Černá napínavá komedie Alfreda Hitchcocka o tom, co všechno se může stát, když se bohatá žena rozhodne najmout podvodníčka a falešnou spiritualistku, aby našli jejího nezvěstného synovce. Bruce Dern a Barbara Harris se zde představí jako mazaný pár švindlířů snažící se obrat starou lady o pěknou hromádku peněz tím, že najdou jejího ztraceného dědice (William Devane). Mezitím zlodějský klenotník (Devane) a jeho krásná přítelkyně (Karen Black) unesou řeckého rejdařského magnáta kvůli výkupnému. Všichni se tak ocitají v nezastavitelném kolotoči záhad, vražd a chaosu, ve kterém se střídá napětí s báječnou zábavou. (oficiálny text distribútora)

kusper

Jak zde bylo řečeno, nejedná se o typický Hitchcockův film, například není zde jediný čistě kladný hrdina (Jamse Stewarta tu opravdu nenajdete) Ovšem jedná se o perfektní thriller ve stylu bratří Coenů (=D), divák celou dobu ví, jak to je a směje se absurditám, co provádějí hrdinové, kteří netuší. (Narážím např. na Fargo nebo Zbytečnou krutost.) Bavil jsem se skvěle. ()

mortak

Formálně je to sice pravý Hitchcock - postavy jsou mírně nesympatické a neživí se moc poctivě, takže každá může zemřít, každá může provést něco nečekaného (což je podpořeno tím, že tu nehraje žádná star potřebující neposkvrněnou image), režie je precizní, mladý Williams už tehdy dokázal napsat chytlavé ústřední téma, ale bohužel knižní předloha nenabízí nic než obyčejnou historku o čtyřech podvodnících, kterou zapomenete chvíli po odchodu z kina. ()

chelseaman22

S Alfredem mám prekérní problém - buď se hantýrkou Wall Street jedná o jednorožce (start-up s valuací nad 1 mld. USD) nebo o ekonomický propadák, jehož účetní závěrku bych z pozice člena představenstva vážně nerad schvaloval. No, a Family Plot je přesně tím druhým případem ergo pokud neuvidíte, nezchudnete. 36 % ()

Kaferano

Nemohla jsem se zbavit pocitu, že se dívám na epizodu Inspektora Colomba. Dojem průměrné kriminálky způsobilo jednak herecké obsazení, obě hlavní dvojice mě byly nesympatické a za druhé celá vizualita sedmdesatých let se svými oblečky a účesy na mě často působí povrchně a lacině. Hororová komedie mi také příliš nesedla, komediální prvky byly spíš trapné a napětí se vypařilo úplně. Přesto jsem se nenudila, tak na 70% ()

JohnSmith

Podvodnická vědma s taxikáře a zlodějský klenotník. Ano,postavu vskutku pozorohodné, k tomu kombinace thrilleru a komedie. Jenže to není moc vtipné a ani moc napínavé. Na mistra napětí je to velká slabota. ()

VanTom

Nepředvídatelně rozehraná partie proplétá dvě linky do celkem zajímavého kousku, který stále dokáže pobavit i napnout. Snad jen to sjíždění horských serpentin v autě s nefunkčními brzdami vypadá v podání zadní projekce dnes už velmi, velmi legračně/trapně. Lepší 3. ()

crass.48

Nepatřím k velkým fanouškům údajného mistra nad mistry (nic proti), ale rozhodně ho zde dokážu poznat za skleněnými dveřmi i na režisérském křesle. Srovnání s jeho nejslavnější tvorbou 40. a 50. let není na místě, protože A. Hitchcock se vyvíjel, stejně jako se vyvíjela celá kinematografie. Nechybí zde napětí, hlavně ke konci filmu. Pokud jde o jednotlivé záběry, také zde se dá najít skoroklenot. Mám na mysli začátek scény u kameníka, kde dospívající dívka Marcela tesá náhrobek a do toho hraje báječná hudba 70. let. V kontrastu s předchozím střihem to působí fakt dost vtipně. ()

keoma26

Nedoceněná závěť Mistra jen potvrzuje, že Hitch byl vždy trendmaker, a to i ve chvíli, kdy se zdálo, že jeho tvorba už uzavírá životní kruh a režisér jen opakuje staré postupy v nefunkčních dějových maticích a kulisách. Pro mě je na filmu, který působí na první dojem zdlouhavě, nejpodstatnější scéna, kdy se míjí dějové linie prostřednictvím hlavních aktérů na semaforech (symbolicky na přechodu) - moment, kdy v jednu chvíli opouštíme auto i jeho posádku a věnujeme se nadále chodci. Toto prolnutí skoro postmoderně rozvíjí Hitchcockovu zálibu v působení náhod (většinou nešťastných). Vím, že můžu být v tomto bodě přecitlivělý, ale vidím tady pozdější rezonance Tarantina (který se podle mě zcela Freudovsky k Hitchcockovi a jeho tvorbě vůbec nehlásí, i když ki ní nepochybně vzhlíží) nebo Jarmusche, kteří toto protínání časoprostorových ploch vyprávění povýšili na stylotvorný prvek svých filmů. Minimálně ten duchařský, záhrobní motiv je sebeironicky prorocký ... ()

Han22

Tak jsem se po mnoha dekádách filmů a osmi letech života dostal k poslednímu, prakticky neznámému Mistrovu filmu. A zase jako párkrát předtím jsem si přečetl, jak mu ujel vlak atd. Máme tu falešnou jasnovidku, která ráda balamutí bohaté klienty, zatímco její nabručený přítel taxikář dělá detektivní práci a zjišťuje soukromé informace. Teď mají vypátrat ztraceného dědice jedné bohaté dámy, jenže onen dědic je už od mládí vrah, kriminálník a v současnosti se svou přítelkyní fungují jako dokonale sehraný pár únosců. No a Hitchcockovi rozhodně neujel vlak. Nejlépe je to vidět ve srovnání s jeho napodobeninou Posedlost od De Palmy ze stejného roku. Tam kde De Palma kopíroval formálně jeho starší filmy ale byl předvídatelný a místy nudný, Hitchcock sice rezignoval na nějakou stylovost, ale zato natočil moderní, svěže a vtipně působící thriler, který funguje skoro na 100%. Netušíte co bude dál, scéna s brzdami je vtipná i napínavá a finále v domě je pořádný nervák. I ti druhosledoví herci jsou skvělí - Dern výjimečně jako klaďák, roztomilá Harrisová či ultraslizký Devane. Zkrátka poctivé rozloučení, které už nebude na krimi/thriler roku, ale na solidní 4* to pořád s přehledem stačí. Hitchcock byl pro mě narozdíl od mnoha jiných "klasiků" opravdu pan režisér, který mě téměř nikdy nezklamal, takže děkuji Mistře! ()

bila.tecka

Mám problém s tou komediální notou, ve vážném thrilleru působí rušivě. Tak kdopak se ujme remaku, až si někdo z Hollywoodu všimne obstojného scénáře? I když je to poslední Hitchcockův film, jde z něj vycítit víc než jen jeho silueta... ()

MacGuffin

Cameo - v posledním filmu vidíme mistrovu siluetu za skleněnými dveřmi úřadu pro statistiku obyvatel, s nápisem ''registrace narození a úmrtí ''. ( 38. minuta ) ()

Anderas

Každému je zřejmé jak bezpohlavní některé pozdní Hitchovy filmy jsou. Žádné velké zvraty, velká témata, velcí herci, režisérova invence vzala za své spolu s mistrovským smyslem pro napětí... Ale celkem vzato, příjemně se na to dívá a takové deštivé nedělní odpoledne ve společnosti Spiknuté rodinky ... co víc si přát? ()

efko

“Rodinné spiknutie” je posledným režijným počinom Alfréda Hithcocka. Rozpráva síce celkom zaujímavý, ale mierne zmätený príbeh, ktorý balansuje niekde medzi vážnou krimi a menej vážnou komédiou. Divák sa síce pri jeho sledovaní nenudí, ale predsa len očakáva viac. Film je už len “puknutou fľaštičkou zázračného elixíru“, ktorý Hitch ponúkal divákovi viac ako 30 rokov. Absolutórium patrí režisérovi za jeho čierno-čierny humor – jeho kratučký výstup v matrike narodení a úmrtí... ()

Spectre

Nie je to zlý film... v podstate celkom slušný film. Bohužiaľ, po Zbesilosti pôsobí ešte fádnejšie. Tieto filmy Hitchovho neskorého tvorivého obdobia postrádajú akýsi ráz, ktorý činí jeho "best-of" filmy práve takými, aké ich máme radi (čiže hrdina typu J.Stewarta, hudba od Herrmanna, typická práca s farbami a pod.). Rozhodne by sa ale tento film nemal podceňovať... veď je to posledný film majstra. ()

Mikino00

Už jen mistrova labutí píseň, film by se dal charakterizovat slovem obyčejný, děj tak nějak plyne, příběh je jako z televizního filmu, ale nelze mu snad kromě většího spádu nic vytknout, o napětí už řeč nemůže být vůbec. Herci jsou pak naprosto nevýrazní. ()

aLPaC

Zajímavé je, že od svého vrcholu (Psycho) a od doby, kdy točil jeden hit za druhým (druhá pol. 50. let) už Hitch nikdy nedokázal navázat. Od té doby už byla jeho filmografie vysloveně průměrná (ano, včetně Ptáků). Svým posledním filmem už to zachránit nedokázal. ()

bolan

Film působící spíš jako jeden z dílů inspektora Columba, než jako Hitchcockův "maisterstich", což ještě neznamená, že to je provar. Na Hitche slabší, celkově dobré. ()