Naušika z Větrného údolí

• Japonsko Kaze no tani no Nausicaa (viac)

KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické. (dbt)

melloun

Fantastický post-apokalyptický svět plný překvapení a inspirace. Naušika odolala nemilosrdnému toku času výborně, protože mě ani na chvíli nenapadlo, že by se mohlo jednat o dílo z roku 1984. ()

Saur.us

Nádherný postapokalyptický anime nemálo podobný Princezně Mononoke a to jak ekologickým tématem, tak i hlavní hrdinkou. Je vidět, že si Miyazaki tenhle eko trend zkouší už nějaký ten pátek. ()

Tred2

Naušika nabízí prakticky všechno co od Miyazakiho čekáte a chcete. Od silného příběhu až po hudbu. Nicméně v téhle jeho "prvotině" cítím, že ještě neměl vše vychytané a síla sdělení tak na diváka dopadá hodně až ke konci, samotný průběh a seznamování se se vším je v tomto případě emocionálně méně výrazné, než bych si představoval. Každopádně už tady se setkáváme s Miyazakiho světem prakticky v plné parádě a sledování těchto jeho výtvorů si vždy náležitě užívám (Naušika v tomto není výjimkou). 80% ()

grerar

Jednoznačně nejdojemnější Miyazaki. A rozhodně ne nejslabší. Ano, je to takové rozdýchávání se k Mononoke, ale je to rozdýchávání brilantní. Svět ještě není propracován do takových detailů, jako je tomu u pozdější Rapyuty, ale k fascinaci dostačuje. 5* ()

Tomihiro

Vzdálená budoucnost, země už nepřipomíná planetu, kterou známe z dnešních dnů. Je to jedovatá, smrtelně nebezpečná pustina obydlená převážně obřím hmyzem, který se adaptoval na prostředí otrávených lesů a stal se jedním ze stavebních prvků nového ekosystému. V tomto světě žije Naušika, dcera krále z Větrného údolí, jejíž osudem je stát se mesiášem... Jestli měl někdy Miyazaki blízko k Moebiovi tak je to Naušika, jak manga tak i anime. Nezapomenutelné dílo, které opravdu stojí za to vidět. ()

sirien

Je to fakt, fakt dobrý. Ale... ta eko-agitka... jako nevadila by mi sama o sobě, ale tentokrát mi přišlo, že jí tam Mijazaki udělal příliš vyčnívající - kdyby trochu víc "splynula" s příběhem a tak, tak bych s klidem dal i tu pátou hvězdičku navíc, takhle by mi to přišlo nefér vůči Mononoke, ve které to je celé takové stylově celistvější. ()

merigieren

Naushiku mám na prvním místě svého žebříčku a asi ji nikdy nesesadím. Tentokrát jsem ji viděl už po čtvrté a stále mě po celou dobu trvání připoutala a nepustila. Jen těžko říci proč ? Krásná princezna létající v kouzelném lese s chlupatým přítelem, na rameni, snažící se pochopit tamní obyvatele, je vyrušena blázny prahnoucími po moci. Mohu říci, že neznám žádné z předloh, jež zde někdo píše odkud by mohl Miyazaki kopírovat, jen na počátku je celkem poznat odkud kopírovali při natáčení Pána prstenů :-) Také jsem se pokusil pochopit proč všichni opěvují Princeznu Mononoke, která má také nějaké poselství, ale pro mě příliš hloupě podané, myslel sem si, že se na to nevydržím koukat kvůli puškovým soubojům, ale v Naushice jich je také dost. Asi to bude tím, že Naushika je nápaditější a přirozenější narozdíl od povrchní a dospělácké Mononoke... ()

gumbo

Vám, jež jste viděli Princeznu Mononoke (asi jediný Miyazaki, který běžel v našich televizích), bude tento příběh svým námětem, dějem i sympatickou hlavní hrdinkou připadat velmi podobný. Přesto je zde spousta rozdílů, za hlavní lze považovat dobu ve které se film odehrává. Zde je to "vzdálená budoucnost". A je oprovdu vzdálená, že si někdy připadáte jak na jiné planetě. Celkově je to ale nádherný film, jež nám nenásilně připomene jak je příroda zranitelná a zároveň silná. V mém žebříčku Miyazakiho se zařadil zatím na 1. místo. (Zrovna mě čeká Zámek v oblacích, tak uvidíme, jestli se tam udrží i poté :) P.S. (mírný spoiler) Ikdyž sem chlap tvrdý jako žula, konec mě (ale opravdu jen malinko :) rozplakal. 95% ()

solid

Nausicaa je pro mě něco jako animovaná Duna. Prostě jiný svět, jiné formy života a perfektně propracované fungující prostředí se stejně dobrým příběhěm a animací. ()

bery71

Nádherné (zase). Miyazaki si nedá pokoj a bude mě krásou svých snímků překvapovat už asi pořád. Ale je nutno podotknou, že v jeho prvním snímku jsou znatelné mezery, rozhodně se nejedná o tak strhující snímek jako je Mononoke. Neobvyklá hudba mě bohužel místy trochu odváděla pozornost. A odkazy na ochranu přírody jsou sice správné, ale trošičku přehnané. Ale to jsou vskutku jen detaily, které musíte hledat lupou. Já osobně na Miyazakiho filmech nejvíce zbožňuji rozmanitost magické fauny a flory, takže jsem se v tomto snímku skutečně ,,vyřádil,,. Takový Ohm to je pro mě něco. ()

Radek.SCH

Scífko se všemi neduhy, které k tomuto žánru patří. Hlavní hrdin(ka) je vyjímečná, jedinečná a vyvolená (věštbou). Nerealistické od základů až po půdu (obzvlášť mě štval Mistr, když sám vymlátil půlku lodi) a to už vůbec nemluvím o naprosto nesmyslném spojení starověku („rytíři“ v brnění) a novověku (tanky a střelné zbraně). Kdybych byl vulgární, musel bych říct WTF!? Konec samozřejmě povinně happyendový. U dětských animáků přece nemůže být jinak. Skvostem (nejen) japonské kinematografie tedy stále zůstává od Miyazakiho pouze Mononoke. Snad se ten dědula ještě jednou rozhoupe a udělá druhý zázrak. Nemyslím tím, aby Monu překonal, ale aby se jí nějakým dalším filmem vyrovnal. Dohodnoceno po dvou dnech: no dobře, uznávám: nebylo to zas až tak špatné. Nevím jak to ten bastard dělá, ale ty jeho filmy ve mně vždycky něco zanechají... - 80% ()

tuwanakha

Jeden z mých oblíbených filmů od Miyazakiho, kde se podařilo skloubit tradiční M. ekologické poselství a dechberoucí výjevy také s výborným scénářem (třeba u Totora byl podle mě dost primitivní). ()

RedDuck

Ze všech japonských animovaných filmů mě nejvíc zaujala právě Naušika. Nejsou zde v Japonsku tak časté pokusy o infantilní humor, nelogické zápletky ani pokusy o citové vydírání. Naušika se nesnaží zalíbit za každou cenu, spíš mi přijde taková euroasijská. Je zde násilí ale žádná brutalita. Detailně vykreslený postkatastrofický svět a opravdu dospělá(!) animace dělají z této scifi pohádky špičkovou záležitost. Ač anime nemusím, na slabších 5* to je. ()

Llinwen

Krásná animace a dokonalá hudba (dynamická jako ze staré počítačové hry i nádherné klavírní skladby), ale hlavně strhující a úchvatný příběh s poselstvím. Postapo, ekologie, středověká fantasy, tanky a extrémní entomologie. ()

Akana

Řeklo by se ekologická agitka (příbuznost s Princeznou Mononoke je zjevná), ale to by to nesměl být Miyazaki. I v tomhle svém raném filmu se dokázal většinou vystříhat banalit a hlavně už tenkrát vykouzlit okolo hlavní myšlenky naprosto fascinující svět úžasných jevů, tvorů a legend. Je tu méně ohlasů japonské mytologie, zato mi leccos připomínalo estetiku new weird. Animace je v Miyazakiho novějších filmech logicky dokonalejší, ale příběhu a gejzírům autorovy fantazie to nic neubírá na kráse. 90% ()