Japonsko - rok 1870. Občianska vojna mohutnie každým dňom. Jej epicentrum tvorí úsilie cisára pomocou svojej novozriadenej armády zlikvidovať kastu samurajov, ktorí odmietajú dobrovoľne vydať svoje územie. Na pomoc cisárovi prichádza veterán americkej občianskej vojny, kapitán Nathan Algren (Tom Cruise), ktorý so sebou prináša nielen najnovšie zbrane, ale aj ochotu a vôľu naučiť cisárovu armádu s nimi zaobchádzať. Po úspešnom tréningu nastáva prvý ostrý stret so samurajskými bojovníkmi, ktorí ale Algrenom vycvičenú armádu dokonale rozprášia. Zranený Algren sa ocitne v ich zajatí. Namiesto istej smrti však dostane možnosť spoznať samurajský spôsob života, ich kódex a motiváciu. Postupne je svetom samurajov stále viac fascinovaný. Na obzore sa však schyľuje ku konečnej bitke a Algren sa ocitne pred najdôležitejším rozhodnutím v živote. Na ktorú stranu sa má pridať? (oficiálny text distribútora)

KafuR

Efektní snímek, který se snaží dokázat, že není jenom hollywodský pseudohistorický slzopudič, přesto mě však celé jeho snažení z nějakého důvodu nedokázalo o autentičnosti přesvědčit. Celý film, výprava, prostředí, to všechno je natočeno neuvěřitelně působivě, až má člověk chuť se také přidat na Algrenovu stranu a pomoci zachráni aspoň zbytky toho, co ztvárňuje tento film. Na druhou stranu mě ovšem napadá jednoduchá otázka: Opravdu to tak tehdy v tom Japonsku vypadalo nebo se jedná o další samoúčelný postup hollywoodské továrny na slzy? ()

HenryIvan

Veľkolepý film o poslušnosti, pokore, vernosti a nebojácnosti. Skvelí herci a geniálne skomponované piesne tomu dodali majestátnosť. Hodnotím to ako skvelý, skvelý film. ()

Biopler

Nálepka "typický hollywood" sa snáď nehodí lepšie na iný film ako je tento. Od veľkolepej výpravy, krásneho prostredia až k hercom, kde však Watanabe predsa len víťazí nad ináč veľmi dobrým Cruiseom. Všetko je však vyumelkovane vyhladené, ba priam až gýčové, a pôsobí v celkovom sumáre nereálne hoci príbeh je, až na pátos, zaujímavý. ()

tranquill

"Co se stalo s těmi Řeky u Thermopyl? .. Ani jeden to nepřežil..." Film o nesmírné odvaze samurajských bojovníků. Edward Zwick zde mistrně stvořil asi nejlepší historickou filmovou bitvu. A pro Toma Cruise tahle role asi zůstane životní. Nečekal jsem to, ale tohle je kult a jeden z nejlepších filmů světové kinematografie! "A pro mě byla čest, useknout mu hlavu!" ()

AloeB

V rámci kdejakých trendů bych si samozřejmě s naprosto levou výřečností postěžoval že ona tradiční armáda mongoloidů není schopná jakéhokoliv vzdoru bez heterosexuálního bílého muže, ale to vše si odpustím protože jakkoliv je Kacumoto charismatický, stále nemá na sex appealem sršícího Cruise s chytře zvolenou barvou zbroje (jako fakt, v zelené by takovej drsňák pravděpodobně nebyl) a výrazem, že se bez jakéhokoliv buildingu ani nedivíme scéně oblékání brnění (jakkoliv jsem heterosexuální bílý muž, dopadl bych jako Taka). Abych ale nebyl nespravedlivý, není to jen o tom úchvatném boji (kvůli kterému stejně všichni tyto filmy sledujeme, přiznejme si to pokrytci), už od začátku, kdy zdánlivě japonský film začíná na (asi spíš už ne) Divokém Západě, je nám jasné že to bude stát právě na mnou tak vychvalovaném Cruisově charisma, kvůli kterému je nám vlastně jedno že je to ubohý zrádce lidu amerického. Už jenom to (hned po Americe) nahlédnutí do (tehdy ještě cenově přístupného) Japonska je prostě kouzelným zážitkem a řekněme, kdo by nechtěl žít v takové vesničce s milými rolníky a růžovými korunami stromů. Hodně mě taky bavil pan Graham, ještě víc pak skutečným poslední samuraj Kacumota. I ta bitva byla skvělá, konečně zase trend skutečně hraných bitev s prvotřídní taktikou kde si prostě užíváme taktickou nabuřelost a nekompetenci záporné strany. Pro to vše mi vlastně ani moc nevadí ta spousta předvídatelného Hollywoodského kýče a krapet nepřesností (Mucuhitovi skutečně neříkali Meidži už za jeho života jakkoliv už osvícený pravděpodobně byl). Na závěr poznámka na konec, všimli jste si že všichni opravdu špatní nabuřelí japonští záporáci mají jména počínající písmenem O a končící dvěma slabikami mu a ra. Já si to uvědomil až teď a hádám že to má něco do sebe... ()

mi-ib

Tom Cruise je zde největší borec pod vycházejícím sluncem s pohnutou minulostí. Nevím jak v roce 2003, ale dnes už mi přijde tento koncept dosti opotřebovaný. Příběh mě neudržel v plné pozornosti. Zbytečná romantická linka. Neuvěřitelný patos na konci. Prvoplánově natočený snímek, aby se zalíbil pokud možno všem, využívá veškeré osvědčené cliché, které mě tedy už nebaví. Prostředí Japonska je pěkné a samotná postava posledního samuraje (nemyslím Cruise) je sympatická a dokáže zaujmout. ()

Razzor_82

"Máš zlost, protože tě přinutili nosit tyhle hadry." Velkolepé nahlédnutí do samurajské kultury. Film má magický cit i duši díky příběhu plného tradicí a zvyků orientálního Japonska, během občanské války. Tom Cruise táhne film svým strhujícím výkonem amerického spasitele Nathana Algrena. Katsumoto dává filmu neskutečné charisma a procítěnost v boji za svobodu pro svůj lid. Parádní kamera a skvělá hudba. 9/10 ()

Kalimero13

Takové filmy se už dneska netočí. A to jak v tom dobrém tak špatném smyslu. Ten film nedokáže srozumitelně podat politiku na pozadí, kdo je kdo a proč bojuje s kým a jaktože císař jen přihlíží. Dokáže ale vykouzlit kouzelnou atmosféru. Bohužel dokáže být taky náležitě kyčovitý, jakto Zwick umí. Hrozně se mi líbila ta něžná romantická linka, která vůbec netlačí na akci ... pokud teda pominu ten nepodstatný fakt.... ŽE TI ZAVRAŽDIL MANŽELA!!! ()

Solly

Trohu zklamání. Když člověk odhlédne od úchvatných exteriérů, kostýmů (samurajských brnění) a bojových scén, nemá tento film co nabídnout. Je to jen patetická oslava kodexu bušidó, ale pouze z povrchního pohledu "evropsko-amerických" očí. Přesto však je možné film doporučit ke shlédnutí a to hlavně díky atributům uvedeným v první větě! ()

VerteX

Po všech stránkách vynikající film, ke kterému jsem zpočátku přistupoval trochu s nedůvěrou (hlavně kvůli Cruisovi). Nakonec se ukázalo, že Cruise nejen dokáže zahrát obtížnou roli vojáka, bojujícího nejdříve za peníze a poté za čest, ale navíc dokáže podat roli velmi věrohodně. Film je správná řežba, při které je ale třeba i přemýšlet a brát každý pohyb meče smrtelně vážně (pokud nejste na jeho druhé straně :-). Ostatně, boje nejsou brány tak úzkostlivě jako v jiných komerčních akcích, krev se objevuje sporadicky, ale efektně (na rozdíl od Kill Billa či Zatoichiho, což jsou pořádné krvavé hody). Vizuálně je film skvělý, osobně bych jedno samurajské brnění rád domů. Atmosféra je dusivá, ale díky skvělé hudbě Hanse Zimmera dostává monumentalitu. Nebrečel jsem. Asi nebudu ani podruhé. ()

Gardenboy

Nádherný film, nádherná hudba, perfektný Cruise s Watanabe-om, výborný príbeh a technická stránka. Čo viac si priať? Snáď len menej naivný a sentimentálny záver. Inak je to bomba. ()

Trixi

Nemám ráda Toma Cruise a neslyším na slovo velkofilm,ale tohle je naprostá bomba. Ten příběh, jeho ztvárnění,velkolepé bojové scény a úžasná hudba, to vše vás naprosto dostane. Je to opravdu velkofilm s velkým V. ()

cyright

CRUISOVI NAVZDORY. "Máte zlé sny." "To je u vojáka normální." "Pouze u toho, který se stydí za to, co udělal." .....Nádherně zpracovaný a vypravený film, poněkud okázale cinklý hollywoodem a Cruisem, který je v mých očích největší slabinou filmu..to je ovšem daň, kterou rád přetrpím..film má duši a nejspíše nechtěně i naznačuje, jak je možné zabít a zůstat nevinně čistý....Film také zachycuje smrt starého Japonska a zrození nového, moderního..Úmrtí starých ctností a jejich obrození v novém, "osvíceném" řádu moderního věku s jeho výdobytky..To, jak se s tím japonská společnost se svou mentalitou (ne)vyrovnala, ukazují události 20. století... I přes zmíněné vady je film moje srdcovka.. "Dokonalý květ je veliká vzácnost. můžeš strávit celý život jeho hledáním a přece to nebude ztracený čas." .... "Všechny květy jsou dokonalé." ()

Liathfaol

Pozor!!! Nebezpečí prozrazení slaboduchého "děje": Film o tom jak si vychlastaný a vyhořelý americký válečný hero (Tom Cruise) najme japonská armáda, aby ji vycvičil a vedl proti samurajům. Tom však nenechá diváka na pochybách a přidá se na stranu klaďasů, tedy samurajů. Pak se během chvíle naučí samurajskému umění meče, navlékne si brnění a jde s nima padnout v závěrečné bitvě...hm, proč jim to nežeru. Na takovýhle emotivní filmy o odvaze většinou slyším, ale v tomhle případě to šlo absoblbolutně mimo mne. ()

haWranka

Moc moc moc moc moooc hezký...Občas sice totální "amerika", ale nijak moc mi to nevadilo, rozhodně ne tolik jako jindy. Film jsem si užila naplno, zážitěk mě přikoval k židli a posledních cca 10 minut jsem probrečela, moc moc moc moooc hezký:) ()

markotter

Tak jak to říct ? Nebýt Toma Cruise, byl bych asi s tímhle filmem moc spokojen. Krásný exteriéry, působivý bitvy, charizmatický Japonci, pěkná hudba, příběh taky docela ušel. Ale Tom Cruise, kterýmu spíš sedí akční filmy, kde ještě může použít nějaký ten úšklebek se tady 2,5 hodiny musí tvářit STRAŠNĚ vážně a to mu fakt nejde. To mi připmíná další hvězdu Hollywoodu Cage, kterej se poslední dobou zase tváří STRAŠNĚ smutně. A to mně nebaví. Takže kdyby toma Cruise vystřídal někdo jiný - nejspíš nějakej Japonec :-) tak by to bylo príma. Takovej Ken Watanabe to byla jiná třída. ()

crackonosh

Odvahu jít na Toma Cruise do kina a dívat se, kterak se znemožňuje v japonském kimonu v příběhu, který je předvídatelný a klišovitý od prvního okamžiku, jsem neměl. Ale při práci u počítače jsem se přece jen po očku koukal. Nebyl to sice takový psychický teror, jak jsem se obával, ale Poslední samuraj mě ani v nejmenším nenadchl. Naprosto rutinní americký velkofilm, který se snaží získat body zasazením do exotického Japonska z konce devatenáctého století, aniž by byl schopný rozehrát kteroukoliv ze zajímavých linek, které se mu nabízely. Hodnotit Cruisův výstup nemohu objektivně, protože byl film dabovaný, přesto jsem se ale neubránil tomu, abych se mu čas od času škodolibě nezasmál. Doslovně naservírovaný příběh typicky amerického floutka, alkoholika sužovaného traumatem z minulosti je fádní a ani bojové scény nevynikají velkou propracovaností nebo dobrou choreografií, jelikož se snaží zastírat Cruisovo bojové neumětelství. A ty filosofické řeči, ty řeči... ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Chris Evans ztvární legendárního herce

Chris Evans ztvární legendárního herce

06.01.2022

Od té doby, co Chris Evans (Avengers: Endgame) opustil Marvel a vydal se vstříc novým projektům, daří se herci točit poměrně zajímavý žánrový mix. Brzy jej uvidíme v animáku Lightyear o Buzzi… (viac)

Kdy bude další Jack Reacher?

Kdy bude další Jack Reacher?

15.08.2015

Tom Cruise momentálně točí kriminálku Mena pod dohledem Douga Limana (Na hraně zítřka) a už na podzim ho čeká další akční štace. Znovu si totiž zahraje Jacka Reachera, bývalého armádního… (viac)

Jack Reacher 2 má režiséra

Jack Reacher 2 má režiséra

19.05.2015

První Jack Reacher vydělal 218 milionů dolarů a potvrdil tak lukrativnost Toma Cruise. Režisér Christopher McQuarrie se ale po Reacherovi vrhnul na pátý díl Mission: Impossible (uvidíme ho už 30.… (viac)