Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

PlysovyMacko

Väčšina filmu je komorná konverzačka s veľmi pomalým tempom. Ku koncu to dostane grády, napätie sa da krájat. Žiadne twisty ako pri moderných thrilleroch tu nie sú. Len sledujeme s hlavným hrdinom čo sa deje oproti a spájame si dokopy indície. Páčilo sa mi ako bol najprv paranoidný len on a nikto mu neveril a potom aj jeho priatelia sa začali zúčastňovať na "vyšetrovaní". Keby mali záclony, žiaden dej by nebol. Grace to sluší, Jamesovi to sluší a oceňujem na akom malom priestore Hitchcock vystaval celý film, v jednej izbe a pohľad z okna. Na prve pozretie ma film neočaril, ale uviazol mi hlave, myslela som naňho týždne po pozretí a veľmi za mi zapáčil svojim minimalizmom. ()

JosefTomas

Čistý voyeurismus filmového ražení. Stejně jako se hlavní postava nemůže přestat dívat na barák od naproti, tak ani divák nemůže odtrhnout oči od mistrovské práce pana režiséra. Do toho filmu se nedá nezamilovat, protože v ukázkovém blockingu, přesných výkonech a naprosto chytře napsaných dialozích se Hitchcock vyžívá až v netypicky podmanivých detailech (využití světla a stínu pro pochopení, zda je postava vidět, či ne) a atmosféru podtrhující nápady(soundtrack mnohdy tvoří postava pianisty, který bydlí vedle v bytě). Okno do dvora i přes vyhrocené finále dokázalo zubu času odolat, neboť je i po letech precizní, krásně minimalistické a v celku i stylové. ()

Honzus

Ten film má naprosto všechno, co má dokonalý film mít, a ode všeho to správné množství. Je tam originální zápletka, napětí, moment překvapení, charismatický herec (J. Stewart), krásná herečka (G. Kelly) a v neposlední řadě osvěžující humor. Jeden z nejlepších Hitchcockových filmů. ()

Ygan

Nevím čím to je, možná Grace Kellyovou, která je i po šedesáti letech dost svůdná nebo takovou domáckou pohodovou atmosférou a perfektním Jamesem, ale tento film mám od Hitche zatím nejraději. Přijde mi, že do toho vyjímečně vložil kus srdce. Každopádně zábavný, nervydrásající majstrštyk. ()

Adam's

Čekal jsem něco trochu jinačího, takže jsem se první polovinu rozkoukával a dějovou linku vnímal tak napůl. O to víc jsem si ale užíval vše mimo ní a víc než Grace Kellyové fandil slečně Osamělé. Na posledních deset minut jsem ale přepnul zpět na hlavní program, abych nezmeškal očekávané finále. ()

megajalec

Hádanka: Prvú polovicu to je slabé, druhú dobré. Najviac tam hrajú herci, ktorí nie sú hlavný a naopak, hlavný hrdina len sedí a pozoruje. Priestor je minimálny, napriek tomu je skvelou kamerou dosiahnutý ten správny efekt. Nie je to ani romantika, ani thriller, ani krimi a predsa z každého niečo. Je to trochu naivné, napriek tomu sa to celkom príjemne pozerá. Nie je to ani za tri hviezdičky, ale ani za štyri. Čo to je? :) ()

bobin

Postupně se rozplétající sled událostí , vedoucích k překvapivému konci a následná čtyřoscarová nominace , stačí k charakteristice této Hitchcockovy prvotiny . Je to prostě napínavá klasika . ()

gotham

Vzhledem k fenomenálnímu tvůrci Alfredu Hitchcockovi a doslova legendární pověsti, jaké se těší Okno do dvora, mě tento film malinko zklamal, čekal jsem napínavější podívanou, ale i tak ho hodnotím velice kladně. Chyběla mi zde taková ta mrazivá atmosféra, kdy se člověk bojí a kolikrát vlastně ani neví čeho. No a také mi tu chybělo více dramatických scén, i když ta, kdy je Lisa načapána v cizím bytě cizím člověkem, je neskutečně napínavá. Jak je již zvykem u Hitche, chválit režii, hudbu a hlavní herecké výkony je nošením dříví do lesa, tudíž bych rád vyzvedl zejména kostýmy, protože Grace Kelly to neskutečně slušelo i díky nim. 80% ()

dokec

Velmi zajímavý film. Nicméně Vertigo se mi líbilo o dost víc díky šokující pointě. Tady v tomto filmu se jen potvrdila předtucha hlavní postavy a víceméně bylo už od začátku jasné, že je soused skutečně zločinec. Nicméně to je jen jediný poznatek ,jinak film srší vtipem, skvěle poskládanými dialogy a opravdu z nuly na sto stupňujícím se napětím. Hitchcock byl opravdu génius, silně pochybuji, že by někdo dokázal natočit na tak malém vyprávěcím prostoru cokoliv alespoň z poloviny tak dobré (napadá mě jen Schumacherova Telefonní budka). Určitě se patří vyzdvihnout herecké výkony miláčků tehdejší doby - Jamese Stewarta a Grace Kelly ...90% ()

Aywes

Dokonalá tvorba napětí od mistra Hitchcocka vyvolaná postupným gradováním příběhové linie.Pochybujete o teoriích hl.hrdiny nebo s nimi sžijete.Tak reálné dílo opravdu umí naučit jen Hitchcock.Vše vypadá tak naprosto skutečně, že začnete s podezřením koukat z okna, co zase sousedi dělají za randál.Paranoia propletená pravdou bez šance rozeznat.Jednu chvíli si myslíte, že podezřelí prostě vrah není a má osobní život.S postupným napětím jste si však jistí, že vrahem dotyčný přece jen je.Jakmile to zjistíte tím film nekončí.Naopak se ztrhne do ještě většího kruhu napětí a bojíte se mrknout, aby vám něco neušlo.Konečná obrana bezmocného hl.hrdiny proti vrahovi je naprosto skvěle promyšlená.Pomocí fotoaparátu a bez všech hloupých efektů dnešní doby dokázal vytvořit napěchovaný (ne jen) konec.To je přeci naprosto úžasné.Kam se poděla kinematografie dnes?Skvěle vytvořený děj kterému k dokonalosti podle mě chybí jen správně vybraná hudba.Možná by však trhala napětí přesto dávám 4*.Chápu kdo dá 5* tenhle film si to rozhodně zaslouží.A teď mě omluvte zaslechl jsem venku výkřik... ()

pepad3

Tento film můžu vidět klidně stokrát a nikdy se stejnak nebudu nudit. Pro mě snad vůbec nejlepší film od Alfreda Hitchcocka, srovnatelný s Psychem, Vertigem a dalšími mistrovými lahůdkami. To jak Hitchcock dokáže diváka napínat a držet ho neustále ve střehu a to jak dokáže diváka naprosto ponořit do děje, je neuvěřitelné. Zápletka se může zdát na první pohled docela triviální, ale to jak ji Hitchcock dokáže odvyprávět ji staví na naprosto jinou ůroveň - což by moc filmařů takto nedokázalo (možná že žádný). O několik levelů výš film posouvá také výborná kamera, hlavně např. záběry z pohledu hl. hrdiny, kdy kamera doslova supluje dalekohled a my dostáváme opravdu pocit, že někoho sami šmírujeme. Živý důkaz toho, že aby jsme byli napnutí jako struna a měli u sledování strach, tak není potřeba žádná krev, takřka žádná akce, nebo děsivá přestřelka. Stačí jen okno, zdánlivě obyčejný dvůr a teleobjektiv. Mistře, díky. ()

lulu37

Šialene napínavá posledná pol hodina. Už chápem prečo všetci zbožňovali Grace Kelly. Stelesnená elegancia. Toto so mnou už dávno žiaden film nespravil. Teším sa ako si pozriem ďalšie Hitchcockove filmy :) ()

nikkittka

Jedna kulisa,pár herců,strohá zápletka.A dokonale rozehraná hra,na kterou je radost pohledět.Jestli někde hledat nejhmatatelnější důkaz Alfredovy geniality,pak jednoznačně v Oknu do dvora. ()

Palisander

Príjemná konverzačná komédia s prekrásnou Grace Kelly. A ruku na srdce: keby ju niekto škrtil, neskúsili by ste naňho aspoň zakričať? Tomu fotografovi by som na jej mieste za tú zbabelosť otrieskal ten teleobjektív o hlavu. Hoci iba obrazne ;-). ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011