Povraz

James Stewart, Farley Granger a John Dall vytvořili ústřední postavy v akcí nabitém thrilleru inspirovaném skutečnou událostí: případem Leopold a Loeb. Granger a Dall hrají dva kamarády, kteří uškrtí svého spolužáka jen tak, pro pocit vzrušení. Poté uspořádají honosnou párty pro rodinu a přátele oběti, při níž je tělo mrtvého nacpáno do kmene stromu sloužícího jako švédský stůl. Když vrazi stočí konverzaci na téma dokonalé vraždy, jejich bývalý učitel (Stewart) pojme podezření. V této Hitchcockově fascinující exkurzi do smrti zjistí profesor během jedné noci, jak brutálním způsobem přeměnili jeho studenti své akademické teorie v hrůzostrašnou realitu. (oficiálny text distribútora)

Jansen

To se nezdá, jak takový nudný večírek s pár známými může nabýt pro hostitele na hodnotě a atraktivnosti. Stačí zabít svého kamaráda, který dorazí nejdřív, a dát ho do truhly. Potom přes tu truhlu přehodit ubrus a můžeme servírovat. A když na oslavu dorazí všichni známí, v čele s nebožtíkovými rodiči a jeho snoubenkou, zábava může začít. Aby to nebylo tak snadné a pocit z dokonalé vraždy, jakožto uměleckého díla, byl co nejsladší, pozveme ještě svérázného intelektuála, jehož myšlenky nás mimochodem k tomuto činu inspirovaly, a celý večer s ním a s ostatními přítomnými na toto mírně nehumanistické téma o vyvolenosti některých jedinců a jejich oprávněnosti spáchat vraždu konverzujeme. Přítomní se pochopitelně po chvíli začínají strachovat o svého nedorazivšího kamaráda (syna, snoubence) a intelektuál začíná něco tušit. To je teprv vzrůšo. Další z nezapomenutelných Hitchcockových kousků. Drzost, s jakou v prvních minutách určí celou zápletku a pak už nás jenom nechává unášet na vlně morbidností, je až skoro neuvěřitelná. Chvíli jsem si dokonce pohrával s kacířskou myšlenkou, že to hlavní dvojici hostitelů projde. Ne ale tak to samozřejmě být nemohlo. Ještě by se někdo nechal inspirovat. ()

Fleur6

Hlavná, takpovediac revolučná, myšlienka vraždy, ktorú môžu páchať beztrestne "nadradení jedinci spoločnosti" pre vyššie ciele (aspoň väčšinou) propagovaná slovne najmä Rupertom Cadellom (James Stewart), mi pripomína Dostojevského Zločin a trest (v jednej scénke to bolo i zmienené), avšak v Hitchcockovom prevedení, hercami a krátkou stopážou dokonca naberá na príťažlivosti. ()

ScarPoul

Pre mňa jedna z najlepších ukážok ako pracovať s filmovým prostredím na maximum. Hoci sa jedná o malý priestor tak sa Hitchcock v rámci udržania jednoty miesta, času a deja snaží o skĺbenie divadelných tradícií a tých filmových. Požičiava si z divadla veľa, ale umne divadlo transformuje do filmovej podoby a ukazuje silu obrazu, aká je na dobu vzniku, ale v mnohom aj pre súčasného diváka, bez najmenšej chybičky. Silné mužské herecké výkony, inteligentne podané finále a do určitej miery vízia jednej z najväčších filmových osobností. Povraz nie je najlepší Hitchcock, ale je to dielo ktoré stojí za pozornosť. ()

Hwaelos

Hitchcock nedělal filmy srdcem, ale hlavou. Každý nový snímek pro něj byl intelektuální výzvou. I proto dnes působí některá jeho slavná díla lehce odtažitě a neživotně. Nezabývá se banálními detaily, nechce, aby se postavy bavily o ničem, co nemá význam pro děj. Herci se zásadně neškrábou na nose nebo si nečešou vlasy. Fuck off Stanislawski - in breve. Provaz je v režisérově filmografii zdánlivě slepou uličkou. Filmem, který jen naplnil orgiastické touhy po něčem, co nikdo před Hitchckockem nezkusil. A vskutku, Provaz má zřejmě nejlepší technický scénář, který jsem v praxi viděl. Stačila by mi už jen slast ze sledování chytrých pohybů kamery. Na scéně hrají všechny prvky podle pečlivě připravené partitury. Koho by neuchvátil náhle zastavený záběr kamery na lítací dveře, které se zavřou za Johnem Dallem, jen aby se mohly dveře v samopohybu znova otevřít, když Dallova postava ukrývá provaz do kuchyňské linky? Jenže... Rope je zároveň velmi civilní film, který v mnoha ohledech dogmata Hitchcockovy tvorby porušuje. Když začíná večírek, postavy tlachají o úplných nesmyslech a diváci jsou zmatení, protože očekávají tajuplné narážky a následné odhalení těla (dočkají se, ale až mnohem později). Největší devízou je v tomto směru role Jamese Stewarta, který je dokonale vtipný, jízlivý a šarmantní zároveň. Provaz je bezmála dokonalým kusem filmařiny. Škoda jen lehce utahaného konce. Nicméně, tohle za těch 80 minut rozhodně stojí. ()

murakamigirl

Uchvacuje ma technická stránka filmu, preto hoci príbeh disponuje početnými slabinami, všetko je od začiatku prestreté a absentuje drásavý zvrat, dávam 5*. Stewart je perfektný a humor naporcovaný pekne nastudeno. Rekonštrukcia zločinu kamerou je proste dokonalá, mňam. :) ()

MrCreosote

Ve slavné knize rozhovorů s Truffautem Hitchcock uvádí, co je to vlastně filmové napětí. Zkráceně řekl zhruba toto: "Představme si dva muže, kteří si povídají v místnosti, a zničehonic pod stolem vybuchne bomba, o které jsme nevěděli. Jaký budeme mít pocit? Budeme překvapení, ale to je jenom krátkodobý prožitek. Když ale ukážeme ještě třetího muže, který před příchodem oněch dvou bombu pod stůl umístí, budeme po celou dobu napjatí. Vybuchne bomba? Najdou ji? Zneškodní ji? Celou dobu se o ty dva budeme zajímat a přemýšlet, co se asi stane. Z toho důvodu je mi milejší napětí než překvapení." No a teď si představte, že bombu pod stolem nahradí mrtvola v truhle a trvá to celých 80 minut! Hitchcock samotný Provaz nepříliš lichotivě označil za stylistické cvičení sebevědomého filmaře, kde nicméně porušil základní filmová pravidla. To je ale zbytečně přísné hodnocení, nepřerušované pohyby kamery vlastně zastupují divadelního diváka, který tak vstává ze sedadla a může se volně procházet mezi herci a soustředit se na jednotlivé detaily na scéně. A že je to velmi napínavý kus "filmového divadla". Jenom škoda, že závěr není o něco více vypjatý, jinak bych s plným hodnocením neváhal. ()

svik

Mno gooo hilmek zajisté to nebyl nejlepší situačni filmeček od Hitchcocka lepší byl například Okno do dvora to byl mazec.Ale ja sem se squele bavil - jedinečný příběh jako vždy-herecké oběvy parádní typ režijního podání naprosto osobity a prostředí squele napínavé. ()

Bubble74

Hitchcockův první barevný film - experiment bez viditelného střihu je i na poměry samotného mistra napětí obzvlášť rafinovaný. ()

Zeebonk

Tak to dopadá, když dvěma nadutým študákům svolným k experimentům nadělí osud drastický nepoměr psychopatismu. Zatímco jednomu šplouchá v žilách blažka studěnější než řiťák ledního medvěda, druhý se topí v potu a paranoie a dokonce v něm kvasí cosi jako, pche, výčitky. A aby toho nebylo málo, tak je tu bystrý profesor James Stewart, jehož intelekt převyšuje zbylé účastníky večírku o dobrá světelná léta a již od první minuty cítí ve vzduchu, že něco není v pořádku. Výborná konverzačka s důmyslně dávkovaným napětím, charismatickými figurkami a kamerou zručně vmanipulovanou do běhu na dlouhou trať a zároveň první barevný spektákl strejdy Hitche, no nemiluj to. ()

joehot

Skvěle zahrané, skvěle zrežírované (ač to složení z dlouhých záběrů tak, aby celý film působil jako z jednoho jediného, mi přijde pouze jako manýra, která z filmu dělá takřka divadelní představení - Hitchcock v nich kamerou nekouzlí tak, jako třeba Welles, svou mistrnou práci s montáží tady z logických důvodů nepředvádí). A proto je mnohem lepší to, co se na plátně děje, než jak to vypadá. Skvěle napsané a zahrané postavy táhnou film až k vynikajícímu finále, a přestože by scénář mohl být vybroušenější, za jeho cyničnost, černý humor a zábavnost se dá slabší střední pasáž prominout. ()

Padme_Anakin

Není mnoho snímků, po jejichž odkoukání bych vykonala tolik aktivit. Tedy nejprve jsem si přeházela již před lety poskládaný žebříček Hitchcockových filmů, Provaz patří zcela jednoznačně na špici. Tohle mrazivé drama mě zaujalo natolik, že jsem si dohledala a dočetla info o skutečných událostech případu Leopold a Loeb. Zřejmě jsem chtěla pochopit či soucítit, ovšem ani jedno se mi nepodařilo. Strhující výkon Jamese Stewarta mě přinutil rozšířit seznam filmů „chci vidět“ o další, ve kterých hrál. No a pana Hitchcocka si bez uzardění přidávám do oblíbených režisérů a půjdu mu po stopě. ()

liquido26

U Hitchcocka mě vždycky bavily okna. Podívejte se na to velký okno v pozadí a jakej je z něj krásnej výhled, kterej působí, jako by to byl namalovanej obraz :-) Nádhera :-) A stejně tak nádhernej byl Provaz sám o sobě. Zajímavě natočený (jakoby bez střihu), skvěle napsaný scénář, vtipný dialogy ("Something something") a především výborný James Stewart. ()

Cimr

Navzdory proslulosti trochu slabší Hitch. Ale na druhou stranu tady stvořil podle mě svého největšího psychopata, a sice Brandona Shawa, hraného Johnem Dallem. Šoupnout mrtvolu svého přítele, zabitého jen tak pro legraci, do truhly a nechat nad ním večeřet jeho nejlepšího kamaráda, přítelkyni, rodinu.. to by snad neudělal ani Norman Bates ani ten pošahanec z Cizinců ve vlaku. Je to mrazivé (a v době premiéry - před šedesáti lety - muselo být ještě víc), ale nemůžu se zbavit dojmu, že postavit celý příběh na téhle jediné zápletce bez žádných vedlejších odboček je na celovečerní film málo. ()

Krt.Ek

Tak geniálně snímaný a precizně natočený film jsem snad ještě neviděl, proto mu odpouštím i příběhovou plochost a hodnotím velmi dobrými čtyřmi hvězdičkami. 80% ()

NinonL

Tentokrát se film odehrává více méně celý v jedné místnosti. Na začátku v ní dojde k vraždě, poté se tam shromažďují hosté, které jeden z vrahů pozval na "oslavu". Diskutují spolu, hádají se, žárlí a všichni čekají na jistého Davida, který je snoubencem přítomné dívky, která se předtím rozešla se dvěma zúčastněnými. Dobrý film. ()