Den pro mou lásku

Réžia:

Juraj Herz

Hudba:

Petr Hapka

Marta Vančurová, Vlastimil Harapes, Sylva Kamenická, Jiřina Šejbalová, Dana Medřická, Eva Sitteová, Lubomír Černík, Žofie Veselá, Jan Hartl, Eva Svobodová (viac)

Režisér Juraj Herz tentokrát překvapil citově působivým příběhem o manželské dvojici, která se musí vyrovnat s tragickou událostí, které ničivě zasáhla do jejího soužití. Režiséru se podařilo i v časech vypjaté normalizace vyprávění zbavit jakýchkoli politických odkazů, hrdinové si žijí jakoby navzdory době, uzavírajíce se do svého soukromí, do svých radostí i strastí... Všimneme si téměř karnevalového veselí, když i s kamarády podnikají bezmála happeningové akce, smyslem pro nenápadné postižení všední tváře velkoměsta (podíl kameramana Jiřího Macháně na lyrizaci obrazu je nesporný). Režisér nikde nepodlehl svodům melodramatu, příběh líčí střízlivě i emočně vypjaté scény. Film upoutal na svou dobu odvážnou, byť něžně natočenou milostnou scénou. (oficiálny text distribútora)

Joski

Najslabsi film, ktory som od Herza videl. Bohuzial scenar bol uplne naprd a Herz z toho vytvoril co len mohol. Take nijake, zmiesane pocity!!! ()

_Vertol_

Konečně jsem si našel čas na shlédnutí a mé prvotní dojmy jsou značně rozpačité. Marta Vančurová jako ženská filmová ikona té doby hraje dobře, problém mám ovšem s Harapsékem, který skutečně hercem není - ale budiž. Výtku mám také k celkové atmosféře snímku a k pokračování děje po úmrtí dcerky. Herz se sice snaží, ale ze slabého scénáře dobrý film prostě neuděláte. Ale nebudu zašlapávat tento snímek, což by byla urážka. Je to na svou dobu slušný počin se silnými momenty. ()

Vladajsoucna

Červená knihovna podle údajně strašlivého scénáře režimní spisovatelky, ale v jedinečném, byť poněkud manýristickém filmovém podání Juraje Herze! Ten když má své dobré filmařské období (které v současnosti bohužel nemá) a schopné spolupracovníky kolem sebe (jako jsou zde hudebník Petr Hapka, herci Marta Vančurová a Vlastimil Harapes), dokáže vytvořit i z naprostého paskvilu poutavé umělecké dílo. ()

kratina

... neboť není na světě větší hrůza, než smrt vašeho dítěte. Prázdnota na vás vycení zkažené zuby. Není vůle žít, není síla umřít. Vše zešedne a znehybní, mysl se topí v olejnatém jezeře, jen samé skvrny a šmouhy, jen divné a smutné obrazce, jako na špatně vytřené podlaze po malování. Ne rozumem, ale srdcem je třeba. I když je to tak neskonale těžké, je to jediný způsob, jak svému dítěti prokázat lásku. Nechat ho jít. Udělat si místo v srdci pro další život. Neboť i vaše holčička vás milovala. Jestli se teď opravdu odněkud dívá, určitě by chtěla, abyste vy, její rodiče, byli šťastní. „Půjčím miminku všechny svoje hračky.“ ()

Adiemus

Zhlédnutí po delším časovém odstupu ubralo z mého někdejšího nadšení. Prostředí téměř pohádkově nereálné (mimochodem s něčím podobným pracovala Poledňáková především ve filmu S tebou mě baví svět i ve Velrybách), zasazené do jakéhosi bezčasí. Harapes nebyl pravděpodobně vybrán kvůli svým hereckým schopnostem, ale kvůli vizáži (a ruku na srdce, srovnejme jeho výkon s úrovní současných "herců", byť jeho předabování byl krok vedle. Vančurové i ostatním může současná herecká garnitura jen tiše závidět. Ovšem Hapkova hudba mě značně iritovala. ()

Anianna

Ani po letech neztratil film na působivosti. Po vizuální stránce výjimečný. Hodně atmosféře pomohla scéna bytu - jeho dispozice a barevnost, resp. všudypřítomná bílá barva. Skvělá hudba, výjimečná Marta Vančurová, výborný Harapes a Šejbalová. A Emmě Černé v roli lékařky stačila minuta na plátně, abyste si ji dlouho pamatovali ()

Mykhaluu

Tohle byla psychologická podívaná do života vyrovnávající se ze ze trátou hodně depresivního zrna! Ale mile překvapil svým podáním Vlastimil Harpes... Ale skutečně bych se na to jen tak znovu nepodíval kvůli obsahu, ne formě.. ()

ostravak30

Den pro mou lásku je film především o tom, co by nechtěl zažít nikdy žádný rodič. Je to šílená představa. Pak je to též o tom, jak se s tímto faktem vyrovnat. Marta Vančurová je kvalitní herečka a je to asi jeden z mála filmů, kde se svlíkala, ale zrovna u tohoto tématu si nemyslím, že to bylo trochu nepatřičné. Hodně vypovídajícím faktem o samotném filmu ale je, že Markéta Zinnerová napsala nějaký scénář a poměrně dost scénáristů jej odmítlo. Pak jej přijal Juraj Herz, ale M. Z. s ním nesouhlasila a dokonce se soudili. Takže je otázka, kolik zásahů režisér provedl a jak si film scénáristka představovala. Možná mohl vypadat úplně jinak. Mě se líbí první polovina, pak se snímek prolíná do řady rovin. Konec je navíc až moc Hollywoodský, zkrátka sladký happy end. ()

moviepill odpad!

Ospravedlňujem sa všetkým priaznivcom tejto drámy, ale je to pre mňa príšerná slabota, ktorú vystihuje jediné slovo: účelové... ()

Edeltruda

Film v pravém slova smyslu, protože mě nutil se na něj dívat, ne háčkovat. Nestačilo jen poslouchat a občas zvednout oči jako u mnoha jiných. Je založený hodně na vizuální stránce, není zbytečně ukecaný. Příběh je obyčejný, ale silný, podobně jako v italském filmu Synův pokoj. ()

harycek

Když jsem to před lety viděl poprvé zanechalo to ve mně hluboký dojem a to jsem byl 18-ti letý "fracek", které ho přece nic nerozhází!!! ()

OK11

Nenadarmo Herz říká, že tenhle film má nejméně rád ze všeho, co kdy natočil. Není na něm nic zajímavého (kromě Marty), neobvyklého nebo krásného. První polovinu jsem čekal na to, až se začne něco dít a tu druhou, po dojití k názoru, že teď už se nic dít nestihne a nebude, jsem úpěnlivě prosil boha ať už to skončí. Kdybych býval věděl, že je to takové hovno, nesledoval bych to nemocný. Značně se mi totiž přitížilo... ()

Nerajohn

Pro rodiče jeden z nejdepresivnějších filmů české kinematografie - ne-li vůbec nejvíc. Je to docela těžké vůbec dokoukat. Kamera spolu s naprosto padnoucí hudbou dodává už tak mrazivému tématu další levely. Nevím, možná mi to trochu připomíná vyzněním a stylizací francouzský film Dva muži ve městě, nevím. Vrcholné scény - krátce před koncem v ateliéru (M. Vančurová za přístrojem a střídající se osoby na portrétech a pak scéna na pouti se zmrzlinou). Podle mě film s velkým F. ()

kokofek

Přijít o dítě je pro mě a dle psychologů to nejhorší co ženu může potkat.V podstatě se s tím nikdy nevyrovná.Film jsem viděla už mockrát a pokaždé žasnu jak lze tuto bolest přenést na plátno. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá psychologická dráma vzťahu mladého páru, narušeného úmrtím dieťaťa. Produkcia výborne pracuje s atmosférou a prekladá scény lyrickými obrazmi, ktoré poeticky dokresľujú pocity a myšlienky postáv Marie a Petra. Juraj Herz sa pri tom nebojí nahoty a odvážil sa v intímnych scénach vyzliecť Martu Vančurovú do naha.  Herecky to predstavitelia hlavných postáv zvládli znamenite a ani zbytok hereckého obsadenia nebol o nič horší. Z dnešného pohľadu sa mi zdal vzťah Marie a Petra nevyvážený, pretože Marie už pracovala a pôsobila dospelejšie, kým Peter ešte študuje na vysokej školy. Ale potom som si uvedomil, že v dobe natáčania bolo celkom bežné sobášiť sa v osemnástich, a tak mohli mať obaja pokojne 22 rokov. 75% ()

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (viac)