Marion Craneová, sekretárka z Phoenixu, chce zmeniť svoj život. Jej najväčšou túžbou je zanechať stereotypnú prácu a začať nanovo s milencom Samom Loomisom. To však nie je jednoduché, pretože Sam má finančné záväzky voči bývalej manželke. Marion preto spreneverí značnú finančnú čiastku z realitnej kancelárie, v ktorej pracuje, a vydá sa za Samom do Kalifornie. Na úteku po dlhej jazde nájde útočisko pred búrkou v opustenom moteli, ktorý vlastnia matka a syn Batesovci. Po Marion pátra nielen polícia, ale aj jej sestra a súkromný detektív Milton Arbogast. Spolu odhaľujú hrozivé okolnosti Marioninho zmiznutia aj smrteľné tajomstvá, ktoré skrýva starý ponurý dom a opustený motel vedený duševne narušeným Normanom Batesom. (oficiálny text distribútora)

LOVIT

po velmi nudnych a tahlych ptacich(kdy uz se neco zacne dit) mel tenhle film zpocatku solidni zapletku a celkem pekne se stupnovalo napeti, ale pri ubytovani v motelu se to vse rozplynulo jako para nad hrncem...mistr menistr nuda, nebudu tu psat ze me to sice nebavilo, ale protoze mistr tak tomu dam vyssi hodnoceni ()

hotsanny

Videl som tento film v tme kina. Po skonceni kina som sa vracal peso domov, potme a cez prazdnu tmavu stvrt mesta. Dodnes si pamatam svoje pocity. Myslim, ze tento film sa neda pozerat pri pive v obyvacke z DVD a pri svetle. Kto chce dokonale zazit pocity, ktore PSYCHO ma vyvolat, mal by ist na to do odlahleho kina a vracat sa domov sam potme pomedzi tmave ponure domy. Sam za seba musim povedat, ze som nevidel horor, ktory by tak dokazal ovplyvnit moju mysel po jeho dopozerani. (prvykrat som ho videl pred 21 rokmi) ()

petch

Alfred Hitchcock vysílá na jiné frekvenci než kterou já přijímám. Žádný z jeho filmů mi nepřijde ničím výjimečným v dnešní době, možná jen tím, že byl v něčem první, ale to je málo. Je mi to líto, že se od ostatních odlišuji. Ale u mě nadčasovost jeho díla chybí. ()

Figuto

Nebylo to tak špatné, jak jsem se obával. K docenění 50 let starého snímku je potřeba oprostit se od již viděných variant, kterých se od té doby natočilo mraky. A to je těžké. Proto takovýto film hodnotím z mého dnešního pohledu, na filmový přínos a status se neohlížeje. A je úctyhodné, že i v takto letitém snímku je něco, co zaujme. 5/10 ()

matilda33

Dokonalé. Vynikajúci filmový zážitok s krásne mrazivým pocitom v tele. Úžasná hudba, skvelý herci, výborná réžia. A okrem toho som si uvedomila, že by som milého Normana pokojne pozvala k sebe domov na šálku čaju. Veď mal tak krásne oči. ()

o.d.y.

kopie: Mladá žena zpronevěří svému zaměstnavateli velkou sumu peněz a prchá za svým milencem vstříc novému životu. Na útěku se zastaví v jednom osamělém motelu... Dnes už legendární Hitchcockovo PSYCHO patří zcela právem mezi klenoty světové kinematografie. Zajímavostí je, že slavná scéna ve sprše je jednou z nejvíce analyzovaných pasáží v dějinách filmu, a ač trvá jen pětačtyřicet sekund, vyžádala si celý týden natáčení a téměř osmdesát různých dekorací. ()

myst3ry

Vím, že budu vypadat jako barbar, když dám tři hvězdičky této mnohými uctívné modle. Psycho mi příjde prostě o ničem. U tohodle se opravdu lidé báli? Zdá se mi to celé směšné. Příběh je na dnešní poměry velmi slabý a závěr taky nic moc. Čekal jsem teda větší psycho. Asi jsem "zkažený" dnešními filmy, které jsou prostě už někde jinde. Na druhou stranu musím uznat, že Hitchcock je pan režisér, protože to co dokázal před padesáti lety, nedokáže mnoho režisérů ani dnes. ()

Trepak

Norman Bates je pre mňa ten najobľúbenejší člen klubu "Iných", pred ktorým je aj Hannibal Lecter len nudný táraj s nechutným jedálničkom. ()

kuko07

Po tých rôznorodých komentároch čo som čítal som nevedel čo mám očakávať, ale mňa psycho určite nesklamalo, samozrejne zub času sa na ňom podpísal, ale jediné čo mi možno trochu vadilo bol dosť zdĺhavý dej. Dávam 80%. ()

Yelush

PSYCHO som bohužiaľ videl iba nedávno a tak som bol naozaj prekvapený, čo so mnou tento 50 rokov starý film urobil. Boli tam samozrejme veci, ktoré dnes už vyzerajú smiešne, ale aj tak celkový dojem z práce majstra klasika hlboko prevyšoval negatíva. Dokonalá PSYCHO atmosféra s vynikajúcim Perkinsom s ešte lepším rozuzlením je naozaj klasikou a vzhľadom na to, že tento človek formoval tvár žánru aj týmto filmom, nedá sa hodnotiť inak ako... PSYCHO... ()

P/\/EL

je to samozřejmě překonané, přesto i dnes může člověk pociťovat, zejména ke konci slušné napětí, Psycho prostě stojí začátku napínavějších, nervy drásajících thrillerů až horrorů, je třeba si uvědomit, že v té době, nebyly horrové obrázky tak časté, jistě, kdo byl ve válce, kdo pracoval u policie apod. viděl horší věci, ale většina lidí stěží....ono to nejde, černobílá kamera je skvělá, film na mě lacině nepůsobil, Hitchcockovi obligátní zadní projekce během jízdy autem s rozpočtem nesouvisejí (prostě asi rád pracoval v ateliérech, kde si moh všechno podle sebe nasvítit), no, ono to je dicky tmavší, ale nasnímané dobře, takže to celkem sedí....pro Hitchcocka je rovněž typická jeho výstavba filmu, podstatné se stane obvykle jaksi uprostřed, ikdyž dobře, tady jde o tu známou scénu, ale film se dělí na 2 různé půlky, já nevim, vemte si třeba Vertigo, to samé......jinak taxidermie Hitchcocka fascinovala již dříve - Muž, který věděl příliš mnoho, viz. lehce bizarní scénka z Londýna.......no, mat...u tedy nab....amoval poněkud....ale....tak...(napínavější a srovnateln áje třeba scéna po rozbourání zdi v tom filmu od Daria Argenta z půlky 70. let...kterej se teda nepochybně těžce inspiroval Hitchem..)..cesta do domu, typické Hitchcockovské prolétávání scénou, dneska na to máme naprogramovatelná robotická zařízení pro dokonale čistý pohyb, tehdy to bylo dosti pracné, inu, je to samozřejmě sekané, poněkud kostrbaté, ale stále působivé, takovéhle věci napínají vždycky nejvíce........2. útok je děsivější než první.................no, ten dům (ten jediný působí uměleji...) - ale tak, ono je to takové hodně americké, haunted house, hehe, jsem nedávno načal to American Horror story, 1. díl, dům, děcka, no, já jsem to musel po chvíli vypnout normálně, tak nejbližší strach - to je být doma sám, někde, kde to je větší, neřikám, že to mě trápí, ale...to asi odbočuju........PSycho je rozhodně přelomové v zobrazení onoho aktu a ten úklid, Žižek to zajmavě rozebírá v tom svym Pervert guide to the cinema, ale tak psychiatři, vyšetřovatelé by to asi lépe všechno okomentovali....inu dneska by takto stopy zahladit nestačilo, Dexter ví své, kapička tu a tam, něco co není vidět, jinak AMerika je pro zločiny tohoto typu jako stvořená, jak je velká, jak všechno není osídlené, tam se masovým vrahům - Bělochům :), daří dobře, ikdyž se to děje i jinde, v Evropě taky, ale.....film je i přes tu nízkorozpočtovost vizuálně perfektně zvládnutý, jeden z nej Hitchcockových vizuálů, po Vertigu asi....černobílost dokonale sedí, kamera, střih, hudba, všechno perfektní a funguje stále až na pár nedostatků - danejch technickejma možnostma doby...je to supr....jinak se přiznám, že jsem nejdříve viděl ten novodobej remake (a neni tak špatnej jak se řiká), pak slyšel, čet řadu věcí a viděl řadu ukázek, pak teprv celý film......a byl jsem příjemně překvapen, je tam toho víc zajímavého a působivého..........její útěk autem, jak je celá napjatá, ale u Batese se kupodivu sklidní, ikdyž je evidentně velmi divný a divností přibívá geometrickou řadou, ale na to všechno nemá jaksi energii, aby se ještě tím znepokojovala....pak přichází šok....příběh je výbornej...ale ty prachy nakonec...no, né, ty už budou asi rozmočené..........scéna, jak potápí auto....výborná, supr střih.....úvodní titulky - taky Hitchcock má nejlepší grafiku, co film, to nějaká vychytávka, kdo se zajmá i o grafickej dizajn, motion design, musí ocenit.....................dobře, ten úplný konec, nevím.., vysvětlování...já nevím, nevím, co na to psychiatři.....pak..nevidíme ho přímo mluvit....asi to je tak lepší.......................PS: jako taky jsem měl obavy, že to bude nuda, scéna ze sprchy neni až tak světoborná (je zprofanovaná a není tam moc krve, to je fakt, necákala všude a já myslím, že by určitě měla, Hitch to měl víc konzultovat, viz. ty oči, ale beztak se snaha o něco takového cení, ikdyž já vim, legrace to není, člověk to vnímá tedy pořád dost jako film, není dnes již dostatečně něčím takovým šokován...jde přece o děsivý šok, zoufalství a děsivá bolest, přerušení života ve chvíli, kdy chtěla začít nový život, lepší než dřív.....inu krutá ironie osudu.....to nejlepší na celém filmu - předloze teda, nesouhlasim s odmítavejma názorama a kecama o slusherech, to jsou většinou kraviny, kde běhá cosi nadpřirozeného, tady máme něco mnohem horšího, něco, co možná né v tak bizarní podobě, ale co se jaksi děje všude možně, u nás, třeba teď, musíte si občas přečíst Blesk, Aha, maniak k někomu příde a je mu jedno, kdo to je....už řádí, bodá......to je děsivé, může to potkat i vás a né v odlehlém motelu někde....jinak píšu svoje pocity, na stručnost peču, nesbírám bodíky - co bych si za ně taky koupil, leda nějak vydělávat na reklamě, ale to tu nejde, možná, že jsou za to nějaké benefity, nesleduju to, ale sakra, lidičky, co Psycho strhávaj tim trapnym otřepanym způsobem, maj v oblíbenejch stejně všichni uplně to samý a to jsou všechno filmy žánrově - fantasy, sci-fi, sci-fi akce, pak dojáčkový dráma...inu..........nj, co to je za filmové fandy, kteří nedokážou docenit Hitchockovi hravost, inovace, smysl pro detajl, to, že se obklopoval dobrými herci a nadanými kreativními lidmi.......nj, je to staré, srovnáví s trabantem je asi to nejde--ilnější, co sem čet, když už tak....tak bych srovnával třeba novej mercedes z roku 2011 třeba s nějakym starym mercedesem z roku 1960, ten starej, pokud je udržovanej (tim myslim, pokud máte psycho odkoukáno v dobré čisté kvalitě), tak je pořád supr auto, sice je, kde co zastaralé, ale..............jinak jsem vlastně viděl snad i část tý 3ky, nj, vlastně, viděl, moc brutální, nj, to je taky smutné, žít celý život ze slávy z jednoho filmu a pak....navíc...no, pak ještě ta americká fascinace vrahama...divní lidi - Amíci... () (menej) (viac)

jacqlina

Kultovní, legendární, ano jistě, dalo by se najít mnoho dalších výrazů. Především však Psycho dostává svému názvu, psycho od začátku do konce. Viděla jsem nejdříve na DVD poté jsem si na něj dokonce zašla do starého kina a nemá chybu. Kam se na něj hrabou všechny moderní horory s hektolitry krve a nesmyslnými zabijáky. Samotnou mne překvapilo, že film z šedesátých let mě dostal víc, než kterýkoliv jiný. Stísněná atmosféra, jednoduchý příběh.. - doporučuju dívat se ve dvou a nezavírat dveře od koupelny. ()

Soar

Od Psycha som očakával veľa keď som pozeral hodnotenia a v celku som sa tešil na jeho zhliadnutie, ale musím priznať, že som bol sklamaný. Neviem či to bolo dabingom alebo čím, ja som sa proste nudil. Nehovorím, že to je zle natočené to vôbec nie, ale jedna jediná zapamätovateľná scéna (sprcha) je na takúto klasiku pre mňa dosť málo. Osud postáv ma vôbec nezaujímal a SPOILER tak nejak som tušil že Norman sa prezlieka za svoju matku a vraždí on KONIEC SPOILERU. Čo ale oceňujem je hudba a čiernobiele prevedenie, ale to je asi tak všetko. ()

bratr_jezek

"Nejlepším přítelem chlapce je jeho matka," pronese sympatický mladík v motele kousek od dálnice, kam se od nebezpečné pozornosti ukryla křehká Marion s ukradenými penězi. Následuje scéna ve sprše, mnohokrát parodovaná i oslavovaná. Přesně tento efektivní konec hlavní hrdinky zaujal režiséra v knižní předloze. Norman Bates pak byl dotažen k dokonalosti představitelem Anthony Perkinsem. Později byly natočeny další díly, které bohužel nedosáhly na originál, ale pořád byly lepší než remake! ()

Kinnlai

Spoiler- koment: Vynikající Hitchcockovo dílo, jehož doménou je dech beroucí atmosféra, kterou dokresluje skvělá Herrmannova hudba. :) Jen lituji, že jsem tento film viděl až po tolika zhlédnutých filmech o dvojjedinosti osobnosti, takto se mi podařilo vyvrcholení poměrně odhadnout. Vidět tento film v roce 1960, tak bych byl absolutně uchvácen. I přesto je to však geniální, nezapomenutelný zážitek. :) ()

eexDon

Für mich - 85%, - /jakožto horor poněkud vyprchalé, hl. ženská představitelka Janet/, + /Perkins jako Bates, ztvárnění Normana jako matka - syn v 1, hudba, černobílé/, hodnocení - ne tak emočně výrazné jako Vertigo, ne tak příjemné jak Rear Window, přesto lepší než The Birds, díky roku vzniku trochu vyprchalé, drobné zklamání, AA- 3,5/5 ()

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

17.09.2012

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (viac)