ale minimálne polovicu času sa hašteria ako hlúpe deti. Celé to ich kamarátstvo malo základy ako domček z kariet, hádali sa pre úplné blbosti, trepali o akýchsi pravidlách kamarátstva a rušili a obnovovali priateľstvá ako keď prepneš vypínačom. Po tom všetko sa pri tej hlavnej myšlienke a tej snahe hrať na city výsledný efekt podľa mňa nemôže úplne podariť. A prečo 3 hviezdičky? Pretože na to, aké je to cukrové, hlúpučké, predvídateľné a nelogické, sa na to veľmi dobre pozerá a ja som naozaj po dlhej dobe zhltol seriál za pár večerov. Kľudne si pozrite všetci. ()

Kr0syty

Dojemný a v závěru strašně, strašně smutný seriál, který vzal předlohu z Greenovi stejnojmenné knihy. Předělávka dopadla tentokrát líp než u jiných děl rodáka z Indiany. U Papírových měst jsem byl po přečtení knihy hodně zklamaný, i Hvězdy nám nepřály mají k Hledání Aljašky daleko. Řekl bych dokonale vystavěná rom-comedy, která Vás vtáhne do děje, že nebudete mít problém dát celý seriál 'na ex'. ()

oskar22

Úžasný príbeh. Núti človeka premýšľať o tom, čo je v živote to podstatné a aký je jeho zmysel. Bez odpovedí na tieto otázky je prekonávanie veľkých životných strát neustojiteľné. Veľmi dobrý vyber hercov a ich stvárnenie postav bolo tak uveriteľné, že som s nimi v závere trpel aj ja. Seriál začal ako jeden z mnohých tíneďžerských seriálov, ale postupne sa prepracoval k neuveriteľnému filmovému zážitku. Za mňa veľmi milé tohtoročné prekvapenie. Určite si prečítam aj literárnu predlohu. ()

Xakor20

Jak nesnáším slaďáky, tak tohle si mě získalo. Silný příběh, který mi možná zbytečně zkazil spoiler na začátku a “odpočty”, knihu jsem nečetl, a tak nevím, jak je příběh vystavěn původně. Ten sentiment mě zkrátka dostal. Srandičky, fórky, legrácky....master plot-twist! ()

BrokyyS

Seriál podle knižní předlohy J.Greena, který je o partě teenagerů na střední škole, lásce a utrpení. Výborný oddechový seriál, pro ty co četli knihu ještě lepší podívaná. 10/10 ()