Star Trek: Discovery

USA, (2017–2024), 54 h 10 min (Minutáž: 38–66 min)

Hudba:

Jeff Russo

Sonequa Martin-Green, Doug Jones, Anthony Rapp, Mary Wiseman, Wilson Cruz, Shazad Latif, Michelle Yeoh, David Ajala, Blu del Barrio, Jason Isaacs, Anson Mount (viac)

Star Trek je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších sérií po celém světě. Po padesáti letech od premiéry legendárního původního seriálu se vrátil na televizní obrazovky díky novému seriálu Star Trek: Discovery. Noví hrdinové, nová vesmírná loď a nové mise přilétají na vlně stejných vznešených idejí a naděje v lepší budoucnost, které už inspirovaly celou generaci snílků a vizionářů. Seriál Star Trek: Discovery zachycuje výpravy Hvězdné flotily během jejich misí za objevováním nových světů a nových forem života. Hlavní hrdinkou je důstojnice Hvězdné flotily Michael Burnhamová (Sonequa Martin-Greenová), která musí přijít na to, že aby skutečně pochopila cokoli „mimozemského”, musí nejdříve porozumět sama sobě. Michael je lidského původu, a přesto se stala sestrou jednoho z nejslavnějších hrdinů ve „vesmíru” Star Treku. Vykonala něco strašného, a přesto má šlechetné srdce. A i když není neohroženou kapitánkou vesmírné lodi, i když o tom ještě neví, na tom, co udělá a jak se rozhodne, závisí osud celé galaxie. (TV Prima)

Recenzie používateľa Elerrina k tomuto seriálu (14)

Season 1 (2017) (S01)

Nový Star Trek je zapotřebí vnímat minimálně ve dvou rovinách: v primární ideové a v sekundární realizační. Ideová rovina, která kdysi dávno stvořila nesmrtelné kouzlo tohoto seriálu, se bohužel v současnosti propadla do toho nehnusnějšího pseudoliberálního bahna současné Ameriky, což se projevilo tím, že hlavní (i vedlejší) postavy jsou vydefinovány jako politicko-genderová klišé. Takže tady máme MLADOU ČERNOŠKU, která je na začátku ponížená a traumatizovaná, ale nese to s hrdostí, a je předurčena všem dokázat svoje kvality a očistit své jméno. Dále pak ZLÉHO BÍLÉHO HETEROSEXUÁLNÍHO MUŹE ve vedoucí pozici, který se dlouho pokrytecky přetvařuje, ale nakonec se odhalí jako padouch, a ARABA, KTERÝ BYL MUĆEN A ZNEUŽÍVÁN, ale ve skutečnosti to s ním možná bude ještě horší. Toto hlavní trio doplňuje párek sympatických (jak jinak) HOMOSEXUÁLŮ, z nichž jeden je nerd, mírumilovný mimozemšťan a pubertální užvaněná kamarádka. Zvláštní ideové místo má pak ČÍŇANKA, která je na začátku mateřským vzorem hlavní hrdinky a na konci pak jeho zvrhlým opakem, ovšem zřejmě stále obdivovaným. Fascinujícím symptomem téhle freaky show je fakt, že za celých patnáct epizod tyto postavy nemají žádnou lidskou interakci s jakýmkoliv jiným členem posádky, která je obklopuje, což maximálně podtrhuje jejich ideovou odtrženost od reality. Na straně nepřátel se můžeme kochat zvrhle fundamentalistickými a vizuálně opulentně barokními Klingony. V rovině realizační seriál čerpá především z abramsovského důrazu na maximální dramatický efekt a současně přebírá narativní koncept ze Hry o trůny, kdy dějotvorným prvkem jsou výzvy, které jsou předkládány jednotlivým postavám, a o kauzalitu nebo logiku se nikdo nestará. Nesouvislost dějové linky posiluje i to, že každou epizodu psal jiný scénarista a režíroval jiný režisér, což ale na druhou stranu umožnilo částečné rozmělnění výše zmíněného ideového konceptu, tedy alespoň v první polovině série. Nicméně je vidět, že spousta lidí do toho dala srdce, některé scénaristické nebo výtvarné detaily docela potěší, a většina epizod má drajv a daří se jim udržovat napětí a pozornost diváka. Herci se převážně pevně drží svých škatulek, ale třeba zrovna Jason Isaacs svého kapitána Lorcu ztvárňuje téměř po celou dobu natolik nejednoznačně, že je možné uvěřit i tomu, že se prostě jedná o zarpulého válečného veterána, který neposlouchá nadřízené a má nějaké to trauma z minulosti. Doug Jones svého mimozemšťana také dopiloval k naprosté dokonalosti. Před těžký úkol je postavena Sonequa Martin-Green, která má ztělesňovat jakýsi ultimátní rasový symbol, něco mezi černým Einsteinem a Terminátorem, navíc obohaceným o slušnou dávku traumat, nad kterými musí postupně zvítězit. Což se snaží uhrát hrdě vystrčenou bradou a výrazem chladné nadřazenosti, které občas proloží emočním zhroucením. Slabou stránkou jsou tentokrát technobláboly, které si vždy v minulosti ve Star Trecích držívaly alespoň nějaký standard. Tady je celý ten koncept astromykologie WTF obřích rozměrů, i když připouštím, že to scénaristům otevřelo dveře k mnoha zajímavým dějovým zvratům i vizuálním hrátkám. Ve výsledku je tak první série Discovery nevyrovnaný a na prvoplánových efektech postavený seriál, který sice má pár (asi omylem) povedených epizod, celkově ale doplácí na omezující rámec dementní politické agitky a na touhu po dramatických dějových zvratech za každou cenu, tedy i za cenu naprostého pošlapání logiky a kontinuiity děje. Druhou sérii už nedám, nemám na to žaludek. () (menej) (viac)

Nový začátek (2017) (S01E03)

Všichni jsou na ní hnusní, ale Michael to nevzdá. První půlka nuda, druhá půlka rádobyhoror se světly baterek v temných chodbách cizí lodi plné mrtvol. ()

Bytost, nebo zbraň (2017) (S01E04)

Až na ty zbytečné odbočky k hnusným, chrchlajícím, barokně oblečeným Klingonům velmi dobré. Klasický spor vypatlaný zelený mozek versus vědec, snažící se dělat precizně svoji práci, tu probíhá souběžně hned ve dvou rovinách, k tomu máme samozřejmě i časový limit, aby byli všichni pod tlakem. Lorca se ukazuje jako obratný manipulátor, ale chápeme, proč to dělá. Michael i Stamets to nakonec zvládnou na výbornou a najednou si docela rozumějí. Ovšem Michael, v závěru epizody důvěřivě otevírající zadržovací komoru, aby nakrmila spórami domácího mazlíčka, který před hodinou brutálně roztrhal její přímou nadřízenou, působí extrémě neuvěřitelně. ()

Zvol si svá muka (2017) (S01E05)

Konečně sci-fi epizoda, která má koule. Kapitán je zajat Klingony, Saru se tím pádem potýká s vedením lodi a Michael a Stamets přitom zjišťují, že želvuška asi brzo vypoví službu. Perfektní útěk z vězení a odvážné Stametsovo rozhodnutí, hm, tohle nemá chybu. Saru se konečně smiřuje s přítomností Michael na palubě. ()

Léthé (2017) (S01E06)

První ze tří fillerových epizod. Snaha o Sarekovu záchranu je v podstatě jen záminkou pro rozbor jeho komplikovaného vztahu s Michael a jejího traumatu, že náhradní tatínek jí nedával najevo dost lásky. Citovou prázdnotu jí zřejmě pomůže vyplnit Tyler, který se ze všech sil snaží zalíbit, takže je asi zaděláno na románek. Naopak kapitánův románek s admirálkou právě končí. Přitom spát s nabitým phaserem pod polštářem je přece úplně normální. ()

Časová smyčka (2017) (S01E07)

Úplně zbytečná epizoda ve které překvapí pouze neobvykle sympatický Stamets. ()

Chceš-li mír, chystej se na válku (2017) (S01E08)

Ocenění si zaslouží pouze krátká, ale výborně ztvárněná bitva na začátku, ježíš, proč takhle nevypadá celý ten seriál? Zbytek je úplně zbytečný pseudokonflikt o ničem a slouží jen k prezentaci toho, že Saru, který je nám jinak předkládán jako výjmečně konstantně kladná postava, má také své slabé chvilky. ()

Do hloubi lesa vcházím (2017) (S01E09)

Místy odfláklá režie - například v polovině série skoků vidíme Stametse na pokraji zhroucení, ale po jejich skončení už po něm neštěkne pes - ale jinak to vypadá, že to už zase konečně o něčem je. Tylera definitivně zařazuji na seznam postav, které je nutno co nejdřív odprásknout. Nebo je to možná nový trend v balení: na chladnou a výkonnou ženu jako je Michael uděláte největší dojem tím, když se uprostřed smrtelně nebezpečné akce nervově zhroutíte a necháte jí, aby vyhrála souboj s nepřátelským velitelem a zachránila jak misi, tak vás. Pak se jí v kajutě s brekem přiznáte, že milujete svou bývalou mučitelku a ejhle: už máte dojatou dívčinu v náručí. To gay líbání před akcí je asi taky nový level ve star trek vztazích. Sice nejsem v tomhle předpojatá, ale mezi těmi dvěma herci prostě chemie nefunguje, takže to vypadá jen jako další zbytečná queer korektní póza. Ale abych jen nekritizovala, je to slušně akční, Michael se uspokojivě vyrovnala se svou minulostí, Lorca se zase jednou chová jako pořádný kapitán a závěr docela navnadí. ()

Sám proti sobě (2018) (S01E10)

Až na to, že se nějak příliš snadno dostali k informacím o tom, jak mají vypadat a jak se mají chovat, to docela ujde, adaptace na zcela novou a nebezpečnou situaci vzbuzuje samozřejmě zájem. Tilly si konečně zaslouží naše sympatie, z Tylera se vyklubala skrytá hrozba a Lorka má scénu, kdy je fakt boží. ()

Vlk v rouše beránčím (2018) (S01E11)

Michael konečně(!) působí jako někdo, kdo je schopen plně zužitkovat svou chladnou odtažitost a své schopnosti. Jen škoda, že byla promarněna šance definitivně se zbavit Tylera, jehož postava prodělala zásadní proměnu. ()

Přehnané ambice (2018) (S01E12)

Několik souběžných dějových linek plných dialogů maskuje přípravu na nejvýznamější plot twist celé série v závěru, který je sice velmi efektní, ale v podstatě strašně pitomý. Novým levlem v blbosti houbové sítě jako prostoru, kde bloudí Stametsovo vědomí, je přítomnost nejen paraelního Stametse, ale i ducha mrtvého přítele. Který navíc poskytuje zásadní informace o tom, že v tomhle vesmíru je všechno špatně. Toxické koncentrace nesmyslnosti dosahuje i linka s Tylerem/Voquem, která se ještě navíc stala prvoplánově sadistickou. Copak si nikdo nevzpomene, že Voqua jsme viděli živého ještě na konci čtvrté epizody, tedy tři týdny před Tylerovým osvobozením v epizodě páté? Vedle tohohle balastu pak císařovna, která ve vztahu k Michael osciluje mezi projevy mateřské lásky a rozsudky smrti, vypadá jako docela milá a duševně vyrovnaná osoba. Tímhle dílem bohužel začíná spláchování do záchodu všeho, co bylo více či méně úspěšně budováno v předchozích devíti epizodách. ()

Co bylo, je jen předehrou (2018) (S01E13)

Game of Thrones na "palácové lodi". Plus hromádka pitomých astromykologických keců na Discovery, Stamets už je zase v té nejlepší houbičkové formě. Tak ne, není to GoT, je to Maleficent. Černá Růženka bleskově změní loajalitu, taťku kapitána nechá padnout a sáhne po (staro)nové mamce. Jinak ty efektní střílečky a bitka v trůnním sále zakrývají dvě zásadní skutečnosti. Jednak, že jsme dostali ohledně Lorky mnohem víc otázek než odpovědí, a za druhé je popřen smysl celého předchozího dění, kdy to vypadalo, že právě kontroverzní Lorca představuje jedinou naději na úspěch ve válce s Klingony. ()

Válka přede mnou, válka za mnou (2018) (S01E14)

A jsme zpátky doma, v našem důvěrně známém vesmiru, obývaném výhradně silnými ambiciózními ženami, pohlavně neutrálními mimozemšťany a gayi. A poručíkem Tylerem, který má voperovanou stereo poruchu osobnosti. Vážně, ta linka kolem Tylera je čím dál víc na blití, už je z něj z chudáka zase oběť. Proč se posunuli v čase dopředu, kvůli tomu, aby zoufalost válečné situace zakryla naprostou prázdnotu směřování celé téhle série? Aha, aby se našlo využití pro císařovnu, tak to jo. Zbývá už jen jeden díl, takže tipuju, že zakončení války budou muset nějak narychlo odfláknout. ()

Usmíření (2018) (S01E15)

Jedna hvězdička za císařovnu v bordelu a zhulenou Tilly, jinak je to totálně promrhaná šance na jakékoliv zakončení, které by mělo špetku logiky nebo alespoň koule. Po těch několika odvážnějších hrátkách s obměnami ideové a politické korektnosti v minulých epizodách se scénaristé zbaběle vrací zase na úplný začátek. Do striktně feministického vesmíru, kde se několik silných žen sejde v podzemní jeskyni, pět minut žvaněj o tom, zda zmáčknout červené tlačítko nebo ne, a pak je najednou vše vyřešeno. Takže konec na úrovni postmoderní disneyovské pohádky. A zbytek jsou tuny nesmyslného rozebírání osobních traumat nesympatických postav, ideový balast a politické blouznění. ()

Michelle Yeoh hvězdou nového Star Trek filmu

Michelle Yeoh hvězdou nového Star Trek filmu

19.04.2023

Tak se fanoušci Star Treku přece jen dočkají nového filmu. Místo návratu party okolo Chrise Pinea (Dungeons & Dragons: Čest zlodějů) ale nakonec jako první dorazí snímek s názvem Star Trek:… (viac)

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (viac)

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Zatímco poslední celovečerní příspěvek do jedné z nejpopulárnějších hororových sérií všech dob dorazil do kin už před dlouhými třinácti lety a dalšího filmu se kvůli tvůrčím sporům o práva na… (viac)

Star Trek dostane další seriál

Star Trek dostane další seriál

18.05.2020

Trvalo to roky, ale značku Star Trek se nakonec přece jen podařilo oživit. A paradoxně to nebyly filmy (byť pomohly), ale televize, kde se postavám spojeným se slavnou lodí Enterprise začalo dařit.… (viac)