Okno do dvora

• Česko Okno do dvora (viac)

Fotograf Jeff je po úraze so zlomenou nohou dočasne pripútaný na invalidný vozík. Dlhú chvíľu si kráti pozorovaním susedských bytov cez okno, ktoré vedie do dvora. Ako pozorovateľ sa dozvedá množstvo skrytých detailov zo života svojich susedov, až nadobudne presvedčenie, že sa stal svedkom vraždy. Takto sa začína zložité pátranie a dokazovanie vraždy... Rafinovaná kriminálna zápletka je jednou z najlepších v brilantnej tvorbe Alfreda Hitchcocka. (STV)

Tamdydam

Zatím jsem neviděl žádný Hitchcockův film, který by mi nepřišel ( alespoň místy ) nechtěně vtipný a naprosto nevěrohodný. Což nemusí být nutně negativní dojem. Například ve Vertigu to fugovalo dobře. Bohužel Rear Window nenabízí kromě té nechtěné vtipnosti a nevěrohodnosti mnoho pozitivního navíc. Jen fádnost, nudu, absencí napětí a k dobru kvalitu staré školy, která vyzařuje i z takové blbosti, jako je toto. PS: pro představu jedna vážne míněná suchá anedkdota z filmu za všechny: Padouch vraždí milenku za otevřeným oknem dvacet metrů od otevřeného okna jejího milence, který ji spolu s další ženou z tohoto okna sluduje. A milenec šeptá: "Co budeme dělat?" ()

kucny

Krásne spravený film, ktorý len dokazuje že Hitchcock dokonale rozumel svojmu remeslu. Bolo úžasné sledovať herecké výkony hlavných predstaviteľov, ale aj životy ľudí v oknách. Či už bláznivú baletku, novomanželský pár, pani so psom, ale aj hlavného podozrivého. Tak blízko voyerizmu som snáď ešte nikdy nebol a tak ako hlavným hrdinom napadla otázka či konajú eticky, tak aj mne napadlo či je etické pozerať film, ktorý "sa pozerá" cez okno do dvora. ()

singone

Normálně bych tomu dal asi 4*, ale film je točený vlastně jen z toho bytu a je to prostě originální ve skoro každém směru a je to Hitchcock. A herci taky super. ()

WScully

Manifest toho nejlepšího, co může film nabídnout. Od prvních záběrů je jasné, co bude ústředím hlavního hrdiny, odkud se celý děj bude odvíjet. Herecký minimalismus je na nutně roztomilém malém prostoru filmu dotažen naprosto perfekcionalisticky do nejmenších detailů, což je velká zásluha nejen vynikajících hereckých výkonů a scénáře, nýbrž také režie, která z herců nespustí oči a neustále je kontroluje, zda je všechno s jejich herectvím v pořádku. Ale netřeba kontroly, všichni víme, kdo obsadil hlavní role... Musím upozornit na hudbu. Ta může působit nenápadně v celém průběhu děje, opravdoví fanoušci atmosféricky budovaných scén ji však velice intenzivně reflektují, vědí, jaký má účel. Naprostá špička. 100% ()

dj_kure

Když přihlédnu k tomu stáří filmu a odpustím si srovnávání s "moderní" Disturbií dávám 75%. Škoda, že už se nedovím jak by to dopadlo kdybych viděl Okno do dvora jako první. I tak velmi povedené a v dnešní době bez problému koukatelné. Zábavné, napínavé a hlavně KRIMI !!! :)))) ()

qvark

Asi to bude vypadat, že objevuji Ameriku, ale žádný předešlý Hitchcockův snímek u mě nevzbudil takový zájem o jeho další perly....komorní drama jednoho bytu s oknem vedoucím do živého dvora domovního bloku..takhle jednoduše by se dal komentář zaplácnout...jenže ten dvůr tvoří úchvatnou scenerii ( poklona všem kulisákům ), jejímž sledováním můžete utloukat nudu do té doby, než si všimnete podezřelého dění v jednom z protějších oken.....jen mi tak přišlo jako velká škoda to, že pražské vnitrobloky nabízí povětšinou pohled na mrtvolně zarostlé zahrady, které jsou užívány snad jen kočkami a které by dokázaly Jamese Stewarta svou nudou zabít dřív, než by jej vůbec něco zaujalo.... Jeffova posedlost je sice pochopitelná, ale v počátku dáte víceméně zapravdu jeho žensky moudré posluhovačce a poté si spíše ťukáte na čelo, že nezatáhne závěsy a nevěnuje se své šarmantní přítelkyni ( zde nutno přiznat, že příchodem Grace Kelly na scénu mi spadla zanícená čelist )...Jeff vás však společně s jeho ženami brzy vtáhne do rodících se událostí, u nichž je dobré vlastnit kvalitní fotografickou techniku včetně externího blesku.... ()

Godhaj

,,When General Motors has to go to the bathroom ten times a day, a whole country is ready to let go." Tento film je skutečná lahůdka. Jedno okno umístěné směrem do dvora a Hitchcock z něj udělá naprosto výjimečný film. Kamera, herci, scénář, to vše je vynikající jak to bývá u Hitchcockových filmů zvykem. Co ale tento film dělá tak zvláštním je spojení mezi divákem a hlavní postavou fotografa. Oba se dívají a rádi se dívají i na to, co by mělo zůstat jen v soukromí. Okno do dvora je tak možné vnímat i jako zamyšlení nad filmem jako médiem. ()

celticek

No, nevím. 3 hvězdy, které normálně dávám průměrným filmům by tomuto asi neslušely. Ikdyž - hudba je opravdu velice mdlá, a ač nerad, musím přiznat, že ke konci jsem se nudil. Spíš jsem z filmu zklamaný, čekal jsem víc, ale na druhou stranu, poctivost a genialita Hitchcocka je cítit z každého záběru. Prostě mě jenom Vertigo a Psycho chytlo víc. Grace Kelly is a goddess! ()

J.e.r.e.c

Naprostá klasika od mistra napětí a podvratného humoru. S božskou Grace Kelly navrch. Perfektní řemeslo, které funguje i po x-tém zhlédnutí. 80 % ()

GudMen

Podezírám Hitchcocka, že ten vrtulník na začátku tam dal jen proto, aby ten pád z okna na konci nepůsobil tak nepatřičně, a ten pád z okna na konci tam dal jen proto, aby ta bitka předtím… NIKDY NA NI NEZAPOMENU! ()

Gromit

Okno do dvora je film, jaký může natočit pouze génius! Přestože se celý jeho děj odehrává pouze v jedné místnosti, napětí je přítomno prakticky od začátku, aby pak vše vyvrcholilo v nervydrásajícím finále. Za pečlivě budovanou a brilantně gradovanou detektivní zápletkou se navíc skrývá dokonale sžíravá satira. Jako by nám Hitch škodolibě říkal: "Líbí se vám můj film? Je vám hlavní hrdina sympatický? Pak jste tak trochu voyaeři!" Docela by mě zajímalo, co se asi Jimmymu Stewartovi, který je zde jako vždy báječný, honilo při natáčení hlavou... Okno do dvora je ale každopádně film, jenž by měl znát každý správný cinefil! ()

1mArc0

Pri filmoch Alfred Hitchicoka udivuje, že ako dokázal skvele vytvoriť pre diváka napätia, bez použitia hektolitrov krvi.. hlavný predstaviteľ paralizovaný a blok v ktorom žije, je to jediné čo môže vidieť a stále je to napätia. Grace Kelly vniesla malé kúzlo svojím šarmom. Pri tomto filme, človek zistí, že Alfred dokázal z obyčajného spraviť neobyčajné - inými slovami, výborný thriller. Vrel odporúčam. /90 %/ ()

hazdrova

Strašne milé, ale predsalen to mohlo byť trošku viac napínavé. Mysteriózny a thriller by to dnes už nenazval nikto, iná doba. Zase to vtedy brutálne byť nemohlo. 3,2* ()

asi_takovej_

asi_takovej_pocit, jako zlomit si hnatu a bejt skrytej šmírák. Kazdej to zname, ze jo. Vsichni chcem videt sousedovi do talire a usinat s blazenym pocitem, že jeho knedlíky, který sežral s gulasem byli mensi nez ty, co jsem mel ja. Kdyby na svete nicmene existovala spravedlnost, tak ten arabskej albín na konci naseho pana smiraka sejme, jelikoz co je komu do toho, co sakra zakopavam pod ruzema! ()

Voyer

První Smyčkopták, který se mi líbil. Vlastně první po dlouhé době, kterého jsem zvládl dokoukat. Zápletka jednoduchá, ale ne přespříliš triviální. Dobový, ale ne zastaralý. Komorní, ale ne ošklivý. Minimálně jedna * jde na vrub Grace Kelly. ()

dawydx

Můj druhý nejoblíbenější Hitchcock. Dostalo mě víceméně vše, od hereckých výkonů, skvěle promyšleného příběh a scénáře. Nejvíce mě ale zaujalo zachycení atmosféry "dvora". Po několika minutách podlehnete iluzi, že se skutečně koukáte z okna společně s hlavním hrdinou. Pro mě to tedy není ani moc napínavý thriller, ale ukázkové zachycení atmosféry jednoho místa. Skutečně cítíte to horko, to místo, všechny obyvatele toho jednoho bloku. To vše se vám dostane pod kůži a jakmile film skončí, nebudete mít chuť svět, který vám byl představen, jentak opustit. Ke všem těmto kladům si ještě přičtěte skvělé dialogy mezi Stewartem a Kellyovou a dostanete jeden z nejlepších a nejatmosféričtějších filmů. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011