Star Trek: Discovery - Season 1

(séria)
USA, (2017–2018), 11 h 25 min (Minutáž: 38–50 min)

Hudba:

Jeff Russo

Sonequa Martin-Green, Doug Jones, Shazad Latif, Anthony Rapp, Mary Wiseman, Jason Isaacs, Wilson Cruz, Mary Chieffo, Michelle Yeoh, Jayne Brook, James Frain (viac)

Už celé století udržovala Federace s Klingonskou říší klid zbraní. Teď ale důstojnice Hvězdné flotily nešťastnou náhodou znova rozpoutá válku. (Netflix)

PKD

Jako nějaká XY SF seriálová Rková akčka (kterých jsou dnes tuny),dost cool, řekl bych. Jako ST...megashit galaktózních rozměrů, který se nepovedl ani JarJarovi a to je sakra,co říct! jenž mi zřejmě už navždy zničil naději, že by se ST a to, co ho dělá tím čím je, někdy mohl vrátit. Sporový pohon (nebo jak se ta sračka jmenuje) mě rozesmával pokaždé,když byl zmíněn a to nemluvím ani o samotném vizuálním efektu,ze kterého se mi dosti slušně,motala hlova. Uniformy a vůbec celá designová stránka (až na samotnou Discovery, ta se povedla), včetně Klingonů, které by nepoznal znalec předchozích ST ani omylem, pokud si ovšem občas nevšimne jejich znaku,ukradeného z TNG a který v tomto (tedy 23.st.tedy zhruba 100let před Picardem a spol.) nemá co dělat, je naprosto mimo mísu a nepřipomíná nic (krom znaku patřícího jen členům posádky Enterprise a který tu nosí úplně všichni, všude, WTF???) z žádného z předchozích ST inkarnací. Až na tu slavnou alternativu od Džejdžeje. Jenže on si to jaksi mohl dovolit, když měl tu skvělou výmluvu s alternativní linií. Jenže tvůrci tohoto z pohledu trekisty, paskvilu plného násilí, krve, debilních psychopostav (až na vyjímky), které by měli být zavřené v ústavu pro choromyslné a ne pobíhat po hvězdné lodi, tvrdí, že jde o prime timeline, tj.o čas.linii, ve které se odehrává vše, krom posl.3 JJ treků. A to už okecat prostě nelze! Poslední naděje je snad ten seriál s Picardem. Též zničena po shlédnutí 1.s. P.s. i když jsem pochopitelně zvědav, co udělají s Pikem a spol. Což mi připomíná...,Enterprise ze samotného závěru 1.s.,je ale totálně boží! A to i přesto, že já sám, nesnáším změny na již existujících lodích. Leč v tomto jediném př.rád udělám vyjímku. Už jen kvůli ní, se určitě aspoň pro tu srandu mrknu na min.1.díl 2.s. Jsem rád,že je Roddenberry už po smrti a tohle nevidí. Uf. P.p.s. rozhodně nezávidím lidem, co budou tak neopatrní a po tomto dosti bizár ´´ST´´apendixu (ano, je to přesná analogie ke slepému střevu-nikdo ho nechce, je úplně k ničemu,ale ´´všichni´´ ho máme, až na to, že tento seriál vás nemůže zabít, když praskne...nebo, že by...:) se podívají na TOSku, která je pokr., zažijí dosti brutální kulturní ŠOK, páč vizuálně,atmosférou, filosofií atd., je to o 300% někde úplně jinde a proto nikdy nepochopím, proč se tento s. neodehrává např.v 25.st., namísto toho, aby hluponi ze CBS tvrdili, že jde o prequel k TOS. Absolutní nechápačka. A naprosto zbytečná provokace, páč tohle prostě nemohl nikdo myslet vážně. ()

MartinezZ

Na jednu stranu je skutečně fajn, že se znovu po mnoha letech na obrazovky dostal "Star Trek". Na druhou stranu je to skutečně asi nejslabší Star Trek, a to dokonce nejsem ani fanda Enterprise (2001 ***). Divná hlavní postava s divnými komplexy a seříznutým karfiolem na hlavě, u které, díky jejímu chování, nechápu, jak s ní mohla mít její původní kapitánka plány na její vlastní velení lodi. Charismatem postav jí bez potíží převýšily stále divně se mračící hlavní inženýr, její postupně čím dál tím víc odvázaná zrzka-kudrdlinková a hlavně chutný, leč nestravitelný Kalpian, kterého považuji asi za to největší plus celého seriálu a přínos do Star Trek univerza - další nový skvělý ufoun :) Jinak ale nápad na podprostorem hopsající hmyz a plíseň šířící život skrze vesmíry mě tedy skutečně neuhranul a finální díl byl echt nesmyslný. Měli nechat Emperorku uškvařit Chronos, nehledě na to, že by to nezapadalo do tamní historie. U tohohle seriálu by mi to totiž bylo úplně šumák. --- Tenhle rok se vrátily dva Star Treky: Discovery, která sice má efekty, ale jinak nic moc, a Orville, který sice má leckdy a mnohdy zbytečný americký humor, ale jinak je to mnohem víc Star Trek, než právě "Majkloid". Má plno zajímavých nápadů a ty v Discovery chybí. Přílišné pomrkávání po moderních morbidních seriálech z toho udělalo nějakou jinou odnož Star Treku a tím by to mohlo skončit. Přivedení na scénu Enterprise je jen berlička, jak tohle dítko udržet nad vodou a ne to rovnou zrušit. ()

filmmovier

Strašně jsem se bál, že se to nepovede a půjde o průšvih skutečně galaktických rozměrů. Sice bych i já mohl nabídnout kritiku jako "je to moc filmové, moc tmavé, moc přehnaně akční, moc moderní a moc si to bere příklad z Abrams filmů." A byla by to samozřejmě pravda. Problém je totiž ten, že kdyby si Discovery ponechala styl klasických ST seriálů jako TNG, DS9 a VOY pravděpodobně by v současnosti moc dlouho nefungovala a už vůbec by nenalákala nové fanoušky. Chápeme? Současný Star Trek prostě musí odpovídat současnému publiku, což vlastně trochu ukázala už Enterprise. Ale dost mého filozofování. Hlavní je, že Discovery se skutečně povedla a rozhodně se nejedná o nejslabší Star Trek seriál. Má výborné postavy (až na Stametse, kterého navíc hraje strašnej nesympaťák), a narozdíl od jiných jsem si oblíbil i Michael. Byl jsem rád i za nečekaně velký prostor pro výborně ztvárněného Sareka. Nejlepší jsou Doug Jones a Michelle Yeoh (obzvlášť v druhé polovině), naprostým králem je ale fenomenální Jason Isaacs, Lorca je navíc i nejlepší postavou. Zprvu jsem zuřil kvůli podivně neklingonsky vypadajícím Klingonům (kteří vypadali trochu jako Xindové), a i když jsem si občas říkal, jak je to divné, nejsem zas takový blázen, abych vyhlašoval válku kvůli tomu, jak vypadají, naopak to považuji za sympatický nápad. A navíc všechny řeči vedou v klingonštině, což je fakt lahůdka a něco neskutečně krásného pro mou duši a fandovské srdce. Příběh překvapil už od začátku, a to nejen rychlým tempem a pokročilými technologiemi "po Voyageru." Z úvodního dvojdílu jsem byl nadšený a když se pak děj přesunul na Discovery, začal se ještě zlepšovat a byl čím dál lepší. A když se pak loď dostala do zrcadlového vesmíru (což snad není spoiler), ze seriálu se stala skutečná nesmírně vymazlená lahůdka, která nabídla jeden šokujicí zvrat a odhalení za druhým a já byl nadšený z každého okamžiku, protože to mělo logiku a bylo to fakt neskutečně výborné. Tahle linka se tvůrcům skutečně povedla, žádný Star Trek seriál nikdy neměl dobrou první sérii (a někdy ani druhou), takže o to lepší Discovery je. A samotný závěr první série slibuje velké věci i do budoucna... Navíc se povedla i nová znělka a hudba celkově a potěšil mě i "návrat" Harcourta Fentona Mudda. Jako milovník Star Treku jsem naprosto nadšený (ačkoliv jsem téměř jediný) a nemůžu se dočkat druhé série. Nejlepší epizody: Choose Your Pain, Léthé, 10 - 13. 100%. ()

BoXBe

Barevný vizuálně vyloženě relaxační seriál, u kterého se dá rozjímat a užívat si blikajících světýlek a špičkové produkční práce od designu, přes CGI po kostýmy. Celek sráží dolů seriálové neduhy - předlouhé dialogy a scény, které příběh posouvají o mikrometry, nepřesvědčivá hlavní postava (přehrávaná, s přemírou patosu v každém projevu), slabší vedlejší taky dost přestylizované vedlejší postavy, divoké twisty, které působí postupně hodně papírově, právě i kvůli seriálovému schématu (hodina na díl) a tak dále. Jinak je to ale fajn jízda a byly chvíle, kdy Star Trek Discovery dal zapomenout na bídné Star Wars IX. Za dojem z projekce na stěnu bod navíc, vizuál je fakt top. ()

VanTom

Ve snaze o nový, zcela moderní, "designový", akční, nováčkům přístupný Star Trek museli tvůrci dávat opravdu velký pozor, aby "s vaničkou nevylili i dítě". Za mne se jim to podařilo, byť si známý svět hodně přiohli a pro efekt logika mnohokrát ustoupila daleko za nejzazší hranici. Nová podoba Klingonů byla to nejmenší, ta se povedla. Kontinuálním příběhem (válka s Klingony, "temné zrcadlo") si nicméně ukousli velké sousto, až se mi párkrát postesklo po jasně vypointovaných epizodických zápletkách. ()

• Scény planéty Pahvo boli natáčané v prírodných rezerváciách Kelso Conservation AreaHilton Falls Conservation Area neďaleko kanadského mesta Milton (provincia Ontário). (koba)
  • Admirál Katrina Cornwellová (Jayne Brook) spomína, ako pred storočím kapitán Jonathan Archer (Scott Bakula) s posádkou lode NX-01 Enterprise navštívil planétu Qo'noS. Ide o udalosti zobrazené v epizóde Setkání u Broken Bow (2001) seriálu Enterprise. (koba)
  • Zábery scén odohrávajúcich sa na púšti crepusculanskej planéty boli natáčané v Jordánsku. (koba)