Scenárista, režisér a herec Woody Allen tentokrát situoval děj svého komediálně laděného příběhu do carského Ruska 19. století, do doby napoleonských válek. Hlavní postavou filmu je obyčejný, tak trochu neduživý bojarský synek Boris (v Allenové podání) s celoživotní láskou ke krásné sestřence Soně (Diane Keatonová). Jeho obrovskou smůlou je, že se náhodou narodil právě do společnosti vyžadující příliš velké sliby, velké válečné činy a nepřiměřeně rozmáchlá romantická gesta. Ironií osudu právě Boris má zaplatit vlastním životem za zločin, který nikdy nespáchal. A právě tento okamžik slouží k tomu, aby retrospektivně vyprávěl tragikomickou historii svého života. Film Láska a smrt je neobyčejně vtipnou filozofickou "lahůdkou" na existenciálně pojaté téma - sex a konec života, stejně jako parodií na historické romány typu Vojna a mír. Také tady nalezneme Allenovy originální vizuální gagy, nejednou inspirované proslavenými tituly světové kinematografie: Kachní polévka, Světla velkoměsta, Sedmá pečeť (postava Smrti, která si odvádí nebožtíky) a Křižník Potěmkin. Děj provázi hudba Sergeje Prokofjeva, za kamerou tentokrát stál klasik frankofonního filmu Ghislain Cloquet. (oficiálny text distribútora)

ad

Vychutnal jsem si snad každý fórek, od otce s jeho kouskem půdy, přes všechny bergmanovské citace (Persona, Sedmá pečeť) až po absurdní závěrečný Dance macabre :) rozhodně veliká psina, kterou jsem ani nečekal!!! - "Můj bratr padl ve válce. Byl ubit polským pacifistou..." ()

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2020. Láska a smrt je éterickou neposedností ráje klaunského znesvěcování. Hlavním předmětem zájmu klaunova nihilistického vzrušení je široká ruská duše v jejím vlastním velkolepém zajetí dualismu. Tolstoj a též Dostojevskij jsou výchozím bodem výzkumu, k tomu se přidávají náruče ruského patriotismu, existenciální rozervanost, svéráz ruského národního boje a Éros s Thanatem. Základním měřítkem pohybu je groteska, klaun rozkošně využívá od Bergmana nejen slavnou Sedmou pečeť, síla argumentu pšenice si pohrává s Personou. Lahůdkou jsou nezbedné filosofické šarvátky, žár jiskry romantického zasnění a rozjaření z lehkonohého odlehčování. Klaunova neřest je osvěžující a nakažlivá, vždyť jeho militantní zbabělost touží jen po sexu, když se tomu říká láska. Hlavním hybatelem klaunova satirizujícího předsevzetí je Boris Grušenko (vynikající Woody Allen, jako malý klučina Alfred Lutter III), nebojarsky neodvážný ruský mužíček a hrdina proti vlastní vůli. Odvahu postačí povzbudit sexem a nezdvořilá náhoda je nositelem štěstí i utrpení. Ženskou hrdinkou je Soňa (pozoruhodná Diane Keaton), Borisova sestřenice a jeho životní láska. Láska a chtíč jednou jsou a v tom očekávání dokonalosti se touží dosáhnout intelektuálního, duševního i tělesného souznění. Výraznější postavou je Napoleon (velmi dobrý James Tolkan), narcistní francouzský císař v neochvějném přesvědčí o své vlastní velikosti. Z dalších rolí: až zarytě žárlivý a čest hájící hrabě Anton lvanovič Lebedokov (Harold Gould), tak nekonečně žhavá hraběnka Alexandrovna (Olga Georges-Picot), živočišnější Borisův bratr Ivan (Henry Czarniak), Ivanova nevěsta Anna Ivanovna (Beth Porter), Borisův bláznivý otec (Zvee Scooler), Borisova náročná matka (Despo Diamantidou), po rozvodu prahnoucí a příliš komplikovaně zamilovaná Nataša (Jessica Harper), obchodník se slanečky a Sonin důvěřivý manžel Voskovec (Sol Frieder), španělský vyslanec Don Francisco (Lloyd Battista), jeho ošklivá sestra (Denise Péron), dva nejbližší generálové Napoleona Leveque (Howard Vernon) a Lecoq (Jack Berard), druhý Borisův bratr Michail (Féodor Atkine), či pán situace Smrt (Norman Rose). Film Láska a smrt je úchvatnou přehlídkou klaunova křepčení. Jak je u Allena obvyklé, ušetřeno není ani židovství a přes noty Sergeje Prokofjeva si vesele poskakuje za svým životním poznáním. Láska je trápením a štěstím zároveň. Ojediněle nakažlivé klaunské zlehčení, k čemuž patří i lekce zdravovědy! ()

C0r0ner

Kdyby to aspoň bylo vtipné... Woody Allen je pro mě synonymem špatného filmu a nemyslím tím technickou stránku věci, to by byl nesmysl. Jde mi o témata filmů a smysl pro humor, které se absolutně neshodují s mým viděním. Láska a smrt má sice 85%, ale já jsem se strašně nudil a ani jednou se mi nezvedl byť koutek úst, takže velká bída. 30% ()

gabin(a)

Teď jsem komentovala Člověka bez osudu, tak honem něco veselého. Přes svůj (samozřejmě záměrně) patetický název je Láska a smrt hodně veselý film. Můj nejoblíbenější od Woodyho Allena. On si umí tak krásně hravě a laskavě střílet z čehokoli, neváhá ze sebe udělat totálního trotla, což Boris Grušenko nepochybně byl. A když mu k tomu zdatně sekundují Diane Keaton, bratři Marxové, Lev Nikolajevič Tolstoj a Ingmar Bergman, nemůže z toho vyjít nic jiného než bomba, z níž lítají hlášky typu "Je zajímavé, že starý Něhamkin byl mladší než mladý Něhamkin" a "můj otec s sebou nosil stále kus své země" nebo "Přijďte o půlnoci do mého pokoje!" - "A vy tam taky budete?" atd. atd. My s manželem máme nejraději obraz dědouška, koukajícího odevzdaně k zemi a vedle sedící nakrklé babky sledující ho nenávistným pohledem, k tomu komentář: "Chovali k sobě stejné city, jako ve svatební den". Nebo Woody v divadle ve sváděcí scéně, souboj, pokusy zabít Napoleona, intelektuální debaty se Soňou, no prostě královská zábava i pro někoho, kdo nikdy neviděl ani Vojnu a mír ani Bergmana (tady by asi nějaká Allenova postava řekla - no Bergmana jsem párkrát osobně potkal, ale film jsem žádný neviděl). Ještě dopisuji po přečtění pochvalných a vtipných komentářů, pokud jste to ještě neudělali, doporučuji k přečtění Vedlejší příznaky, tam se mimo jiné vyskytují i gagy použité v tomto filmu (Soňa uvařila rýžový nákyp, náhodou jí upadl obsah lžíce na moji nohu a přerazil mi několik kůstek na nártu, takže jsem upoután na lůžko přečetl veškerá filozofická díla - asi to nepíšu přesně, ale prostě tak nějak). Jsou to brilantní povídky s takovým kalibrem humoru, že se moje spolutrpitelky v porodnici divily, že se můžu při porodních bolestech takhle smát, ale já jsem si nemohla pomoct a strašně mě to pomáhalo. Woody by měl radost, kdyby mě tehdy viděl. ()

MarekT

Další Allenův výborný kousek, který pro mě není ani tak parodizující adaptací ruské literární klasiky (byť nemám výhrad), jako spíš poklona svým filmovým a komediálním vzorům (mimo zde zmíněného Bergmana bych spíš vypíchl bratry Marxy, jejichž komiku pan režisér v mnohém překonává). Na Woodyho výkonu se mi tentokrát nejvíce líbilo pojetí hlavního charakteru jakožto dokonalý příklad antihrdiny. Jinak zde zmiňovaná mnohovrstevnatost se mi zjevila už při prvním shlédnutí - například taková scéna v kostele působí díky atmosféře truchlivě a díky dialogům zároveň směšně. ()

zette

Allena skutecne nemam rad, Laska a smrt je vsak asi cestna vyjimka a film me nenudil a nasel jsem v nem i nekolik vtipnych situaci. I presto, ze nejsem fanouskem parodii. Mohu tedy za sebe rict, ze me film prijemne prekvapil. Diane Keaton udelala radost. ()

Juto

Je to ďalšia Allenova židovsko-neurotická romantika s Diane Keatonovou. Tentoraz sa príbeh odohráva počas Napoleonovej invázie do Ruska. To umožňuje sériu úžasných vizuálnych gagov a to: bitiek, Smrti, mečov, veľkej opery, dedinských idiotov, snehu, Napoleona. 8/10 ()

O´Hara

Úplně neuvěřitelná komedie, výbuchy smíchu a ustavičné nadšení provázejí tento film, jsem z toho nadšen.Herecký výkon Woodyho Allena je nepochybně dokonalý. ()

mortak

Přečetl jsem celého Dostojevského, Tolstého, Čechova a musím říct, že celý Allenův film jsem se válel smíchy po židli. A nepochybuji, že se budu válet při každém shlédnutí a ten smích mě vždy očistí od nánosů chmurné vážnosti, kterou chytám v univerzitních sálech a knihovnách. Díky Woody! ()

Carrie_3

Woody Allen měl v tomto případě opravdu skvostný nápad - a to zasadit děj filmu do carského Ruska. Možná je to pro mnohé z vás těžko představitelné, ale věřte mi, budete se bavit od první do poslední minuty. Snímek je až po okraj napěchován třaskavými hláškami, které vám vykouzlí úsměv na tváři. Snažím se vymyslet, k jakému snímku bych "Love and Death" přirovnala, ale opravdu mne nic nenapadá, film je jednoduše originální, plný sarkasmu, stavící na předsudcích o jiných zemích, kde je schválně dohání do extrémů. Co si budeme povídat, Woody Allen z filmu udělal jakousi one-man-show, ale na druhou stranu, proč ne? - vždyť námět a scénář vymyslel on... ()

campix

Woody Allen ve vrcholné formě. Láska a smrt je svižná groteska až Monty Pythonovského rázu, které nedojde dech. Jako herec mi Woody sice vůbec nesedí, ale sem se dokonale hodil. Jeden z těch kousků, který by mě mohl přinutit, abych nad jeho filmografií ještě nezlomil hůl. ()

StanislachKo

Ach, neviem ako sa toto stalo, ale už dlhšie na mňa woody pôsobí vždy inak (intenzívne)... Tu u mňa dopadol asi tak, že si v duchu poviem "ty vole, to je ale smiešne", ale sám sa badateľne nesmejem.. A mrzí ma to! Lebo pri (jeho) filme, ktorý som sledoval včera som napríklad prskal smiechom. Žeby som dnes ráno stihol nevedomky zapredať dušu? Ďalšia na pláne je Kahírska ruža... Uvidíme čo sa podarí tej... ()

LeoH

Wheat! — Podle mého jeden z nejméně doceněných Woodyho filmů. Taky nejpostmodernější, nejeklektičtější, a především první, ve kterém se Woody ukázal nejen jako okouzlující komediant, ale taky jako brilantní filmař. Všechny ty výpůjčky od Bondarčuka do Z a pak zas od A do Bergmana fungují (aspoň na mě) nejen jako parodie, ale uchovávají si mnoho z působivosti originálů, přičemž z té skládačky vyrůstá nová kvalita – no vždyť říkám, postmoderna jak vyšitá. — Fóry se tu místy sypou s takovou kadencí jako už možná nikdy potom, ale když Diane Keaton (která v Lásce a smrti po mém soudu předvádí nejvšestrannější herecký rejstřík a zároveň nejvíc ženskosti ze všech svých rolí nejen u Woodyho) nasadí zamlžený pohled a zastřeným hlasem oddeklamuje kus „přírodní lyriky“, člověka mezi smíchem opravdově zamrazí. Ne slzy smíchu, ale slzy skrz smích, Čechov naruby. — Vůbec je ruský element v tomhle filmu podivuhodně opravdový, mj. díky geniálně užitému Prokofjevovi, ale i castingu, výpravě..., a zároveň je to samozřejmě film americký jak poleno, kteréžto napětí mi jako divákovi dělá dobře. — A ještě důležitější je ta druhá dvojkolejnost, o které už jsem se zmínil – myslím, že pan Allen tady dokázal poprvé najít přesnou rovnováhu mezi komedií a tragédií, mezi velkým příběhem, opravdovým zamýšlením nad životem a šaškovským úšklebkem nad věcmi, které by nás jinak už už hrozily převálcovat. V jednom místě coby Boris říká něco jako „asi je moje chyba, že se vždycky na všechno dívám z obou stran“. Právě takové je vidění světa a lidského osudu v Lásce a smrti a v dalších Woodyho vrcholných filmech, nevážné i vážné zároveň, a specifický poměr těchhle dvou pólů je nejspíš můj osobní důvod, proč Woodyho miluju. ()

Hafran

Jako ve většině Allenových filmů se i zde jedná o krásné spojení anarchie, hravosti, poctivé filmařiny, hlubokých myšlenek a obyčejné radosti a to naprosto příjemnou a poměrně lehce stravitelnou formou. Takhle by měl vypadat archetyp solidního filmu - dobře a nápaditě zpracovaný, dost hluboký aby v něm šlo stále něco objevovat a hlavně aby si ho člověk užil jak když je unavenej a chce se jen bavit, tak když je koncentrovanej a chce hledat a růst. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN