Vertigo

• Česko Závrať (viac)

Slávny thriller majstra filmového napätia Alfreda Hitchcocka rozpráva príbeh detektíva Scottieho Fergussona, ktorý po úraze trpí závratmi a panickým strachom z výšok. Pri jednom z pracovných zásahov stratil kolegu a ťažko sa zranil. Po vyliečení sa odoberá na predčasný dôchodok a nevie, čo s voľným časom. Preto vďačne príjme priateľov návrh, aby sledoval jeho psychicky labilnú ženu Madelaine, ktorá je posadnutá minulosťou. Jej manžel sa obáva, aby si nesiahla na život. Udalosti však naberajú závratný spád, keď Scottie podľahne kúzlu Madelaine... (STV)

vygamba

Je až s údivem, že jsem se k tomuto mistrovskému kousku dostal až teď, ale myslím, ba ne, vím určitě, že to za to stálo si počkat, krásně jsem si vychutnal napětí filmu, které je od začátku až do konce a nepoleví. Hitchcock mě svými díli vždy dostane, že se ne musím podívat vždy ještě minimálně jednou, ale u tohoto díla mě dostal tak, že se ne to budu muset podívat minimálně ještě mockrát. ()

Colour

Pri tomto filme som krochkala blahom. Tak formálne bezchybný film sa len tak ľahko nevidí. Neviem, čoby som mala prv vyzdvihnúť, či réžiu, kameru, strih, hercov... Skutočne sa bolo na čo pozerať. Mysteriózna zápletka spolu s vyvrcholením boli výborné, ALE. V prvom rade bolo veľkou chybou, keď autor pol hodinu pred koncom prezradil pointu, pretože zvyšná minutáž bola dosť nudná. Prepálené boli i niektoré postavy, ktoré tam v podstate nemali čo robiť, celkove neboli dobre vykreslené. O hl. hrdinovi sa človek v podstate dozvie iba toľko, že sa bojí výšok, je múdry a šialene zaľúbený. Ak by sa niekedy robili rebríčky filmov, v ktorých forma valcuje obsah, tento by patril k topke. Práve vďaka zápletke a forme však bude patriť k nezabudnuteľným. 88% ()

diodoros

Veľmi atmosférický mysteriózny film s kriminálnou zápletkou o prízrakoch minulosti, neschopnosti vyrovnať sa s tým, čo sa stalo a o šialenej láske až posadnutosti. Policajt John skončil so svojou kariérou, kvôli traume, ktorú zažil pri jednej akcii a odniesol si z nej obrovský strach z výšok. Jeho starý spolužiak ho však zavolá, aby mu napriek tomuto faktu pomohol a sledoval jeho ženu, ktorá sa začína správať podivne a bojí sa o jej život. Udalosti však naberú nečakaný spád a veci sa na konci vyvinú úplne inak, ako by ktokoľvek čakal... Herci sa svojich úloh chopili perfektne, kamera je perfektná a spolu s hudbou dokážu v niektorých scénach naozaj vystrašiť. Skutočne premyslené majstrovské dielo, s výborne vykonštruovaným a vyrozprávaným príbehom, v ktorom každý záber má svoj význam. ()

Dan

V čem spočívá závrať? V konfrontaci se smrtí? V hlubokém pohledu do ženských očí? V poznání tragičnosti životní cesty? Ve snaze utéci se od života, který mne znepokojuje? A jak se závrati zbavit? Skrze proniknutí ke skutečnosti a odhození toho, jak se nám věci doposud jevily? A je takové poznání skutečného světa vůbec možné? ()

Hashirama

Strašně cool detektiv se nechá najmout na zdánlivě banální případ, který se postupně stává mnohem zamotanějším, než by se mohlo zprvu zdát. Nejžluklejší zápletka 50. a 60. let. Alfred Hitchcock je samozřejmě pojem a narozdíl od M. Shit Šulejmána mu nehodlám titul mistra napětí nijak znevažovat, a cesty, kterými rozvíjí a převrací onu zdánlivě ošoupanou zápletku, rozhodně svědčí o tom, že filmovou řeč měl na párku. Vertigo však zůstává zcela poplatné své době a rozhodně si nemůže dovolit zahltit diváka, který chodí do kina na westerny Johna Wayna a po práci kupuje svým dětem cigára, přehnaně plným a sofistikovaným vyprávěním, proto se kamera v podstatě neodlepí od ústředního dua a důležité dozvuky plynoucího příběhu zůstávají kdesi ve větru, a vykreslení stěžejního motivu chorobné posedlosti na velké ploše dvou hodin zákonitě vyvolává neposedné pokoukávání po hodinkách. Je nefér tvrdit, že se Hitchcockovi nedaří bravurně přenést nejistotu a tajemno na plátno a že Stewart s Novak nezvládnou zachytit tu “sick” podstatu svých charakterů, ale taky, ač je to stejnou měrou nefér, je třeba se uchýlit k tradičně debilní poznámce, kterou by žádný angažovaný filmový intelektuál nikdy nepronesl - Vertigo je starý film. ()

Fediak22

Film ktorý spĺňa všetko čo by som od dobrého filmu čakal. Zápletka s závraťou ktorá má hlbší dopad do deju filmu, skvelá kamera, réžia a herecké výkony sú u Hitchcocka jasné. Filmu proste nemám čo vytknúť ()

GTS_PUNK

Hitchcockov mysteriózno-kriminálny počin z konca 50. rokov predstavuje príbeh bývalého policajta Fergusona (James Stewart), ktorý dostane za úlohu sledovať na prvý pohľad duchom posadnutú Madeleine (Kim Novak). Mysteriózny nádych si príbeh filmu dokáže držať pomerne dlhú dobu, diváka miestami núti zamýšľať sa, čo sa vlastne deje, či sa Fergusonovi všetko, čo zažíva, náhodou iba nesníva, alebo či nejde o preludy. Akonáhle však film tak povediac natvrdo odhaľuje celú zápletku, na ktorej záhadnosti od začiatku staval, je razom celá atmosféra preč. Zo snímku sa v tej chvíli stáva už len kriminálka so štipkou osobnej obsesie hlavnej postavy, večne túžiacej po Madeleine. A hoci divák môže čakať, že v deji ešte dôjde k nejakému zásadnému zvratu, bohužiaľ, nedeje sa tak. Vertigo tak ukazuje, ako sa zo zaujímavo vystavanej mysterióznej zápletky dá skĺznuť k priemernej kriminálnej dráme, ktorá ku koncu už len "naťahuje" čas v podstate prázdnym obsahom. Je škoda, obzvlášť v tomto prípade, že viac než dobre "rozbehnutý" film dokáže zničiť sám seba. Ale aby neznela len kritika, Vertigo sa oplatí vidieť aspoň kvôli pozoruhodným kamerovým efektom a skvelej dobovej výprave, v ktorej vynikajú ako exteriéry, tak aj interiéry. V prípade zreštaurovanej verzie navyše stoja za zmienku aj farby Technicoloru, ktorým zostal dobový nádych, ale zároveň sú krásne jasné a sýte. ()

Adiemus

Ani napotřetí se nepovedlo Vertigu, abych ocenila jeho přednosti. Pravda, některé záběry stály za to, ale ani James Stewart, kterého mám jinak ráda, ani Kim Novak mě nenadchli. Přirozená Barbara del Geddes to nezachránila. A příběh? Darmo mluvit. Čapkova Závrať je daleko lepší. ()

junxi91

Na můj vkus příliš pomalý a přespříliš romantický mysteriózní snímek, ve kterém však nechybí krásné záběry ze San Francisca a okolí. Na začátku pronásleduje detektiv sanfranciské policie John „Scottie“ Fergusson se svým kolegou zločince při honičce na střechách. Kolegovi se povede přeskočit mezeru mezi domy, ale Scottie to nezvládne a málem spadne dolů, a proto se jej pokusí kolega zachránit. Pokus však nevyjde a kolega spadne na ulici a zabije se. Scottie má díky tomu akrofobii neboli strach z výšek a závratě, proto se stáhne do ústraní. Jeho bývalá snoubenka a návrhářka spodního prádla Marjorie „Midge“ Wood má pro něj řešení v podobě dalšího silného emocionálního šoku. Scottieho známý z vysoké školy jménem Gavin Elster po něm žádá, aby sledoval jeho krásnou blonďatou ženu Madeleine, která se prý chová divně a její duševní stav je abnormální. Scotty s tím neochotně souhlasí a pronásleduje Madeleine do květinářství, na hřbitov k hrobu Carlotty Valdes (1831-1857) a do muzea umění, kde Madeleine sleduje jistý portrét. Poté vidí Madeleine, jak vstoupí do hotelu McKittrick, ale uvnitř jí nenajde. Scottie se začne zajímat o historii San Francisca a od historika se dozví, že Carlotta Valdesová spáchala sebevraždu poté, co jako milenka bohatého muže porodila jeho dítě, a muž si dítě nechal a Carlottu odsunul pryč. Gavin odhalí, že Carlotta je Madeleinina prababička, ale o tom Madeleine nic neví a nepamatuje si místa, která navštívila. Je zde podezření, že Carlotta Madeleine posedla. Scottie pak sleduje Madeleine do Fort Point a zde vidí, jak Madeleine skočí do moře, a tak jí zachrání. Další den navštíví Madeleine Scottieho a doručí mu děkovný dopis, a následně ti dva stráví den spolu. Cestují na různá místa a na jednom z nich Madeleine běží směrem k oceánu, až jí Scottie dostihne a obejmou se. Madeleine mu pak vypráví svou noční můru, která se odehrává na místě, které Scottie identifikuje jako Misii San Juan Bautista, dětský domov, kde vyrůstala Carlotta. Společně se na místo podívají, vyznají si zde ve stáji lásku a vypadá to na pěkný románek. Madeleine však najednou běží do kostela, vyběhne po schodech na zvonici a Scottie chce běžet za ní, ale akrofobie jej zastaví na schodech. Pak jen vidí, jak Madeleine skočí z okna a zabije se. Scottie je z toho na dně, trpí klinickou depresí, nemluví a skončí v sanatoriu. Po návratu začne navštěvovat místa, kam chodil s Madeleine, a přitom si všimne na ulici jisté ženy, která mu Madeleine strašně připomíná. Žena se vydává za Judy Barton z Kansasu. Postupně však zjišťujeme, že všechno je trochu jinak a na Scottieho byla ušita taková menší bouda. Ale aspoň se mu nakonec povede překonat tu závrať a akrofobii. Jako nebyl to špatný film, ale nedivím se tomu, že v době premiéry byl přijat celkem průměrně. Líbily se mi záběry Golden Gate Bridge, města San Francisca a pobřeží u Zátoky, stejně jako prostředí té opuštěné misie. Ale ta romantika, líbačky a Scottieho zoufalost a poblázněnost kvůli jedné ženské mě moc nebraly. () (menej) (viac)

Hellknight12

Dnešná premiéra. Veľmi zaujímavý počin od majstra napätia A. Hitchcocka. Neviem, čo som čakal od tohoto filmu ale celkom ma koniec prekvapil. Fakt je, že v dnešnej dobe takýchto filmov je už niekoľko. Toto bol asi prvý svojho druhu na túto tému. Zaujímavý mysteriózny thriller s kvapkou romantiky. Toto je môj tretí film od Hitchcoka. Prvý bol Psycho 1960 a druhý Vtáci 1963. Z týchto troch zatiaľ za mňa najlepšie je Psycho.Čo sa týka Vertiga, máme tu skvelé postavy, herecké výkony, nápad aj spracovanie ale prišlo mi to miestami zbytočne naťahovanie. Ak by sa film o 10 - 15 min skrátil pôsobilo by to o niečo lepšie ale rozhodne nepopieram, že ma film bavil.Film môžem odporučiť každému kto má rád kvalitné mysteriózne thrillery. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. ()

Miksa

Virtigo mě nevtáhlo do sebe a nemohl jsem se točit závratí. Často jsem nepochopil duševní přeskoky hlavních hrdinů Mám raději, když je vidět ta změna. A ještě nepoznat svou milou jen proto, že mám vobarvený vlasy na zrzavo mi přijde dost hrozný. Něco jako české studiové pohádky, kde si princezna vezme čepici a kalhoty a najednou je kluk. Já to prostě neberu. Je mi líto,ale vůbec jsem se nebál ani nestrachoval. (ale tři hvězdičky platí - ten film má dobrý příběh a některé scény jsou působivé a mysteriózně mrazivé-v lese u letokruhů stromu(jenže jich je pomálu)) ()

marlon

Vo svojej dobe nedocenený film, neskôr právom prehodnotený ako jeden z Majstrových najlepších. Pripravte sa na chutný emocionálny zážitok, ktorý bude s každým novým vzhliadnutím naberať na intenzite. Dokonalé oku lahodiace obrázky (impozantné scenérie mesta, úzasný exteriér, detailne naaranžovaný interiér, krásne nablýskané autá, monumentálnosť budov, upravené záhrady) sú vo vzácnej symbióze s nie menej dokonale navodenou atmosférou, takže aj keď sa zdánlivo nič nedeje, je pôžitkom film sledovať. Všetko pôsobí uhladene a tip top, Hitchcock sa so všetkým hrajká a tak pri čakaní na rozuzlenie si ani neuvedomíme, ako duchársky príbeh o jednej "láske až za hrob" pomaličky uplynie. Vyčerpávajúca hudba (ktorú vlastne ani nevnímate) nás do príbehu nenútene vťahuje a svojou nervnosťou nás akoby spájala so smútkom a bolesťou hlavných protagonistov. Všetky pasáže dejovej línie sú citlivo vyvážené a významovo plné a aj napr. po fingovanej smrti femme fatale nám režisér stále má čo ponúknuť, bez toho, aby oslabil silu príbehu. Neforemný a suchársky Stewart mi síce prišiel dosť afektovaný, no jeho prerod z pragmatického detektíva v posadnutého hafana a následne zlomenú trosku, je fascinujúci. Čerešničkou na torte je záverečný otáznik! ()

_aandyy_

Vertigo je jednoznačným příkladem režisérského umění Alfreda Hitchcocka. Jedinečný divácký zážitek, nezvyklý obrat v ději a... během filmu budete taky tak trochu prožívat závrať. Budete cítit napětí a sdílet ponurou filmovou náladu tohoto úžasného snímku... Prostě od tohoto filmu nemůže snad nikdo odejít v půlce, protože by o moc přišel. ()

Edit13

Musím se přiznat, že po přečtení předchozích komentářů jsem byla namlsaná. Režie, detaily a herecké výkony jsou bezchybné, ale ději schází větší spád. Dost scén jsem dopředu ohadnula - včetně konce. Od Hitchcocka jsem čekala něco víc. ()

lenzi

Zatiaľ jeden krát videné a mám trochu zmiešané dojmy. Všetky zložky filmu výborné, ale samotný príbeh ma až tak nezaujal (až na prekvapivé rozuzlenia, samozrejme). Takže asi 3 a pol hviezdičky a teším sa na druhú projekciu. ()

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

25.03.2015

Oscarový režisér Jean-Jacques Annaud a ikonická herečka Kim Novak navštívili Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, kde s nimi režisér Robin Kašpařík udělal exkluzivní rozhovory pro ČSFD.cz.… (viac)