Japonsko - rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu. Postupne je svetom samurajov stále viac fascinovaný. Na obzore sa však schyľuje ku konečnej bitke a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať? (oficiálny text distribútora)

pavla.o

Film je to dobrý, Cruise mě neustále nepřestává překvapovat, že hrát fakt umí. Jednu hvězdu jsem ale musela strhnout za velkou předvídatelnost. ()

Scaevola

Americký historický film - lze snad něco dodat? Výtečná výprava se snoubí s lehce pokřivenými hodnotami a mainstreamovým pohledem na tradice a ruší ji jen zbytečně nelogický a patetický závěr. ()

Pillinho

Film Edwarda Zwicka s tématikou japonských samurajov na jednej strane a vplyv technologického pokroku zo západu na strane druhej nastavil laťku veľmi vysoko. Za posledné roky som na podobný film s takým nábojom žiaľ nenatrafil (a to môžem brať ohľad aj na všetky ostatné filmy Toma Cruisa). Rola mu sadla ako ušitá a pri tomto filme som si uvedomil, že je ho tak trochu škoda keď sa zameral na thrillery a sci-fi. Divák sa nikdy nenudí, pretože sú na scéne buď malebné zábery japonskej kultúry alebo dôkladne prepracovaná, ale nie príliš zdĺhavá akcia. Spracovanie, hudba a záver vytvárajú komplexný emocionálny zážitok, na ktorý sa nedá zabudnúť. ()

Z0ltar

zas jedna část historie přepsaná po americku: bylo nebylo vypukla v Japonsku občanská válka.. z ničeho nic přicestoval Tom Cruise a objevil kouzlo tradičního způsobu japonskýho života a byl dokonce tak talentovanej, že se naučil s katanou mávat tak dobře, jako se to učí průměrnej Japonec půl života. samozřejmě mu taky došlo, že západní imperialista je ten padouch a šógun se svým věrným zástupem samurajů je logicky ten dobrej. bullshit! ano, Japonská občanská válka je sice zajímavá střetnutím moderních a středověkých vojenských taktik i myšlenek, ale on byl šógun ve skutečnosti stejnej ne-li větší zmrd jak ten imperialista. a ani skvělá kamera a bojový scény to nezachrání, protože jsem na historický souvislosti při sledování prostě nemohl nemyslet. 84%? 152. nejoblíbenější film? jak dlouho jim to budete baštit? tohle je jen nepovedená fantasy pohádka od nějakýho zkokainovýho dědka z houlyfuckdisneylandwoodu ()

fritol34

Po každém shlédnutí ve mě tenhle film vyvolává více emocí než předtím, výprava, hudba, obsazení, vyvážení akce a příběhu, všechno jak má být a hlavně dívejte se na originál. ()

PatrikP4

Dokonalá kamera a dokonalé bojové scény a řekl bych že jich je tam slušný dostatek a překvapivě částečné hlavní hrdina málem umře, což bylo opravud překvapení. ()

r007

Výpravný epos, kterému nechybí téměř nic. Nádherná kamera, charismatičtí herci ( Tom Cruise mě mile překvapil ), strhující příběh, romantika i dobrodružství. Shlédla jsem film dychtivě a byla jsem velmi spokojená. Možná je to i tím, že má duše tíhne spíš k východu a tak život samurajů jsem obdivovala. Režiséra neznám, ale některé scény mi velmi připomínaly Tanec s vlky. Hlavní hrdina se pomalu učil jejich jazyk, líbil se mu jejich život, byl odhodlán bránit je na život a na smrt a nakonec tam našel lásku i smysl života. I přes tento opakující se motiv, ať už chtěný nebo nechtěný, dávám 5 hvězd za celkový dojem. ()

robfi

Strašně jednoduchá a přímočará blbůstka s IQ houpacího koně a se scénářem na úrovni příručky k vibrátoru. Pěkná výprava a davové scény, ale to je na pořádný film ukrutně málo. Prťavý Cruise hraje (opět) příšerně a nesahá béčkovým japonským hercům ani po pás. Někteří japonští herci jsou navíc céčkoví (např. postava císaře a Omury). Naopak slušné jsou rodinné scény ve vesnici a obecně ženské a dětské role a kompars a za ně dávám ty dvě hvězdy. Trochu paradox, že... ()

HellsAngel

Typický Hollywood! Miestami gýčové, pretekajúce heroizmom a pátosom, no zároveň aj komorne intímne a správne dojímavé. Cruise sa v tejto úlohe našiel a podáva ozaj hviezdny výkon, rovnako ako aj zvyšok osadenstva. Pochvalu si zaslúži aj Zimmer, ktorý svojimi tónmi skvelo zachytil ducha celej snímky. Aj keď ide "iba" o ďalší hollywoodsky veľkofilm, poctivosť s akou je natočený nedá ináč, než si ho vychutnať plnými dúškami. Mňa osobne ale nezasiahol natoľko, ako podobné snímky z tohto súdka (Gladiátor, Statočné srdce,...). To ale neznamená, že by som si ho s radosťou nepozrel opäť. ()

HKstars

Nathan Algren býval kdysi skvělým kapitánem a pořád ještě dovede ustřelit chlapovi klobouk na vzdálenost padesáti kroků, ale pod pěstěným zevnějškem a zářivou uniformou se skrývá lidská troska. Není divu, že při poslední prezentaci winchestrovek, za níž dostává pár dolarů týdně, zapije žal trochu víc než by bylo záhodno a začne divákům vysvětlovat jak velké rány dělá tahle zbraň do různých orgánů a nezůstane jen u obrazných přirovnání... výsledkem je samozřejmě vyhazov, ale už v zákulisí na něho čeká nabídka na podstatně lépe placenou práci, při níž nebude muset zůstat u přirovnání. Japonská vláda totiž bojuje se samuraji a předpokládá, že nákup vyspělejší techniky by jí mohl zajistit převahu. A tak se Algren ani nenaděje a už sedí na koberečku u japonského císaře. Ten, tlačen vládou, odkývne trénink vojska a tak Algren začne vysvětlovat šikmočkům jak správně mířit a jak zarazit bodec do bližního svého. Pronásledován je přitom nejen děsivými nočními můrami, které mu znovu a znovu předhazují hříchy, jichž se dopustil při občanské válce. Jeden mrtvý indián vedle druhého a ten, kdo to všechno zavinil, jeho nadřízený, stojí hned vedle něho a uculuje se na japonského císaře. Už brzy má ale Algren příležitost, něco se svým životem udělat. Stavba železnice totiž postupuje rychle a nepřítel, vůdce samurajů Katsumoto, je rozhodnut ji zlikvidovat. Algren se chtě nechtě musí podřídit rozkazu a vyjet s nevytrénovaným vojskem do boje, což logicky nedopadne nejlíp a celá slavná japonská armáda i s novými winchestrovkami je rozmetána na kusy, včetně milého Algrena, který však stihne na zemi v sebeobraně pokosit ještě dobrých pět protivníků. Už to vypadá, že jím projede chladná čepel, když Katsumoto zavelí a rozhodne se nepřítele ušetřit. Možná také proto, že jeho příchod mu zvěstovaly meditace... říkejte tomu osud nebo scenáristická berlička, ale jasné je to, že Algren si teď užije několikaměsíční pobyt ve vesnici samurajů. Na příběhu amerického vojáka, který není žádné neviňátko, pak režisér Edward Zwick zdařile vyportrétuje celou problematiku boje samurajů proti vládě. Je jasné, komu při tom nadržuje, protože Katsumoto je velice inteligentní a vzdělaný muž (jako jediný z vesnice umí anglicky) a rozhodne se svého nepřítele poznat skrze Algrena. K tomu se sice ostatní samurajové chovají jako ke špinavému psovi, především Ujio by ho zabil i pohledem, ale vzhledem k tomu, že tenhle japonsko-americký expres míří za celkem jasným cílem, brzy pochopíte, že Cruise se v mírumilovném prostředí zbaví svých nočních můr, pochopí cestu samurajů a nakonec se jedním i stane, tím posledním jak je řečeno v názvu. Zwick si naštěstí dává veliký pozor a i když si napustil vanu plnou klišé a patosu, která při razantnějších pohybech začíná přetékat, všechno to balancuje na neviditelné hranici. Veškerá vina je svalena na vládu a úřednické poskoky, kteří chtějí železnici, děla a kulomety, i kdyby přitom měl padnout všechen lid Japonska, císař naproti tomu je mladý a neprůbojný a vlastně ani neví, na čí stranu se má přiklonit. Tenhle až příliš jednoduchý pohled bychom mohli Zwickovi vyčíst, ale jeho záchranou jsou velkolepé scény, díky nimž dobrovolně zatlačíte do kouta předvídatelný vývoj událostí. Je důležité zmínit, že scény o kterých mluvím jsou především hereckým koncertem. Většina informovaných diváků možná zbledla, když se dozvěděla, že v Posledním samurajovi bude hrát Tom Cruise. Nikdo samozřejmě nezpochybňuje jeho herecké kvality, ale potlesku se tento hollywoodský elegán dočkal snad jen za Rain Mana a Narozen 4. července. Jinak i přes veškerou snahu zůstává v očích mnohých jen popcornovým akčňákem, tak jak ho známe z Top Gunu nebo obou dílů Mission: Impossible, podobnou polohu ostatně zaujal i ve Spielbergově Minority Report. Tentokrát vás ale čeká trošku jiný Tom Cruise, rozvážný a velice střízlivě odehrávající svůj part (až na jedinou scénu, která mě vyděsila už v traileru... smích Tomovi opravdu nejde), nestane se že by někomu kradl scénu nebo se snažil přehrávat. Naopak, je zvláštním způsobem pokorný, až tomu někdy neuvěříte. Zároveň je jeho rozsah úctyhodný, od zamyšlených pasáží s Tsukamotem, přes velice emotivní scény jako praktická ukázka schopností vojáků, souboj s Ujiem, až po akční masáže, kterých je ve filmu víc než dost. Nevím nakolik Cruise využíval kaskadéra, ale když se ohání mečem vypadá velice věrohodně. To čeho se všichni báli, Cruisovy neohrabanosti, viditelné v M:I-2, se tedy nekoná. Díkybohu. Jakkoliv je ale Cruise pánem filmu, není rozhodně jedinou důležitou postavou a stejně jako jeho si zapamatujete Kena Watanabeho v roli Katsumota a hodně je vidět i Hiroyuki Sana jako Ujio, hlavní ženskou roli a důležitou příběhovou linii jistí Koyuki. Zwick by měl určitě pochválit svého casting manažera, protože mu herci možná nejen přinesou několik cen na účet, ale především se jim podařilo dodat filmu nebývalou sílu. Tedy ne že by Zwick svých 150 milionů dolarů neutratil poctivě, ačkoliv je film až nezvykle komorní, jsou na něm peníze vidět (především v závěru, kde se vyskytují scény, které mohou i kouzelníci z Wety, zodpovědní za LOTRa, jen tiše závidět), ale Cruisova anabáze v samurajské vesnici (zabírající přes půl filmu) by se bez špičkových hereckých výkonů a výborné hudby Hanse Zimmera (ten opět prokázal svoje zkušenosti a vyrobil dokonale monumentální soundtrack) mohla zdát poněkud zdlouhavá. A není. I přes hrozivých 150 minut délky vám všechno přijde tak nějak rychlé - Zwick totiž nenápadně promazává kolečka patosem, tu a tam nechá Cruise zapózovat před kýčovitým západem slunce, ale jakmile otevřete ústa a rozhodnete se protestovat, vysolí na vás noční ninjovský přepad a vám jen klesne čelist a zůstanete téměř bez dechu. Ano, je to celé přeslazené a řádně přibarvené hollywoodskou perletí a pravověrní milovníci samurajů asi při pohledu na tenhle film spáchají harakiri. Ano, kdybych klišé narovnal do řady, možná by třikrát oběhla rovník, než bychom se dopočítali jejich počtu, ale... Zwickovi se v divácké duši bezvadně orientuje a veškerou slávu naservíroval tak šikovně, že mu to všechno "sežerete" a určitě si nebudete stěžovat na bolesti žaludku. Já osobně jsme si tedy pochutnal ukázkově a Cruise má u mě pár bodů k dobru. 80% () (menej) (viac)

Franki69

Velkolepý velkofilm. Herecký dvojkoncert Kena Watanabeho a Toma Cruise. Pokud se vám americký hezounek jaksi z principu nelíbí, pak je chyba u vás a nekoukejte. Jen málo záběrů filmu se bez něj obejde. Pokud s ním ale problém nemáte, užijte si příběh o cti válečníků východu i západu v 19.století. Japanologové jistě nějaké ty nedostatky v detailech samurajských brnění nebo rituálů najdou. Ale to já nejsem a tak je pro mne Poslední samuraj film skutečně epický, nejen svým příběhem a jeho hlavními postavami, ale také exteriéry. Bitevní a bojové scény jsou jedny z nejlepších, které se ve filmech objevily a i když se zrovna nešermuje, je opravdu na co se dívat. Doporučuju nekoukat s reklamními přestávkami, ale v kuse. Filmu ohromě sedlo velké plátno! Majitelé TV s úhlopříčkami nad 120 a projektorů jsou ve výhodě. Jak film hodnotím? Je to tam, 80% jako když katana švihne. ()

panki9922

Ale áno. Tento film má dušu. Zaujímavý je tým, že sa v ňom vedú boje ako na bojovom poli, tak aj vo vnútri viacerých postáv. Mnoho emočne silných scén z ktorých moja najobľúbenejšia je smrť Katsumota - "Všetky kvety sú nadhérné...". Chlapi plačú :) ()

sanovicka

Film ktorý poznám na spamät. Treba vidiet. Som prenasledovaný iróniou svojho osudu. Úvaha z filmu. Film ktorý vyznáva nejake hodnoty a aj hudba je fajn. ()

imaginer21

Má to duši, krásný vizuál, úchvatnou hudbu, statného geroje (Cruise) a silného mentora (Watanabe). Ale když to vezmu kolem a kolem, je to samurajská verze Kostějova Tance s vlky. Voják se octne v jiné kultuře, propadne jí, sbalí tamní vdovu a nakonec se postaví proti lidem, se kterými kdysi sloužil. Tíživost obou témat (poslední samurajové nebo poslední indiálni vs. bílá chátra) je vesměs velice podobná, ale Kostějův opus se mě přeci jen dotkl více, především svým silnějším závěrem. Oba filmy jsou ovšem úchvatnými společensko-morálními klenoty celkové filmografie, o tom žádná. ()

DaNvYto

Film, který s odstupem času zraje jako "saké". Už je tomu hodně let, kdy tento skvost spatřil světlo světa. Avšak s každým dalším rokem, kdy čekáte, že se natočí obdobný historický velkofilm... vám pomalu víc a víc dochází, že nenatočí. ()

Fender

Nádherná atmosféra japonské kultury a krajiny, doprovázena krásnou hudbou, to vše bylo velmi skvěle romanticky zobrazeno a vtáhne vás to do děje filmu. Mnohdy na mě film působil, jako taková vizuální poezie, jenž mi navozovala opravdu mnoho emocí. Cruise se skvěle doplňuje s Watanabe, opravdu charizmatická dvojice. Výborný mega film. ()

Vendys958

Srdcová záležitost, úžasná hudba, atmosféra a herci. Tenhle film řadím mezi ty nejlepší vůbec. A ten konec? V lepší jsem ani nemohl doufat. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (viac)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (viac)