Němý Bobeš aneb Český Tarzan

(divadelný záznam)

To, co se stalo s Cimrmanovou hrou Němý Bobeš, je výsledkem střetnutí dvou myšlenkových živlů: nezkrotného tvořivého pudu umělcova se stejně nezkrotným pudem malého českého samozásobitele. Zatím co na jedné straně vidíme obdivuhodné úsilí poznat a ztvárnit svět a dobrat se podstaty lidského konání, na druhé straně setkáváme se jen s přízemní snahou nasušit na zimu pár hub. V případě Němého Bobše ten malý, zapšklý svět Josefa Padevěta bohužel vítězí (oficiálny text distribútora)

ostravak30

Jedna z her, která zrovna nepatří k mým oblíbeným a pokud se to tak vůbec u Divadla Járy Cimrmana dá říct, tak jedna z nejslabších. Jenže i tento fakt u tohoto divadla značí vysoký standart. Hra je originální hlavně i svým průběhem her v hrách. ()

Tominni

Trochu jinak pojatá hra z pera mistrů Svěráka a Smoljaka. Tentokrát přináší popis rekonstrukce hry Němý Bobeš a vysvětlení ke hře nahrazují klasickou přednášku. Jinak jde ale opět o výborné dílo, přestože rekonstruovat hru z papírů po sušení hub může být výzva a může znamenat spoustu věcí. Třeba i pojetí Němého Bobeše, kterého vychovali srny. Cos to udělal, Pepíku? Hezký! ()

subic

Tohle je vlastně příběh o očkování a ta jediná poslední neočkovaná Marta, manželka myslivce Josefa Mikovce, je prý stále na malinách, už 17 let. Přitom převlečená za muže slouží zploditeli svého dítěte, onoho Němého Bobše, kterého vychovaly srny. ()

kneekal

Záskok to není, ale ten hastrman mě odrovnal... a Geňa Rumlena konečně v roli, která mu padne jak ušitá... Přijemná změna ve vedení dramatu a kdo by neznel hlášku: Cos to udělal, Pepiku?.. poctivé 4 ()

Gig

Tento divadelní kus mám moc a moc rád. Miluji tu kompozici a dekompozici - tj. Vnořování do historie a zpětné vracení do současnosti. Pokud stále nevíte, myslím tím: To bylo tak a opona... Teď už jen dodat: Hezky, Pepíku. ()

ElFifo

Nehodlám slepě hodnotit všechny hry DJC plným počtem hvězdiček. Uznávám, že DJC je fenoménem a upřímě obdivuji celoživotní práci pana Svěráka a pana Smoljaka + celého ansáblu kolem DJC. Nicméně kvalita her je dle mého dost rozdílná a chápu, že ne každá si najde své fandy mezi všemi. Hra Němý Bobeš je bohužel takovou hrou pro mne (patří mezi ně i třebas Hospoda na mítince, Vražda v solónním kupé a Afrika), hrou která se nese na jednodušší vlně humoru a neoslovuje mne svým vytříbeným smyslem pro humor jako třeba Záskok nebo Dobytí severního pólu. ()

Pjotrik

Opět hromada superkomických scén a vět. Baron sedí u stolu v nepohodlné pozici s injekční stříkačkou v žíle, vedle doktor a farář - "však moje maminka vždycky říkávala"...opona, všichni rychle přesouvají věci jako o život, opona pryč...a maminka řekne jedinou větu!!!...opona a vše se zase vrací ke scéně s injekční stříkačkou. To se musí vidět. Podobná věc, kdy tenhle geniální kolektiv mučí sám sebe, se objevuje ve hře Dlouhý, široký a krátkozraký. Je to scéna, ve které Miloň Čepelka rozpráví se svým bratrem drsoňěm a naběhá přitom desítky a desítky metrů. "Dítě! V duchu mě napadají slova našeho básníka Šilera, v překladu vašeho básníka vrchlického". U Cimrmanů nevím jakým způsobem hodnotit, kdybych rozebíral humor, vydalo by to na hodně Ačtverek, když napíšu geniální, je to málo, tak musím prostě citovat. Cimrman lékař - "Zácpa, ta se tehdy léčila směsí řepíku, pampelišky, zeměžluči a hořce. Cimrmanovi stačil na zácpu Rozrazil". "Pekně nám to dnes připaluje Hurych a synové parní mlýny!" 95% ()

mnaucz

Hra jinak koncipovaná. Seminář střídá hru a hru střídá seminář. Samotná hra pro mnohé platí za slabší, ale já ji mám silně v oblibě. Stejně tak i tento záznam, který nově zachytil v roli Jana Hrabětu a Genadije Rumlenu. Z té první vlny záznamů DJC z 90. let je to jeden z těch lepších a rozhodně i technicky vyspělejších a rád se k němu vracím. ()

chicotomas

Pro mě osobně jedna z TOP 5 Cimrmanovek. Prokládaný seminář s hrou se starým p/Papouškem je zase něco trošku jiného, než je běžné. A opravdu jsem zasmál, protože "je na malinách". ()

draxxi

Tahle hra mi pripada slabsi, ale to bude tim, ze jsem slysel mnohokrat jeji audio verzi, nez jsem videl zaznam na dvd. Pripadala mi velice zmatena... 29/12/2020 70% ()