Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

Misterioso

Hitchocka si velmi vážím a jeho práci oceňuju (ostatně ono to snad ani jinak nejde), a tak jsem od tohoto snímku, který bývá označován jako jeden z jeho nejlepších filmů, očekával zřejmě příliš. Ne že by byl tento film slabý, vždyť na něm lze snadno nalézt mnoho kladů - výborný výkon J. Stewarta, krásná Grace Kelly či uvěřitelná postava Thelmy Ritter. Dále bych mohl pochválit kameru, skvělé (přirozené) dialogy a hlavně je film často (překvapivě) vtipný. Bohužel jsem ale nebyl správně "napnutý ", nebyl jsem si příliš vědom nějaké atmosféry, která pokud nějaká byla, tak mě rozhodně do filmu nevtáhla a navíc hudba (pro mě dost důležitá složka filmu) napětí bohužel také příliš nepřidala - z mého pohledu. Ale kvality tento film má, byť bych ho vzhledem k hodnocení hlavně na IMDb čekal výrazně lepší. Holt North by Northwest, Vertigo či Psycho se mi líbily o dost víc. ()

brasek

Volali ma Alfréd a mal som takého zvláštneho suseda, býval oproti a keď som ležal so zlomenou nohou, tak som ho sledoval cez okno do dvora a neskôr som o tom natočil film. ()

Muf911

Další komorní Hitchcockův film, který by klidně mohl být divadelní hrou, protože se celý odehrává v jednom bytě s výhledem do dvora. Musím ale přiznat, že například podobně komorní Dial M for Murder se mi líbil víc. Toto byl možná převratný snímek pro rok 1954, ale z dnešního pohledu pro mne zas tak úchvatný nebyl. A to říkám přes to, že dialogy zněly velice moderně. A ještě k dějové lince: V Okně do Dvora jsme se nakonec dostali k tomu, jestli ten chlápek odnaproti tu ženu zabil nebo ne, ale chybělo mi bližší vysvětlení, jak a co. Jak to bylo s těmi kufry, s pejskem, atd. ()

Bruce_cz

Alfred Hitchcock je, dle mého soudu, génius. Jeho horory jsou jednoduché a přesto děsivé a tak to má být. Jak moc si ho cením hlavně pro fakt, že v době, ve které je za dobrá horo považován ten, z nejvíce mrtvolami a nechutnostmi, je Hitchcock schopen pracovat "jen" se skvělým scénářem, kamerou a hudbou a jeho příběhy vlastně končí "dobře". No jednoduše, tohle je naprostá hororová špička! ()

matow

V jednoduchosti je krása,Hitchcock nám predložil majstrovký kúsok.Ano natočil výborné filmy(Vertigo,Psycho,Vtaci atd.)ale Okno do dvora je pre mňa na prvom mieste-atmosféra,dejová línia a v neposlednom rade úžasné dialogy hlavných hrdinov to vytvára z tohoto filmu nezabudnutelný zážitok. ()

Laci

Ešte som nevidel, aby v nejakom filme niekto objasňoval vraždu z okna svojho bytu. Na to, že sa prakticky celý film odohráva v jednom byte, dokonca v jednej miestnosti (alebo skôr je natáčaný z jednej miestnosti), je neskutočne napínavý. Scénar aj herci za 100 bodov. Kvalita sama o sebe. ()

FandaF

Nemám rád filmy, kde mladíky hrají 40-ti či 50-ti letí herci... Celkový dojem mi však velmi pozvedly nádherné herečky v rolích Lisy a slečny "sošné" jak nazvali v českém dabingu baletku v protějším okně. ()

RomanT

Bohužel neumím film hodnotit pohledem své doby. Věřím, že v roce 1954 to asi byla bomba, Z dnešního pohledu i některé filmy určené dětskému diváku nabízejí větší porci napětí. Nepřesvědčivý scénář, nepřesvědčivé herecké výkony. ()

Wynne

Je to skvělý film a jeden z těch lepších thrillerů, které jsem zatím viděla. Film pořádně rozparádil a napětí se valilo z oken, ale přišla jsem si po něm taková...nedodělaná. ()

HennessyVSOP

Perfektně budované napětí v sympatické komorní "detektivce". Grace Kellyová v tomhle filmu opravdu vynikla, ale ono v Okně do dvora funguje asi úplně všechno. Děj je skvěle postaven, takže jsem si až do úplného závěru nebyl jist tím jak to skončí, kamera temně Hitchcockovská (ta silueta ve tmě měla vážně něco do sebe). Oproti Disturbii, která v podstatě tenhle film vykradla se ale nejedná o film s aspirací na horror. Doporučuji opravdu každému, nudit se nebudete. ()

Trinculo

Film o pohledu. Pohled není jen o dívání se někam, vždycky ke každému pohledu toho patří spousta kolem. Co je mistrovské je statičnost tohoto filmu a ukázání síly analýzy, která z útržků a ze zprostředkovaných a viděných událostí sestaví to, co se stalo. A navíc všechno začne v podstatě jako taková hra. ()

Nerajohn

Kdysi jsem viděl úplný závěr a teď jsem konečně zhlédl dílko celé. Pořád se něco děje, poslední čtvrthodina je opravdu hodně napínavá, a tak jsem si ani nevšiml, že herec Raymond Burr představující vraha má ve filmu jen 37 let, a je to budoucí Perry Mason. ()

Desmi

Když jsem si v úvodních titulcích všiml jména Hitchcock, myslel jsem si, že půjde o něco drsnějšího. Jak se ovšem ukázalo "romantický thriller", jak je popsán film zde, je obecně platná definice toho co jsem viděl. A Ačkoliv tam nic infarktového není, film vás do sebe příjemně vtáhne. Další příklad dobře odvedené práce, dokonalého scénáře a nízkého rozpočtu. Alfrédovi se dílo opět poařilo..! =) ()

Jason13

Přiznávám, že jsem velký neznalec mistra Hitchcocka. Toto bylo moje teprve druhé setkání s ním (a první s Grace Kelly). Ale bylo to nadmíru zábavné setkání, které splnilo mé očekávání.. Velká porce napětí a výborní herci.. Pět hvězd nedám jen kvůli vlažné první půlhodince.. ()

LencaN

Hitchcock mě tady celý film tahal za nos a to díky jedné velmi nenápadné, leč důležité scéně, která mě dokonale zmátla. Líbilo se mi počáteční napětí, kdy se čeká, v kterém okně se objeví mrtvola nebo kdy náš hrdina se zasádrovanou nohou uvidí ze svého bytu v protějším domě podezřelou scénku. Líbilo se mi taky polemizování nad všemi možnostmi, jak se dala vražda provést nebo jak je to naopak úplná fraška a Jeff si to všechno jen namlouvá. Opravdu správná detektivka, která mě na svém úplném konci mile překvapila. A musím říct, že jsem snad neviděla krásnější ženu než byla Grace Kelly. Svým půvabem tomu všemu dodávala větší šmrnc a bylo také napínavé sledovat, jak se bude vyvíjet její vztah s Jeffem, když možná ani jeden nevěděl, co by mohli od společné budoucnosti očekávat. ()

zigy

Hitchcock není zase takový žabař, jak si po shlédnutí tohoto trapného dílka budete myslet...má na svém kontě daleko lepší filmy (např. Psycho). Tohle že má být mysteriózní napínák? Tak leda pro moji babičku....A když už to na konci začne vypadat na nějaké šokující odhalení, je z toho jen to nejjednodušší možné vysvětlení a zklamání. Scéna s příchodem sledovaného pána do bytu Jamese Stewarta měla být nepochybně ta, u které si divák bude hrůzou kousat nehty, ale já jsem se spíš koukal na hodinky.....Co taky čekat od filmu, jehož hlavní hrdinou je nesympatický voyeur, který celý den jen vejrá do oken protějšího domu? Hitchcock jako mistr napětí? Zde rozhodně neee...... ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011