Japonsko - rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu. Postupne je svetom samurajov stále viac fascinovaný. Na obzore sa však schyľuje ku konečnej bitke a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať? (oficiálny text distribútora)

KajlQ

Asi můj nejoblíbenější samurajský film. Po vizuální stránce nádhera, příběh je skvělý a všechno krásně uzavírá vynikající Tom Cruise v hlavní roli. Na tenhle velkofilm by se měl podívat každý, protože neví o co přichází. 88% ()

F2003F

Extrémny soundtrack a pre mňa najlepší bojový veľkofilm ever, ktorý vždy dokáže poriadne strhnúť nielen emočne. S Collateral najpresvedčivejšia Tomova akčná úloha. Top10 si síce určite kvôli tomu nezmením, ale  znižujem hodnotenie Gladiátor. Toto je dôkaz dilmovej duše. Po druhom to má ešte väčší efekt, ktorý nezmení ani poznanie obsahu. Treba vidieť! Skutočne nádherný film 11/10 ()

PTuranyi

Vynikajúci film s výborný príbehom emancipácie Japonska podaný na osobnom príbehu amerického vojaka, ktorý traumatizovaný zážitkami masakrovania indiánov v USA, prepadáva kultu samurajov, aby sa tak v záverečnom boji postavil na stranu menšiny. Hoci je film po produkčnej stránke vypiplaný, dnes mi už vadí čiernobiele rozdelenie na zlých chamtivých modernizátorov a dobrých samurajov. Celé je to také pekné a život samurajov je prezentovaný ako rajská záhrada. Produkcia vie ako narábať s atmosférou a vykalkulovane zatlačiť na emócie. Pátos sa však našťastie drží na únosnej miere. Herci sú výborní no Tom Cruise má tiež svoje slabšie chvíľky. A aby bolo učinené zadosť hollywoodskemu klišé koniec je šťastný aj keď len virtuálny. ()

Belerofonu

Brečím jak malej kluk. Koho tenhle fil nazasáhl je máslo. Nádherná poezie obbrazu a hudby. Vynikající Cruise (Od Eyes Wide Shut asi nejlepší part) ale na Watanabeho neměl. Jeho charisma je ve filmu cítit v každém záběru. Co dodat Zwick ukázal že umí a znáte to kdo umí umí a kdo neumí ten čumí. Já čumím jak blázen nejen na tento film ale i na to že brečím jak 6-ti leté dítě. ()

dbt

Vlastně nemůžu říct, že jde z filmového hlediska o vyloženě nepodařený kus, naopak. Ale několikrát (zvlášť ke konci) se mi u šablonovitých projevech patosu chtělo zvracet. Rovněž mi byl dost protivný náhled na japonce - na začátku filmu se tvůrci snaží vykreslit odlišnost jejich kultury, aby toto všechno na konci pohřbili trapným "zápaďáckým" sentimentem. ()

Canniosh

Úžasný film. Prostředí japonska 19. století, vynikající hudba i střih, bezchybné herecké výkony, to je zde prostě něco geniálního. Ani vám nepřijde, že film má dvěapůl hodiny, vše uteče jak voda. Byť jsem skálopevný odpůrce amerických velkofilmů, tenhle film mě naprosto dostal se vším všudy. I zde platí - výjimka portvrzuje pravidlo. 99% ()

Warapeidza

Velmi pěkné, ale podle mě až zbytečně moc zdlouhavé... A navíc žádné překvapení, všechno se děje přesně tak, jak to každý divák tuší už dávno dopředu. Řemeslně velmi pěkné, nápad i jakousi "vizi" to má, a tak dávám 4*. ()

Kundil

Váhal jsem mezi pěti a čtyřmi hvězdičkami ale nakonec jsem dal hvězdiček pět, protože mě tento film usadil do křesla nebo lépe řečeno do peřin :o) Dobře zpracovaný vývoj hlavního hrdiny, který se dokáže vypořádat se svým traumatem z dřívějších dob a dokáže nalézt klid duše a přestavět své životní hodnoty. Další věc, která vás nadchne, tak jsou jednotlivé scenérie a ostatní omáčka okolo... Jediné, co mi na tomto filmu vadilo, bylo, že hlavní hrdina přežil kanonádu z rotačního kulometu jako jediný ()

Sonny

K filmu bych našel několik negativních připomínek. Kýčovitost, nepřesvědčivost, časové nesourodosti. Musím se ale přiznat, že mu vše odpouštím. Film je úžasným příběhem, snad až hollywoodsky pohádkovým, o cti. T. Cruis je roli jako stvořený. Chvílemi jsem si představoval, že nejde o Cruise, ale Maverica z Top Gun, který se dostal do panenské přírody a kultury sebeovládání a preciznosti. Scéna poslední bitvy s novými kulomety je nervydrásající zážitek, který všem doporučuji. ()

Jardys88

Přestože mi tato role na Toma Cruise až tak příliš neseděla musím hodnotit plným počtem bodů. Veledílo, které vás okouzlí nejen překrásnou japonskou přírodou, kulturou a mentalitou. Samurajský kodex se postavil proti západnímu vllvu a bojoval za svého panovníka....bojovat pro jeho slávu a položit za něj život je ta největší čest. ()

Orisi

Sonda do světa samurajů z doby těsně před jejich zánikem. Samotné prostředí filmu je dovedeno téměr k dokonalosti. Životní styl, zbraně, oblečení i mravy a chování těchto lidí je historicky asi nejpřesnější jaké jsem kdy ve filmu viděl. Perfektní pocit dokresluje herecký výkon Toma Cruise a Kena Watanabeho, dokonalá hudba Hanse Zimmera i perfektní děj. Závěrečná bitva velice pěkně zpracována, dokonce dělaná podle průběhu bitvy o Širojamu, což byla skutečně poslední historická bitva samurajů, závěr Sacumského povstání proti zrusění samurajské třídy. Bez váhání tento film zařazuju na 1.místo mojeho žebříčku filmů. Všem vřele doporučuji. ()

MisoSR

Neviem ako vám, ale mne prišiel Tom Cruise v samurajskom brnení totálne smiešny. Tiež pochybujem, že velmoc ako Japonsko, by si na pomoc zavolalo alkoholického veterána. Nepáči sa mi gyčový konec "Last man standing" a ešte aj to, ako robia z Japoncov totálnych imbecilov. Ale každopádne to malo pár zapametania hodných scén a dialógov... Ak o 20:00 nič megaúspešné nedávajú tak rozhodne odporúčam:) ()

jcall2bad

Je to profesionálně natočené, je to dramatické, velkolepé, dobře se na to kouká, scénař je napsaný dobře, kameraman zvládl svou práci taky dobře...je jen strašně velká škoda, že je to vlastně celé docela hodně nudné. ()

Inyanga

Poslední samuraj je film, při jehož sledování jsem se ani na chvíli nenudil a některé scény jsem vysloveně prožíval. Namátkou - moment, kdy Nathan Algren (skvělý Tom Cruis) obklíčen hordou vítězících samurajů brání jako lev holý život, až to s neskrývaným údivem sleduje sám velitel samurajů Katsumota (neméně vynikající Ken Watanabe). - Chvíle, kdy mladá Japonka, hostitelka, v jejímž domě je Nathan ubytován a do které se později zakouká, říká dalšímu Japonci o americkém kapitánovi z civilizovaných USA: "Smrdí jako prase, řekni mu, ať se vykoupe. Nesnesu to." - Cvičný souboj s bambusovými holemi mezi Nathanem a samurajským válečníkem, při kterém Cruis dostává notně na frak, ale pokaždé, když už leží přemožen na zemi a slyší řízný příkaz "Polož ten meč!", tak se znovu zvedne a bojuje dál, i když ví, že nemá šanci. - Okamžik, kdy samurajové vedeni Katsumotou a s Nathanem Algrenem v prvních řadách s válečným pokřikem na rtech vyráží do svého posledního boje proti císařskému vojsku vyzbrojenému houfnicemi, puškami a kulomety - opravdoví TYGŘI! Pro mě nejpůsobivější scéna celého filmu. - Rozstřílený Katsumota, kterému Nathan uprostřed bitevního pole a těly padlých druhů pomohl spáchat harakiri, umírajíc říká: "Všechny květy jsou dokonalé" a s posledním zábleskem života si vybaví vzpomínku na kvetoucí sakury, z nichž pod poryvy větru odlétají okvětní lístky. K tomu všemu připočtěte moc pěknou a dojemnou hudbu, především ústřední melodii. Ale protože nic není pouze černé nebo bílé, tak i onen největší padouch, nesympatický ministr Omura (Masato Harada), který kromě závěru manipuluje se samotným císařem jako se svojí loutkou, dělá záslužnou práci. Jeho působení ve vládě vede Japonsko neomylně tam, kde je dnes. Totiž mezi právní a hospodářsky vyspělé státy, aby mohlo úspěšně konkurovat vyspělým zemím Západu. ()

2men

Neubráním se srovnání s Gladiátorem - ten vyšel přeci jen o fous lépe. Přesto dokonalý (skoro až šablonovitý) hollywoodský historicko-dobrodružný film. Cruisova bez debat nejlepší role, tu bude jen těžko překonávat. Ken Watanabe je prostě pan herec - to nepotřebuje ani komentáře. Hanzova hudba je strhující. Gladiátorovi složil možná ještě o bodík lepší, přesto perfektní zážitek (hlavně před a během bojových scén). ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (viac)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (viac)