Film sa odohráva v časovom rámci 1939-1943 a jeho ústrednou témou je problém spolužitia Ukrajincov, Židov a Poliakov na poľskej Volyni, dnešnej severozápadnej Ukrajine, ktorý ústi do masakra Poliakov. Scenár bol napísaný podľa zbierky poviedok Stanisława Srokowského s názvom "Nenávisť". Zosia Glowacká je dievča z malej dediny v juhozápadnej časti Volyne. Miluje ukrajinského chlapca Petra, ale otec jej vybral za manžela bohatého vdovca Skibu s dvoma deťmi. Čoskoro vypukne druhá svetová vojna a život dediny sa tragicky mení. Fašistická okupácia Sovietskeho zväzu, židovské pogromy, príchod Nemcov, nepodarená ukrajinská snaha o vytvorenie nezávislého štátu, víťaziaca Červená armáda a besnenie Banderovcov. Uprostred vojnového chaosu, etnickej nenávisti a zla príde Zosia o manžela. Zúfalo sa snaží prežiť a zachrániť svoje deti... Jej príbeh je zrkadlom celej zložitosti vtedajšej doby. (TV JOJ)

lineker

Tušil jsem, že mne čeká silný filmový zážitek, ale to poslední, zhruba půlhodinové peklo, mne absolutně uzemnilo. Poláci nasadili svým východním sousedům kurevsky velkou ( zaslouženou ) psí hlavu. Film se rozjíždí na tři až čtyři rychlostní stupně, ale už to úvodní národnostní oťukávání dává tušit, že doutnák existuje a zbývá pouze oheň a rozňetka, A tou se stala druhá světová válka. Soused již není sousedem, ale okolnostmi předurčené vraždící hovado ve jménu velkého Bandery. Etnické čistky, které se nezastaví před dítětem, či těhotnou ženou. Vše pohledem jedné z mnoha žen, které byly nuceny všemu tomu zlu čelit. Provinila se pouze tím, že se narodila v blbou dobu na blbém místě. Národ je nutné vymýtit od kořene. Závěrečná syrová explicita, posvěcená samotným bohem, vám nedá vydechnout a na slzy už ani není místo. Další svědectví, že nacionalismus, nenávist vůči jinému etniku ať je veden z jakékoliv strany je hrozně nebezpečné svinstvo. ()

EternalS

Hrozná doba, hrozné místo. O této pro oba národy temné etapě Polsko/Ukrajinské historie jsem neměl ani ponětí. Hluboce mě to zasáhlo. Obávám se, že některé scény z hlavy dlouho nedostanu. Slabším povahám rozhodně nedoporučuji. ()

stuj

Jeden z těch hodně drsných. Ve stylu filmu "Jdi a dívej se." Ukáže tedy odvrácenou stranu člověka v plné své "kráse". Rozuměj - jaký jsou lidi svině. A jaká je válka nebo nacionalismus nebo fanatický usilování o cokoli bullshit. Díky bohu, že žiju v dnešní době. A v dnešní ČR. A v EU. ()

Blind307

...hrôzy vojny sú zlé...hrôzy nacionalistického šialenstva ešte horšie...2-3 zábery si ozaj mohli odpustiť, beztak sme všetci pochopili o čom to bolo...miestami bola kamera nejaká chaotická...Ukrajinci si "užili" vpád Poliakov v roku 1920 (zmienka vo filme)...následne si Ukrajinci "užili" v rokoch 1932-33 Stalinov hladomor...a opäť vendeta od Banderovcov za 2. svetovej vojny...v každom národe sa bohužiaľ nájdu temné skutky...hrozné storočie... ()

StandikK

Whou... Ta toto je fakt masakr. Jde vidět, že i Poláci dokážou natočit neskutečný film. Film má sice neskutečně dlouhých 150 min., ale těch momentů, kdy je zde nuda, moc není. Na tomto filmu rovněž oceňuji, že se konečně nemluví jenom o Hitlerovi, fašistech a dalších náccích a o tom, co vše dělali za 2. světové války. Podívejte se, jak se chovali Banderovci! To nebyli lidé, to byli zvířata a o tomto se mlčí???? Neskutečně drastický film podle skutečnosti... Kolik lidí bylo za toto potrestáno? Nikdo, stejně jako za Katyň. ()

Unlikelyhero

žádná postava mi nebyla sympatická, ostatně tak , jako ten vidlácký život, už na té přezpívané svatbě to mezi ukrajinci a poláky vřelo a válka z toho udělala peklo, neskutečná brutalita a surovost v poslední části filmu, až naturalistická, chápu, že to tak asi bylo a šlo o ztvárnění děsivé historie, ale bylo mi z toho šoufl, paradoxně němčouři z toho vycházeli nejlíp, samozřejmě vyjma bestiality vůči židům, veskrze nechutná věc, a my jsme jako homo sapiens? nedělejte si kozy ()

Anonim1

Skvělý válečný snímek, který se nezaměřuje na příběhy vojáků na frontě, ale na osudy civilního obyvatelstva a to v konfliktu, o kterém jsem před jeho vzhlédnutím neměl ani tušení. Zároveň je to jeden z nejdrastičtějších filmů, jaké jsem kdy viděl. Tvůrcům se perfektně podařilo zachytit brutalitu a zároveň absurditu celé téhle nepochopitelné genocidy. Ze závěrečné části filmu doslova dýchá beznaděj a člověk už přestává věřit, že tohle peklo hlavní hrdinka přežije. ()

Wallendorfer

Rwanda je ďaleko, Kambodža je ďaleko, ale Volyň je pár stoviek kilometrov od nás. Keď dopozeráte tento film, budete zdrvení. Keď ho budete pozerať večer pred spaním, bude sa Vám snívať, že hrdúsite svojho suseda. A keď sa ráno zobudíte, príde pachuť v ústach a ďalšie zdrvenie. ... Pop, ktorý burcuje priamo na omši svojich veriacich do bratovražednej vojny. Nový šoltýs, ktorý bol najprv červený a potom hnedý socialista, no a dnes by bol najväčší demokrat. A kto vlastne z vašich susedov vypustil džina z fľaše? ()

PMU

Tento snímek opravdu jen tak nedostanete z Vaší hlavy. Zpočátku nudný, ale po vlahém rozjezdu se nebudete stačit divit. Poslední třetina filmu už je opravdu masakr. Jako celek je opravdu zajímavý, koukatelný a při delší stopáž rychle uteče. ()

Mezerník

Nehodnotím téma, ale film. A ten je bohužel jenom průměrný. Místy zdlouhavý, místy pro zahraničního diváka nesrozumitelný (hlavně z počátku... a to i pro mne, který se zajímám o moderní historii a vím, o co jde), moc to nefunguje ani jako příběh, ani jako dokument. Zajímavý komentář: Sidonka ()

negativ

K filmu jako takovému se vyjadřovat nechci, víceméně bych opakoval většinu již zde napsaných komentářů. Ale jen si neodpustím konstatování, že v současné době se jedná a zajímavý pohled do nacionalistické historie Ukrajiny a alarmující paralelu se současnou situací na Ukrajině (minimálně posledních cca. 10 let). Слава Україні! Героям слава!? *jinak mylně jsem se domníval, že stahování z kůže zaživa skončilo se středověkem a že skalpování byla výsada indiánů... tak už jsem zase o něco chytřejší. ()

ezop1012

Celkom dobrá kamera, ale príbeh je trochu menej prepracovaný v úvode trocha klišé. Je tu istá spojitosť medzi "Choď a dívaj sa" 1985 a tomto filmom, veľa podobných scén. ()

Cosima

Právě zhlédnuto. Naturalisticky a explicitně nejbrutálnější snímek, jaký jsem kdy viděla. A podle skutečných ne zase tak dávných událostí. Až mi z toho není fyzicky dobře. Už plně rozumím slovnímu obratu 'tuhne mi krev v žilách', protože přesně takový mám teď pocit. Je opravdu rozdíl o tom číst, a nebo to vidět zobrazené tak syrovým způsobem. Skutečnost, že si taková sadisticky barbarská zvěrstva dokážou lidé mezi sebou dělat, je mimo moje chápání. V okamžiku, kdy začalo ukazování genocidy v tom nejpravějším slova smyslu, nebralo to stupňující se násilí a brutalita konce. V jednu chvíli jsem si říkala: 'tak, a teď už to snad bude pro Zosiu lepší', ale ono to bylo pořád horší a horší (v hlavě mi zůstalo několik výjevů, na které jen tak nezapomenu, i když bych chtěla - viz klouček a otep slámy). Pořád nechápu, že tohle může "člověk" udělat. Zároveň si ale myslím, že je velmi důležité svědectví takovýchto hrůzostrašných činů stále připomínat a pořád dokola lidem ukazovat, že vyvražďování a války nikdy k ničemu nepovedou. Na konci totiž není žádný vítěz, ale jen zpustošená zem a nesčetně zmařených životů. Poláci na to připomínání šli hodně drasticky a bez zábran, ale možná, že právě takový přístup nás nejlépe donutí k zamyšlení se nad hodnotou lidství, a že je třeba ji v sobě uchovat. Mě o těchto věcech ten film přemýšlet donutil, a přestože si nejsem vůbec jistá, jestli ho chci ještě někdy vidět, tak na sto procent vím, že na něj nezapomenu. A pokud bylo tohle záměrem tvůrců, tak nemůžu hodnotit jinak. ()

Escobar

Až mi šel mráz po zádech z toho, čeho jsou lidé schopni. Ale neodpustím si....film by měli vidět ti, kteří mávají žlutomodrými vlajkami a nemají ani ponětí, kdo byli Banderovci. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

19. Kino na hranici = kino pro mě

19. Kino na hranici = kino pro mě

22.04.2017

Jarní filmový maratón nad hraniční řekou Olší se blíží. Devatenáctá těšínská mezinárodní filmová přehlídka Kino na hranici, která se každoročně koná na přelomu dubna a května v Českém Těšíně a… (viac)

Polští orli

Polští orli

11.05.2016

Do sekce Ocenění přibyli Polští orli. Ocenění našich severních sousedů má za sebou teprve krátkou historii. Uděluje se od roku 1999 a momentálně oceňuje filmy a seriály v devatenácti kategoriích.… (viac)