Na sever severozápadnou linkou

• Slovensko Na sever severozápadnou dráhou (viac)
USA, 1959, 131 min

Réžia:

Alfred Hitchcock

Scenár:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (viac)

Rogert Thornhill (Cary Grant) sa nedopatrením stane objektom záujmu tajných služieb, ktoré ho považujú za agenta Georgea Kaplana, ktorého je potrebné zlikvidovať. Prvý pokus dopadne neúspešne, Thornhill prežije, no nikto mu neverí. Vladá nemôže priznať, že žiaden George Kaplan neexistuje, lebo by ohrozila vlastné tajné operácie a tak Thornhill na svoj zápas o život ostáva sám proti všetkým... (RTVS)

elgreco

První thriller. Jako všechno „první“ měl spoustu předchůdců a byla spousta jiných prvních „thrillerů“… V Rusku například natočil T. T. Trilenkov první tzv. tgríler už v roce 1837. (Místo celuloidu použil březovou kůru.) Tak řekněme první dokonale thrillerovský thriller, jen ten Michael Jackon tu chybí, aby si rukou zkontroloval, zda jsou koule na místě, a odcouval na měsíc. Jak by řekl můj děda, thriller všech thrillerů futrál. Napínavý, zábavný a (ne to není sprosté slovo) duchaplný! Spousta spoustukrát citovaných scén, které tu již citovali mí předřečníci. (Mojí oblíbenou scénou je aukce, která jako by vypadla z filmu bratří Marxů.) Dvě stránky bych mohl popsat superlativy a stále bych ještě nepřeháněl. No tak možná..., trošku jsem zapřeháněl… Alfred Hithcock nebyl génius, ale Mistr nad mistry a zde teda zaválel parádně, stejně jako „pan božský“ Cary Grant a jako led pálící Eva Saint. Nakonec bych rád vypíchnul skvělý a vtipný scénář, kterému se dokonale podařilo vystihnout hlavní životní pravdu, že před svou matkou jsme až do smrti za nesvéprávné pitomce. (Citováno dle S. Stallone „Stůj, nebo maminka vystřelí“, vydáno Univeral Pictures, Hollywood, 1992, strany 1 až 87. O neúspěšnou oponenturu se pokusil profesor A. Schwarzenegger – viz "Junior", vydáno Univeral Pictures, Hollywood, 1994, strany 1 až 109.) ()

LuckyK

Pro mne osobně jeden z nejlepších filmů historie, pro kritiky prý taky. Obzvláště scéna s práškovacím letadlem (a není to z Jožina z bažin) je vyhlašována jako nejslavnější filmová scéna vůbec. Ideální kombinace špionážního filmu, komedie, thrilleru, akčního filmu, dobrodružného filmu, romance, takže vlastně všech žánrů. Který jiný film to dokázal?? A ještě k tomu cestovatelský dokumentární film, kdy se dostaneme na nejzajímavější místa USA. Cary je tady ikona a předlohou pro všechny Jamese Bondy, kteří ho již jen kopírují. ()

Chladek

Jedinečný Cary Grant s naprostou dokonalostí zvládá svou postavu, co do šarmu, cynismu i ironie. A. Hitchcock zvládl skvělou špionážní honičku. ()

PetrJulian

Většina Hitchcockových filmů se natolik zapsala do dějin kinematografie, že se na ně budou lidi dívat ještě za 200 let, pokud do té doby nepodlehne filmový materiál zubu času :D A o tomhle filmu to platí stonásobně. Jeden z jeho nejlepších filmů. Škoda, že s dabingem je opět jen v televizi, jako ostatně všechno od Hitchocka, co vyšlo na DVD bez dabingu. Ale k tomu už jsem se vyjadřoval, škoda slov... ()

DooFooS

Tak jsem se na to těšil a to byla asi ta chyba. Excelentní filmařina se tu střídala s pro mě nepochopitelnými kulisovými exteriéry a vše to podtrhoval naivní scénář na přetažené stopáži. Nebýt Caryho Granta, který svým elegantně usměvavým a chladným způsobem ztvárnil prosťoučkého hlavního hrdinu, asi by mě film i dost nudil. ()

Weirdman

Bohužiaľ nie :( Hitchcock naozaj nie je moja šálka kávy. Uznávam, že tento film je úžasne vypiplaný - excelentní herci, parádna výprava, luxusná kamera, zaujímavý príbeh, ale mne sa to aj tak zdalo neuveriteľné uťahané, miestami doslova nekonečné... A čím to je, že snáď všetky tieto staré filmy vyzerajú tak podivne pastelovo a akoby boli celé natáčané v štúdiách medzi papndeklovými kulisami? Veď aj obyčajný les vyzeral umelo... (●) ()

Trumper

Chuck Norris jednou nakopl Rogera O. Thornhilla a přelomil ho vejpůl. Výsledek byl James Bond a Jason Bourne… Vím, je to hloupé (!), ale ti, co viděli North by Northwest, mi moji nemístnou poznámku snad odpustí.___ Hitchcock tímto filmem zcela popřel evoluční teorii. Vytvořil prototyp hrdiny, kterého jiní filmoví hrdinové dokázali napodobit, avšak málokterý se mu dokázal vyrovnat, natožpak ho překonat. Čekal jsem hitchcockovsky dokonale prokreslený psychologický profil hlavní postavy, místo toho jsem dostal maximálně zidealizovaného hrdinu, jehož charakterové rysy jsou dovedeny k dokonalosti. Tady bych mohl začít kritizovat, ale proč bych to dělal, když způsob, jakým Hitchcock tuto dokonalost prezentuje, je tak neuvěřitelně zábavný? Co scéna, to geniální nápad – počínaje jízdou v opilosti (možná až nechtěně komickou), přes všechny ty dopravní prostředky (auta, autobusy, vlaky, letadla…), až po Rooseveltovu bradu. /95% ()

bobin

Hitchcockova dobrodružná romance o útěku postaršího seladona a vnadné blondýnky, která ale už není žádná ranní rosa. Je to sice nápadité, ale k uzoufání zdlouhavé. To správné hitchcockovské napětí přináší teprve až závěrečná půlhodina celkem dlouhého filmu. Ale 86 % hodnocení ?? ()

yatan

A to som si myslel, ze Rear Window uz nic neprekona. Alfred Hitchcock je nadcasovy vo vsetkom co robil vo filme. Sila tohto filmu ani tak nie je v jeho pribehu, ako v svojej podstate, ze klasicky hrdina s nadhladom, krasna nebezpecna zena, a bohaty zaporak neprestanu ludi bavit asi nikdy. Aj napriek par predvidatelnym scen vas film drzi aj po 60tich rokoch a to uz je sila, pretoze ak tie predvidatelne momenty divak dnes caka, caka ich iba koli tomu ze za 60 rokov sa natocilo tolko filmov, ktore North by Northwest napodobnuju. Film, ktory nema chybu. Najlepsi Hitchcock! (Dr.No bol az 1962 ;)) ()

raider.minoo

10/10 - Můj nejoblíběnější Hitchcockův film, který jsem viděla už mockrát. Nezmůžu se na nic kromě toho, že je naprosto dokonalé vše od příběhu, přes atmosféru až po dialogy, a že Cary Grant je nejlepší herec klasického hollywoodského období. ()

Bazilich

Naivní prvoplánový brak, u něhož jsem se marně doufala, že neskončí happyendem. Průměrné hodnocení si film zaslouží hlavně proto, že existuje spousta mnohem horších snímků - tenhle zachraňuje alespoň obstojná hudba, trocha suchého humoru a pro mě i kompozice scén a nezvyklá saturace barev. ()

BLACKDEVIL

Vidieť človeka, ktorý sa nešťastnou náhodou stane niekym, kým v skutočnosti nie je, a ako sa snaží vypátrať pravdu je veľmi zaujímavé sledovať, pokiaľ je téma dobre spracovaná. Tu sa to podarilo a veľkú zásluhu na tom majú herci, ktorí sa do svojej roly vžili. Predovšetkým sa mne osobne páči Eva Marie Saint z ktorej vyžaruje neuveriteľná príťažlivosť a krása. Na sever severozápadnou dráhou je film Alfreda Hitchcocka, ktorý sa určite oplatí vidieť. 86% ()

nikkittka

Snad jediná Hitchcockova neprůstřelná a všemi milovaná klasika,která mě úplně stoprocentně nedostala.Možná je to tím,že Cary Grant pro mě nemůže nahradit Jamese Stewarta,možná mi chyběla v celé té rafinovanosti nějaká scéna,která by mě skutečně přiblížila samotným postavám,nevím.Filmařina skvostná,Hitch se v tomhle žánru cítí jako ryba ve vodě,ale já Na sever severozápadní linkou asi nikdy nebudu skutečně milovat. ()

elanista1

Neviem ci sa o nieco podobne pokusal niekto pred Hitchcockom, ale myslim ze tu priblizne je ten medznik, ktorym sa zacal thrillerovy podzaner nespravodlivo obvineneho. Hitchcock to zobral z oboch stran, ten nestastnik je prenasledovany nie len pred legitimnymi zlozkami, ale aj pred "podsvetim". Ale najlepsie na tom je to, ze argument, ze bol to vynikajuci film len pred 50timi rokmi vobec neobstoji. Prva hodina filmu je tzv. zoznamovacia, kde sa jednoducho oboznamime so vsetkymi, a vsetkym co potrebujeme poznat, nechyba ani priama konfrontacia medzi nepriatelmi. V druhej casti na platno vstupuje krasna zena a meni sa to na romantiku a ku koncu dostavame len mnoho dalsich otazok, kto je s kym, kto hra na aku stranu a mozme len hadat, ci osoba kona s dobrym umyslom, a neraz som ostal aj prekvapeny. Dost mi chybala k filmu nejaka hudba ktora by len podfarbovala atmosferu, s vynimkou zaverecnej sceny som si nejako neuvedomil pritomnost hudby. Ked to vezmem zo stranky humornej, tak tam sa nemozem stazovat na nic, lebo vtipnych hlasok bolo pozehnane, najlepsia scena pre mna bola v aukcnej sale, kde sa Grant snazil porusit nejaky predpis, aby ho z miestnosti vzala policia, nie "padouchovia". Celkovo som sa nenudil, ale na konci filmu som nemal pocity, ktore som nejako ocakaval. ()

wocicko

Naprosto nadčasový film, dokonalý i po takových letech! Takhle by se měly dělat Bondovky a ne ten salát, co nám předkládají! Nedostižné krimi se snad nejlepší romantickou scénou vůbec :-) ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (viac)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)