Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

P/\/EL

zážitek, 50. léta a ty auta miluju, skvělá hudba, chytrá kultivovaná zábava....dneska už přecijen méně napínavý, ale to vůbec nevadí, vizuálně bravurní....střih....Hitchcock byl velkej inovátor a vizionář......bavilo mě to daleko víc než Vertigo a Psycho...jinak..Vertigo je asi revolučnější, ale jinak...mám ještě od Hitchocka dost rád Ptáky....nejlepší je na tom určitě Eva, jinak Grant hraje takovýho - později daleko častějšího film. hrdinu, který sice úplně nezkušeného, kterému ale štěstí přeje, trošku předzvěst pozdějších akčních filmů - práškovací letadlo, cisterna, exploze, na rozdíl od moderních akčňákůů - se sice ani moc nesnaží utíkat, ale ohlíží se (přirozeněji), jo, Hitchock byl asi první, co... (byl to velký inovátor)....a ještě v barvě...nepočítám válečný filmy (ikdyž jasně, akční byla už Velká vlaková loupež a řada gangsterek z 30. let), ale.......je to prostě paráda..............architektura, auto, móda.....výborná dobová sonda...__________jo, Douglas *****, jojo, Hitchcock nebyl mistr horroru, ikdyž pár infarktů na promítání Psycha, myslim, že i bylo...ale jako byl to prostě velkej mistr ! ()

JohnJa

Díky cestě hlavního hrdiny v přesvědčivém a sympatickém podání Caryho Granta snímek mění často prostředí, v němž se odehrává, což je divácky lákavé. Hlášky i situační humor vůbec nenasvědčuje tomu, že film je starý už více než 50 let. Kdo by také neslyšel o scéně s letadlem... A závěr odehrávající se na Mount Rushmore? Určitě jeden z nejlepších Hitchcockových filmů... ()

petrasninja

Klasika, napětí by se dalo krájet, neuvěřitelné temno a tak dále a tak dále. No nevím. Filmu se rozhodně nedá upřít celkem zajímavý nápad, ale že by to mělo tak úžasný spád a bylo tam tolik, precizně vystavěných, napínavých momentů, bych neřekl. Film je to určitě dobrý, zejména na tu dobu, ale například s takovým Vertigem se podle mě nemůže, co se napětí a atmosféry týká, srovnávat. ()

Corek

I přesto, že dnešní divák dopředu ví co ho čeká, tak to napětí se dá krájet. Hitchcock ví jak použít hudbu a scény mistrně napíná k prasknutí. ()

Hippi

Kam se hrabou dnešní filmy? Filmařská dokonalost, napětí v každém okamžiku, okouzlující ústřední pár. A jde to i bez velkých efektů. ()

jayex

Pro mě jedna z největších klasik. Skvělý Cary Grant, získá si snad úplně každého svým vtipem. Nezapomenutelná honička s letadlem, výborná scéna s dražbou, pro mě asi nejlepší Hitchcockovo dílo, napínavé a zábavné od začátku do konce. ()

Infurius

Začalo to absolútne geniálne a moc ma to zaujalo. Tak perfektne prepracovaný film mohol vážne natočiť v tom čase len Hitchi. Do konca filmu ma to vôbec nenudilo ale na konci sa mi to zdalo už moc naťahované a kus nudné, keby to všetko držal v tom napätí ako na začiatku filmu, lebo ta zámena mien bol tak originálny nápad a hlavne aj ta atmosféra keď ho hladali v tom vlaku a veľa dobrých scén tam bolo , čo si zapamatám dosť dlho. 4* za to že to moc roztiahli. ()

Orbeek

Filmová dokonalost sama. Hitchcock a Herrmann jsou geniální tvůrčí tandem. Na potřetí a opět do křesla přikovaný, ironií sršícího Granta a svůdností EM Saint nadšený a na triky té doby zírající. ()

Dodge-I

Konecne jsem si mohl v klidu tohle dilo vychutnat a jsem z toho ještě ted lehce "vedle" - dekuji za obraz i dialogy, strih i detaily - fakt mi to cele sedlo a ještě ted mam před očima ty paradni souboje i forky - slovni i fyzicke - jak uzasny predobraz pro Jamese Bonda :-) ()

lenoch

Mám pocit, že kult Hitchcocka je maličko přehnaný. Ptáci mi připadali legrační, Vertigo a Okno do dvora nudilo. Snad jenom Psycho a pak zhruba polovina tohoto filmu jsou povedené. Ta druhá je taková soap opera. 3,5. ()

d-nao

Myslím si, že tri hviezdy by boli príliš málo. Áno, dnes sa točí množstvo podobných, možno aj lepších filmov s témou špiónov, dvojitých špiónov, CIA, FBI, NSA a všetkých možných trojpísmenkových agentúr, ale keď vezmeme v úvahu hlavne rok vzniku, tak je toto skutočný klenot. ()

vampvegetar

i keď sa nájdu chybné maličkosti vyplývajúce z doby natočenia, film "ide". A ide o "Hitchhockovsky" podanú podobu studenej vojny a z nej rezultujúcu kontrašpionáž (síce nie presnú internacionálnu, satirickú ako u napr. ďalšieho velikána Kubricka a jeho Dr.Divnolásky), skôr tu ide o zameranie do intra človeka ocitnuvšieho sa v bezprecedentnej situácii a machinácie vtedajších tajných služieb (bez mobilov a vyspelej techniky). Do toho typické Hitchhockove postavy odnikiaľ, z ktorých sa postupne a hlavne v závere stanú kľúčové figúrky na šachovnici, niekoľko "amerikovanizovaných" kulís ako kamenní prezidenti, tajné služby, pár scén na pokraji smrti ( opitá jazda, lezenie po uvedených vytesaných prezidentoch, stopovanie autobusu na odľahlej diaľnici - táto scéna sa mi zdala trochu nelogická s následným efektným, no nepochopeným nezvládnutím riadenia lietadla, no vznikla scéna pre oči divákov á la Hitchhockove finty ohromovania ). Do toho zaujímavé uvedené hlavné postavy preskakujúce po stranách "zlých a dobrých" ako režisér naordinuje a odkiaľ fúka vietor. A to robí film unikátne zamotaným, i keď každý ma svoje dôvody a podľa nich "skáče". Je to ale funkčne príjemné a je z toho taký neokrôchaný Bond "z normálneho človeka" aj s napätím pre oči diváka. 4,5 prikláňam sa k 5. ()

karelondatra

Nevím, jestli jsem na to už starý, ale nijak mě to neoslovilo. Ano, romantika let, kdy se film točil, ta tam na pozadí byla. Ale atmosféra nula. Žádné dobrodružství ani napětí jsem necítil, na to film působil celou dobu příliš uměle a naivně, a nejvíc snad samotný Cary Grant v hlavní roli. Ten mi tady obvykle přišel jako by svou roli parodoval. ()

pallok

Neviem prečo som filmu nedal max, chýbalo mi v ňom niečo, čo by vykompenzovalo stopáž. Keďže som bol odchovaný Vtákmi ale najmä Neprekonateľným PSYCHOM, tak to nebudem pitvať, aj tak by to nikto nikdy nebral vážne. Prajem Hitch.ovi "ťažké psychosníky," nech je jeho filmársky BOH k nemu milostivý, a chcem sa mu poďakovat za Všetko, čo pre nás urobil. Fredy drž sa! ()

Aceboris

Po Psychu ďalší môj obľúbený film od majstra Hitchcocka. Zapliest sa tak nešťastne do niečoho zas nemusí byť až také zložité , tak ako sa to podarilo Carymu Grantovi, darmo vysvetľuje a pokúša sa , čím ďalej ide tým je to horšie. Hitchcockova mánia na blondínky opäť dala možnosť Eve Márii Saint , ktorá s Grantom robia dokonalú dvojicu . Staré obdobie filmu kde ešte nie je žiadna elektronika v dnešnej dobe nepredstaviteľné je úžasná a normálne Vás láka si ju vyskúšať . Dejovo , hudobne aj scenarovo, lahôdka pre fanúšikov thrillerov. Za mňa super 8/10 ()

Nag0

Pri filmoch z obdobia detstva môjho otca, by dnešný človek mohol trošku prižmúriť oko. Ako sa Hitchcockove dielo rozbieha vychytenými úvodnými titulkami, ktoré určite boli na vrchole potravinového reťazca svojej doby, človek može aj nadobudnúť pocit, že tento krát sa žmúriť nebude. Ako scény pribúdajú a príbeh sa zamotáva, tento pocit sa dokonca môže stupňovať. Potom ale nastáva tá oná scéna, pri ktorej človek prevráti oči a drží smiech. Nebola jedna, bolo ich zopár, tu ale moja najväčšia kritika končí. Iste, je to celé také trošku naivné či strojené, ale nájde sa hneď niekoľko prekvapivo zábavných či dokonca vypätých scén. Herci sú sympatickí, zápletka bez väčších zádrhelov a keď sa k tomu pridá scéna sebavedomého zvádzania vo vlaku, moje neprižmúrené oko je vcelku spokojné. ()

Foltest

Na sever Severozápadní linkou je snímkem, který mě bohužel příliš nezaujal. O hvězdu navíc jsem dal především díky jeho stáří, protože uznávám, že za 60 let se kinematografické prostředky i divácké chutě prostě proměnit musejí; přesto ale znám i filmy, které za tak dlouhou dobu nezestárly; o tomto to bohužel neplatí. Pochválit snad musím jen plynulý děj, který poměrně dává smysl a drží si koherenci, což je nutno ocenit vždy. Jinak ale spousta dialogů se dnes jeví až tak divadelní, že to prostě nepůsobí dobře. Stejně tak někdy chování postav působí až neskutečně naivně a hloupoučce a snímku by slušela trochu temnější nota, čímž ale opět navazuji na dnešní trendy, které by asi nebylo od filmů z 50. let spravedlivé žádat. Ve spoustě pasáží mě proto snímek jednoduše nebavil a ani se mi nepodařilo na žádné z postav najít toho moc inspirativního, co by mě s ní třeba aspoň trochu sblížilo. Na sever Severozápadní linkou tak podle mě patří k filmům, které si lze s klidným svědomím nechat ujít. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)